Sari la conținut
HiFi Tech

oppo farewell


bogdanozaurus

Postări Recomandate

As dori sa va intreb, pe cei care aveti CD playere scumpe gen Oppo si STITI ce e in ele: Se justifica pretul ridicat dpdv al costului efectiv al componentelor continute si a pretului proiectarii? Sau e o doza buna de adaos comercial acolo de genul mergem asa cat o tine si apoi facem alta afacere? Eu am un CD player Sansui vintage si nu pot spune o parere referitoare la asta. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca se revine la vechile verdicte, dinainte de (de)caderea forumului... STIU ca calitatea se plateste si mai stiu ca, cu cat urci in calitate, cu atata pe masura ce creste pretul(poate exponential), asta ca sa fiu si in asentimentul tau MarianS... Cresterea de calitate e poate doar liniara, sa ma exprimez plastik...Cred ca cele 2 cresteri nu urmeaza acceasi linie grafica. O fi salariile, profitul, hardwareul mult mai mari. Dar nici nu vreau sa cad in plasa celor care cad pe spate cand vad o lucratura remarcabila, indiferent cum suna respectiva scula. Se pare ca am spus pentru unii blasfemii... Ma rog, pe mine nu ma intereseaza marca, ci sunetul. Am si un Yamaha mai nou, dar ma cam zgarie sunetul lor asa-zis (prea) natural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa va intreb, pe cei care aveti CD playere scumpe gen Oppo si STITI ce e in ele: Se justifica pretul ridicat dpdv al costului efectiv al componentelor continute si a pretului proiectarii?

Uiți cercetarea, care de multe ori e cea mai scumpă.

În primul rând, Oppo Digital nu cred că au făcut vreodată CD playere. Ei au devenit faimoși cu playerele lor video (DVD playere și BD playere). În care de multe ori foloseau procesoare video scumpe, high end, pe care chiar dacă nu le produceau ei, în mod sigur nu le obțineau ieftin.

Pentru că au devenit foarte populari, au început să facă și căști, dac-uri etc.


Așa cum am mai spus, eu nu cred că Oppo se închid pentru că nu aveau vânzări, ba dimpotrivă, cred că vindeau foarte bine, erau extrem de populari în State. Nu le plângea nimeni de milă că ar avea vânzări slabe.

Cred că se închid pentru că, în contextul războiului comercial din ce în ce mai aprins dintre SUA și China, compania mamă din China le-a tăiat fondurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca se revine la vechile verdicte, dinainte de (de)caderea forumului... STIU ca calitatea se plateste si mai stiu ca, cu cat urci in calitate, cu atata pe masura ce creste pretul(poate exponential), asta ca sa fiu si in asentimentul tau MarianS... Cresterea de calitate e poate doar liniara, sa ma exprimez plastik...Cred ca cele 2 cresteri nu urmeaza acceasi linie grafica. O fi salariile, profitul, hardwareul mult mai mari. Dar nici nu vreau sa cad in plasa celor care cad pe spate cand vad o lucratura remarcabila, indiferent cum suna respectiva scula. Se pare ca am spus pentru unii blasfemii... Ma rog, pe mine nu ma intereseaza marca, ci sunetul. Am si un Yamaha mai nou, dar ma cam zgarie sunetul lor asa-zis (prea) natural.

Romane, daca stii atat de multe, de ce continui sa faci flame. Subiectul este despre inchiderea unui producator bun de playere video. Marian a fost dragut, a raspuns fara patima cu argumente valide, insa ai preferat sa faci flame. Nu iti place ca sunt audiofili pe aici, te rog sa mergi pe un forum unde ei nu exista. Primesti avertisment.

Va rog sa va intoarceti la subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Imi cer scuze ca repun pe tapet o intrebare adresata in 2018 de colegul roman, ceva mai sus. Nu a raspuns nimeni , asa ca voi mai intreba eu, inca odata.

Merita cumparat un OPPO 203/205 (secound hand, ca nou nu mai gasesti) pentru a impusca doi iepuri dintr-o lovitura? Mai exact pentru a fi utilizat atat ca BD player intr-un home cinema cat si ca CD player pentru un sistem stereo?

Se ridica, din punct de vedere constructiv, la nivelul unor CD playere de 500-700 euro?

Alternativ vad ca sunt si sculele de la Panasonic destul de laudate pe partea audio, in special UB9000.

Editat de Augustus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Augustus a spus:

Imi cer scuze ca repun pe tapet o intrebare adresata in 2018 de colegul roman, ceva mai sus. Nu a raspuns nimeni , asa ca voi mai intreba eu, inca odata.

Merita cumparat un OPPO 203/205 (secound hand, ca nou nu mai gasesti) pentru a impusca doi iepuri dintr-o lovitura? Mai exact pentru a fi utilizat atat ca BD player intr-un home cinema cat si ca CD player pentru un sistem stereo?

Se ridica, din punct de vedere constructiv, la nivelul unor CD playere de 500-700 euro?

Alternativ vad ca sunt si sculele de la Panasonic destul de laudate pe partea audio, in special UB9000.

DA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Augustus a spus:

Imi cer scuze ca repun pe tapet o intrebare adresata in 2018 de colegul roman, ceva mai sus. Nu a raspuns nimeni , asa ca voi mai intreba eu, inca odata.

Merita cumparat un OPPO 203/205 

Se ridica, din punct de vedere constructiv, la nivelul unor CD playere de 500-700 euro?

Alternativ vad ca sunt si sculele de la Panasonic destul de laudate pe partea audio, in special UB9000.

https://www.ebay.de/itm/Oppo-UDP-205-EU-schwarz-neuwertiger-Zustand/193020785260?hash=item2cf0ef726c:g:vt8AAOSwtz5dP0ph

in SUA https://www.ebay.de/itm/OPPO-DIGITAL-UDP-205-4K-ULTRA-HD-UHD-BLU-RAY-DVD-AUDIOPHILE-DISC-PLAYER-USED/142824583741?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D31963f035021464c828f5422c333bdee%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D5%26mehot%3Dlo%26sd%3D193020785260%26itm%3D142824583741%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Cam asta e pretul pe piata second hand , pe langa BDplayer , CDplayer, mai stie si DAC ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai rar asa ceva, un BD player cu intrare USB.

Sunt multe BD playere cu DAC-uri bune dar nu iti dau voie sa le utilizezi ca decodor pentru partea audio din PC, pentru ca nu au intrarile necesare.

Mi-e greu sa inteleg de ce, mai ales la aparete scumpe dar daca atat ii duce capul pe producatori nu ai ce sa faci.

Eu sper ca la un moment dat sa revina in industrie cei de la OPPO, mai ales ca marca in sine nu a dat faliment, s-a inchis doar productia de BD playere.

Editat de Augustus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.