Sari la conținut
HiFi Tech

Tannoy Definition dc8ti amplificator


adyy35

Postări Recomandate

buna ziua

am luat de curand aceste boxe si am un amplificator Rega Elicit R

crede-ti ca as putea scoate mai mult de la boxe cu alt amplificator?

dac Marantz HD dac-1

daca ar fi sa caut un amplificator Accuphase ce ar fi mai ok (nu cele mai scumpe)

multumesc

locuiesc in Anglia deci doar de aici cumpar

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

stiu ca sunt multi fani Tannoy \  dar din pacate nu ii cunosc

am doar un an in tara asta si nici un prieten audiofil (din pacate)

am reusit sa merg la 3 showuri audio pana acum...si mai urmeaza doua anul asta , dar la niciunul tannoy nu a fost prezent

de fapt la unul din ele era dar nu au aratat nimic

Naim imi place foarte mult , in Ro am avut Naim 5si cu boxe Quadral phonologue c rondo si a fost ok sunetul

nu stiu daca s-ar potrivi cu Naim Nait XS2 la Tannoy

bongiorno imi amintesc ca aveai la un moment dat tannoy xt8f ?

cu ce le amplificai?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.09.2018 la 19:22, bongiorno a spus:

Nu eu. Alt coleg. Finalmente le-a amplificat cu Rega Osiris.

De fapt depinde de buget. Poti incerca un Supernait 1. Le va conduce cu siguranta.

Eu am imperecheat xt8f cu Osiris, dc8ti cred ca sunt mult peste ce au nevoie xt8f in materie de amplificare si sursa(dc8ti sunt/erau de 4 ori mai scumpe)

Elicit-ul la banii lui nu stiu daca are rival dar nu cred ca scoate tot ce se poate din boxele tale. Ar fi interesant de aflat ce te nemultumeste acum la sunet.

Accuphase integrat nu recomand pt Tannoy, daca te uiti la pre+power de la Accu, atunci da. 

Iti trebuie amplificator puternic si rafinat cu atentie sporita la sursa de alimentare. Clasa A sau clasa A/B, nu conteaza atata vreme cat sursa livreaza curent mult si de calitate (nu te lasa pacalit de sensibilitatea declarata de 89dB) , cu cat mai mare cu atat mai bine, nu te lasa descurajat de puterea mica declarata a amplificatoarelor in clasa A, 30W in clasa A cu sursa de 1kW va da mai mult curent decat un 200W in A/B cu sursa de 300W, asa ca eu zic sa nu arunci banii aiurea pe electronice ieftine,  boxelor Tannoy le plac electronicele scumpe, pui deoparte mai stai un an.....

M-as uita la urmatoarele branduri (fara o ordina anume): Pass, Luxman (TOTL indiferent de varsta),  Rega (doar Osiris dar trebuie testat), T+A, McIntosh (cica ar merge foarte bine, conditia e sa fie modele mai fortzoase), Moon, etc. 

Ca idee, xt8f tipau si deveneau agresive daca amplificatorul nu le conducea bine.

 Avand in vedere ca esti in UK, le poti testa si returna in 2 saptamani fara intrebari. 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adyy35,

Experienta proprie:  am Tannoy 638 Profile Plus din 1995, avand aceliasi solutie tehnica cu incintele dvs. aproape in totalitae, 2,5 cai, woofere de 8" si driver de 1", tip bassreflex, dubla camera;

- la momentul achizitiei am avut posibilitatea sa testez mai multe amplificatoare cu puteri de circa 100W/ch. : Electrocompaniet, Marantz, Harman Kardon, Sony ES, Technics (toate din partea superioara a gamelor de productie la acea data ).

- testele facute cu amplificatoare de putere sub 75 - 100 W/ch. au demonstrat ca amplificatoarele nu putea conduce incintele la puteri mari, fara a nu se observa ca "dau in nas", deci au iesit din discutie;

- din amplificatoarele din categoria superioara de putere, cele care aveau un slew rate mic si sunetul moale, mai cald,  nu se potriveau deloc cu incintele Tannoy ( Electrocompaniet, Marantz, unele Technics ) dar se potriveau cu JBL L90, prezente la aceste teste;

- incintele au raspuns "din prima" la HK si Sony, iar mai tarziu, cand am avut timp sa lucrez, si la amplificatoare cu tuburi, chiar de puteri mici, ceea ce m-a dus la concluzia verificata de mai multe ori ca se impaca fara probleme cu amplificatoarele cu slew rate mare, peste 100, cu cat mai mare cu atat mai bine;

- din motive personale la acel timp, am luat un Sony TA FA 30 ES, care a facut fata incintelor . Ulterior, am constatat ca si amplificatoarele TEAC cu puteri mari se potrivesc necesitatilor. ( De altfel, amplificatorul TEAC din seria 500 le conduce acum, in sistemul II.

- ceea ce v-am scris este pur orientativ, este de preferat sa ascultati incintele cu amplificatorul ce le va conduce, neaparat!!! Amplificatorul dvs., Rega, este potrivit cu bookshelfuri de auditie, gen Yamaha, JBL, si, prin auditie directa cu B&W, Wharfedale, Tannoy, Gale, Rogers,

DECIZIA va apartine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, adyy35 a spus:

....

cam asa am primit si eu recomandari aici in Anglia , spre clasa A

dintre amplificatoare mi-a mai fost recomandat si Sugden

o sa ma uit si la Luxman sa vad ce au in clasa A si mai strang bani intre timp

...

Atentie, eu am spus doar sa nu te lasi descurajat de specificatiile clasei A, nu ca ar fi neaparat recomandata. Nu orice amp in clasa A garanteaza ca va livra ce le trebuie boxelor tale chiar daca specificatiile sunt identice. Ca si in A/B, conteaza mult sursa de curent, degeaba are rating de 30W  daca nu are sursa de alimentare pe masura. 

Sugden nu recomand pt boxele tale, versiunea SE este  30W@8 Ohm si 40W@4 Ohm, sursa de alimentare subdimensionata, nu pare a fi facut pentru boxe greu de condus. Versiunea fara SE nici nu poate fi luata in calcul. Elicitul pare a fi un matching mult mai bun.

Nu zic ca Sugden e un amp slab, dimpotriva, am ascultat si pe boxele potrivite este excelent dar nu mi se pare potrivit pentru boxele tale, boxe foarte dificile.

Ca idee, daca vrei sa mergi pe clasa A (care se mie imi place maxim) cauta ceva cu sursa serioasa de alimentare, sa faca double down (xW@8 ohm, 2xW@4 ohm, 4xW@2 ohm, etc)  si care sa aiba rezerva mare in A/B. Un amp serios de 30W@8 ohm clasa A, ar trebui sa se duca in varfuri pana la macar 100W@8 ohm in A/B.

Uite aici specificatii:

 

Amp1:

30W @ 8 ohm class A - max 130 W class A/B

60W @ 8 ohm  class A - max 195 W class A/B

 

Amp2:

Rated Power: 30W @ 8 ohm; 60W @ 4 ohm

Power output (<1% THD, 8/4ohm) 95W / 165W

Dynamic power (<1% THD, 8/4/2/1ohm) 97W / 180W / 303W / 170W

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.