Sari la conținut
HiFi Tech

sistem stereo pt muzica clasica


boroista

Postări Recomandate

 buna ziua.vreau sa-i iau baiatului meu un sistem stereo. ma intereseaza sa obtin cat mai mult posibil de la un buget de aprox. 4500 lei, asta strict doar pt aparatura. acum el asculta muzica la htc 10 si casti sennheiser 598.ce asculta: muzica clasica, opera, soundtrackuri. adica Wagner, Chopin,Verdi,Mozart,Corelli,Jordi Savall, the last samurai, the mission, the kingdom of heaven, uneori Vangelis sau Hans Zimmer. in zona asta.  are peste 3000 lei bagati in cd originale pt muzica clasica si opera, in rest, pe cat posibil, flac-uri,wav.ce vrea el de la sistem? nu pune accent pe basi,il intereseaza soundstage-ul,muzica sa fie echilibrata ca accente, sa aiba claritate,sa poata sesiza usor fiecare instrument, si bineinteles,accent mare pe vocal. urmareste calitate deosebita a sunetului  la volum putin peste mediu. ce ma intereseaza pe mine? sistemul sa tina cel putin 10 ani. ca baza de plecare pt muzica este un laptop, Toshiba Sattelite L50 C-14N. camera are in jur de 20 metri patrati.stiu ca la banii astia, pot obtine componente( mai putin boxe) de 2-3 ori mai bune din zona sh. dar in afara situatiei in care cineva are un sistem bun sh de vanzare, in care componentele sunt compatibile,  se potrivesc f bine, si sunt pt muzica clasica, ceea ce nu prea cred,varianta e greu de realizat,din varii motive. poate cel mult un amplificator sh, care sa corespunda cerintelor si sa fie recomandat de mai multe persoane. in rest raman showroom-urile. si acum o sa punctez clar ce  solicitate suplimentara am. am nevoie de recomandari punctuale si cat mai concentrate pe ce am eu nevoie. nu discutam de acustica camerei, asezarea boxelor , cabluri,etc. in primul rand vorbim despre componenta cap-coada a sistemului stereo. stiu ca in mod ideal , trebuie sa iau cd player,dar bugetul nu cred ca permite si cred ca il las mai tarziu. ramane ca baza laptopul,apoi dacul, amplif si boxele ,eventual un usb-s/pdif,cum am vazut la cineva, daca trebuie. rog sa nominalizati clar componenta, nu generalizati. in al doilea rand am nevoie de recomandari pt cel putin 4 cele mai de incredere showroom-uri din bucuresti, unde sa trimit baiatul sa faca auditii. ideal pt mine ar fi, daca puteti si aveti timp, sa faceti macar o recomadare  de sistem stereo pe care d-voastra l-ati alege de acolo daca a-ti fi in locul nostru. stiu ca am scris cam mult si par destul de rigid si pt unii tupeist, dar iata si motivul. am deja cateva zile bune de discutii pe alte forumuri, fara rezultate importante . cativa care incearca sa se bage in seama, cativa habarnisti, cateva mistouri. iar greii din forumuri, cu f multe postari si multa experienta nu par sa se puna de acord. de aceea v-am rugat sa fiti cat mai concisi , punctuali, concentrati pe ce am eu nevoie. multumesc tuturor celor care au avut rabdare sa citeasca acest roman, si multumesc in avans tuturor celor care vor incerca sa ma ajute (cu speranta ca cei mari din acest forum nu vor ocoli acest topic ). si cer scuze daca am deranjat pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiana Line Tesi 260 + Yamaha A-S501+ Aune X1 sau iFi Audio Nano IDSD

Acest sistem ar fi superior unui sistem entry pe casti cel putin dintr-un motiv: imagine stereo realista - sunet pozitionat in fata ascultatorului, imagine 3D cu instrumentele asezate pe scena, asa cum sunt ele pozitionate intr-un eveniment real.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca exprimarea mea a fost  putin neclara. castile nu intra sub nici o forma in alcatuirea sistemului. le-a folosit doar pe drum si la cursuri. el vrea un sistem stereo pt camera. daca dac-ul  suporta si casti, asta e un bonus, dar nu e necesar. iar stereoplanet are atat de multe comentarii negative incat nu are rost sa mai discutam de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, boroista a spus:

asa cum am specificat mai inainte,  stereoplanet nu intra sub nici o forma in lista de magazine.

 Kef-urile nu incep si nici nu se termina cu Stereoplanet. La cum migreaza brandurile in ziua de azi nu-i exclus sa le gasiti maine la dealerul dumneavoastra favorit. Eu am ascultat aceste boxe active de curand intr-o sufragerie de bloc si mi-au placut cum umpleau camera. Proprietarul lor le are de prin toamna, ii place cum suna si in plus nu deranjeaza feng-shuiul sotiei din camera :-). A scapat de alte aparate masive plus cablurile aferente. 

 Sincer ar fi pacat sa va restrangeti optiunile doar pe baza unor pareri de pe net de care nu puteti fi 100% sigur ca sunt adevarate.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dețin și recomand Q Acoustics 3050, mai ales la oferta Avstore https://www.avstore.ro/boxe/q-acoustics-3050/

Iar ca dac Chord Mojo!!!

EU am amp Rega Elex-r și nu intra in bugetul tau..

Am ascultat recent 3050i la avstore in showroom! Legat la CA sr20. NU MI-A PLĂCUT! Dac-ul din acel am amp sună nasol! Am cerut un Mojo, s-a schimbat în bine tot, imagine stereo, detalii, bass.. dar tot nu a fost peste ce am acasă, nici nu avea cum!

Nu vad alta variantă de boxe și dac!!!

Mai găsești un amp sh.. ( fără receivere AV)

La Mojo poți lega și cd player, va suna mult peste usb din laptop!

PS, merge și un audioquest jitterbug

Editat de bmf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are 22 de ani, acum isi scrie licenta. nu studiaza nici la conservator, si nici vreun instrument muzical. iar lista cu preferintele sale muzicale reprezinta foarte clar care este orientarea sa in acest domeniu. nu asculta deloc manele, muzica populara ,rock. asta e. pt cei mai multi e un ciudat din punctul asta de vedere, dar eu cred ca ar trebui sa fie un etalon. muzica, cu energia pe care o transmite, ne poate ajuta sa mergem pe drumul cel bun. sau nu.  legat de orice posibila componenta sh a sistemului, daca nu ai cu tine pe cineva care sa masoare efectiv aparatura, sau/si sa cunoasca f bine obiectul in cauza, totul e o loterie. chiar si amplificatoarele declarate ca fiind servisate prezinta risc, pt ca nu stii cat se pricepe cel care a efectuat lucrarea. de aceea am spus clar ca voi merge pe acest drum doar daca vanzatorul e cunoscut si  apreciat pe forum. in afara de asta , juniorul are destul de putin timp liber, si ceea e cel mai rau ,e ca, spre deosebire de mine, nu are rabdare sa caute , sa aleaga ce e mai bun. daca ar fi dupa el, s-ar duce in primul showroom, si ar lua de acolo ceva. de aceea , de cateva saptamani, incerc sa incropesc o lista cu 2-3 showroom-uri, unde sa-l conving sa se duca sa faca auditii, plecand de la niste boxe si amplif indicate pe forumuri ca fiind cele mai potrivite pt muzica clasica. bineinteles ca vor fi si recomandari de la personalul magazinelor, dar nu vreau sa sa bazeze doar pe ele. plus ca nu am 100 % incredere in competentele sau/si bunavointa reala a celor de acolo. iar in stereo planet deloc. asta e. multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute , cat si celor care vor mai dori sa faca asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@boroista, îmi permit să îți mai fac o sugestie, de la un singur dealer: DAC http://www.jack-fi.ro/produs/asus-xonar-essence-stu/ (ca părere personală, nu poți găsi o sursă mai bună în acest preț) + amplificator http://www.jack-fi.ro/produs/denon-pma720ae/ + boxe http://www.jack-fi.ro/produs/piega-tmicro-4/

E ușor peste suma menționată de tine, dar cred că faci o super afacere. Posibil să te înțelegi cu dealerul la o sumă.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, viobio a spus:

Concluzia la care am ajuns , pe tinarul de 22 ani nu il interesează pur si simp!u la ce ascultă muzică , spuneti că încercați sa-l convingeți sa facă macar audiții , un om pasionat de ceva face pe dracu in patru că să isi susțină pasiunea , eu am impresia că il impingeti de la spate fara succes , ar ma fi o variantă , poate.....nu stiu .... să nu existe nici un tinar pasionat si chiar dv să fiți cel interesat / interesata de " sistem pentru muzică clasică " gen intreb pentru un prieten .

Dacă  tinarul de 22ani este pasionat de muzică ,vrea să asculte la calitate cit mai bună , de ce nu întreabă chiar el ? Sincer este cam ciudat pentru mine , cunosc mulți tineri de sub 22 ani cărora nu le este frică , jena să intrebe ceva pe diverse forumuri .

  

este vorba in primul rand de timp. acum face 8 ore pe zi practica , apoi isi scrie singur lucrarea de licenta, la care se pare ca e putin in urma ; asta e prima luna in care sta singur , cu chirie , si mai pierde timp si cu tot ce tine de casa si alimentatie.se duce aproape zilnic la sala.iar in iulie va incepe si serviciul. si peste toate, o problema inerenta varstei. nu am zis ca e un audiofil pasionat. am zis ca ii place sa asculte muzica buna,si  stie ca muzica poate suna total diferit , din varii motive. am fost , la insistentele lui la opera romana, ceva de wagner., si a ramas profund dezamagit de ce a auzit acolo, de calitatea sunetului.   eu am promis ca la terminarea scolii, ii voi face un cadou , la alegerea lui. dupa alte cateva variante , el e cel care a cerut un sistem (lant) stereo pt camera. din pct meu de vedere cand faci un cadou cuiva , nu il pui sa alerge nu stiu cat dupa el. ideal e sa-l primeasca cat mai repede si sa-i faca cat mai multa placere. cand a aflat ca ar trebui sa mearga la cel putin 2-3 showroom-uri pt auditii, a zis ca prefera  alte casti, mai bune , si un amplif/dac pt ele. dar cu asta nu sunt eu de acord, deoarece castile sunt mai fragile-deci vor dura mult mai putin, si nu in ultimul rand, are tendinta de a asculta muzica la casti cu volumul cam mare, ceea ce nu e un lucru bun. prin urmare, in aceste luni, umblatul prin magazine nu reprezinta prioritatea lui nr 1. iar faptul ca eu vreau sa-i fac cadoul asta , ma determina sa fiu eu cel care incerc sa adun informatiile necesare. sper ca peste o luna , doua sa se mai limpezeasca apele si la el , si sa aiba placerea sa plece la auditii.          legat de informatiile pe care le caut. stiu ca nu au fost produse -inca-  echipamente  dedicate clar unui anumit gen de muzica .
pt boxe, la muzica clasica nu basul este prioritar. muzicalitatea, claritatea , fidelitatea in redare sunt esentiale, cred eu. plus echilibrul. si mai sunt de luat in calcul si specificatiile beneficiarului.amplificatoarele trebuie sa fie mult mai rafinate la muzica clasica,cu o buna separatie a instrumentelor, neutre si detaliate.sa aiba rezerva de putere si dinamica, cerinte necesare pentru muzica simfonica, unde sunt des intalnite pasajele foarte aglomerate care solicita intens amplificatorul. gresesc cu ceva?  si in mod logic, unele boxe si amplif sunt mai predispuse ca altele sa satifaca aceste cerinte. poate ca am pus problema gresit, si trebuia sa caut persoane care sunt pasionate de muzica clasica, si au format acasa sisteme  pt acest gen de muzica. orice sfat e binevenit, daca se bazeza pe o experienta reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.06.2018 la 17:48, extracascaval a spus:

Cred ca ar merge ceva pe lampi ,eu as alege un amplificator SE cu lampa 45 sau macar 2a3 ,sunt destui care construiesc asa ceva ,iar juniorul cu siguranta ar fi incantat!

Desi ma indoi :) esc ca o sa cumparati vreodata asa ceva !

Editat de extracascaval
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, boroista a spus:

poate ca am pus problema gresit, si trebuia sa caut persoane care sunt pasionate de muzica clasica, si au format acasa sisteme  pt acest gen de muzica. orice sfat e binevenit, daca se bazeza pe o experienta reala.

Pui problema gresit cind faci aceasta afirmatie. Daca vorbeam de curse de masini era alta treaba, masinile de F1 sint total diferite de cele de raliu sau de cele de anduranta. Dar aici vorbim  de sisteme audio, un sistem audio bun trebuie sa reproduca sunetul cit mai exact, optimizarile pentru diferitele genuri nu isi au locul. Un sistem bun va fi bun si pentru muzica clasica si pentru rock si pentru jazz si pentru ce vrei tu. Dar cred ca asta s-a mai zis pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Performanta, rafinament, amplificatoare( cate 2 pe canal, de fapt bi-ampibg) in clasa AB, excluderea cablurilor de boxe din ecuatie, excluderea cablurilor interconect din ecuatie, dac cu USB in, premii peste premii, bookshelf cum va trebuie dumneavoastra la aceea camera, produs nou ca tehnologie si nou, sigilat, in cutie, cu factura si garantie, spatiul ocupat este infim si sunt usor de mutat, carat, totul intr-un pachet la un pret excelent. Ma repet, Kef X300a.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara-i sistemul cu amplificator Yamaha si boxe Indiana Line si va fi fericit. Sistemul este super ok la banii lui. 

Daca doresti lampi, atunci cea mai ieftina varianta ramane un amplificator manufacturat de Viobio. Pe Viorel il gasesti aici pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.06.2018 la 16:44, boroista a spus:

la muzica clasica nu basul este prioritar. muzicalitatea, claritatea , fidelitatea in redare sunt esentiale, cred eu. plus echilibrul. si mai sunt de luat in calcul si specificatiile beneficiarului.amplificatoarele trebuie sa fie mult mai rafinate la muzica clasica,cu o buna separatie a instrumentelor, neutre si detaliate.sa aiba rezerva de putere si dinamica, cerinte necesare pentru muzica simfonica, unde sunt des intalnite pasajele foarte aglomerate care solicita intens amplificatorul. gresesc cu ceva?  si in mod logic, unele boxe si amplif sunt mai predispuse ca altele sa satifaca aceste cerinte. poate ca am pus problema gresit, si trebuia sa caut persoane care sunt pasionate de muzica clasica, si au format acasa sisteme  pt acest gen de muzica. orice sfat e binevenit, daca se bazeza pe o experienta reala.

http://www.enjoythemusic.com/magazine/equipment/1215/Q_Acoustics_3050_Speakers_Review.htm

Te provoc să găsești boxe mai bune in acest buget!

Vor suna cum vrei, pe ce muzică vrei.. DAR contează sursa (transport -CD player, streamer și DAC).

Dacă Martin Colloms ii mulțumit, atunci poți  crede că îi ceva de boxe. Plus, repet, le am!

PS, contează enorm bass-ul pt muzica clasică, vezi un contrabas sau violoncel la ce frecvență cântă!

La 09.06.2018 la 10:04, dinica a spus:

Audioquest -ul ala este o gluma. Acum serios, vorbim de un DAC construit de un producator de cabluri. 

Cine a zis că îi DAC?! Și-i chiar ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Wolfgarl a spus:

Muzica clasica nu traieste pentru basi. Intr-o simfonie nu urmaresti contrabasii, iar violoncelul solo coboara pana in 42-45 de Hz. Doar orga, pianul forte, o archlute si theorba baroca au nevoie de basi, 

Te contrazici, sunt destule instrumente enumerate de tine, ce beneficiază de un răspuns bun in frecvență in zona 40-200 hz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.