Sari la conținut
HiFi Tech

Expo hifi


marianos

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
Acum 33 minute, ctzzzz a spus:

Cine-a fost, ce-a vazut/ascultat (?)

Sistemele care mi-au placut cel mai mult, cel de la Hifi Expert, cu Marten si Accuphase si cel de la Audio Excellence, cu Wilson si Audio Research/DCS.

 

La fel si mie. 

Mi-au mai placut si Kef Blade cu Devialet, basul umflat cam mult dar poate fi camera.

La distanta mare fata de restul expozitiei ( si nu in directia buna) mi s-a parut a fi Bang & Olufsen sunetul era atroce si am uitat complet de politete tasnind val vartej din camera.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fost, văzut, plăcut. Unele sisteme mai mult, altele și mai mult. Meniul foarte diversificat, asta e și frumusețea unei unei astfel de întruniri. O surpriză pentru mine au fost boxele morel amplificate cu un atoll. Și ca o remarcă generală, eu credeam că ascult la volum mai Tare, dar cam tot ce am ascultat astăzi a fost TAAARE. Și cam peste tot bas din abundență după urechile mele. În comparație cu ce am eu acasă îmi dau seama că nu am bas mai deloc. La unul din sistemele home cinema m-am rezemat de perete (lume multă, ce să-i faci!) și simțeam cum vibrează tot peretele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, marianos a spus:

Și cam peste tot bas din abundență după urechile mele. În comparație cu ce am eu acasă îmi dau seama că nu am bas mai deloc. La unul din sistemele home cinema m-am rezemat de perete (lume multă, ce să-i faci!) și simțeam cum vibrează tot peretele.

Camerele destul de mici, mai ales pentru sistemele mari, sunt predispuse la bas mai umflat. Si pozitia de ascultare langa perete la fel, e in zona cu cel mai mult bas adunat, din toata camera. Pentru ce camere au fost disponibile, mici si placate cu rigips, felicitari celor care au obtinut un sunet bun chiar in aceste conditii. Chiar nu e usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca s-a reluat singura traditie in domeniul audio cu eforturile organizatorilor si a dealerilor participanti. Sigur, nu putem cere conditii de auditie, o prezentare mai aerisita, etc., trebuie sa luam in considerare eforturile depuse inainte de toate, altfel, toti stim cum ar fi mai bine!!! Vom vedea ce ne aduce viitorii ani.

Impresii personale, fara alte caracterizari sau clasificari, avand la baza ce am auzit, impresia sunetului reprodus in conditiile date, fara alte pretentii: cea mai puternica impresie, atat vizuala cat si sonora a fost data de invazia melcilor, sositi prima data in Romania. De departe adevarati melci extraterestri pe care merita sa ii asculti de cate ori ai ocazia. Scena sonora la superlativ!

A doua impresie puternica mi-a fost lasata de Cesar, incintele Davis Acoustics, firma romanului Marcel Visan, condusa acum de fiul sau.

A treia impresie pregnanta: Blade, incinte KEF.

De ce le consider adevarate realizari? Pentru ca au reusit sa umple spatiul de auditie complet, din perete in perete si din podea in tavan cu sunet, extrem de structurat, transparent si etajat, cu timbru curat si necolorat. In plus, ceva ce ar trebui sa se impuna in perceptia oricat de subiectiva a ascultatorilor de azi, care se plang de lipsa basului. Personal, cred ca ar trebui sa se faca o alegere clara: ce ar trebui sa fie pe primul loc: un bas corect, bine controlat, sau unul impins care limite putin probabile a fi emise de un instrument. In acest ultim caz nici timbrul total nu mai este corect. Desigur, fiecare cu preferintele sale.

In rest, las gustul fiecaruia sa judece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ca conditii mai vitrege cu greu se puteau gasii, poate doar in pestera insa cu toate astea au fost citeva sisteme care au sunat bine, mi-au placut Kef Blade care impreuna cu amplificatoarele Devialet formeaza o combinatie"ucigatoare" (AVStore) , sistemul HIFI Expert cu Marten Mingus si Accuphase, cel cu Sonus Faber si McIntosh de la Audio Excelleence, in schimb cel cu Wilson, Audio Reserch si DCS nu m-a incintat peste masura mai ales simbata, duminica parca a sunat mai bine si nu in ultimul rind Davis Acoustic Renoir si electronicele de la Auralic. Am reusit sa ascult si melcii dar nu am fost impresionat, probabil ca si lor ca boxelor Wilson le trebuie ceva spatiu ca sa se desfasoare. Oricum la cit costa ma gindesc ca proprietarii nu sint genul care sa stea la bloc.

Desigur ca mi-ar fi placut sa ascult totul in conditii ideale dar acest lucru nu e posibil la un eveniment de acest gen insa e foarte bine ca evenimentul a avut loc chiar si dupa 12 ani si nu pot decit sa sper ca va fi si la anul.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se tot discuta despre alte locatii, mai bune, mai potrivite, etc.. Dar nu se propune niciunul dintre acestea! Problema este alta:

- o alta locatie , mai potrivita, poate nu se inchiriaza pentru astfel de evenimente;

- costul unei astfel de locatii nu este suportabil de catre participantii evenimentului;

- se pot cere conditii care nu pot fi onorate de catre organizatori si participanti.

Sa nu uitam insa ca la un astfel de eveniment este o prezentare a echipamentelor si nu un prilej de auditie de inalta clasa. O astfel de auditie, din pacate, este un deziderat si nici locatiile dealerilor si nici a posesorilor de echipamente nu sunt 100% paradiziace!!! In toate cazurile,  cel ce accede la o auditie excelenta, trebuie in final, sa se obisnuiasca cu ceea ce are si il duce mai aproape sau nu de Nirvana acustica. Cel mai potrivit lucru pare a fi incercarea de a asculta echipamentul in discutie la un nivel mic si in radiatie directa pentru o minima influenta a spatiului. Evident ca nu toate incintele vor impresiona la un nivel mai mic al volumului, dar, autoreglarea urechii umane va ajuta la o decelare mai sigura si mai corecta a unei incinte adevarate de una ajutata din spate de multa reclama! Tot in acest fel se poate stabili cu o aproximatie destul de buna daca o incinta va functiona acoperitor cu un amplificator cu tuburi de putere mica.

Se excepteaza de la ce am scris, incintele de tip hi-hi-end Zbang & Olufsen! ( Ce o fi fost in mintea lor cand au apelat la o astfel de solutie tehnica si acustica????? )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, viobio a spus:

Pe un alt forum am vazut o poza cu un amplificator ATM-1S pe care se vedeau două tuburi ECC82 Adzam si un ECC83 RFT , tuburi  date de mine baietilor care au venit cu acel amp la o intilnire a lamparilor , nu am aflat dacă este diferența in sound cu acele tuburi NOS .

Nu inteleg legatura cu subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, bongiorno a spus:

Esti foarte optimist Vio. Cine sa observe un lampas intre atatea scule si cine sa il mai si auda cu urechea critica la el ?

La MT au fost cateva amplificatoare si preamplificatoare de top. 

http://www.gryphon-audio.dk/products/power-amplifiers/colosseum.aspx

http://www.audioresearch.com/en-us/products/power-amplifiers/reference-160m

http://www.audioresearch.com/en-us/products/preamplifiers/ref-6

http://www.gryphon-audio.dk/products/preamplifiers/pandora.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniel, Gryphon au in gama si scule fara bullshit, seria Diablo (care mie imi place la nebunie) e comparabila la pret (daca nu chiar mai jos) cu Accu, Pass, Luxman, Moon, Vitus, Boulder, etc. Nu zic ca preturile sunt corecte (8-15k) dar asa merge piata in zilele noastre, sunt duse vremurile cand la 1000 usd aveai acces la performanta comparabila si este cam acelasi lucru in toate industriile.

Dar pentru ca au observat existenta gusterului cu pene, i-au facut si lui o gama ultra_mega_high_end_premium_cuc, toti producatorii seriosi au ceva in zona aia, e rost de free-money cum se zice.

 

Nu a spus nimeni nimic despre un sistem care mie mi-a placut foarte mult, si nu se incadreaza nici macar la Hi-Fi, este vorba de sistemul home cinema prezentat de High End Audio (Dl. Hafner). Boxe in-wall de la Dali cu electronice Primare (procesor+power amp).

Poate am eu urechi de tabla dar mie mi s-a parut ca a sunat mult mai corect si mai engaging decat majoritatea sistemelor cu pretentii de acolo, micro si macro dinamica la superlativ. Mult peste celelalte camere ale aceluiasi distribuitor. 

Daca ar fi sa fac un top personal:

1. Marten cu Accu (posibil sa fiu biased deoarece am recunoscut voicingul boxelor mele - Django L - insa totul dus la un nivel mult superior)

2. Wilson cu Audio Research pe vinil (cu dCS suna parca lipsit de enrgie si dinamica)

3. Home Cinema Dali cu Primare

O categorie speciala o are sistemul Sonus Faber cu McIntosh, lipsa de energie, bas, ori inexistent ori bubuit, foarte slab. Intamplarea face sa fi ascultat acelasi setup la Iura si stiu cat de bine poate sa sune acea combinatie, unul dintre cele mai bune sisteme ascultate de mine.  Un exemplu cat se poate de elocvent despre importanta si influenta camerei, rigipsul ala sugea toata energia sistemului. 

 

Acum imi dau seama ca ultimul paragraf tocmai imi anuleaza validitatea topului personal facut mai sus :S

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.