Sari la conținut
HiFi Tech

camiloiu

Postări Recomandate

Pentru pasionatii de Jazz care pun muzica inaintea 'sculelor', recomand aplicatia JazzBird: http://jazzboston.org/about/jazzbird-from-jazzboston.asp

Este vorba de un pachet de posturi de radio online cu muzica de jazz. Amanunte gasiti in pagina respectiva. Se pare ca aplicatia era disponibila si pe Google Play, insa nu mai este, a ramas doar pe App Store.

Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa revin asupra unui post anterior si anume:


Eliane Elias - Something for You


http://www.amazon.com/gp/product/B000ZN ... UTF8&psc=1


O inregistrare absolut de-men-ti-a-la,daca imi permiteti :)

 

O inregistrare de exceptie , de asemenea ( de referinta chiar , pe sistemul meu ) :


http://www.amazon.com/Thought-About-Tribute-Chet-Baker/dp/B00BXUG0KU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' de pont' date=' mi-a ajuns si mie azi cd-ul.[/quote']

 

Acum am vazut ca cineva a citit postarea mea.

Sunt curios de niste impresii dupa ce asculti albumul.


PS: Costine astept opinia la dublu. :)

Pai albumul (dublu CD) mi-a fost livrat de-abia vinerea trecuta, dar nu am apucat sa il ascult pana azi. Deci, am facut "incalzirea" sculelor cu un Karunesh si cu - desigur - Miles Davis "Kind of Blue" in editie BluRay Pressing (maestrul dinica stie despre ce vorbesc).

Da, ce sa spun: eclectic este termenul potrivit (igor1234 dixit): unele piese mi-au placut, altele au fost mai mult manifestari de virtuozitate iar cateva chiar m-au impresionat. Calitatea inregistrarii? Buna, pentru un disc de la un producator fara veleitati audiofile... posibil sa ma insel dar parca piesele sunt inregistrate in studiouri diferite iar discul nu pastreaza aceeasi "amprenta sonora". Oricum, vorba antebarfitorilor, "haili ricomendid"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pai... Tudor, nu pot trece peste Carmignola/Venice Baroque Orchestra/Marcon:

http://www.amazon.com/Vivaldi-Four-Seasons-Antonio/dp/B0000CD5H1/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1432058960&sr=8-5&keywords=carmignola+cd+vivaldi

Il poti asculta la mine, daca te tenteaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vorbit de superioritate ci doar de auditia acestei variante. Desigur, sa nu uitam ca orice comparatie se face pe un anumit sistem audio si ca atare "idealul" meu poate fi diferit de al tau! Dara asta-i frumusetea audiofiliei: fiecare se regaseste in sunetul preferat iar "absolutistii" au putine sanse de afirmare :)


P.S. Da, stiu: daca are rezistenta identica, inductanta identica si capacitanta identica e musai sa sune la fel :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

@ Tudor

Cred ca te va interesa acest articol al lui Walter Legge despre Dinu Lippati, in traducerea lui Alexandru Patrascu:

http://https://despreopera.wordpress.com/2013/07/23/walter-legge-despre-dinu-lipatti/

"Își propunea să prezinte muzica altor perioade într-un fel în care să aibă pentru cei de astăzi vitalitatea și semnificația pe care o avuseseră pentru compozitor și pentru contemporanii lui.

Nu a căutat în cazul lui Bach să imite sunetul unui clavecin, ci a cântat așa cum credea că ar fi cântat Bach dacă ar fi avut la dispoziție un pian de concert modern."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

nimeni din aceasta lume nu poate intocmi un clasament 'corect' cu cele mai bune 5,10 sau 20 albume,absolut nimeni,..ganditi-va

in rest,te poti lua dupa numarul de albume vindute,dar este irelevant

o singura certitudine exista in lumea muzicala,dupa parerea mea si acesta este ca Jimmy Hendrix a fost cel mai mare chitarist al tuturor timpurilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un top 50 muzica prog facut de revista Rolling Stone

http://www.rollingstone.com/music/lists/50-greatest-prog-rock-albums-of-all-time-20150617/yes-close-to-the-edge-1972-20150616

 

De acord cu alegerea dumnealor de pe primele locuri' date=' mai putin discul lui "Rush, 'Moving Pictures' (1981)", a'im sory, nu se poate expune langa celelalte patru..Aveau de ales dintre "The Wall", "Focus III", de pe la Genesis, Renaissance, Van der Graaf Generator, Gentle Giant, care sunt mult peste canadieni. ;)[/quote']

 

Sunt total de acord. Primele două locuri DA, dar Moving Pictures...niciodată n-am înţeles care e marele fâs cu Rush. Mi se par chiar annoying...

Locul 4 trebuia să treacă pe 3. The Wall nu e pe primele locuri?! Fuck it! îmi fac topul meu mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Referitor la penultimul post, intr-adevar, constructorul violoncelului a pus la loc potrivit un microfon de buna calitate. Acuma lasand gluma la o parte, chiar suna bine acest majestuos prim concert ce mo(nu)mental rasuna in goarne.. :angel: O fi fost candva vreun solist la cello mai bun ca si Rostropovici?! :?: Ce ma intristreaza e ca nu se gasesc inregistrari cu Concerte pentru violoncel si orchestra made by Vivaldi in interpretarea maestrului Rostropovici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind la subiectul Vivaldi,vreau sa prezint unul din cele mai bune inregistrari pe vinyl pe care la am,interpreti Isaac Stern si David Oistrach.Despre interpretarea celor doi maestri,...no comment.. :clap:

O alta surpriza placuta ,a fost Jean-Pierre Rampal-"the prince of flute-players",mozart-ienii apreciindu-i inregistrarile,chiar mai mult ,facandu-se o comparatie prin anii 60' de genul - "he is to the flute what Rubinstein is to the piano and Oistrakh to the violin"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IMHO cred ca muzica rock are multe casute, cum ar fi hard rock, heavy rock, space rock, krautrock, rockul progresiv, rockul simfonic, rock and roll, folk-rockul si alte casute mai moderne, mai metalizate. Ca si albume conceptuale am putea aminti PF-TDSOTM, Genesis-The Lamb Lies Down, Mike Oldfield-clopote tubulare, etc. Eu cred ca si acest album are o casuta a lui in muzica rock, chiar daca are evidente influiente populare, ca de altfel si muzica lui Phoenix. Albumul mentionat de tine este intr-adevar un produs deosebit al ultimilor 25 de ani... Te-as intreba viobio ce parere ai de primele 2 albume Celelalte Cuvinte, scoase inainte de '89? Le poti compara cu Armaghedon dpdv al inventivitatii, originalitatii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, mort cu parastas de (doar?) 7 ani... Din pacate evolutia oricarui sistem, inclusiv muzica rock, este de nastere, crestere, maturizare, imbatranire si deces. Din acel deces se naste altceva, vezi pilda bobului de grau sau legea fizicii care ne spune ca nimic nu se pierde, totul se transforma. Cum bine zicea Lavoazie®. Ma intreb in ce s-o fi transformat (spiritul) rock-ul? Oricum, daca tot vorbeam de Celelalte Cuvinte va recomand sa ascultati si primele lor 2 albume, niste creatii muzical-literare exceptionale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.