Sari la conținut
HiFi Tech

BANDA MAGNETOFON


flobv72

Postări Recomandate

...da asa este, 8-10dB la s/n ratio nu a fost mult, dar trebuie sa ne gandim ca Revista Tehnium a aparut cu 50 de ani in urma, si electronica nu era asa de avansata. Aceasta revista a fost singura sursa de a invata, de a experimenta si de a construi ceva. Tin minte ca mi-am construit o unealta de zgariat placa de montaj, mai tarziu pictam placa cu oja de unghii, daca tin bine minte,  si o corodam. Ce vremuri, pe atunci, trebuia sa cunosti rolul fiecarei componente. In ziua de azi, exista internet si review-uri, electronica numai trebuie sa cunosti, daca un aparat este defect, se executa imediat o recapare totala. Aceasta recapare, dupa cum pot citi pe unele grupuri pe FB, a devenit un sport national in Romania, mai putin in vestul europei. In cele mai multe cazuri, aparatele functioneaza mai prost sau deloc. Inainte vreme cand mai reconditionam magnetofoane, refuzam aparatele in care, acei Dorei din elvetia sau germania, si-au incercat deja norocul.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ma intorc la tema si anume la banda de magnetofon, nu stiu daca stiti ce rost si ce insemnatate au  acele benzi colorate de la inceputul si sfarsitul benzii, mai bine zis, acel cod al culorilor.

 

n domeniul profesional, vitezele și modurile de inregistrare se caracterizează printr-o colorare standardizată la nivel internațional a benzilor de inceput si sfarsit.

 

     - În studiourile de înregistrare, de exemplu, 7,5 inci sau 19 cm/s, pentru înregistrările stereo fără cod de timp(Time Code), culoarea este albă alb-albastră.

     - Numai albastru este utilizat pentru înregistrări mono, dar numai pentru înregistrările vocale pe radio.

       - Înregistrările stereo de 15 inch și 38 cm/s sunt marcate cu alb-roșu și cu utilizarea timecodului cu bandă de ghidare roșu-alb-negru (studiouri de radiodifuziune)

      - Există, de asemenea, culori speciale, în cazul în care o reducere a zgomotului de fond, cum ar fi. Telcom c4 sau Dolby A au fost folosite în timpul înregistrării, benzi transparente pentru oprirea barierei fotocelula.

       - Benzi galbene ca izolații optice (aproximativ între secvențele de interviu în radio). Inci-ul(``) este aici unitatea internațională.

       - Benzile colorate pentru uzul „casnic“ au un verde (la început) la un capăt și o banda roșie la celălalt(748846025_codulculorilorrom.jpg.855913592cf3e2ad210b7928cb5b699e.jpg4 piste).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ma mira, ca desi m-am tot documentat in ultima vreme, acum este prima data cand aud de acest standard.

Stiam de 38 CM/s (si chiar sunt curios sa aud, candva, undeva, diferente fata de 19, cu propriile urechi).

Dar 76...pff...maiculita.

 

Ce-i drept, nu m-am uitat niciodata la partea profesionala, doar la mag-uri "de casa".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Shambala a spus:

HE-HE!!! Am urmărit și eu și... am rămas la vise-taică. Led Zepp 13min vreo 40 de bulioane, făcând abstracție că poate fi un fals....

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre viteza 19 si 38 exista o diferenta auzibila la sunetele inalte sidinamica. Intre 38 si 76 nu am reusit sa aud nici o diferenta doar ca banda de 1000 se termina in aprox 20de minute. Viteza de 76 se foloseste la Sampler-uri unt´de se folosesc benzi late de 2" si 24 canale. Deci viteza 76 pe 2 piste nu are nici un rost. Pozele de mai jos reprezinta o banda de 2" in comaparatie cu o banda de 18cm cu latimea de 1/4". Greutatea benzii de 2" e cam de 6kg

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Editat de horex1952
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare.

Am vazut ca la GX-255 este un buton pentru setare LowNoise/WideRange.

Din ce am citit, fct de tipul de banda, majoritatea LN, si cele foarte vechi, incadrate general la WR, mag-ul schimba putin bias-ul.

 

Asa este? Este recomandat sa activez LN, cand trag benzi capabile LN?

Butonul are efect doar la REC, sau si la PLAY?

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.03.2020 la 19:18, bogdanozaurus a spus:

Topicul este despre benzi de magnetofon dar aici tu te referi la casete, nu e bai dar bagi incepatori in ceata daca nu precizezi.

 

Si casetele ce contin ??...Nu tot banda magnetica ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.