Sari la conținut
HiFi Tech

Melodii pentru teste audio


Netcrusher

Postări Recomandate

Vreau sa realizez o compilatie de melodii pentru diferite teste de sisteme audio. As dori sa primesc diferite recomandari, melodii cu care sunteti familiarizati si pe care le folositi in acest scop.

Recomandarile mele:

  • Nils Lofgren - Keith Don't Go
  • Katie Melua - I'd Love to Kill You
  • Allan Taylor - Colour to the Moon
  • Diana Krall - Temptation
  • Safri Duo - Samb Adagio
  • Rebecca Pidgeon - Spanish Harlem
  • Mike Oldfield - To France
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu testez cu albume intregi. Am si niste piese favorite. 

  • Roger Waters - Perfect Sense Parts 1 & 2 
  • Verdi / Requiem - Mors Stupebit (legata de)  Liber Scriptus
  • Miles Davis - Blue in Green
  • Ray Brown Trio - The Real Blues
  • Massive Attack - Inertia Creeps
  • Carmen Gomes Inc - A Fool For You
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vocals:

Melissa Menago - Little Crimes
Melissa Menago - Burning Away
Lola Marsh - Remember Roses
Amber Rubarth - Hold On
Marta Gomez - Cielito Lindo
Jheena Lodwick - Perhaps Love
Alison Krauss - Forget About It
Celtic Woman - Black Is The Colour


Instrumentals:


Yosi Horikawa - Letter
City Of The Sun - Everything
Kitaro - Michi
Tran Manh Tuan - Ve que
Wuauquikuna - Wayrapa-Muspuynin
Giora Feidman - Songs of Rejoicing
Guo Yue - Dragonfly
Jan Akkerman - Am I Losing You
Jeff Beck - Brush With The Blues
Lydia Davies and James Minas - Broken
Mike Oldfield - The song of the sun
Mike Oldfield - Return To Ommadawn 
Jean Baudin - Lost
Zack Hemsey - Mind Heist The Birth Of An Idea


Classic:


Antonio Vivaldi - Summer - 3. Presto (The Four Seasons (Silverstein, Boston SO, Ozawa) (2001, Grand Records)
Víkingur Ólafsson - Glass Études-No. 6 
Yundi Li - Liszt Grandes études de Paganini, S141-No.3 In G Sharp Minor-La Campanella - 
Dorothee Oberlinger - Concerto doppio in C Minor, HWV deest II. Allegro
Olga Scheps - Six Gnossienne- I. Lent
Mariko Terashita - SUITE IM ALTEN STIL. OP.10 1.PRESTO
Hisako Hiseki - Pavana-Capricho
Daniel Hope, Jacques Ammon - Kats-Chernin Wild Swans Suite-Version For Violin And Piano-2. Eliza Aria
Mari Fujiwara - Violincello
Paavo Berglund Staatskapelle Dresden - Vltava (The Moldau), symphonic poem (Má Vlast No. 2), JB 1;112-2; Vltava (extract)
Vivaldi - Concerto in C Minor Opus 4 No 10 - Allegro


Others:

Queen - I Want It All
Fleetwood Mac - Go Insane [Live, 1997]
David Munyon - Four Wild Horses
Dire Straits - Iron Hand
Angus & Julia Stone - For You
Willie Nelson - Unchained Melody
Bob Marley & the Wailers - Redemption Song
Brand New  - Lit Me Up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Pentru soundstage - Dead can Dance / Into the Labyrinth (tot albumul)

Pentru soundstage si acuratete timbrala - Dave Holland : How's never si Nemesis

Pentru dinamica si impact:

Cannibal Corpse - Hammer smashed face / Obscura - Centric Flow / Atheist - Piece of time / Iron Maiden - Revelations / Pestilence - Spheres (tot albumul ca e atat de misto incat nu te poti opri dupa o singura piesa)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dromihete, big like pentru comentariul " tot albumul ca e atat de misto incat nu te poti opri dupa o singura piesa".

Eu patesc frecvent asta. Ascult un album zile intregi fara sa ma plictisesc. Nu simt nevoia unei schimbari, consum fiecare nota muzicala pana la cel mai mic atom. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, dinica a spus:

Dromihete, big like pentru comentariul " tot albumul ca e atat de misto incat nu te poti opri dupa o singura piesa".

Eu patesc frecvent asta. Ascult un album zile intregi fara sa ma plictisesc. Nu simt nevoia unei schimbari, consum fiecare nota muzicala pana la cel mai mic atom. 🙂

sa te iei de mina cu Bill Murray ( Groundhog Day) 🙂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un foarte bun album de test (dar si pentru placerea auditiei, fiecare interpretare fiind fara cusur) este Exotic Dances from the Opera de la Reference Recordings. Orchestra din Minnesota reuseste sub bagheta lui Eiji Oue (ucenic al lui Leonard Bernstein) un adevarat tur de forta, intregul album abundand in compozitii antrenante, muzicale si care pot fi considerate un adevarat circuit de curse pentru un sistem audio. Micro si macrodinamica, separatia, viteza, rezolutia, bogatia timbrala pot fi toate evaluate ca sub lupa folosindu-se acest album. Pentru voci recomand, de exemplu, Puccini - Turandot, in interpretarea orchestrei London Philharmonic Orchestra la pupitrul careia sta maestrul Zubin Mehta. In felul asta putem evalua atat aspecte ce tin de soundstage - solistii (printre care Joan Sutherland, Nicolai Ghiaurov, Luciano Pavarotti - atunci cand vocea il ajuta - M. Caballe, Tom Krause) se plimba pe scena si pot fi localizati usor, cat si aspecte legate de timbrul, tonalitatea vocilor dar si dimensiunea acestora. Corul, un alt element important in evaluarea performantelor unui sistem audio, il gasim tot pe acest album. Nu mai vorbesc de ansamblul orchestral care este si el savuros si solicitant chiar si pentru cele mai bune echipamente.

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Am inventat apa calda. Azi am descoperit sase albume Pink Floyd facute DSD dupa niste copii benzi master redate de un Studer. Inca rumeg la comparatii, am multe versiuni, prese japoneze, europene, americane, asa la viteza e cam revelatie. In PM daca vrea cineva care nu le are inca. Maine fac si niste incercari pe Tascam 32 sa-i dau si mai mult parfum.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.03.2020 la 20:53, adrianlucian a spus:

Am inventat apa calda. Azi am descoperit sase albume Pink Floyd facute DSD dupa niste copii benzi master redate de un Studer. Inca rumeg la comparatii, am multe versiuni, prese japoneze, europene, americane, asa la viteza e cam revelatie. In PM daca vrea cineva care nu le are inca. Maine fac si niste incercari pe Tascam 32 sa-i dau si mai mult parfum.

In seara asta cautam niste muzica de ascultat. Printre nenumaratele variante Pink Floyd se pare ca am si o varianta WYWH Tape 1 & 2. 

Ascult varianta asta de 15 minute. Sigur este un alt master. Sunetul de clapa de la inceput pare ca ar veni de la un instrument dezacordat. Vocea lui Waters de la Shine On..., primele versuri, nu este vocea lui.

In seara asta nu am timp de analize sofisticate. Revin in alta zi cu o comparatie atenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea cu adevarat sa-si testeze sistemul audio, sa "le dea rusine" boxelor slabe, filtrelor proaste, sau amplificatoarelor subdimensionate, sa asculte boxe a caror impedanta variaza foarte mult cu frecventa, piesele astea rup in doua in special la trecerea de la woofer la diful de medii:

 

Cine le vrea FLAC Loseless, PM me.

 

 

 

 

 

Nu incercati pe amplificatoare cu lampi, bass-ul va suna flescait.

 

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.