Sari la conținut
HiFi Tech

Ce muzica ascultam in fiecare zi?


boggy63

Postări Recomandate

Eu am ascultat multa muzica zilele acestea. Neoprog in special: IQ, Gazpacho, Mystery, RPWL, Chroma Key. Siiii, bataie de tobe, Orchestral Manoeuvres In The Dark, album ascultat alaturi de fiica mea in masina in mod repetat. Suntem fani declarati ai albumului Sugar Tax. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am incercat varianta non MQA, nici nu am cautat daca este pe Tidal sau nu, 

chiar asta ma gandeam si eu cand am inceput sa ascult albumul acesta, oare

ce imi suna asa bine la el, chiar am simtit entuziasmul cel vechi pe care l-am simtit

la inceput cand am fost atras in acest hobby, si m-a bucurat, nu stiu sa zic daca e de la 

MQA, Chord Cutest nu stie MQA, asa ca nu stiu daca e de la format sau e albumul atent inregistrat...

voi cauta si testa!

 

Din ultimul mail de la Audirvana reiese:

"Even if your DAC isn't MQA compatible, you can still read the files with Audirvana's integrated decoder and benefit from their high resolution, including the unfolding of the upper half hires signal."

Editat de audio
greseala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, dinica a spus:

Eu am ascultat multa muzica zilele acestea. Neoprog in special: IQ, Gazpacho, Mystery, RPWL, Chroma Key. Siiii, bataie de tobe, Orchestral Manoeuvres In The Dark, album ascultat alaturi de fiica mea in masina in mod repetat. Suntem fani declarati ai albumului Sugar Tax. 🙂

Am inceput cu Gazpacho - Night of the Demon, ce sa zic... Are tot ce vrei, atmosfera, sensibilitate, energie, ritm...(se cere volum!)image.thumb.png.ec245150094e973dea6221d6fa0fe1b8.png

Imi plac la nebunie copertile de la albumele lor, imi aduc aminte de vremurile bune.

Multumesc Dinica, mi-ai facut ziua frumoasa!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, audio a spus:

Din ultimul mail de la Audirvana reiese:

"Even if your DAC isn't MQA compatible, you can still read the files with Audirvana's integrated decoder and benefit from their high resolution, including the unfolding of the upper half hires signal."

Acesta este marketingul MQA. Este demonstrat ca MQA este lossy. Un fisier MQA 24 biti are in realitate 16 biti si mai mult 'zgomot' dincolo de 22 khz. Oricum nu acesta este subiectul topicului. Scuze! Important este sa ne placa muzica. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Elwe a spus:

Am inceput cu Gazpacho - Night of the Demon, ce sa zic... Are tot ce vrei, atmosfera, sensibilitate, energie, ritm...(se cere volum!)image.thumb.png.ec245150094e973dea6221d6fa0fe1b8.png

Imi plac la nebunie copertile de la albumele lor, imi aduc aminte de vremurile bune.

Multumesc Dinica, mi-ai facut ziua frumoasa!

 

 

Incepe cu Introducing Gazpacho. Un fel de colectie de melodii ale lor. Dupa aia o sa sfarsesti iubind aceasta trupa. Mai incearca si IQ - The Road of Bones. Vezi ca am deschis un subiect la Muzica dedicat stilului neoprog.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, dinica a spus:

Acesta este marketingul MQA. Este demonstrat ca MQA este lossy. Un fisier MQA 24 biti are in realitate 16 biti si mai mult 'zgomot' dincolo de 22 khz. Oricum nu acesta este subiectul topicului. Scuze! Important este sa ne placa muzica. 🙂

"Important este sa ne placa muzica"

asa este!

Nu am observat ca MQA sa sune mai prost ca un CD, nici mai bine neaparat.Sunt neutru legat de subiect!

Daca are zgomot peste 22 khz, probabil nu aud, dar inseamna ca e un fisier inferior la tot ce stim noi ca e hi-res,

dar poate egal cel putin cu CD ,asta daca recunoastem ca majoritatea dintre noi nu aud peste 15-16 khz, ca sa

nu zic 12khz ,care poate ar fi mai aproape de adevar...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.