Sari la conținut
HiFi Tech

camiloiu

Postări Recomandate

De obicei nu postez aici pentru ca am senzatia ca nu citeste nimeni aceste recomandari. Astazi fac o exceptie chiar daca textul nu va fi citit de nimeni. Miles Espanol - New Sketches of Spain, unul dintre cele mai bune albume de jazz ascultate de mine in ultimii ani. Un album fantezist, vibrant, plin de imaginatie, senzatia ca totul este improvizat, colorat si plin de viata. Pe disc se gasesc o multime de nume grele ale jazz-ului si enumar: Ron Carter, Jack DeJohnette, John Scofield, Chick Corea.

">https://www.youtube.com/watch?v=cupYskxyuvE

">https://www.youtube.com/watch?v=mtQ8RoR3NTk

">https://www.youtube.com/watch?v=nmLNomSRYeo

 

Multam' de pont, mi-a ajuns si mie azi cd-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt (macar) doi care au citit postarea: igor l-a primit, eu l-am comandat! Sa traiesti, patroane :D


P.S. Am comandat varianta care era la 18$ (import), vad ca mai au si una la 43$ (tot import). O fi oare japoneza, ca daca da mintenas anulez comanda si o "bag" pe aia mai usturatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' de pont' date=' mi-a ajuns si mie azi cd-ul.[/quote']

 

Acum am vazut ca cineva a citit postarea mea.

Sunt curios de niste impresii dupa ce asculti albumul.


PS: Costine astept opinia la dublu. :)

 

Vesel, eterogen, mojito :) Foarte bun, foarte frumos, aerisit, interpretări de excepție, înregistrare buna. De obicei nu sunt un adept al edițiilor gen "various", dar asta este un album foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' de pont' date=' mi-a ajuns si mie azi cd-ul.[/quote']

 

Acum am vazut ca cineva a citit postarea mea.

Sunt curios de niste impresii dupa ce asculti albumul.


PS: Costine astept opinia la dublu. :)

 

Un fel de "My Spanish Heart" reloaded, mai rafinat, cizelat. ;) Excelent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''Miles Espanol - New Sketches of Spain''


... Suntem mai multi ... :)


L-am comandat si eu. Multumesc de recomandare dinica si multumesc si celorlalti pasionati care au comentat postarea. De obicei nu comand ceva care nu am ascultat, dar la asa recomandari, ce sa zic , nu poti sa gresesti, iar in cazul acesta albumului nu poti baga vina . ;)


Multumesc Tudor de recomandari, mai ales EMI, are un sunet mai special, dupa parerea mea. Le-am comandat nu mi-a venit inca confirmarea, EMI - original , se gaseste cam greu... :( Unele albume din catalogul EMI au fost preluate de Warner Classic. Sper sa aiba cel putin acelasi sunet bun. Exista , la ei o serie ''audiofila'' Rhino'', dar nu stiu daca ''scot'' si pe clasica.?


WE minunat la toata lumea!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam la modul general.

Sa nu fie un link la misto aruncat, fara nume artist, etc.

">https://www.youtube.com/watch?v=jwKzbIhJOF0&feature=related

 


.... :) correct. ! linkul era intrerupt, fara ''hystoric'' :( a trebuit sa deduc... sa fac cateva, sapaturi arheologice... :)


Descrierea ta, a lui Tudor , Jack, si celorlalti- pasionatilor, au fost destul de concludente, tocmai m-au facut de cateva zeci de euro, dar.... cum zice poetul... face, ca merita ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu scuze pentru link-ul meu fara info.


Tethrippon (Τέθριππον)

By description alone Grecian band Tethrippon (Τέθριππον) stands out. Formed in 2006, the two founding members play a style of martial folk wholly dedicated to and influenced by the spirit of their Hellenic ancestors. After two initial independent releases, the project was signed to an Austrian label and released their self-titled full length in 2009.

Musically, it’s pure militaristic domination, simultaneously showcasing an amount of flexibility and dimension not often seen in the martial folk genre by shifting atmosphere at the drop of a pin and incorporating elements of dark neofolk and orchestral ambient. The rhythmic percussion surprisingly never deters from the overall package, instead enhancing it. Continually evolving, tracks such as “Mother Nature’s Hymn” set the tone for the overall release, offering substantial progression and constant evolution. On songs “Dominant of Senses” rolls around, you begin to wonder if this is even the same band you put on in the first place.


The lyrics are Greek, literally, written by vocalist Constantinos and heavily influenced by Orphic hymns (ancient Hellenic poetry and lyrics) in theme and structure. In the past, whenever it came to martial folk the vocal delivery was always a deciding factor in whether or not I could even tolerate a band. Thankfully Constantinos chooses a delivery style that feels truly epic, and I mean that in the traditional sense. Despite the fact that I don’t speak or understand the language, the aesthetic created by the delivery is palpable.


Tethrippon is one of the most unique projects I’ve heard in a long while, reminiscent of Hungarian contemporaries Cawatana. Ranging from the epic to the subdued, this is an album deserving of your time and full undivided attention, accessible to both veterans and newcomers to martial folk. However, I don’t recommend just throwing this on for background noise, it is absolutely necessary to crank up the volume and just immerse yourself.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita bagat la recomandari:


Daca vorbim de latini, iata, recent l-am descoperit pe tiganul ( fara conotatii antietnice, pur si simplu provine dintr-o familie mixta, de tigani cu intelectuali ) asta spaniol, care mie mi se pare FABULOS. EL CIGALO, pe linga calitatile lui solo, are si cdolaborari cu artisti gen BEBO VALDES samd. Am ascultat si albumul cu VALDES si, desi nu sunt tocmai devorator al genului abordat de CIGALO ( un fel de flamenco), am ascultat tot albumul fara sa ma pot opri. Imbinarea cu pianul lui Bebo e atit de rafinata, cu un bun gust desavirsit, parca se impletesc cumva.


In link-ul pe care-l pun e un concer El Cigalo intreg, tot e extraordinar, dar urmariti in mod deosebit de pe la minutul 17, o piesa cu argentinianul ( invitat special ) Andres Calamaro:


https://www.youtube.com/watch?v=DeK_IYrixT8


Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot Diego El Cigala, cu Bebo Valdes, de data aceasta:


https://www.youtube.com/watch?v=jvy-NEtPtgM&list=PL0779239C16E21706



https://www.youtube.com/watch?v=j4lvz_ijnew


Bestial! Pacat ca s-a dus recent si batrinul Bebo...R.I.P. !

In rest , magie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.