Sari la conținut
HiFi Tech

Apple Music, Tidal, Spotify, Google Play


dinica

Postări Recomandate

Saptamana trecuta am fost la evenimentul organizat de HiFi Expert ca reprezentant al revistei noastre audio-video, in productie momentan, AVClub.

Nu am sa va povestesc aici despre acest subiect, insa am sa va impartasesc o experienta legata de unul din serviciile de streaming de muzica disponibil in Romania si anume Apple Music.

La finalul auditiei, cineva a propus sa ascultam muzica de pe Apple Music. In acel moment ma pregateam sa plec, asa ca nu prea m-a incantat ideea. Pana la urma curiozitatea a invins si am ales de pe tableta o inregistrare de muzica clasica. Ma gandeam ca nu pot gresi cu o asemenea alegere. Muzica clasica este bine inregistrata si oricat de comprimata ar fi fisierul pus la dispozitie de Apple Music, sunetul va avea consistenta. Dezamagire crunta, pe inregistrare existau pasaje de coarda ciupita, urmate de pasaje ample cu intreaga orchestra. Diferenta dinamica era foarte mica. Notele pareau ciupite dintr-un instrument cu coarde urias, ceva atat de mare incat aproape ca acoperea restul orchestrei. Un pasaj delicat, o soapta nostalgica, suna in varianta A.M. ca o chitara amplificata la un concert rock. Dezamagit de inregistrarea cu muzica clasica am incercat sa ascult 2 melodii cu Roger Waters, album Amused to Death. Am ales acest album pentru ca este foarte bine inregistrat si il cunosc foarte bine. Experienta auditiva a fost ingrozitoare, spatiul 3D nu exista, instrumentele sunau infundat, frecventele medii erau unflate, totul era amestecat intr-o gramada compacta. Pentru ca m-am plans de sunetul mizerabi ascultat via streaming-ul Apple Music, gazdele au adus cd-ul cu Roger Waters pentru un test. Diferenta a fost uriasa. Nu glumesc. Au aparut imediat toate detaliile, imagine 3D, separatie intre instrumente, voci bine definite, dinamica buna, etc.

Concluzia mea a fost ca Apple Music este o mare mizerie.

Stiu ca sunteti destul de multi ascultatori de muzica via streaming, va rog sa ne impartasiti experienta voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha...culmea, si eu am avut aceiasi curiozitate si am avut exact aceiasi impresie....o mizerie

Testez TIDAL vre-o patru luni dar nu m-a satisfacut de loc, cu putine exceptii inregistrarile mi s-au parut slabe iar daca vrei sa faci cunostinta cu o trupa si dai play pe selectia lor atunci trebuie sa stai cu mina pe butonul de volum pentru ca diferentele intre piese sint foarte mari si ca sa fie si mai rau de multe ori piesele de success sint puse in lista de trei , patru , chiar si de sase ori :crazy::thumbdown: . Mai mult mi-a placut Deezer pe MP3 , ca plusuri sint interfata, ususrinta cautarii, informatiile furnizate, catalogul generos, dar pina la urma in primul rind ma intereseaza calitatea nu cantitatea

Mai am vre-o doua saptamini de Tidal dar clar ca nu o sa reinoiesc abonamentul, o sa testez Spotify dupa aia sa vedem ce poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dezamagit de Spotify. Mai bine youtube cu care sunt obisnuit si gasesc tot ce caut... :mrgreen:

Uitasem sa intreb :ce revista audio-video va aparea ? As dori s-o achizitionez si eu...

Revista va exista exclusiv in format digital. Nu va trebui sa platesti nimic. Exista o serie de articole pregatitoare publicate in acest moment in interiorul forumului, capitolul 'Articole'. In curand, toate aceste articole plus altele noi vor exista ca entitate separata sub forma unei reviste on line.

https://www.avclub.ro/viewforum.php?f=18

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tidal mi se pare chiar ok. Sunt curios daca cei care au testat Tidal au facut-o in varianta stock (aplicatie desktop / mobil) sau au mers un pic mai departe.

Eu folosesc Tidal in combinatie cu Roon (poate cea mai buna interfata disponibila actualmente), respectiv roon core (upsampling la dsd, dsp, volume leveling)+roon bridge. Combinatia e foarte competitiva prin comparatie cu cd (poate chiar peste cd, tinand cont de posibilitatile de aplicare dsp/filtre digitale din roon).

Pe mobil folosesc Tidal cu UAPP http://http://www.extreamsd.com/index.php/products/usb-audio-player-pro plus dac portabil si sunt de asemenea foarte multumit.

Intr-adevar, Tidal nu prea suna bine daca nu e ajutat un pic.

Am incercat si alte servicii de streaming (Spotify/Deezer), dar nu am folosit din motive de calitate (nu au disponibile variante lossless sau integrare cu roon).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am incercat in varianta HIFI dar e adevarat fara roon, de pe desktop si din Daphile. Cum am spus nu am fost impresionat. Pe mobil nu m-a interesat deloc deoarece nu mai ascult muzica pe strada dupa ce era sa ma calce masina, mai ascult in avion dar rar ca nu ma dau cu avionul asa de des si oricum zgomotul motoarelor acopera totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Articolul pare scris de un baiat platit de Amazon. 

1. Spotify ofera muzica gratuita cu reclama intre melodii de ani buni.

2. Spotify nu limiteaza continutul gratuit. Amazon, conform articol, il limiteaza.

3. Abonamentul Spotify este mai ieftin.

Algoritmul de recomandari muzicale de la Spotify este minunat. Mie unul imi place cum se aude Spotify. In varianta premium ai calitate de cd. Trebuie sa intelegeti ca Spotify livreaza ce au incarcat casele de discuri sau artistii pe platforma lor. Daca aia au incarcat masteruri proaste, asta ascultam. Banuiesc ca la fel se intampla si pe celelalte platforme. Nu sta nimeni acolo sa se gandeasca la audiofili. Poate pe Qobuz. Ramane de vazut si partea asta. Urmeaza un test blind si vedem atunci cat este prejudecata si cat realitate.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.