Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare casti +dac/amp


Cristian Bottea

Postări Recomandate

Acum 4 ore, dinica a spus:

 Ce intelegi prin rafinament? 

Întrebarea este foarte buna.

Prin rafinament inteleg abilitatea difuzoarelor de a reda un nivel cat mai mare de detalii fara ca sunetul sa devina obositor. Sa se comporte ca niste difuzoare foarte Bright dar fara sa fie Bright. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, kanal a spus:

Si eu urasc o parte a astora de-si spun audiofili.

 

Acum 2 ore, dinica a spus:

Am o intrebare pentru tine. Daca-i urasti atat, ce cauti bre pe aici? Majoritatea celor care scriu pe forum sunt audiofili........

.................

............... etc.

 

 

Nici macar nu mi-am imaginat varianta, sau ce ai inteles tu din ce am scris. Nu am alta modalitate de dialog in afara de exprimarea clara a intentiilor si gandurilor. 

Referitor la audiofilia asta, pe mine ma intereseaza actul muzical in sine, cutare compozitie, autor, formatie, etc. ,iar partea ce tine de sculele audio e cel mai mic stres al meu.  Bag youtube la greu pe laptop cu casti de 100 lei si n-am greturi. Pe acasa am ceva scule despre care nu stiu mare lucru, nici macar denumirea exacta sau puterea livrata. Posibil sa fie si vreun STK prin ele  ✌️  .

Editat de kanal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nicio problema ca asculti youtube pe casti de 100 de lei. Problema este ca topicul acesta si forumul in sine  (sau cel putin sectiunea stereo) reprezinta un mediu de dialog pentru cei carora le pasa foarte mult si de cum se aude muzica nu doar de ce muzica asculta.

Eu, personal, sunt audiofil dar nu sunt meloman. Daca nu imi place cum suna sistemul, nu ascult muzica. Decat sa ascult la casti de 100 de lei , prefer sa ascult cum canta pasarile afara. Asta nu inseamna ca ii condamn pe cei ce aleg sa faca treaba asta. Departe de mine acest gand.

Editat de Augustus
  • Like 4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, kanal a spus:

 

Referitor la audiofilia asta, pe mine ma intereseaza actul muzical in sine, cutare compozitie, autor, formatie, etc. ,iar partea ce tine de sculele audio e cel mai mic stres al meu.  Bag youtube la greu pe laptop cu casti de 100 lei si n-am greturi. Pe acasa am ceva scule despre care nu stiu mare lucru, nici macar denumirea exacta sau puterea livrata. Posibil sa fie si vreun STK prin ele  ✌️  .

Eu tot n-am inteles cu ce treaba esti tu pe aici, dar,  na, poate ai prea mult timp liber la dispozitie si nu stii ce sa faci cu el, caz in care te invidiez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Augustus a spus:

Eu, personal, sunt audiofil dar nu sunt meloman.

Cred ca exista un moment cand cele doua stari de fapt converg. In opinia mea, nici nu se poate altfel, melomani fiind toti, ca doar nu asculti pasarele ciripind, dupa cum spui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, barbulescuorlando a spus:

Lasa-ne frate daca tot ne urasti. 

V-as da si o muie cu pasiune, nicidecum ura , da' mi-e teama ca muscati.  In concluzie, va las in mocirla voastra de pupincuristi, ultimele voastre  postari fiind de-a dreptul penibile fata de titulatura pompoasa de audiofili. Apropo, purtati si ghiul pe desht?

Have a nice day! Audiofilia fie cu voi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kanal audiofilii sunt la fel de interesati de muzica ca si tine. Singura diferenta este ca pe noi ne intereseaza si modul in care se aude muzica. Tu spui ca haudiofilii sunt ciudati si ar fi greu sa te contrazic. Nu sunt cuvintele tale exact, eu am interpretat ce ai spus. Raspund eu pentru unii dintre acestea. Recunosc sunt un ciudat pentru ca imi place sa aud muzica  corect, cat mai aproape de momentul inregistrarii, sa traiesc senzorial o parte din acel moment unic in istorie.

Citat

Sau aia care ridica un deget, la un moment dat, pe parcursul auditiei, si te intreaba din priviri daca ai auzit 'treaba aia'   

Nu stiu exact la ce faci referire. Incerc sa imi inchipui. Pe unele inregistrari exista mici detalii audio care nu sunt neaparat legate de muzica. De exemplu un ventilator care a ramasa imprimat pe inregistrare. Pe majoritatea sistemelor zgomotul acestuia nu se aude. Pe un sistem aranjat cu pricepere acest detaliu se aude discret contribuind la atmosfera si unicitatea inregistrarii. Este daca vrei un fel de arheologie audio. Nu este prima data cand folosesc acest termen si sper sa nu deranjez cu repetitia.

Daca la astfel de momente te referi marturisesc ca sunt vinovat. Sunt unul din acei oameni 'cu privirea aia'. 😉 Iubesc muzica, iubesc senzatia prezentei artistului in camera mea, iubesc acele mici amanunte ale inregistrarii care te proiecteaza in trecut. Pentru mine un sistem audiofil, muncit, aranjat, potrivit, este ca si cum as imbraca cel mai bun costum inaintea unui eveniment important din viata. Este modul meu de a imi arata respectul pentru artisti si muzica lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dervish amandoi stim ca esti o clona. Tu ai un singur 'job' sa il lasi pe stapanul tau sa umple forumul cu frustarile lui. Ce sa faci? A ramas fara jucarie, nu mai exista loc pentru osanale. Unde sa mai scrie lumea cat de bun si frumos este. 😛

Editat de dinica
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.