Sari la conținut
HiFi Tech

Vocea Romaniei


pilgrim

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aha ! Iata ce ne uneste !

 

Bon...multe lucruri ne unesc, inclusiv credinta. Nu cred ca dialoghez cu o societate de pagani. Ca si crestini autentici in afara de a crede mai trebuie sa si simtim. Daca incerc sa aduc simtirea versus ratiune nu poate fi ceva rau. Credinta o simti...nu o rationezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Adrian (Zal), by the way...""“Muzica nu poate genera gusturi sau arome care nu se afla in gura ta, insa iti poate atrage atentia asupra unor note din vin sau din mancare care concureaza in mintea ta. Muzica este un soi de condimentare digitala”"" - Charles Spence, psiholog la Oxford.

 

M-am tot invartit in jurul citatului tau...nu stiu daca poarta intrinsec "adevarul meu " despre muzica. Prima impresie e ca omu' e mai tinerel ''condimentare digitala'' nu stie analog. Toata alegoria cu gusturile versus mancare versus minte mi se pare putin prea cautata prin a spune ceva despre nimic cu orice pret.

Are totusi un inedit in exprimare care poate accesa minti mai plapande.


Spun...muzica e cu totul altceva !!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia cu Muzica (sau altele) nu sunt chiar Maica Tereza si nu toti au avut experiente imateriale suprasensibile, asa cum credeam noi in pubertate..

 

Eu chiar nu imi permit sa analizez conditia "creatorului" si(implicit a creatiei). Am o oarecare smerenie fata de cei daruiti de DUMNEZEU cu geniu. Stiu ce spui, ai dreptate dar nu stiu cu ce ma ajuta asta (conditia)in trairea muzicala data sa zicem de a 9-a de Beethoven ( intr-o interpretare inspirata)si o auditie de la buna in sus...faptul ca Beeethoven era un sociopat. Nici macar ca anecdotica nu e fericit acest mesaj. Gandeste-te la implicatiile asupra omuletilor care ne succed. Si asa oferta educationala e de la nul in jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.