Sari la conținut
HiFi Tech

Coronavirus si curentul electric


ctzzzz

Postări Recomandate

Cred ca oricat de bine este construit sistemul, dpdv filtare, ar trebui sa fie sesizabile diferentele generate de imperfectiunile curentului.

Este extrem de important curentul care alimenteaza sistemul. De aceea totul trebuie ales cu grije, de la siguranta, traseu, priza, stechere, cablu. Totul, dar absolut totul, influenteaza sunetul intr-o masura foarte mare. Daca toate acestea duc la modificarea sunetului, atunci curentul electric furnizat nu are cum sa nu influenteze.

Editat de MarianS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, bogdanozaurus a spus:

Va faceti si voi centrala electrica ca japonezul ala de care v-am mai povestit

 

Ma gandeam sa cumpar 3 biciclete stationare, una pt nevasta, cate una pt copii. Eventual pot gasi o solutie si pt cei 3 motani care sunt cam dolofani.  Leg la fiecare cate un dinam, oare pot alimenta sistemul? Am nevoie de de 2.5kW.

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, bogdanozaurus a spus:

Va faceti si voi centrala electrica ca japonezul ala de care v-am mai povestit

 

Nicidecum. 🙂

Dar, in ultima perioada de timp a inclus un distribuitor, o priza Furutech si un cablu de curent suplimentar. Totodata am schimbat toti conectorii cablurilor de curent cu Furutech Gold FI-38/28. Schimbarile au fost atat de importante asupra microdetaliilor, a linistii din spate, a scenei si a separatiei incat, parca, este alt sistem. De aceea am recomandat mare atentie la alimentarea sistemului audio. Personal am neglijat acest aspect pana cand, luat pe sus de niste prieteni audiofili, am intrat in acest joc. A meritat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, MarianS a spus:

Nicidecum. 🙂

Dar, in ultima perioada de timp a inclus un distribuitor, o priza Furutech si un cablu de curent suplimentar. Totodata am schimbat toti conectorii cablurilor de curent cu Furutech Gold FI-38/28. Schimbarile au fost atat de importante asupra microdetaliilor, a linistii din spate, a scenei si a separatiei incat, parca, este alt sistem. De aceea am recomandat mare atentie la alimentarea sistemului audio. Personal am neglijat acest aspect pana cand, luat pe sus de niste prieteni audiofili, am intrat in acest joc. A meritat !

Dar, in ultima perioada de timp am inclus un distribuitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Rotcev a spus:

In ce constă acel distribuitor? 

Este, practic, un prelungitor cu mai multe prize. Este o constructie metalica. Prizele sunt toate Furutech, legate in stea. Legatura la priza din perete se face cu un cablu care intra in distribuitor printr-un conector IEC.

Distribuitorul iti ofera posibilitatea " adaptarii" cablurilor de curent la componentele sistemului, pana cand se determina cea mai buna combinatie. La prima vedere pare un pic esoterica si ciudata explicatia, dar te asigur ca este cat se poate de reala. Cei care au si folosesc distribuitoare pot confirma acest lucru, cu o conditie: sistemul sa fie suficient de rezolut si pus la punct pentru a putea identifica aceste schimbari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu folosesc tot un distribuitor de genul celui de mai sus si sunt multumit de rezultate. Nu se comporta ca un conditionator dar este... competitiv!

 

Gryphon Powerzone.jpeg

P.S. Un alt avantaj este ca, in cazul in care surprind hoti in casa, pot rade doi dintr-o lovitura, daca sunt in preajma sistemului audio! 

Editat de johndoe21ro
  • Like 1
  • Haha 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, johndoe21ro a spus:

@MarianS Ala e un Dillenhofer? Nu am vazut pe la noi pana acum... Esti sigur ca prizele sunt legate in stea? Ultimele 3 nu sunt filtrate?

Da, este DSS Dillenhofer NL-5.

Am vazut unul desfacut si legaturile par in stea. Prizele au in paralel ceva condensatori. Neamtul zice ca ultimele 2 prize sunt pentru echipamente digitale. Eu le-am imperecheat dupa sunet, n-am tinut seama de indicatiile lui. Ca sunet, mult, mult mai bine decat varianta initiala, cu prizele din perete. Multumesc celor care m-au indrumat sa trec la utilizarea unui astfel de distribuitor.

Editat de MarianS
  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, MarianS a spus:

Da, este DSS Dillenhofer NL-5.

Am vazut unul desfacut si legaturile par in stea. Prizele au in paralel ceva condensatori. Neamtul zice ca ultimele 2 prize sunt pentru echipamente digitale. Eu le-am imperecheat dupa sunet, n-am tinut seama de indicatiile lui. Ca sunet, mult, mult mai bine decat varianta initiala, cu prizele din perete. Multumesc celor care m-au indrumat sa trec la utilizarea unui astfel de distribuitor.

Pai atunci nu e un simplu distribuitor ci un fel de filtru! In fine, important e ca tu esti multumit de el! Sa ne bucuram sanatosi de ce avem, mai ales in perioada asta tulbure! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, MarianS a spus:

Interesant este ca se sprijina pe 4 spike-uri, si prin folosirea anti-spike-urilor diferite se modifica sunetul. La indicatia producatorului l-am asezat pe o placa de granit. Nebunie curata ... 

Si la mine la fel! Recomand insa folosirea unor picioruse Stillpoints UltraSS, daca ai curiozitatea sa experimentezi...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Rotcev a spus:

http://www.hifi-forum.de/viewthread-18-579-3.html

Mă abțin de la alte comentarii, au comentat niște nemți. 

Legăturile nu sunt în stea, poate sunt în Steaua Întunecată a lui Vader 

Sa spun si eu doua vorbe, intamplator am avut un DSS ca al lui @MarianS (alt exemplar, sa nu para ca apar vreo vanzare personala). Eu l-am cumparat chiar de la Herr Dillenhofer. Un tip un pic excentric, cu care greu te intelegi, sigur e in lumea lui. Dar aparatul in sine a sunat de departe peste ce mai avusesem eu experiente pana atunci (Furutech, Oyaide, Gigawatt). Este impecabil finisat, ce am vazut pe dinafara, ca inauntru nu am obiceiul sa deschid sa ma uit. Acum, intr-o poza pe care o vad pe siteul german (m-am uitat doar la poze, fiindca germana nu stiu o iota) am vazut bagat acolo un lemn, nici macar taiat drept, facut pe genunchi. Tare mi-e ca era o adaptare facuta de vreun minitehnicus pe la care a trecut aparatul, nicidecum de producator (raportat la atentia cu care este prelucrata carcasa exterioara a originalului, nu are nicio legatura). Una peste alta, DSS la mine in sistem a facut de rusine marcile de mai sus, considerate referinta toate in distributia de curent. La un pret cu intre 30 si 60% fata de marcile consacrate.
Pentru cine e in cautare de un distribuitor de curent ieftin si (foarte) bun, eu recomand cu caldura.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in acest joc.

Am sa mentionez un singur lucru. Distribuitorul meu nu are nici un lemn in interior si arata un pic diferit fata de pozele din site-ul respectiv. Imi place cum suna sistemul meu si consider ca a adus un plus important acest distribuitor. 

PS

Ma simt onorat sa observ ca cineva a depus un efort considerabil cautand pe net ceva negativ, despre distribuitorul de care eu sunt asa de multumit. Tare !

Editat de MarianS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur, eu ce vorbesc, povestesc din ce am ascultat in sistemul meu (am precizat de la bun inceput). In cazul meu, da, DSS s-a potrivit clar mai  bine, incomparabil chiar. "Facut de rusine" e o expresie, nu vreau deloc sa denigrez celelalte marci (intamplator folosesc si destule produse Furutech, de care sunt foarte multumit). Cu Oyaide nu am avut chimie niciodata, Gigawatt a fost ok la un moment dat, dar dupa ce am schimbat piese mai importante in sistem (pre, sursa) nu s-a mai potrivit. DSS insa a fost imun la schimbari (stiu asta pentru ca la un moment dat pastrasem toate distribuitoarele, tocmai ca sa probez ce ar fi mai bine sa pastrez, dupa un punct).

Editat de ctzzzz
typo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, ctzzzz a spus:

 ... (Furutech, Oyaide, Gigawatt). ...

 

Am incercat si eu, in sistemul meu, distribuitoarele Oyaide si Gigawatt. Nu s-au potrivit. Deloc.

Coincidenta sau nu dar asa a fost. Cu DSS s-a intamplat exact pe dos. 

Dar gata, ma retrag din aceasta discutie. Cui nu-i place DSS, sa nu-l cumpere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Rotcev a spus:

 

Eu pot trage o concluzie clară, poate te-ai prins singur, că nu orice poveste este și reală. 

Poți traduce cu Gogu Translatorul. 

Merci, intre timp am reusit sa traduc, am realizat ca Chrome are o functie de auto-translate (tare).
Si in threadul de pe siteul german, parerile sunt impartite. Acum, la cum se comporta Dillenhofer cu vanzarile, (modificari aiurea de preturi, termen de livrare nerespectate, credeam ca doar la mine s-a intamplat ca eu sunt roman :)) e de asteptat sa isi atraga multi dusmani. Cu toate astea, dpdv sunet a reusit dintr-o cutie frumos polisata, dar de fapt foarte simpla, sa scoata un sunet apreciat de multi si sa se bata cu "the usual suspects" in domeniu.  Nu-i putin lucru.

 

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vector se ocupa cu bagatul batului prin gard. Asta face de cand a intrat pe aici. Pe de alta parte este dreptul lui sa puna intrebari. Chiar face un efort de coerenta, iar pentru asta merita felicitat.

Ideea este ca audiofilia are si o parte usor ezoterica, greu de explicat uneori, si din aceasta cauza oamenii pot fi atacati usor. 

Incercati sa nu puneti la inima si daca explicatiile voastre nu sunt suficiente, just keep walking. Important este sa ne bucuram de pasiunea noastra.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Rotcev a spus:

"Ideea este ca audiofilia are si o parte usor ezoterica, greu de explicat uneori, si din aceasta cauza oamenii pot fi atacati usor. 

Domnule, sper să nu mă înțelegi greșit și apoi să mă judeci, orice fenomen electric are o explicație tehnică, științifică, ezoterismul există doar când nu ești în temă cu ce se întâmplă în realitate, când ai întrebări și nu ai răspunsuri. 

Vector, m-am saturat de oameni ca tine. Lipiti doua fire, aveti cateva cunostinte de electronica, si va inchipuiti ca sunteti zei. 

Vrei sa ne impresionezi, vrei sa iti arati muschi, pune pe masa un aparat dezvoltat de tine, un articol scris intr-o publicatie de specialitate. 

Ai auzit de bosonul Higgs, cunoscut ca Particula lui Dumnezeu? Sper ca da. Particula asta a fost teoretizata acum multi ani. Intregul concept era pur teoretic, model matematic. Pana in 2012 existau o multime de voci in comunitatea stiintifica care se indoiau de existenta acestei particule. Ca sa intelegi, oamenii care punea sub semnul intrebarii acest concept nu erau niste useri ascunsi dupa un nick pe Hifitech. Nu draga domnule, erau oameni de stiinta cunoscuti la nivel mondial. In 2012 cercetatorii de la CERN au demonstrat existenta acestei particule. Gata. Puf. Hocus-pocusul matematic s-a transformat intr-o descoperire uriasa demonstrata.

Sa te  mai intreb si de noile teorii cuantice? Hmmm. Nu cred. Pentru mine este clar. Judeci fizica si electronica la nivelul manualelor de liceu. Mai mult decat atat, ai si o minte incuiata ( citeste Harry Potter), iar asta te face sa ai idealuri marunte. Pierzi vremea cu niste audiofili incapatanati, cand si putea sa publici o lucrare revolutionara despre 'teoria coardelor', aia cu Universul.

So, Google, putina carte si te asteptam cu ceva interesant. Hai ca poti!  😉

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sigur daca e auzenie, am trifazat in casa, intamplarea a facut ca sa am o priza de lampadar cu intrerupator de perete aproape de coltul unde sunt ingramadite o parte din scule. In priza aia erau bagate sursele digitale, cd-player, streamere (in incercarea disperata si inutila de a face un management de cablaraie) . De cand cu becurile LED parca ceva se congestionase in sunet. Am zgarmat sa vad cum sunt fazele la tablou, o faza era iluminat si celelalte imprastiate la prize. Daca mut sursa analog (deck, mag) in priza legata la iluminat nu se intampla nimic in sunet. Asa ca ce e amp stau pe o faza, ce e sursa digitala pe alta si sursa analog pe faza cu LED-uri. 

Inca o observatie : am un proiector LED de 50Watt in curte, sta aninat stecherul lui (cu doua fire, fara impamantare) in priza, cand am nevoie doar il indes si gata lumina. Daca unul din pinii stecherului face contact, in bezna poti numara led-urile din matrice. La priza cu proiectorul e si un receiver si un mediaplayer Dune 303D care rasnesc pentru curte. Se aude usor enervant. Dca scot complet proiectorul din priza se aude ok. Io zic ca e mare porcarie cu Led-urile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, bizonu22 a spus:

Deci sa înțeleg că acel distribuitor a lui Marian modifica sunetul de 3 ori? O dată când a conectat echipamentele în el, încă o dată când schimbat prizele între ele și încă o dată când a stat sau nu pe spike-uri. Interesant! Cablurile alea de alimentare ce secțiune au? De ce sunt așa groase? Au ecran gros, secțiune mare?

As zice ca orice schimbare, cum ar fi: 

- inlocuirea conectorilor originali cu Furutech FI-38/28;

- inlocuirea prizei din perete cu Furutech NCF;

- utilizarea de anti-spike uri diferite

se simte in sunet. Totul influenteaza intr-o masura oarecare.

Cablurile de curent sunt: 2 bucati/DIY, 1 bucata Neotech si 2 bucati Transparent Reference. Au diametrul in jur de 16 mm.

 

Modificarile respective au fost sesizate si la alti colegi audiofili, cu sisteme f rezolute. Nu este nimic nou sub soare.

Editat de MarianS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, adrianlucian a spus:

 Asa ca ce e amp stau pe o faza, ce e sursa digitala pe alta si sursa analog pe faza cu LED-uri. 

 

Lasand la o parte ledurile (desi sunt multi audiofili care scriu pe net despre asta) strict pentru sistemul stereo, nu ma refer la proiector si Dune, eu as folosi o singura priza si un distribuitor, sau macar (daca se poate face asta doar din legat fire, fara sa darami pereti) puse prizele pt aparatele stereo in prize legate la aceeasi siguranta. Cum ai tu acum, folosite toate fazele pt un singur sistem, in primul rand ai diferenta de unghi (in sens electric), apoi sigur exista diferente de potential intre faze (si implicit intre sursa, amplif, etc) care numai bune nu sunt pentru muzica. De fapt, de acolo poti "obtine" brum cu usurinta. Varianta cu distribuitor rezolva si problema cu unghiul diferit, dar si minimizeaza diferentele de potential (culmea, ele exista si intre outleturile aceluiasi distribuitor, probabil asta e cauza principala pentru care "suna" diferit). Ansuz chiar se incumeta sa faca recomandari despre ordinea in care sa infigi stecherele in priza 😆 https://ansuz-acoustics.com/information/grounding/electrical-grounding (valabil pentru distribuitoarele Ansuz, unde la randul lor ei au dispus prizele dupa logica lor).

Dupa mine, decat prize legate pe faze diferite, e mai bun (probabil si mai safe) si un "distribuitor" banal de la Dedeman. (nu vreau sa fac o gluma).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.