Sari la conținut
HiFi Tech

Postări Recomandate

Sunt curios ce aveti pe acasa. Poate ne scrieti cateva opinii despre aparate. Eu am un batran Dune HD Max. Cred ca are 10 ani. In acest timp l-am reparata de doua ori. Imaginea este ok, citeste aproape tot din retea. Cei care aveti modele cu procesare 4K, cum va intelegeti  cu ele? Exista diferente intre imaginea 4K de la Netflix si imaginea venita din media player?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc un „bătrân” Sony BDP-S6200. Bătrân în sensul că are și el vreo 4 anișori.  Nu redă fișiere 4K, însă face upscaling la 4K. Am redat toate fișierele HD posibile cu el de pe HD extern, nu a făcut nicio figură, a redat totul, fără Cinavia etc.

Sunt foarte mulțumit de el. Îl folosesc inclusiv pe post de streamer pe stereo, după ce am observat că e admirabil pe stereo streaming.

Îmi citește toate SACD-urile, le trimit prin coaxial direct în Chord Mojo fără probleme.

Factor WAF ridicat, lucru important ? . E frumos de pici pe jos.

Pe video, are o adâncime a imaginii, o tridimensionalitate pe care eu, unul, nu le-am observat la alte playere.

Din câte știu, este penultimul blu-ray player dotat cu procesor video CREAS Sony. Ultimul fiind bdp-S7200, care este exact un bdp-S6200 într-o carcasă diferită.

_1310801.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema acestor bluray playere este redarea in retea a contentului video cu subtitrarea inclusa. Am citit pe net despre urmatoarele probleme: recunoaste doar anumite subtitrari, fontul este prea mic. Daca este cineva cu un bluray 4K pe aici, il rog sa ne impartaseasca experienta lui legata de vizionarea filmelor in retea. 

Ar fi fost interesanta si o comparatie 4K Netflix vs 4K bluray player. Din pacate am observat ca subiectul nu starneste interes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc un bluray player Yamaha BD-A1060  https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/blu-ray_players/bd-a1060/index.html#product-tabs

Sint foarte multumit, din pacate nu reda 4K nativ, doar face upscaling la 4K. Pe partea audio este excelent, imaginea de asemenea este foarte buna, sigur ca daca pun un DVD vechi nu se vede chiar grozav pe televizorul meu 4K de 55" dar asta e. Mi se pare ideal pentru concerte dar si ca player audio de retea. Pentru filme din retea folosesc playerul televizorului sau KODI ori VLC instalate tot pe televizor, VLC se descurca un pic mai bine dar controlul e mai anevoios.

Diferente de imagine intre Netflix si player ? Aproape imposibil de raspuns ar trebui sa testeze un posesor de bluray care reda 4K HDR nativ si sa aibe si macar doua trei discuri originale cu filme  care pot fi gasite pe Netflix. Oricum si intre filmele lor am remarcat diferente de calitate, unele se vad mai bine, la altele nu as face diferente 1080 - 4K

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dune HD duo 4K, absolut fabulos pentru aia 800 de euro, un all in one pe care nu-l vad batut de nicio jucarea de 2000 euro gen Atoll st sau Cocktail audio. De fapt sunt fan Dune, am cam tot de la ei, 7-8 aparate. Nu sughite cu nimic iar faptul ca stie .iso de sacd-uri si dsd-uri, intr-un mare fel, pentru mine  este ok. De fapt v-am mai zis....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am folosit playerul televizorului Oled LG C8 pentru vizionarea unui film din retea. Au existat cateva motive tehnice care m-au impiedicat pana acum. Sincer sa fiu, nu stiu cum s-au rezolvat. 

Imaginea buna, subtitrare ok cu posibilitatea de a mari fontul, pozitiona in plan vertical, alege culoarea, etc. Mai ramane sa verific partea audio, daca ramane nativa sau exista un fel de procesare.

Sper sa reusesc o comparatie intre un media player special conceput si playerul intern al televizorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pina la urma e totusi o chestiune de buget, multe media playere ruleaza Linux sau Android, care pina la urma tot pe Linux este bazat, daca ai un televizor de calitate cu un hardware de ultima generatie foarte probabil ca imaginea sa fie la fel de buna sau mai buna comparativ cu un media player ieftin. Daca comparam cu playere de top pe linga diferite facilitati legate de usurinta de utilizare sau un numar mai mare de formate suportate (.iso de exemplu) este posibil sa avem o imagine mai buna.

Referitor la sunet e alta discutie, depinde de ce dorim si de ce avem fiecare acasa, Sint inebunit dupa filme si vreau sunet multicanal ? Toate televizoarele suporta passthrough asa ca sunetul nu va depinde decit de calitatea receiverului sau soundbarului sau ce are fiecare. In primul rind ma intereseaza concertele si vreau sunet stereo? Daca am un player de top conectat la un sistem stereo calitatea va fi clar mai buna. Daca le vreau pe amindoua atunci ori fac compromisuri ori bag mina adinc in buzunar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Back to business, ca sa zic asa. Universal Media Player nu este ce trebuie daca doresti sa vizionezi un film folosind playerul televizorului. Astazi am gasit un media server DLNA interesant. PlayOn este numele lui. O parte din acest media player este gratuita. Ghiciti care? Partea de server DLNA este gratuita si pare sa functioneze perfect. PlayOn permite integrarea subtitrarilor externe cu diacritice, iar asta mi se pare o chestie uriasa. Nu stiu ce gen de fisiere cu subtitrari permite. Tot ce am incercat pana acum a functionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PlayOn nu este ce trebuie. Proceseaza imaginea cu pierderi via DLNA.

PLEX este superior. Are tot ce iti poti dori. Nu am reusit sa gasesc setarea optima pentru subtitrari, dar sper sa rezolv. Daca exista pe aici un utilizator de Plex, poate scrie cum pot fi activate subtitrarile externe. Eu am reusit partial.

Snap 2019-01-29 at 00.43.23.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
La 29.01.2019 la 0:47, dinica a spus:

PlayOn nu este ce trebuie. Proceseaza imaginea cu pierderi via DLNA.

PLEX este superior. Are tot ce iti poti dori. Nu am reusit sa gasesc setarea optima pentru subtitrari, dar sper sa rezolv. Daca exista pe aici un utilizator de Plex, poate scrie cum pot fi activate subtitrarile externe. Eu am reusit partial.

Snap 2019-01-29 at 00.43.23.png

Pentru a putea avea subtitrari in plex cu diacritice romanesti trebuie redenumita subtitrarea cu teriminatia ".ro" .

ex:

alien.mkv.ro

alien.srt.ro

Captură de ecran din 2019-02-27 la 17.22.51.png

Editat de SainT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
La 17.01.2019 la 13:38, bogdanozaurus a spus:

Eu folosesc un bluray player Yamaha BD-A1060  https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/blu-ray_players/bd-a1060/index.html#product-tabs

Sint foarte multumit, din pacate nu reda 4K nativ, doar face upscaling la 4K. Pe partea audio este excelent, imaginea de asemenea este foarte buna, sigur ca daca pun un DVD vechi nu se vede chiar grozav pe televizorul meu 4K de 55" dar asta e. Mi se pare ideal pentru concerte dar si ca player audio de retea. Pentru filme din retea folosesc playerul televizorului sau KODI ori VLC instalate tot pe televizor, VLC se descurca un pic mai bine dar controlul e mai anevoios.

Diferente de imagine intre Netflix si player ? Aproape imposibil de raspuns ar trebui sa testeze un posesor de bluray care reda 4K HDR nativ si sa aibe si macar doua trei discuri originale cu filme  care pot fi gasite pe Netflix. Oricum si intre filmele lor am remarcat diferente de calitate, unele se vad mai bine, la altele nu as face diferente 1080 - 4K

Salut! Tocmai sint nou posesor de un blu ray yamaha modelul BD-A1060.

L-am legat la un receiver denon prin HDMI si la un TV 4k Sony

Poate esti mai in tema..... poti sa mi spui ce setari sa i fac ca sa scot tot ce i mai bun din el?

De ex. nu ma descurc cu miracast, nu stiu cum sa l fac

Ce l mai mult ma intereseaza partea audio si dar si partea video (rulez concerte)

Este aplicatie pe tel pentru el?

Multumesc!!

Dragos V

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.