Sari la conținut
HiFi Tech

Vinil, caseta audio, cd audio, fisiere audio, streaming audio


dinica

Vinil, caseta audio, cd audio, fisiere audio, streaming audio  

32 membri au votat

  1. 1. Care este cea mai folosita optiune cand ascultati muzica?

    • Disc de vinil
      5
    • Caseta audio / banda de magnetofon
      2
    • CD audio
      14
    • Fisiere audio (flac, wav, DSD, MQA, mp3)
      9
    • Streaming audio (Spotify, Tidal, etc)
      6

Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Ar fi interesant de stiut cum preferam sa ascultam muzica in Romania. Se tot vorbeste de un reviriment al discului de vinil. Chiar a crescut numarul de utilizatori reali ai discului de vinil? La polul opus avem streamingul muzical. Sa fie chiar atat de multi oameni care asculta muzica folosind un serviciu de streaming? In Romania nu exista o statistica in acest sens. Va poftesc sa o facem impreuna. Alegeti in functie de preferinte.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, bogdanozaurus a spus:

Eu ascult 1) Fisiere; 2) CD; 3) Vinil dar evident ca am votat pentru fisiere pentru ca era o singura optiune de vot. Cred ca majoritatea sint in aceiasi situatie, adica nu se limiteaza la un singur format. Din acest motiv rezultatul nu mi se pare chiar relevant.

La mine am vazut ca a mers sa selectez doua optiuni, in cazul meu CD si streaming. Chiar se intampla sa ascult 50-50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Mlaurentiu a spus:

Nici eu nu cred că este relevant, se va vedea trendul celui mai ascultat format și știm care este, nu și al celorlalte. Interogarea trebuie făcută astfel: cat % asculta fiecare din fiecare tip de sursa audiu: de ex unul o sa spuna că 50% fișiere, 15% cd și 35% vinil.

Laurentiu tu nu o sa fii multumit niciodata. 😛 Vorbim de un trend aici, nu de o impartire pe categorii. Daca tu asculti in peste jumatate din timpul tau fisiere, asta te caracterizeaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, ctzzzz a spus:

La mine am vazut ca a mers sa selectez doua optiuni, in cazul meu CD si streaming. Chiar se intampla sa ascult 50-50.

Se pot bifa si raspunsuri multiple. Insa asta va scadea acuratetea. Nimeni nu asculta muzica cu ceasul in mana. Voi debifa aceasta posibilitate. Oricum mai avem o problema. La acest sondaj se poate vota doar daca ai cont. Am vorbit cu adminul pentru a schimba regulile in cazul acesta specific. Astept!

Sigur exista interes pentru sondaj. Am nenumarate mesaje sosite pe facebook. Din pacate oamenii sunt comozi. 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, dinica a spus:

Laurentiu tu nu o sa fii multumit niciodata. 😛 Vorbim de un trend aici, nu de o impartire pe categorii. Daca tu asculti in peste jumatate din timpul tau fisiere, asta te caracterizeaza. 

Defect profesional pot spune, pt mine datele sunt importante pt o analiză concludentă, altfel arati ce vrei.

Da dle', as asculta și altceva, probabil ca mulții alții, dar na, m-au dat de gol fișierele și asta  mă caracterizează 😅.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.