Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru magnetofon


Trancotistul

Postări Recomandate

La 15.09.2020 la 22:12, zal a spus:

Nicule, amplifuri V-Fet de la Sony sînt doar TA-4650, 5650 (Wega V-4810), 8650, sau preul şi ampliful de putere TAE-8450 şi TAN-8550, la care există şi varianta TAN-8250 cu bipolari, fără V-Fet.

Acum 11 ore, Trancotistul a spus:

Mersi pentru recomandări zal, eu trăiesc cu impresia că foarte multe amplificatoare și pre de la SONY din perioada anilor 70 foloseau V-feturi.

 

Oameni buni, reveniti-va... Preamplificatoare pe V-FET???? Poate ati vrut sa spuneti pe J-FET?..😛

Oricum, lista cu device-uri pe V-FET la Sony este: TA-4650, 5650, 8650, TA-F7 (B vine de la culoarea mastii frontale-B= BRONZE), TA-N7 si TA-N8550. MAi gasiti altele pe V-FET de la alti producatori, dar cu alte modele de V-FET.

Dar preamplificatoare pe V-FET nu s-au produs niciodata...

  • Like 1
  • Thanks 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi brain, clarificările sunt salutare. Eram curios și la celelalte două amplificatoare preesprit . De ce naiba or fi atât de apreciate. Informațiile le-am luat de pe net dar cred că e scuzabil, nu am avut ocazia să le văd in corpore sau să cunosc pe cnv care le are sau avut. Din discuții în privat înțeleg că sunt detestate datorită tehnologiei adoptate, despre calitatea sunetului nu știe nimeni nimic. 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.