Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat DAC


omega66

Postări Recomandate

Eu nu pot sa fiu de acord cu recomandarea acestui model de Topping, mai bine iei un Cambridge Audio DacMagic 100 care e cam la aceiasi bani SH. Recomandarea mea ar fi sa mai pui ceva banuti si sa cumperi un Chord Mojo SH.

@_BGD_ cand tragi FLAC-urile pe banda... tot treci printr-un DAC, deci sunetul acestora va fi influentat de DAC-ul pe care il folosesti la inregistrare. Asa ca, chiar daca asculti doar benzile ulterior, defapt oarecum asculti acel DAC de fiecare data...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu experientele lui... tocmai din cauza pretului am fost si eu curios sa-l ascult. In ziua in care l-am primit si auzit l-am si pus la vanzare.

Iar tu daca il folosesti ca si DDC nu ai absolut nici o legatura cu partea de conversie catre analogic, deci nici macar nu-l folosesti pentru ceea ce e interesat initiatorul threadului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare.

Daca folosesc D10-le ca DDC (deci conversie de la USB la coax/optic), si las RX-V1900-ul sa faca partea de conversie cu al lui Burr-Brown 192 kHz/24-bit DAC, sunt mai castigat?

 

In ideea ca din iesirea analogica a RX-V-ului sa dau semnal de linie (analogic) spre mag, cass, etc (la inregistrari)

 

Omega66 scuze ca m-am bagat in postul tau, dar poate candva o sa ai si tu nevoie de aceasta informatie 🙂

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.07.2020 la 17:21, djleco a spus:

O placa de sunet de calitate (personal detin si folosesc Creative Titanium HD), infipta in unul dintre porturile PCI-e al placii de baza.

Ai intrari si iesiri analogice si digitale pe ea, nu mai ai nevoie de DAC, de USB, de "intermediari" pe calea de sunet. Flawless.

 

Vezi aici:  

 

M-ai cam pus pe ganduri cu acel pc sa stii, al meu oricum este cam depasit deja si ma batea gandul sa-i fac un upgrade (ma refer la htpc di nsufragerie) si as putea opta pentru o carcasa mai mare in care sa pot pune o astfel de placa audio. In felul asta rezolv 2 probleme de-odata. 

As dori sa te intreb

1. cum ti se pare acea placa comparativ cu alte dac-uri externe ?

2. ai spus ca ai optat pentru NVMe si nu SSD pe SATA din cauza interferentelor, treaba asta se aplica si la procesor, adica tu nu ai optat pentru un procesor mai puternic din cauza ca interfereaza cu placa de sunet ? (As vrea sa pun ceva mai puternic daca tot fac un upgrade)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omega66 -  din cate inteleg doresti un dac bunicel care legat la amplificator sa poata decoda si semnal din TV dar si din PC eventual sa poti lega la acest dac si un Xbox sau un PS , daca TVul tau are HDMI ARC atunci ia in calcul dacul NAD c510 (varianta ieftina) sau NAD m51 (varianta mai scumpa) acest dac are 2 intrari HDMI (direct pass through) si poate sa fie folosit si ca preamp . Concluzie folosesti HDMI ARC (repet daca ai la TV) ca iesire de sunet din TV , si intrare intr-una din intrarile HDMI al dacului nad , folosesti USB ca legatura intre PC si DAC , si ai rezolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sugestie. Adevarul este ca nici eu nu stiu sigur ce vreau, cum vine cine cu o noua idee ma pune pe ganduri. 

Daca ma intrebi acum as ramane cu dac-ul low cost pe care il am legat la tv (+consola) si as cauta o solutie mai buna sa scot muzica din PC fara sa mai trec prin TV in speranta ca sunetul se va imbunatati semnificativ pe muzica. Acel DAC are un pret destul de mare, cel putin nou costa mai mult decat am investit in amplificator + boxe. Nu as vrea nici un dac de casti (mi se pare ca arata ciudat o jucarie asa mica pe langa amplificator) dar nici nu as investi atat de mult in dac, mai ales fara sa-l aud pe sistem inainte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, omega66 a spus:

M-ai cam pus pe ganduri cu acel pc sa stii, al meu oricum este cam depasit deja si ma batea gandul sa-i fac un upgrade (ma refer la htpc di nsufragerie) si as putea opta pentru o carcasa mai mare in care sa pot pune o astfel de placa audio. In felul asta rezolv 2 probleme de-odata. 

As dori sa te intreb

1. cum ti se pare acea placa comparativ cu alte dac-uri externe ?

2. ai spus ca ai optat pentru NVMe si nu SSD pe SATA din cauza interferentelor, treaba asta se aplica si la procesor, adica tu nu ai optat pentru un procesor mai puternic din cauza ca interfereaza cu placa de sunet ? (As vrea sa pun ceva mai puternic daca tot fac un upgrade)

Nu, am optat pentru NVMe pentru transfer la rata mare, timp de acces si mai mic, nr de iops mai mare vs SSD S-Ata, tehnologie mai noua si evident cuplat direct pe PCI-E lanes din CPU, fara alte chip-uri "intermediare". Cpu l-am ales pentru ca avea cel.mai bun raport pret calitate fiind si la reducere, totodata consum energetic mai mic. Procesorul nu creeaza interferente. Poti alege ce cpu doresti, poti pune si i9 9900K, foobar nu incarca mai sus de 10% CPU, cind ruleaza FLAC-uri.  Placa este slabiciunea mea, este extrasuficienta pentru mine, nu ma avint in DAC-uri sau cine stie ce scumpeturi inutile, doar pentru psihoacustica. Daca esti din Buc sau ajungi, poti trece pe la mine sa asculti sistemul, sa-ti faci o idee. Poate iti place, poate nu.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru clarificari, o sa ma uit si la alternativa asta cu placa audio interna. Multumesc si pentru invitatie dar stau cam prost cu timpul. 

Am cautat placa audio Creative Titanium HD dar nu am gasit-o pe nicaieri (probabil este un model vechi care nu se mai fabrica). Imi poti recomanda ceva similar care inca se mai comercializeaza ? (poate sa lipseasca treaba cu subwooferul care este un must-have pentru tine, intrucat nu am nici subwoofer si nici amplificator care sa aibe iesire de subwoofer).

Editat de omega66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos. Am cautat si eu putin, dar din pacate singura care se apropie de ceea ce ai tu este Creative Sound Blaster ZxR, care oricum este mai slaba din ce am inteles. De la ASUS ai avut sau auzit ? Din ce am citit pe alte forumuri de afara nu se ridica la nivelul Creative pe parte de bass.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asus a avut ceva modele bune, in special cele externe pe USB. Oricum Creative sint placi dedicate jocurilor si filmelor, accentul este pus pe sunetul multi canal, efecte, etc si mai putin pe reproducerea cit mai fidela a sunetului stereo. Eu sint adeptul mini PC-urilor, NUC, RPI si a dacurilor pe USB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa optez pentru DAC Cambridge Audio DacMagic 100, l-am gasit la 450 lei nou,  nu spun unde sa nu se considere reclama. 

Ce am observat insa zilele trecute (sper ca nu este efect placebo), dar dupa ce am mai pus o pereche de cabluri la boxe (Mission MX-3) si am schimbat inputul din Network in CD la amplificator (Marantz PM 5005), totul se aude mult mai bine, nu stiu cum sa definesc dar parca basul este mult mai clar acum, mai bine separat de voce.

Boxele in bi-wired le-am mai avut si am renuntat repede pentru ca nu mi se parea ca se aude diferit, deci s-ar putea sa fie inputul de CD mai calitativ decat cel de Network. Am amplificatorul bagat in mobilier cu cablurile aproape la limita si imi este destul de incomod sa umblu la cabluri sa fac teste. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, omega66 a spus:

deci s-ar putea sa fie inputul de CD mai calitativ decat cel de Network.

Ma indoiesc foarte tare, doar daca aparatul nu este defect. Mare atentie la cablul USB, recomand Lindy Cromo pentru raportul foarte bun pret calitate.  Eu folosesc si USB si interconect balansat si sint foarte multumit. Se gasesc la conectica.ro sper sa nu se considere reclama

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se referea la faptul ca atat cablul USB cat si cel interconect (balansat) sunt de la firma Lindy Cromo. Nu ca ar fi USB balansat, dar este doar o presupunere bazata pe ceea ce a scris, caci nu ma pricep la aspectele tehnice.

Editat de omega66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.