Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru boxe ELAC EL121


calinzalhan

Postări Recomandate

Buna tuturor,


Ce amplificator imi puteti recomanda pentru boxele ELAC EL 121? Sunt din Oradea si nu am acces la magazine specializate in acest domeniu pentru auditii.

Tin sa precizez ca momentan detin un amplificator Denon PMA-425R si ascult muzica de pe laptop.

Doresc sa achizitionez si un DAC.

Ma gandeam la urmatoarele variante:

1. sa pastrez Denon-ul si sa achizitionez un DacMagic100 CAMBRIDGE

2. sa mai pun ceva bani si sa iau NAD 356 + Modul DAC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,


Ce amplificator imi puteti recomanda pentru boxele ELAC EL 121? Sunt din Oradea si nu am acces la magazine specializate in acest domeniu pentru auditii.

Tin sa precizez ca momentan detin un amplificator Denon PMA-425R si ascult muzica de pe laptop.

Doresc sa achizitionez si un DAC.

Ma gandeam la urmatoarele variante:

1. sa pastrez Denon-ul si sa achizitionez un DacMagic100 CAMBRIDGE

2. sa mai pun ceva bani si sa iau NAD 356 + Modul DAC

 

salut,sunt si eu tot din Oradea, parerea mea este sa ti iei un dac; eu am un FIIOX5 si este superb, se bate la egal cu Arcam IRDAC, eu cred ca este peste el la anumite capitole, dacmagic100 este o pocnitoare(parerea mea ).Nu cred ca ai ce face cu un cd player atat timp cat ai un laptop si ai acces la melodii in format flac,ape uri, loss...am cumparat cd original din magazin masterizat PROST,MEDIOCRU. Cat despre amplif depinde cat vrei sa investesti in el. Boxele tale sunt in configuratie d'apolitto, tweter titan?,daca nu ma insel... incearca un amplif cu sunet mai cald,un Nad un Hk un naka chiar un Marantz.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand renunta la muzica de pe calculator, ca se aude prost si foarte prost.

 

That's not entirely true...


@calin

Nu cumpara mai multe obiecte mediocre, doar ca sa-ti "intre in bani"... Construieste cu rabdare. Iei intai o componenta buna, mai strangi bani, o iei pe urmatoarea... Asa vei suferi doar o perioada de timp.

Daca iti risipesti banutii iti garantez ca vei avea parte de dezamagiri extrem de chinuitoare. Lungi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,


Ce amplificator imi puteti recomanda pentru boxele ELAC EL 121? Sunt din Oradea si nu am acces la magazine specializate in acest domeniu pentru auditii.

Tin sa precizez ca momentan detin un amplificator Denon PMA-425R si ascult muzica de pe laptop.

Doresc sa achizitionez si un DAC.

Ma gandeam la urmatoarele variante:

1. sa pastrez Denon-ul si sa achizitionez un DacMagic100 CAMBRIDGE

2. sa mai pun ceva bani si sa iau NAD 356 + Modul DAC

 

Si in acest moment ai laptopul conectat de la mufa de casti direct la amplif? Pt ca daca e asa, orice dac ai lua ar fi un upgrade serios. Mai ales daca ai muzica in format flac. Cred ca mai bine iei un dac inainte sa schimbi ampliful. Noile dacuri Arcam sau Cambridge au un raport pret calitate foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Am incercat la un nene 'cu scule', un fisier hires ripuit (laudat de gazda) cu Janine Jansen (o violonista olandeza) ..Mein Gott ! Cata oroare..Vioara ii acoperea toata orchestra, instrumentele se auzeau parca ar fi fost amplificate electric, orchestratia ca un mellotron..Mi-am aranjat apoi un disc de la DECCA, simfonii cu Mozart - Georg Solti editat in anii 80, si m-am inseninat.. :)

 

Gabywo, nu te supara, dar intreb si eu ca sa inteleg logica: ai ascultat un fisier hires cu un anumit continut muzical, cu o anumita interpretare si cu o anumita inregistrare si apoi ai facut comparatie cu un disc cu alt continut muzical, cu alta interpretare si cu alta inregistrare (...nu ca ar conta, dar macar pe acelasi sistem)? :roll:


calinzalhan, o sa fie destul de dificil sa nimeresti o combinatie pe gustul tau doar din sfaturile primite pe net. Vad ca una dintre optiuni este pastrarea amplificatorului actual si achizitia unui dac. Asta inseamna ca esti multumit de sunetul actual sau nu? Ai nevoie doar de dac sau vrei o schimbare de sunet? Pentru ca a doua varianta este de aproape 4 ori mai scumpa decat prima varianta, iar daca merita nu cred te poate ajuta cineva pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in acest moment ai laptopul conectat de la mufa de casti direct la amplif? Pt ca daca e asa, orice dac ai lua ar fi un upgrade serios. Mai ales daca ai muzica in format flac. Cred ca mai bine iei un dac inainte sa schimbi ampliful. Noile dacuri Arcam sau Cambridge au un raport pret calitate foarte bun.

 

Da, folosesc laptopul conectat de la mufa de casti direct la amplificator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu ma asteptam sa primesc atat de multe sfaturi :D

Ma bucur ca sunt luat serios in seama. Va multumesc pentru acest lucru.


Observ ca parerile sunt foarte impartite.


Vreau sa precizez ca am schimbat in ultimul timp mai multe echipamente audio si am hotarat sa raman cu aceste boxe de care sunt foarte incantat.

Aceste boxe le-am mai imperecheat cu NAD 3020 cu care au sunat putin mai bine, adica sunetul era mai cald, boxele nu urlau atat de tare ca si cu DENON-ul.


Postez o poza cu boxele(poza luata de pe net):

elac_EL-121.jpg.422fd29201bb569e2ddb90ef028f9c10.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ioni, asta cu cd-originale care se aud "prost si mediocru" e numa' buna de speriat odraslele obraznice! E adevarat ca sunt productii pop-rock si 'metalifere' care se aud ca naiba. Pune mana pe placi originale de muzica clasica si de opera, din acelea veritabile si o sa vezi ca, o sa-ti stergi "colectia" de f Leacuri si empetree din hard.. :D


Mai e ceva..un cd 'original' se poate auzi prost si din cauza unui sistem alcatuit mediocru..sunt multe discuri ripuite (contrafacute) care in primele clipe isi dezvaluiesc detalii "nebanuite" :lol: , dar daca ai o ureche educata, iti vei da seama ulterior de falsitatea sunetului.


Am incercat la un nene 'cu scule', un fisier hires ripuit (laudat de gazda) cu Janine Jansen (o violonista olandeza) ..Mein Gott ! Cata oroare..Vioara ii acoperea toata orchestra, instrumentele se auzeau parca ar fi fost amplificate electric, orchestratia ca un mellotron..Mi-am aranjat apoi un disc de la DECCA, simfonii cu Mozart - Georg Solti editat in anii 80, si m-am inseninat.. :)

 

Sincer, mie nu mi place opereta, iar cd ul pe care l am cumparat din Austria a costat 43 euro la reducere,deci? cat despre odrasle obraznice...nu vad legatura...poate mi o spui tu, de fapt te cam contrazici singur, spui ca cd uri originale prost masterizate nu exista dar exista fisiere hires..HA,HA,HA. Cat despre dacuri acest Fiio X5 din pc de vedere al calitatii, detalii,scena, spatialitate ,,duce ,, boxe pana in 3-4000 euro ,in plus este si player hires si dsd, dap+dac pe usb asincron foarte bine implementat ...deci utilitatea lui fata de un simplu dac este muult mai mare.

P>S> era un review acest dac Fiio vizavi de un Chord qute la 6000lei, iar diferentele strict pe partea de dac erau foarte mici..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa uiti de dacul ala,cumpara un Matrix Mini-i sau un Pro ca sunt construite cu totul altfel decat ce ati enumerat voi si suna pe masura si dau si clasa la orice Cambridge sau Arcam .Cu ampliful mai intreaba ca boxele alea nu sunt asa usor de condus.

 

Sa inteleg ca ai facut test cu Arcam Irdac, Fiio X5 si Matrix Mini ?pe ce setup daca esti amabil?....te intreb diferenta de bani merita? mai ales pe boxele lui Elac. EU MA INDOIESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am adus in discutie DacMagic-ul de la CAMBRIDGE deoarece imi place mult si design-ul iar intrarea optica doresc sa o folosesc pentru televizor SAMSUNG H5500.

Niciodata sunetul nu se va auzi pe optical asa cum se aude pe analog.Iar din pc de vedere al designului, asta conteaza cel mai putin.Multe trancote de azi sunt pline de leduri....si cam atat., sunetul lasa de dorit.

Daca ar fi sa comparam analog vs digital - s-ar putea spune ca semnalul analog are o infinitate de impulsuri digitale , prin urmare - cum nu exista un sistem digital cu o infinitate de impulsuri deducem ca digitalul este inferior , de aceea si exista DAC-uri specializate care "creeaza" sau mai bine spus uneste golurile de semnal superficial .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata sunetul nu se va auzi pe optical asa cum se aude pe analog

 

Poti fi mai specific?

 

Daca ar fi sa comparam analog vs digital - s-ar putea spune ca semnalul analog are o infinitate de impulsuri digitale , prin urmare - cum nu exista un sistem digital cu o infinitate de impulsuri deducem ca digitalul este inferior , de aceea si exista DAC-uri specializate care "creeaza" sau mai bine spus uneste golurile de semnal superficial .

 

De asemenea te rog sa continui cu detalii si aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


duce ,, boxe pana in 3-4000 euro ,

 

Esti sigur că nu ai uitat un zero? Adică dacă tot intrăm în domeniul absurdului, ce mai e 4000 de euro, ce mai e 40000 de euro...Fiio ăsta făcut în Guangzhou de Chang Ching rupe tot, nu?


 

P>S> era un review acest dac Fiio vizavi de un Chord qute la 6000lei, iar diferentele strict pe partea de dac erau foarte mici..

 

Te rog, cei de acolo nu-s în stare să facă diferenţa între un Fiio de 500 de lei şi un dac de 50000 de euro, la ei între toate sculele sunt mici diferenţe, contează să se vândă şi să fie fazanul convins că dacă îşi ia Fiio, aproape şi-a luat un Chord high-end.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata sunetul nu se va auzi pe optical asa cum se aude pe analog

 

Poti fi mai specific?

 

Daca ar fi sa comparam analog vs digital - s-ar putea spune ca semnalul analog are o infinitate de impulsuri digitale ' date=' prin urmare - cum nu exista un sistem digital cu o infinitate de impulsuri deducem ca digitalul este inferior , de aceea si exista DAC-uri specializate care "creeaza" sau mai bine spus uneste golurile de semnal superficial .[/quote']

 

De asemenea te rog sa continui cu detalii si aici.[/quote

Un semnal analogic are spectru mai mare, putand deci transmite mult mai multa informatie decat unul digital, cel digital are avantajele ca poate fi intregistrat, prelucrat, copiat si redat la infinit, fara a pierde deloc date.


Când un semnal analogic e convertit în fişier digital, informaţia analogică trebuie mai întâi transformată în biţi. Acest lucru se realizează prin eşantionare (sampling), un proces realizat de către o piesă hardware a calculatorului, Convertor analogic-numeric. Rate de eşantionare mai mari, măsurate în Hz, prezintă un fişier digital mai apropiat de sunetul analogic original. asta am vrut sa spun.

De asemenea, pentru ca un semnal digital să poată fi reprodus, el trebuie convertit în semnal analogic de către CAN. Acurateţea acestor măsurători constituie claritatea eşantionului, fiind măsurată în biţi. Cu cât mai mulţi biţi, cu atât e mai mare acurateţea.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


duce ' date=', boxe pana in 3-4000 euro ,[/quote']

 

Esti sigur că nu ai uitat un zero? Adică dacă tot intrăm în domeniul absurdului, ce mai e 4000 de euro, ce mai e 40000 de euro...Fiio ăsta făcut în Guangzhou de Chang Ching rupe tot, nu?


 

P>S> era un review acest dac Fiio vizavi de un Chord qute la 6000lei, iar diferentele strict pe partea de dac erau foarte mici..

 

Te rog, cei de acolo nu-s în stare să facă diferenţa între un Fiio de 500 de lei şi un dac de 50000 de euro, la ei între toate sculele sunt mici diferenţe, contează să se vândă şi să fie fazanul convins că dacă îşi ia Fiio, aproape şi-a luat un Chord high-end.

Andi ,chiar nu te bag in seama si nu ti raspund,asta pt felul cum vb despre oameni si produse. NU MERITI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Calinzalhan, minisistemul tau audio NU ai voie sa-l interferezi cu acel simpatic televizor Samsung. Meseriasii au sistemele audio si video, separate. La fel se intampla si cu telefoanele mobile si calculatorul (ce nu lucreaza): ejectate din odaia auditiei. Dauneaza grav sanatatii ! ;)


@ Ioni, eu nu am afirmat niciodata ca toate compact discurile masterizate sunt perfecte. Di undi ai scos-o ? O sa ne incurcam rau, in atatea rate de esantionare cu milioane de biti, luandu-le in calcul si adancimea. Viitoru' lui Matrix arata sumbru..

Ai dreptate ,scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii Digital vs Analog in audio vor mai fi inca cateva decenii de acum incolo - dupa vreo 100 de ani nici dracu' n-o sa-si mai aduca aminte de analogic :mrgreen:

Partea proasta cu analogicul este faptul ca suportul se degradeaza in timp, basca se degradeaza la fiecare auditie.

Partea si mai proasta este ca analogicul este relativ limitat (de materiale, de suport, de conditii de depozitare si transport, de calitatea "playerului", etc).


Inca putem sa facem nazuri la digital, dar adevarul este ca ne-a coplesit aproape de tot.

Fara digital am fi cu un secol in urma :twisted:

Si, multi uita ca in analogic nu se mai inventeaza nimic nou sub soare, nu se mai investesc resurse, absolut toti isi dau seama ca este un format de nisa.

Uitati-va cate aparate foto cu film mai exista pe piata, sau cate televizoare CRT, ori cate telefoane "fixe" analogice (nu mai exista nici macar centrale telefonice analogice).

Nu stiu daca se mai fabrica pe undeva prin lume vreun motor cu carburatie (ca sa ne legam si de alte domenii).


Mai mult este nostalgia anilor tineretii decat superioritatea formatului analogic in fata digitalului :mrgreen:

In rest, analogicul a murit de multisor, doar ca inca nu i-a ajuns informatia la creier :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicule judecand in ultima instanta, teribilul avans tehnologic nu a adus nimic bun. Strict in ce priveste calitatea aerului, apei, hranei e jale. Mai conteaza restul? Nu-mi veni cu argumentul sperantei de viata (e statistica, in fapt nu cred ca mai apucam 90-100 ca bunii nostri, murim toti pe la 70). In rest ce mai conteaza? Desertaciune nenea....Smartu' e-n toate, e in cele ce sunt ...alienare .

In vara, in concediu, pe plaja, ridic ochii din carte, dau roata, familia vecina de patuiaguri, el ea si juniorul, toti cu ochii in cate un device, aveau si casti unii. Ore in sir, monosilabe, cam asta. Viata nene....Deci tehnologia ne-o trage la radacina, la prezent si mai ales la viitor.

Daca asa e viata digitala, ma f..., raman pe analog. Asta ca sa nu para offtopic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa uiti de dacul ala' date='cumpara un Matrix Mini-i sau un Pro ca sunt construite cu totul altfel decat ce ati enumerat voi si suna pe masura si dau si clasa la orice Cambridge sau Arcam .Cu ampliful mai intreaba ca boxele alea nu sunt asa usor de condus.[/quote']

 

Sa inteleg ca ai facut test cu Arcam Irdac, Fiio X5 si Matrix Mini ?pe ce setup daca esti amabil?....te intreb diferenta de bani merita? mai ales pe boxele lui Elac. EU MA INDOIESC

Am auzit diferite dacuri printre care si Arcam , Cambridge si Audiolab la showroom si sunt chiar super edificat cum suna fiecare.Tot ce e Wolfson digital suna rege ca gheata dupa gustul meu.In topul meu preferintele sunt Matrix Mini-I pro primul si la distanta dupa el Audiolab M-dac.Chiar daca amandoua sunt construite pe platforma ESS Sabre care dupa parerea mea e cea mai buna in prezent,diferenta de implementare intre Matrix si Audiolab sunt destul de mari si foarte auzibile.Daca vrei sa te edifici trebuie sa le auzi pe fiecare ca sa-ti faci o parere.Si la pret,chiar DA,merita diferenta intre un Cambridge si un Matrix la orice ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


duce ' date=', boxe pana in 3-4000 euro ,[/quote']

 

Esti sigur că nu ai uitat un zero? Adică dacă tot intrăm în domeniul absurdului, ce mai e 4000 de euro, ce mai e 40000 de euro...Fiio ăsta făcut în Guangzhou de Chang Ching rupe tot, nu?


 

P>S> era un review acest dac Fiio vizavi de un Chord qute la 6000lei, iar diferentele strict pe partea de dac erau foarte mici..

 

Te rog, cei de acolo nu-s în stare să facă diferenţa între un Fiio de 500 de lei şi un dac de 50000 de euro, la ei între toate sculele sunt mici diferenţe, contează să se vândă şi să fie fazanul convins că dacă îşi ia Fiio, aproape şi-a luat un Chord high-end.

Sunt perfect de acord cu tine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.