Sari la conținut
HiFi Tech

Coronavirus si curentul electric


ctzzzz

Postări Recomandate

Pentru a se intelege foarte bine, un distribuitor este practic prelungitorul pe care-l are fiecare prin casa. Cele manufacturate pentru audio sunt metalice si au in componenta prize de foarte buna calitate. Cam atat. Sa nu ne asteptam la tehnologie Nasa !

Cu toate acestea exista si serii de distribuitoare cu tot felul de protectii, amortizoare de vibratii, regulatoare. Acelea sunt, deja, altceva.

Interesant este faptul ca odata introduse in sistem devin indispensabile.

Editat de MarianS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renuntat la distribuitor pentru aparatele hifi. Am unul de la Hornbah. Carcasa din aluminiu, cablu gros, etc. Din el alimentez pick-up, phono-ul diy, oled-ul si Dune-ul. SACD-ul si amplificatorul sunt alimentare direct in priza intr-o varianta simpla de distribuitor conceputa de Jack acum 8-10 ani cu cabluri Chord. Nu stiu daca se aude mai bine asa. Am preferat sa separ aceste doua componente complet. Atat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Rotcev a spus:

este bine ca din prima priză, cea mai apropiată de alimentarea distribuitorului, să se alimenteze aparatul cu consumul cel mai mare. 

 

Stiu ca asa recomanda si multi producatori, am vazut inclusiv la Supra sau Dillenhoffer, dar nu intotdeauna functioneaza asa. Nu caut sa explic de ce, dar la mine a fost clar mai ok cu ordinea inversa, finalii ultimii, cel mai departe de intrare. Pe ascultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, dinica a spus:

SACD-ul si amplifucatorul sunt alimentare direct in priza intr-o varianta simpla de distribuitor conceputa de Jack acum 8-10 ani cu cabluri Chord

Stai, pt cd si amp, sunt doua prize in perete, care functioneaza ca distribuitor, sau ce inseamna conceptul lui Jack?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Rotcev a spus:

este alimentarea unui încuiat care are cunoștințe doar la nivelul fizicii de liceu, să zicem..... un mediocru spre prost

Pff, man

schibam doar idei.

Felicitari pt solutia aleasa, dar nu ajungem nicaieri daca continuam cu cuvinte din astea.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Rotcev a spus:

Varianta extremă de alimentare a aparaturii audio. 

Rețea trifazata, dintr-o singură fază se alimentează un atabilizator care tine tensiunea cât mai aproape de 230V. 

Transformator separator cu n ieșiri, pe fiecare ieșire câte un filtru de deparazitare. 

Cu transformator separator toate aparatele sunt separate între ele pe partea de alimentare singurul loc unde se "întâlnesc" este masa de semnal. 

 

Transformatorul este trifazat ?

Cand va referiti la masa de semnal e vb de impamantare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Rotcev a spus:

"Varianta cu distribuitor rezolva si problema cu unghiul diferit, dar si minimizeaza diferentele de potential (culmea, ele exista si intre outleturile aceluiasi distribuitor, probabil asta e cauza principala pentru care "suna" diferit)."

Dacă un distribuitor are legăturile către prize în stea, nu contează în ce ordine introduci aparatele în el, firele de conexiune având lungimi identice, legăturile fiind din același punct. Dacă Distribuitorul are legăturile" din priză in priză " apare o mică cădere de potential pe conducătorii care fac legătura între prize, în cazul ăsta este bine ca din prima priză, cea mai apropiată de alimentarea distribuitorului, să se alimenteze aparatul cu consumul cel mai mare. 

Sursele de semnal, mă refer la cele de foarte bună calitate, sunt imune la o variație a tensiunii de la rețea cu +/- 10% , asta datorită stabilizatoarelor de tensiune care alimentează electronica interioară, din păcate nu sunt imune și la paraziții din rețea, aici fiind marea bubă a alimentarii tuturor aparatelor audio, rețeaua nu este imună la paraziți. 

Chiar daca am apasat butonul de like pentru randurile de mai sus, am de facut o mentiune. Toata lumea de aici cunoaste povestea asta. 😉

Like-ul este pentru integrare, nu pentru informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Rotcev a spus:

Televizorul face rău fiind alimentat din același distribuitor din care alimentezi Dune și preul phono, pentru că are sursa in comutație, sursă care funcționează și când televizorul este în stand-by 

Stiu, dar nu ma intereseaza partea asta atat de mult incat sa consider ca merita sa imi bat capul cu asta.

CTZ, ai poza.

20200329_112818.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Rotcev a spus:

Varianta 

Asta este alimentarea unui încuiat care are cunoștințe doar la nivelul fizicii de liceu, să zicem..... un mediocru spre prost, totuși a reușit să îi dea pe spate pe unii care au avut disponibilități financiare și mai ales încredere în el. 

The neverending story. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest influenta distribuitoarelor. Eu folosesc o rețetă mult mai esoterica decât orice s-a scris pe aici, doar că e una ieftna, extrem de ieftina.

Însă nu pot sa nu mă întreb, decât 5 -10 k pe cabluri și distribuitoare,, nu mai bine upgrade la boxe de aceiași bani? Sau considerați că suma este prea mică pt un upgrade real și banii ăștia ar finanța cel mult un side-move?

 

Eu de ex, daca as avea 10k de dat pe cabluri, mi-aș lua boxe, Getz 2. Apoi daca as mai strânge bani, as schimba amplificatorul...cu M-5000 și C-5000.... 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 13 minute, hellrider77 a spus:

decât 5 -10 k pe cabluri și distribuitoare,, nu mai bine upgrade la boxe de aceiași bani?

Suna mai sanatos ce zici, dar e foarte posibil sa nu scoti ce ar merita din boxele respective. Apoi, daca dupa Getz ajungi totusi si la distribuitoare si cabluri, nu mai bine iar franezi si urci la Mingus? Multe ghicitori, creca doar mama Omida ar sti raspunsurile :))

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ctzzzz a spus:

 

Suna mai sanatos ce zici, dar e foarte posibil sa nu scoti ce ar merita din boxele respective. Apoi, daca dupa Getz ajungi totusi si la distribuitoare si cabluri, nu mai bine te franezi si urci la Mingus? Multe ghicitori, creca doar mama Omida ar sti raspunsurile :))

Exact așa aș face, m-aș duce spre Mingus și as rata iar distribuitoare și cabluri....ufff.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Rotcev a spus:

ct

Nu, transformatorul este monofazat, fiind alimentat dintr-o singură fază. 

Masa de semnal este altceva, nu împământare, ca sa înțelegi simplist, este exteriorul mufelor RCA, aia este masa de semnal. 

Prin transformator alimentarea aparatelor este separată galvanic de rețea, nu există împământare, dacă ar exista împământare, părțile de alimentare ale aparatelor se pot întâlni prin împământare, cele care au stekere cu împământare. 

Atunci cum eliminati fenomenele create de buclele de masa ? Cum procedati la un preamp phono pe lampi ? Cum mai puneti in functiune filtrele RFI/EMI  care fara impamantare sunt useless?

Toate amplifurile serioase au si impamantare......si mai putin multe din surse (CD, pickup, DAC).

Nu mai mentionez ca va jucati nitel si cu electrosecuritatea....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar e pe optic, deci nu conteaza. Toate aparatele audio sint alimentate printr-un prelungitor Bachmann  https://www.cel.ro/prize-si-prelungitoare/multipriza-bachmann-conectus-6-prize-schuko-cu-filtru-frecventa-pNyc0PTU-l/   in care nu mai este conectat nimic altceva.

Televizorul si celelate aparate cu surse in comutatie (NAS, router, soundbar) sint alimentate dintr-un prelungitor cu protectie mai modest pus in alta priza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, hellrider77 a spus:

Exact așa aș face, m-aș duce spre Mingus și as rata iar distribuitoare și cabluri....ufff.... 

Mai vedem !! 😉

Un distribuitor nu este o avere, iar pentru cablurile de curent sunt si variante accesibile.

Pe de alta parte, cu cat sistemul este mai bun, cu atat mai mult ar fi pacat sa nu aplici un fine tunning.

Editat de MarianS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, bogdanozaurus a spus:

Da, dar e pe optic, deci nu conteaza. Toate aparatele audio sint alimentate printr-un prelungitor Bachmann  https://www.cel.ro/prize-si-prelungitoare/multipriza-bachmann-conectus-6-prize-schuko-cu-filtru-frecventa-pNyc0PTU-l/   in care nu mai este conectat nimic altceva.

Televizorul si celelate aparate cu surse in comutatie (NAS, router, soundbar) sint alimentate dintr-un prelungitor cu protectie mai modest pus in alta priza

D'asta am si eu. Doar ca il folosesc pentru tv, pick-up, phono. Am scris mai sus. 

PS: Mentionez ca nu am facut teste dedicate acestui aspect. Sunt multumit de sunet si prea batran pentru o chestiune atat de  sofisticata. Pentru mine fine tuning in momentul acesta sunt colturile din zona tavanului. Zilele acestea voi acoperi aceasta zona cu niste material acustic. Acolo se aduna multa energie sonica si vreau sa o temperez. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.