Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru boxe ELAC EL121


calinzalhan

Postări Recomandate

Si mai este o problema.Toti cei care vor,sau or sa-si cumpere un dac ,prima data citesc forumurile sa vada care sunt cele mai populare Dacuri ca si vanzari si poate ,mai apoi citesc informatii pe net despre cele mai bune dacuri din punct de vedere tehnic.Si daca preturile nu le convin cela mai bune ajung la gunoi chiar daca nici nu au fost ascultate vreodata. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am detinut Cambridge audio dac magic si mi s-a parut decent pt banii lui, dar trebuie facuta o foarte importanta precizare, si anume ca atunci cand il conectam prin interfata USB suna catastroal de prost!!!! Ajunsesem sa conectez o placau creative pe usb si din iesirea ei optica sa il conectez, si diferenta in sunet era ca de la cer la pamant. Deci in concluzie daca vreti dacmagic evitati sa il conectati prin USB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa uiti de dacul ala' date='cumpara un Matrix Mini-i sau un Pro ca sunt construite cu totul altfel decat ce ati enumerat voi si suna pe masura si dau si clasa la orice Cambridge sau Arcam .Cu ampliful mai intreaba ca boxele alea nu sunt asa usor de condus.[/quote']

 

Sa inteleg ca ai facut test cu Arcam Irdac, Fiio X5 si Matrix Mini ?pe ce setup daca esti amabil?....te intreb diferenta de bani merita? mai ales pe boxele lui Elac. EU MA INDOIESC

Am auzit diferite dacuri printre care si Arcam , Cambridge si Audiolab la showroom si sunt chiar super edificat cum suna fiecare.Tot ce e Wolfson digital suna rege ca gheata dupa gustul meu.In topul meu preferintele sunt Matrix Mini-I pro primul si la distanta dupa el Audiolab M-dac.Chiar daca amandoua sunt construite pe platforma ESS Sabre care dupa parerea mea e cea mai buna in prezent,diferenta de implementare intre Matrix si Audiolab sunt destul de mari si foarte auzibile.Daca vrei sa te edifici trebuie sa le auzi pe fiecare ca sa-ti faci o parere.Si la pret,chiar DA,merita diferenta intre un Cambridge si un Matrix la orice ora.

 

Nu te supara eu am spus ARCAM IR DAC este o mare diferenta intre el si ARCAM RDAC,si nu foloseste vechiul wolfson, foloseste DAC: TI PCM1796 BurrBrown...si am ascultat si Matrixul tau...si nu suna cu nimic peste Arcam....sincer

iar cand recomandati unui om dacuri dce peste 2500 lei,uitati va si ce boxe are,oricum pe boxele lui nu va vedea diferenta intre acesta si un arcam rdac......sper ca intelegeti asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in ce sistem ai ascultat tu Arcamul ala,pana la Matrix Mini-I pro mai are mult.Poate ar fi la nivelul lui Matrix Mini.Si nu conteaza ce boxe are omul,daca vrea un dac cat de cat decent asta nu are legatura cu boxele.Dacul nu canta singur cu boxele,mai sunt si altele de luat in seama.Eu mi-am construit un nou sistem, in jurul dacului Matrix Mini-I pro de la A la Z.Adica,dac,cabluri de tot felul de conectari,amplificator ,boxe si am incercat si vre-o 3 laptopuri cu doua sisteme de operare diferite si playere diferite pana am gasit sunetul care ma satisface perfect.Acum dacul e cea mai ieftina componenta a sistemului si nu are legatura cu ce stie el sa faca sau implementarile lui de constructie.E un dac extraordinar daca il implementezi corect in sistem si a meritat efortul financiar .Nici nu sunt convins ca a mai incercat cineva in afara de cei care-l vand si stiu foarte bine dupa diferite teste in diferite sisteme audio, cat de bine suna dacul asta atat pe PCM cat si pe DSD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in ce sistem ai ascultat tu Arcamul ala,pana la Matrix Mini-I pro mai are mult.Poate ar fi la nivelul lui Matrix Mini.Si nu conteaza ce boxe are omul,daca vrea un dac cat de cat decent asta nu are legatura cu boxele.Dacul nu canta singur cu boxele,mai sunt si altele de luat in seama.Eu mi-am construit un nou sistem, in jurul dacului Matrix Mini-I pro de la A la Z.Adica,dac,cabluri de tot felul de conectari,amplificator ,boxe si am incercat si vre-o 3 laptopuri cu doua sisteme de operare diferite si playere diferite pana am gasit sunetul care ma satisface perfect.Acum dacul e cea mai ieftina componenta a sistemului si nu are legatura cu ce stie el sa faca sau implementarile lui de constructie.E un dac extraordinar daca il implementezi corect in sistem si a meritat efortul financiar .Nici nu sunt convins ca a mai incercat cineva in afara de cei care-l vand si stiu foarte bine dupa diferite teste in diferite sisteme audio, cat de bine suna dacul asta atat pe PCM cat si pe DSD.[/



Nu intelegi un lucru, degeaba da 20000 euro pe dacuri, boxele lui sunt limitate indiferent cat de ok suna, cat despre dacul pe care l lauzi iti mai repet odata, diferenta intre El, Fiio x5 si Arcam IRdac este foarte mica,iar Fiio este cel mai BUN din pc de vedere al utilitatii, in plus pe boxele lui si nu numai, nu vei vedea nici o diferenta intre Matrixul tau si Fiio x5 sau Arcam, pricepe asta. Testeaza mai multe dacuri eu am testat vreo 10 inclusiv matrix si, stiu ce spun, nu contest ca matrix nu i bun (desi pe mine nu m a impresionat drept sa ti spun), iar pretul sincer este prea mare, sa dau 2600 lei pt un dac simplu, cand am la 1600 lei acelasi dac, dar si dat si player hires.....cat despre alcatuirea unui setup stereo , eu mi am cumparat intai boxe, apoi amplif si pe urma dacul, cablurile.... sincer mi se pare snobism sa dai sute de euro pe cabluri, cand sistemul este de aprox 2000 euro(cazul meu).

p.s. Arcam IRdac si Fiio x5 ii sunt superioare lui Matrix mini sa stii :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un upgrade si am reusit sa iau un NAKAMICHI Receiver 2 si un CD Player DENON DCD 460. Suna foarte bine.

Voi face un efort si voi cumpara si un DAC.[/quote

Bravo Calin, naka receiver 2 este bun, de unde l ai luat?? sper ca nu de unde ma gandesc eu............de pe strada Primariei cumva?,da mi te rog un buz pe privat cu nr tau de tel.merci.

poate ne vedem la un test cu dacul meu,ce spui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

AudiophileStarter, amplificatorul pe care-l fac eu a mers superb in compania unor boxe Elac. Bas controlat si puternic, medii ample si rotunde iar inaltele foarte dulci si matasoase. Sa fiu sincer pana acum a fost cea mai buna potrivire pentru amplif. Din cate am inteles si de la alti audiofili fani Elac, aceeasi potrivire au simtit-o si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nu sunt fan DIY.


Astept in continuare pareri despre variantele propuse de mine.

Repet, detin boxe ELAC si vreau sa fac un upgrade. Trebuie sa ma decid cat mai repede si am nevoie de un sfat.


1.Onkyo A-9711 + Onkyo DX-9711

sau

2.Marantz PM-17 + Marantz CD-17


Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amandoua sunt oferte vintage .... pot avea defecte ascunse sau reparate de catre carpaci habarnisti .

La fel de bine poti fi foarte multumit de aceste aparate , iar evaluarea lor sa fie la limita educatiei auzului tau si a ( lipsei ) tratamentului acustic al incaperii unde vei face proba .

Aici poti avea probleme , deoarece cu siguranta cele doua setup-uri vor suna diferit , important este sa alegi varianta care suna cel mai aproape de natural .

Nu mai discutam de importanta cablurilor de semnal sau de boxe sau a semnalului care urmeaza sa fie amplificat .

Daca ar fi sa ne luam doar dupa caracteristici , poti alege varianta Onkyo linistit .

Dar , alegerea asta e loz in plic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot zice strict de DX-7911, ( nu stiu sa fie DX-9711) un cd-player subapreciat de piata. Ptr mine este unul din cele mai exacte si neutre player-e de la Onkyo. Iar schema este o superinginerie la banii ceruti. As zice ca este mult peste sunetul "japonache" al firmei si merita ceva mai mult decat amplificarea 9711 (o bruta de altfel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnic vorbind, sînt avantaje şi dezavantaje la ambele. Onkyo e forţos dar mai vechi şi foloseşte comutator de surse motorizat, teoretic ar trebui să aibă zgomotul mai mic avînd corecţii pasive, însă foloseşte o amplificare mai mare. Marantz-ul, dacă e MKII, foloseşte relee ptr surse, schema e mai complexă, ampliful final pare a fi simetric, dar e mai slab ca putere şi foloseşte circuite hibride de negăsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai vreo sansa ...

Cerințele descrise de tine sunt valabile , de obicei , la produse de calitate superiora si intră in categoria de pret de la 3000 € in sus ... asta fără a pune la socoteală costurile cablurilor .

Fa o vizită la distribuitorii de echipamente audio ( ia legătura cu userul @Jack pe mesaj privat ) si vei înțelege la ce ma refer , calitatea costa iar rezultatul este pe măsura efortului financiar.

Daca bugetul este limitat , mergi cu ochii inchisi pe varianta Onkyo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici Denon nu mai e cea fost o dată. Cu PMA1500 îţi cumperi practic un AV100 cu trz mosfeţi industriali ptr motoare şi surse.

http://media.digikey.com/pdf/Data%20Sheets/Toshiba%20PDFs/2sk2967.pdf Un echivalent de IRFxxx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vanzatorul cu amplificatorul si cd player ONKYO nu e decis sa vanda echipamentul.


Am mai gasit o oferta tentanta, si sunt nevoit din nou sa intreb pe cei cu experienta, despre urmatoarele 2 piese audio si anume:

1). Amplificator EXPOSURE 1010 S2

2). CD Player EXPOSURE 1010 S2


Imi fac griji pentru imperecherea cu boxele mele ELAC EL121.


Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi fac griji pentru imperecherea cu boxele mele ELAC EL121.

 

Poti sa-ti faci... eu zic ca nu se potrivesc. Si boxele si ampliful au un sunet deschis, detaliat, iar puse impreuna vor avea un sunet strident, sec, steril, tipator.

Parerea mea. Dar nu cumpara fara sa le incerci inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.