Sari la conținut
HiFi Tech

EVENIMENTE LIVE LA CARE VOM (SAU AM) PARTICIPA


Jack

Postări Recomandate

Aseara mi-am luat ramas bun de la festival, ce repede se invata omul cu binele, deseara voi sta acasa prima data dupa multe zile si gindul asta deja ma cam deprima. Spectacolul de ieri oferit de catre Royal Concertgebouw Orchestra dirijata de catre Maestrul Daniele Gatti a fost foarte interesant din unele puncte de vedere Prima parte a inceput cu Uvertura la opera Euryanthe de Weber interpretata de RCO impreuna cu mai multi tineri din Orchestra Nationala de Tineret a Romaniei, proiect pe care muzicienii olandezi il sustin in toate tarile in care concerteaza, oferind-ule tinerilor muzicieni sansa de a vedea cum se lucreaza la cel mai inalt nivel. A urmat Enescu – Capriciul Roman pentru vioară şi orchestra avind ca solist chiar pe concertmaistrul lor Liviu Prunaru. La bis a oferit tot o piesa de Enescu la care a fost ajutat de doi dintre colegii sai la viola si violoncel. Dupa pauza m-am trezit ca locul mi-a fost ocupat cu japca in mod abuziv de o cucoana asa ca m-am mutat nimerind pe un scaun ce si-ar fi avut mai degraba locul intr-o camera de tortura decit intr-o sala de spectacole din secolul XXI. Astfel ca pe fundul unor dureri atroce m-am bucurat cum am putut de o interpretare remarcabila a simfoniei a V-a de Prokofiev. Mi-a placut foarte mult, orchestra parea mai mare decit altele de pe aceiasi scena, sunetul a umplut sala cu generozitate si parca instrumentele s-au auzit mai precis ca localizare ma refer.

In rest spectatorul romanesc cu telefoane deschise, care se plimba prin sala dupa inceperea spectacolului sau care doarme, da era vis-a-vis de mine o duduie care dormea adinc cu capul lasat pe spate, nu am inteles logica, putea dormi acasa mai comod si pe gratis, dar asta e fiecare face ce vrea cu banii lui. Dupa terminarea concertului am avut placerea sa primesc un autograf de la Maestrul Gatti pe primul SACD inregistrat cu RCO.

Gatti.jpg.799e9f4771a541e862611de25329a35f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu, eu nu ma omor dupa sunetul live, prefer discurile pentru nanodetalii, microdetalii si rezolutie. In schimb, sunetul live este mai corpolent, mai atmosferic si doar .. MONO. ;) Stereofonia este produsa artificial.

Cum am mai spus, depinde si de loc. Ieri, senzatia de sunet care umple sala a fost mai puternica decit la altii, zona in care am stat a fost cam aceiasi dar aseara a fost parca mai altfel, era foarte stereo. Sigur ca nu puteai sa numeri viorile cu ochii inchisi dar clar ca puteai localiza grupurile de instrumente cu precizie. Si la Santa Cecilia a fost foarte foarte bine, la altii mai putin. Nu ma intrebati ca nu stiu cum sa explic chestia asta, e doar o constatare.

Inregistraea de pe SACD-ul din poza era si pe un dublu vinil pe 45 de rotatii, ma mincau degetele sa-l iau dar costa 150 ron si acum stau rau cu bugetul asa ca m-am abtinut si am ramas la SACD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici chiar asa, de ce sa nu se mai tina festivalul, pentru o mina de prosti? Si esti tu sigur ca in Budapesta sau Constantinopole o fi mai bine ? Prostia, lipsa de cultura si a bunului simt nu sint monopol romanesc. Mare parte dintre cei care m-au deranjat pe mine si pe altii erau virstnici. Nu stiu, poate ar trebui insa limitat numarul de bilete pe persoana, e plin OLX-ul de bilete si e clar ca bisnitarii aveau mai multe bilete. Sau poate un minitest de cultura muzicala care sa deblocheze accesul la aplicatia de cumparare a biletelor. Sau pur si simplu usa inchisa de un bodyguard solid la 19:25 iar la 19:30 cei care inca mai misuna prin sala evacuati. Telefoanele pot fi blocate usor dar nu cred ca e legal lucrul asta. Cind a venit Gica Tufis acum multi ani nu mergea nici un telefon in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar Big M a spus asta, am mai auzit si pe la altii ca dupa faimoasa renovare facuta de o firma care se pare ca nu avea nici cea mai vaga idee de cum trebuie abordata o astfel de lucrare intr-o sala destinata auditiilor muzicale, acustica s-a inrautatit simtitor. Dar poate ca sint colegi care au fost pe la concerte de muzica clasica pe acolo si ne pot spune mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Am reusit sa ajung aseara la PMJ, superb, fara a fi vedete sint muzicieni foarte buni care stiu sa faca un spectacol extraordinar si sa ridice lumea in picioare. Ne-au facut si o mica surpriza, vedeti filmuletul de mai jos. Au promis ca se vor intoarce la anul si cu siguranta voi fi acolo.

 

 

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.