Sari la conținut
HiFi Tech

Vocea Romaniei


pilgrim

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru cei ce au urmarit pana acum, doar poate le-a scapat semifinala de aseara:


Semifinala i-a adus pe scenă pe Marius Marin și pe Muneer din echipa Loredanei, pe Claudia Iuga și pe Adrian Nour din echipa lui Smiley, pe Jovana Milovanovic și pe Sânziana Nicolae, din echipa lui Marius Moga, iar din echipa lui Horia Brenciu pe Mihai Chițu și pe Ana-Maria Mirică.


Concurenții s-au descurcat remarcabil, iar publicul a avut de făcut alegeri dificile, mai ales că și jurații au avut 50% din decizia votului final.


Pentru finala de joi, Adrian Nour, Sânziana Niculae, Mihai Chițu și Marius Marin se vor lupta pentru cei 100000 de euro, iar publicul va decide și de această dată cine va fi marele câștigător.


În edițiile trecute, Ștefan Stan și Julie Mayaya au fost desemnați Vocea României.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi are loc marea finală a concursului muzical „Vocea României”, unde patru concurenți se luptă pentru premiul de 100000 de euro, oferiți de către Cosmote.


Sânziana Niculae, Adrian Nour, Mihai Chițu și Marius Marin sunt cei patru concurenți care au reușit să câștige încrederea publicului, dar și pe cea a mentorilor.


În primele două ediții ale concursului, Smiley și Horia Brenciu au fost mentorii celor doi concurenți au câștigat marele premiu, Ștefan Stan și Julie Mayaya.


Anul acesta, o casă de pariuri britanică mizează pe Adrian Nour că va câștiga, el fiind concurentul lui Smiley. Adrian are o cotă de 1.70 și mari șanse să fie votat în această seară drept al treilea câștigător al concursului. Sânziana Niculae, concurenta lui Marius Moga, se află pe locul al doilea în preferințele casei de pariuri, cu o cotă de 2.50. Pe locurile al treilea și al patrulea se află Mihai Chițu și Marius Marin, cu o cotă de 7.00, respectiv de 11.00.


• Adrian NOUR 1.70

• Sânziana NICOLAE 2.50

• Mihai CHIŢU 7.00

• Marius MARIN 11.00.


La X Factor, aceeași casă de pariuri l-a avut favorit pe basarabeanul Alex Mațaev, dar publicul l-a ales pe Florin Ristei.


De la 20.30, Pavel Bartoș și Nicoleta Luciu dau startul marii finale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 1 year later...

A inceput Sezonul 4. Fara Brenciu, dar cu Tudor Chirila

 

Nu numai că mă uit dar şi înregistrez ca să revăd prestaţiile mai interesante. Tudor Chirilă este un mare câştig p.d.v show (cel puţin asta e părerea mea). Dacă mi-aduc bine aminte data trecută, a câştigat cu un băiat care a cântat în finală Led Zeppelin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Stiu ca subiectul este foarte vechi...antic aproape, dar sa nu uitam ca acu de curand s-a incheiat o noua "VOCE A RAMANIEI" A castigat-o Ana Munteanu care a cantat senzational peste tot.

Stau si ma intreb unde si ce se intampla cu aceste voci. Unele se plictisesc repede de cantat si se apuca sa-si cheltuiasca suta de mii de coco, banuiesc...altele, mai perseverente isi fac trupa - vezi Tiberiu Albu - si nu aude nici dracu de ei...altii sunt strecurati pe usa din dos la ve-un spectacol cu " consacratii " si au o prezenta minimalista sa nu cumva sa umbreasca " consacratii "...la radiouri auzim acelasi rahat in fiecare zi.

Stau si ma intreb, mancat de frustrare: UNDE SUNT ACEI COPII FRUMOSI DE LA VOCEA ROMANIEI?

Mai mult...de ce nu sunt pe unde, in spectacole, la TV what ever.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La fel se intampla si in alte tari.. Fix la fel. Dispar. Nu prea e cine sa scrie piese bune sau nu stiu ei sa aleaga... De fapt, cum stabilesti ca o piesa va fi hit?

In plus, este extrem de aglomerat pe piata muzicala. Exista acum multe site-uri pe care tinerii fara meserie pot sa-si publice muzica, pe gratis... Muzica ar fi singura sansa sa iasa din mizeria in care traiesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e cine sa scrie piese bune sau nu stiu ei sa aleaga... De fapt, cum stabilesti ca o piesa va fi hit?

 

Ai mare dreptate: defapt castigatorii vocii canta hituri deja consacrate...nu canta piese originale. Conteaza foarte mult interpretarea dar trebuie sa ai si ce. M-am lasat dus de val si am trecut cu vederea acest aspect. Treaba cu stabilirea apriori daca o anumita compozitie intr-o anumita interpretare va fi hit e ca si cu audiofilia: fiecare membru al "cetatii" are dreptul sa spuna : nu e frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie. De aceea probabil si un domeniu si celalalt e perceput de unii membrii foarte patimas, foarte agresiv spre deosebire de alte domenii unde dialogul este mai mult decat civilizat. Pacat ...e loc pentru toate gusturile si pentru toate urechile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neg faptul că acolo apar și lucruri de calitate. Formatul face ca cei care ar avea talent sunt chemați și evaluați dar cel mai mare rol în tot ce se întâmplă acolo este inginerul de sunet. Cred că acestuia îi suntem datori toți cei care savurăm momentele (după câte am observat de două sezoane la Vocea României se procesează sunetul la greu)

Intrutotul de acord...inginerul de sunet este enorm de important si in live si in muzica la conserva...decat daca te numesti Paco de Lucia si canti in priza directa. Am observat si eu ca vocile sunt din ce in ce mai procesate deci totul este pana la urma Circ ca painea ne-o procuram singuri, care cum putem.

Am auzit de Kumm..mai mult un prieten mi-a facut cadou un CD cu ei ( fiind mai mult pe simfonica am tot amanat sa-i pun )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca din juniorat m-a fascinat Cyrano de Bergerac a lui Rostand...si anume cum DOMNEZEU joaca feste intre frumusetea exterioara si cea interioara. Asta ca si analogie, la o serie de artisti "vocali" care emotioneaza in sensul muzical fara a avea o voce de exceptie in spate. La un moment dat, marele Pavaroti, in dorinta de a democratiza muzica culta a inceput niste duete cu artisti pop ( mai mult dialoguri ). Am un CD cu asa ceva. Daca asculti in antiteza Pavaroti cu Bryan Adams ( fiecare cantand in dialog o piesa de-a celuilalt ) te apuca rasul...Bryan Adams suna ca o mata lesinata...si totusi, pe sectorul lui, transmite. Se pare ca in muzica "profana" ( fortez putin termenul ) vocea nu e singurul ingredient..mai e ceva si anume o ciudata alchimie dintre fenomenul muzical in sine si sufletul receptorului. Se numeste "transmisie" Mai exact fenomenul de transmitere a emotiei...mai mult a fiorului. Ma intreb daca acest fenomen poate fi adus " din condei " de inginerul de sunet...in mod sigur nu! tine de transcendental ( vorbim de alta dimensiune ). Evident ca toata aceasta expunere poate fi colonizata, mai mult sufocata de impostura...lucru care se si intampla.

Nu ma deranjeaza ca cineva incearca sa-mi vanda un rahat ambalat intr-un ciorap de matase ( lucru pe care il afirma Napoleon despre Talleyrand )pentru ca am anticorpi...dar ma deranjeaza ca generatia tanara incepe sa perceapa rahatul drept cataif.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Democratizarea subculturii as zice, trendul descendent in muzica, urmareste fidel parcursul socio-cultural. Asta la un moment dat, t zero. Daca urmaresti in interval Δt un artist, o trupa, poti avea surprize si bune si rele. Vorbesc de pe o pozitie avizata fiul meu fiind muzician (de rock) de 15 ani. In general parcursul este ascendent dar, paranteza, apare inevitabila "harneala", smechereala profesionistului care stie unde sa puna o floricica sa-ti rupa capul dar la o analiza la rece e de doi lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer scuze colegilor de forum dar mai am ceva de spus vis a vis de acest subiect: Am urmarit o lucrare ( Screamin' Jay" Hawkins " I put a spel on you" )in mai multe interpretari: Jeremy Ragsdale ( X factor )profesor de pian si voce de pe linga Washington DC, Annie Lennox cu acelasi cover si evident piesa originala. Nici una nu seamana cu nici una si totusi pe locul intai in top-ul meu este Jeremy de departe. Cum se poate ?... Poate mi s-au atrofiat simturile estetice si am intrat in "corul " comun. Ascult ca toti, vad ca toti, simt ca toti. Pot sa cred acest lucru doar cu argumente solide...pana atunci ascultati "I put a spel on you" cu Jeremy si mai apoi combateti-ma.

Cat e circ, cat e talent...unde ne uitam ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antropologie muzicala...mai e si alta..probabil a insectelor. Lasand la o parte gluma stau si ma intreb cum e posibil ca un profesoras de pe langa Whasington sa transmita mai mult decat ...sa zicem Annie Lennox in aceeasi zona. Trebuie sa afirm ca sunt fan Annie Lennox. Nu exista " interpretare corecta " dar exista emotie, transmisie...etc. Din punctul meu de vedere, profesorasul a reinventat in mod fericit bijuteria muzicala. Poate trebuie sa reinvatam sa ascultam cu sufletul si mai putin cu neuronii. Incerc sa gandesc mai putin si sa simt mai mult...macar acuma spre sfarsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur că in fața unui public care cunoaște bluess-ul maimuțăreala nu mai prinde și nu se exprimă așa...El știa clar ce așteaptă formatul emisiunii și cui se adresează și a livrat lucrurile pe care erau cerute. Nejudecând cerebral ( adică ascultând cu sufletul) mă simt puțin înșelat și manipulat...

I-ti respect parerea si in acelasi timp imi rezerv dreptul de a nu fi inrutotul de acord cu ea, cu parerea.

" Retourner à nos moutons " : Jeremy canta in timp ce Annie interpreteaza ( diferenta intre a auzii si a audia )...Jeremy e un cantaret de carciuma in timp ce Annie e o interpreta de scena ( pe care o iubesc ). Diferenta de valoare = noapte/zi.

Atunci stau si ma intreb ce se intampla cu mine...de ca ma emotionaza Jeremy in cazul asta concret ( in rest canta mediocru din ce am vazut la X Factor ). Treaba cu "cunoscatorii" de bluess care nu pun botul la " maimutareli " e cam subtire: daca ma gandesc la bluess-ul negru ( mai e si alb ) feminin in special ( barbatii se pare sunt mai retinuti )pai sa-mi fie iertat dar marile doamne ale bluess-ului guita, grohaie (si scot alte fel de fel de sunete care in mod normal nu au legatura cu muzica), pe scena nu pentru a lua de nas eventualii neofiti in ale bluess-ului ci pentru ca asa traiesc si transmit fenomenul. Se pare ca tine si la neofiti dar si la marii " experti " . Muzica nu se judeca cu creierul...se traieste ( de unde si trairea muzicala ). Trebui sa intelegem ca suntem fiinte duale : ratiune si simtire...prima e a noastra in timp ce a doua e de la DUMNEZEU. Daca prima te mai poate insela a doua sigur NU !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce au apucat epoca de " aur " maturi fiind, cred ca isi mai aduc aminte cum "impuscatui" in ultimul timp voia sa scoata de pe statele de plata artistii ( arta in general ) pentru ca era, in gandirea lui, "neproductiva"

Sa-mi fie permisa o analogie: ratiune / simt..........productiv / neproductiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer scuze pentru insistenta.

De curand am ascultat trupa Bravissimo din Chisinau la X factor ( in general eu ascult vocea ramaniei )dar acu ma desmat pe utube. Se numeste "Colindul celui fara de tara" de la Tudor Gheorghe cetire...comparati cele doua interpretari. E drept 8/9 oameni nu fac cat unul...dar cand se intampla muzica trebuie sa-i dam totul.

Ca sa revin in trecut " I put a spel on you " mai buna decat a Creedence Clearwater nu o mai stiu ( eram convins ca e a lor )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.