Sari la conținut
HiFi Tech

TAD


hersorin

Postări Recomandate

Apropos de boxe greu de amplificat, am avut si eu la un moment dat niste boxe cu sunet de cavou: Dynaudio Contour. Primul model. Ma rog, bineinteles ca nu era vina boxelor ca sunau asa, ci era mai mult ca sigur din cauza matchingului, amplificarii etc. Mi-au mancat zilele si sufletul. Am incercat diverse amplificari, dar tot ca din cavou sunau. Am inteles ca aveam nevoie de amplificare la x5 pretul boxelor. Asa ca fuck them, am fost fericit cand am scapat de ele, nu mai vreau asa ceva in viata mea si nu le doresc nici dusmanilor. Sa se bucure de ele proprietarii de aparate de sudura, boxele alea au nevoie de centrala electrica proprie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coincidenţă creepy! Tocmai ce am vorbit de rău Dynaudio Contour, că tocmai ce am primit un mail de la ei (de la Roland Hoffmann) în care îmi spun că deoarece sunt printre foarte puţinii deţinători de Contour 1 mă roagă să le scriu câteva cuvinte pe site deoarece vor să aniverseze modelul!

Mă gândesc să-i întreb dacă de când au produs modelul şi până azi au găsit cu ce amplificare merge sau nu.

În schimb se oferă să-mi trimită cd, broşuri etc. Frumos din partea lor, însă nu prea văd ce aş putea spune de Contour pentru că habar nu am cum sună! Mai exact cum trebuie să sune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă gândesc să-i întreb dacă de când au produs modelul şi până azi au găsit cu ce amplificare merge sau nu.

Tule-n colo ! Reflectez ca niste Accuphase-uri ar stoarce zaiba din ele. :thumbup:

 

Vorba lui Marian, nu fii aşa sigur. Şi ce model de Accuphase? Cu un model de power, eventual.

Boxele alea aveau nevoie de power serios, nu le mişcai cu orice integrat. Trebuia forţă brută din power, iar rafinamentul eventual îl meştereai din celelalte componente. Mă rog, pentru acele boxe trebuia să ai timp şi bani. Nu le săturai aproape cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun pariu, ca daca Herr Sorin nu ar fi povestit candva de aceasta marca de boxe pe forumul lui Bedy, nimeni nu ar fi stiut de ele sau le-ar fi cautat prin obtiunea google (care de vreo cateva zile tot ne cauta acceptul, sa ne controleze datele 8-) ).

 

TAD nu e un brand chiar atat de "underground", avand in vedere relatia de rubedenie cu Pioneer. Sunt destul de vizibili la toate targurile mari si in toata media de specialitate. In plus, se pot "pipăi" in showroomul importatorului din Bucuresti.

Gama pro: http://pioneerproaudio.com/en/ourstory.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rubedenie cu Pioneer ? Parca ieri Andi anunta, ca Pioneer si-au vandut activele lor audio-video catre Onkyo (sper sa fi memorat bine..) Atunci ce se va alege din acest TAD ?!

 

Da ce, Onkyo nu-s tot japonezi? Sunt mai jos cumva ca Pioneer? E tot o firma cu traditie, doar ca spre deosebire de Pioneer, care se pare ca nu au avut o strategie de piata adaptata acestui secol, ei s-au scos cu receiverele lor, care in acest moment sunt cele mai vandute de pe piata. Plus ca inca detin brandul Integra care face niste scule de pici.

Oricum, din ce am inteles eu, TAD nu a facut parte din afacere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important este ca' date=' intre timp, lucrurile s-au schimbat la Dynaudio si incintele lor au devenit mult mai usor de pilotat, cu ultimele serii! Altfel, inclusiv pentru Contour 1.3 trebuia sa dai ceva bani pe amplificare ca sa le 'deschida' corespunzator!

Dar, pana una-alta, suntem pe threadul TAD... :D[/quote']

Ochei ! Tu (si moderarea..) consideri ca se stie atat de multe de aceasta firma TAD, incat o sa se mai umple macar o jumatate di pagina cu comentarii on topic ?! :lol:

Pun pariu, ca daca Herr Sorin nu ar fi povestit candva de aceasta marca de boxe pe forumul lui Bedy, nimeni nu ar fi stiut de ele, sau le-ar fi cautat prin optiunea google search (care de vreo cateva zile tot ne cauta acceptul, sa ne sarute pe obraz.. 8-) ).


Nici acum nu imi este clar ce istoric au si cine produce aceste incinte TAD..Englezi, chinezi, britanici, japonezi, taiwanezi ?!


Referitor la acele daneze, cel mai indicat ar fi fost sa li se puna o intrebare direct pe situl lor oficial. Gryphon ?

 

Eu unul stiu de firma TAD de ani buni de zile si le-am urmarit cu interes evolutia!

Referitor la daneze, exista o multitudine de amplificari cu care se pupa bine: Jeff Rowland (cu care au defilat ani de zile la expo-uri), Simaudio, Accuphase... as paria si pe Hegel, Anthem, Chord, Primare, Pass Labs, samd. Problema care se pune este daca se merita amplificari atat de rasate pentru ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Dynaudio sunt singurele boxe pe care le-am vazut de foarte multe ori avand in spate electronice extrem de scumpe, cu mult, mult mai scumpe ca boxele. In special din seriile Contour si Confidence. Am vazut pe diverse forumuri useri cu sisteme extrem de scumpe pilotand modele Contour, in special modelul S1.4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important este ca, intre timp, lucrurile s-au schimbat la Dynaudio si incintele lor au devenit mult mai usor de pilotat, cu ultimele serii! Altfel, inclusiv pentru Contour 1.3 trebuia sa dai ceva bani pe amplificare ca sa le 'deschida' corespunzator!

Dar, pana una-alta, suntem pe threadul TAD... :D

 

Da, mi se pare ca pana la 1.3 inclusiv au fost probleme mari de pilotare, cele mai mari fiind bineinteles la 1, din ce am vazut pe forumul Dynaudio, apoi s-au redus cate putin cu fiecare model. Dar primele modele din serie au fost motherfucker cu adevarat.


Legat de TAD....inca asteptam pe cineva care sa detina TAD cu adevarat, daca intelegi unde bat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Dynaudio sunt singurele boxe pe care le-am vazut de foarte multe ori avand in spate electronice extrem de scumpe, cu mult, mult mai scumpe ca boxele. In special din seriile Contour si Confidence. Am vazut pe diverse forumuri useri cu sisteme extrem de scumpe pilotand modele Contour, in special modelul S1.4.

 

Asta poate si pentru ca, de obicei, incintele Dynaudio 'scaleaza' mult/sunt foarte transparente. Cu cat le dai amplificare, sursa si cabluri mai bune, cu atat mai bine suna, chiar daca vorbim de incinte ieftine. Un astfel de exemplu sunt chiar si Focus 160 care isi bat la fundul gol suratele mai mari din vechea serie (inclusiv 1.3Mk II si SE), mai ales la rezolutie unde nu stateau asa de bine. Cat despre gama Confidence, eu cred ca sunt incinte cu care poti muri linistit, inclusiv de la mai micile C1.

Cat despre 'afacerea chinezeasca', Otto Jørgensen care este Customer Care Manager la Dynaudio A/S raspunde in felul urmator:


"I see a bit of confusion and anxiety over how the future of Dynaudio will pan out, now that we have new owners. While I can’t get too specific on future product announcements and strategies, I would like to give you an update on what is going on inside the company.


The recent investment in Dynaudio has opened up a lot of opportunities for us, and everything is moving at a much faster pace than previously. It has never been the plan to move development or production out of Denmark, in fact quite the opposite is happening – we are investing heavily in both development and manufacturing in Skanderborg. We have significantly increased the number of development engineers in our Danish offices, and are building a major, three story addition to our facilities.


These advances allow us to speed up the plans we already had, as well as create new ones, without sacrificing the core products that will continue to be at the heart of Dynaudio. Not only do we not have to take away ressources from our core products, we have actually significantly strengthened the team responsible for development of our traditional speakers. This allows us to make some very exciting advancements in our lineup of passive speakers in the coming years, while continuing to develop our line of digital products. We strongly believe that the way we are heading within digital products has huge potential, and we will certainly continue down that path. However, we will stay true to the heart and soul of Dynaudio, and a huge part of that is of course our passive lineup, made in Denmark. You can stop worrying about the next generation of Contour - even the DM-class speakers stay in Skanderborg."


Deci, cu alte cuvinte, productia si dezvoltarea raman in Danemarca si, doar proprietarii si investitia lor vor fi straine.

Din punctul meu de vedere, Dynaudio a fost si ramane o marca de top, cu o traditie bogata si cu o oferta deosebita. Dynaudio isi produc propriile difuzoare iar tweeter-ul Esotar, in variatele sale iteratii, ramane un etalon in domeniu!


IMG_7433.JPGT ... G_7433.JPG"><a href=http://1.bp.blogspot.com/-OuEHYp9xu_0/T5JC93j8OpI/AAAAAAAABrE/FKJ2Jetqmh0/s1600/IMG_7433.JPG' alt='URL>'>


IMG_2492.JPGIMG_2492.JPG"><a href=http://www.diy-audio-guide.com/images/IMG_2492.JPG' alt='URL>'>


08082011160.jpgbb22 ... 011160.jpg"><a href=http://i205.photobucket.com/albums/bb224/clitang/08082011160.jpg' alt='URL>'>


C1ver4.jpgbb22 ... C1ver4.jpg"><a href=http://i205.photobucket.com/albums/bb224/clitang/C1ver4.jpg' alt='URL>'>


technikabend-2013-03-08-3.jpg... 3-08-3.jpg"><a href=http://www.phonophono.de/wp/wp-content/uploads/2013/03/technikabend-2013-03-08-3.jpg' alt='URL>'>


2012%2520CES%2520033xx.gif2012%2 ... 0033xx.gif"><a href=http://v1.stereotimes.com/images/2012%2520CES%2520033xx.gif' alt='URL>'>


images?q=tbn:ANd9GcR6ZEXJill48Y_8nY_NQHIlM1PnRpyytQ8zvOHB0-g66pz_ABkYimag ... g66pz_ABkY"><a href=https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR6ZEXJill48Y_8nY_NQHIlM1PnRpyytQ8zvOHB0-g66pz_ABkY' alt='URL>'>


P.S. Cred ca dinica va trebui sa-si gaseasca timp sa mute toate postarile astea intr-un thread al lor... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza a 3-a pe care ai pus-o exemplifică perfect ceea ce am spus.

Legat de China, cred că o infuzie de capital nu strică niciodată. Fie şi chinez. Banii sunt inodori şi insipizi :)

Într-adevăr, Dynaudio e o firmă demnă de toată admiraţia, sunt într-o clasă a lor. De asta am şi spus că nu dau vina pe Contour 1 că am avut acea experienţă cu ele, ci mai degrabă pe mine că nu am avut timp şi mai ales bani să le pun în valoare. Asta e. Din informaţiile mele, boxele au ajuns la cineva care are resurse pentru ele. Probabil că şi cu acele Contour 1 poţi muri liniştit dacă ai cu ce să le mişti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare,realizand ca sunt off-topic,asa am patit si eu cu ale mele Dynaudio.Am ales oarecum in cunostinta de cauza seria Excite,tocmai ca se spune ca sunt mai iertatoare cu amplificatoarele.Din pacate am constatat pe propria piele ca lucrurile nu stau deloc asa.Se deschid la volum ceva mai mare si le trebuie un amplificator serios.Pentru ele,am mentionat in alt thread,am ales un amplificator mai scump decat au costat,un Hegel H80.Acum sunt multumit de rezultat.Dintre marcile pe care am avut ocazia sa le ascult,in jurul sumei de 1000-1500 eur,Dynaudio se apropie cel mai mult de gusturile mele.Sunt curios cum ar suna pe un H160...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JD, cred ca Dinica nu o sa faca asta. :P

Pe voi va doare la bascheti ca sa zic asa. Apoi daca gresiti incepeti cu bullshituri ca-ca are ceva moderatorii cu voi bre si ca va judeca gresit cand de fapt voi ie niste betzi melusei. Realitatea este ca orice am face voi sunteti nemultumiti, iar unii suferiti de mania persecutiei si va simtiti vanati de parca sunteti vedete de telenovela. :lolno:

La cate incalcari ale regulamentului sunt aici, unii ar trebui sa stea numai in vacanta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Acum cateva luni am fost cu un amic sa audieze Harbeth si Kef-urile nu erau....M-am reantors dupa o luna, doua si nu erau. Abia acum a-3-a oara cand m-am dus tocmai ce intrau cateva seturi in showroom. Pana la auditia cu Harbeth eu nu mai luasem niciodata contact cu acest dealer, prin urmare nici nu stiu ce-o fi fost mai inainte... posibil sa fie cum spui tu, necunoscand situatia nu pot si nu vreau sa te contrazic. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.