Sari la conținut
HiFi Tech

DAC-uri si cd-playere modificate


vlad1980

Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru a discuta despre modificarile ce se pot aduce DAC-urilor sau cd-playere ce le avem pe acasa.


Am sa incept cu un cd-player achizitionat recent - Harman Kardon HD7525.


L-am luat din curiozitate si pentru ca are cateva lucruri interesante:

- 4 x DAC PCM61

- iesire cu tranzistori low noise(ceva mai greu de gasit la cd-playere comune)

- low jitter clock


In varianta de fabrica suna destul de comun chiar daca promitea multe avand in vedere ce este inauntru.


M-am apucat sa ii aduc cateva modificari mici (nu prea ai mare lucru de modificat):

- C-uri de decuplare pe alimentarile DAC-urilor

- am schimbat C-urile de iesire cu Nichicon Muse.


Am constatat ca aceste mici modificari au adus o imbunatatire semnificativa a sunetului. Mult mai clar decat in varianta originala.

IMG_0461.thumb.jpg.7c65d33eb5a715841ddc0af139ebe462.jpg

IMG_0462.thumb.jpg.977a9449ef729a0c9cfc999afe0e6c2a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă prezint SONY UBP-X800 și UB-P1000ES. Care dintre cele două ar putea fi upgradate pe partea de sunet analogic (la UBP-X800 desigur ar trebui construită)

 

Inainte de etajul analogic, lui x800 ar trebui sa ii pui in primul rand un dac, pentru ca nu are asa ceva.

Aceste playere nu sunt gandite pt audio analogic (si nu vad de ce ar incerca cineva sa le transforme in ceva ce nu sunt), ci pentru a livra video de cea mai inalta calitate (au procesoare video CREAS, in aceeasi liga cu Unifier de la Panasonic sau Qdeo, deci cam ce se poate gasi mai bun pe piata consumer) catre un tv si semnal audio digital hires catre un decodor extern.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta m-am jucat si cu un DAC extern destul de simplu.


Este un DAC cu 4 x TDA1543 si intrare cu DIR9001. Este pus in mod non-oversampling iar iesirea este direct din DAC cu condensatori.


Acum ceva vreme am luat un cd-player care trebuia sa fie cu TDA1541 (asa s-a jurat vanzatorul). Am descoperit ca in interior era TDA1543 si am zis totusi sa nu il arunc direct la gunoi. L-am ascultat si mi-a placut chiar daca este un DAC ieftin si fara pretentii.


DACul extern este o chinezarie ieftina si cu piese de proasta calitate dar am decis sa il iau si sa vad ce iese din el. I-am schimbat condensatorii si pe iesire i-am pus Nichicon Muse sa fiu sigur ca unele componente importante sunt ce calitate cat de cat buna.


Vreau sa va spun ca l-am comparat cu ce mai am eu prin casa (TDA1541, AD1865, PCM63, PCM61) si nu s-a facut de ras deloc. Nu spun ca este hi-fi de mare clasa (sa nu inteleaga cineva gresit) dar totusi are un sunet super ok si un raport calitate pret foarte bun. Cred ca se mai pot face mici imbunatatiri dar nu stiu daca metita efortul pentru ca suna foarte ok si asa.

IMG_0466.thumb.jpg.aca009e04a23d7f339d544cdb477b304.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca merita.

Chiar daca 1543-ul e decent, mai ales cand sunt folosite mai multe in paralel, implementarea lasa de dorit.

Modul in care a fost implementat DIR9001 pe placa aia intra in totalitate la categoria "ASA NU!"

Sincer chiar ma mir ca functioneaza :lol:

Citeste pagina 15 si o sa intelegi de ce http://www.ti.com/lit/ds/symlink/dir9001.pdf

Despre trasee sau problemele alimentarii nici nu mai are rost sa discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu si eu am avut emotii cand am vazut cum este implementat. DIR9001 mi-a dovedit ca este destul de "flexibil" ca sa zic asa.....rezista la multe:)


Surpinzator dar sunetul este super ok fata de asteptari si TDA1543 chiar este un DAC super decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

De ceva vreme ma tot gandesc la dac-ul PCM1794. Este un DAC laudat de multi si m-a facut curios.


Am echipat doua module luate de test (se vad in poza). Este un modul cu DIR9001 si un modul cu PCM1794+iesire cu operationale.


Am legat modulele dar din pacate sunetul este aiurea in sensul ca baraie si se aude intrerupt (este cam greu de explicat in cuvinte). Am tot umblat la jumperii de pe ambele module dar nu am ajuns la sunetul corect. Banuiala mea este ca se intampla ceva in partea de digital, intre DIR si PCM.


Daca s-a mai jucat cineva cu DAC-ul asta si Dir9001, va rog un sfat.


Multumesc.

IMG_0514.thumb.jpg.bc535637e65c4ca8625698843cd8ada4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am jucat. DIR9001, SRC4192 si PCM1794

IMG_6870.jpgIMG_6870.jpg<e>IMG_6873.jpgIMG_6873.jpg<e>


In poze e implementarea mea inspirata de aici:

http://www.diyaudio.com/forums/digital-source/133597-micro-dir9001-pcm1794a-dac.html

http://www.diyaudio.com/forums/digital-source/133597-micro-dir9001-pcm1794a-dac-4.html#post1684439

http://www.diyaudio.com/forums/digital-source/133597-micro-dir9001-pcm1794a-dac-2.html#post1677317



Placile alea chinezesti sunt de jucarie si nu vei obtine nimic din ele orice ai incerca. In primul rand cablajele sunt desenate prost, cu trasee prea lungi si componente aiurea. Semnalul i2s a fost gandit pentru trasee scurte, pe acelasi pcb. Ca sa-l trimit la distante mai mari de cativa milimetri ai nevoie de implementari anume pentru frecvente mari. Nu merge sa legi 4 sarme si sa functioneze totul perfect. Tu ai acolo un adevarat emitator de radiofrecventa.


Daca vrei ceva simplu iti recomand proiectele de la pavouk.org

http://www.pavouk.org/hw/modulardac/en_dir9001spdif.html

http://www.pavouk.org/hw/modulardac/en_pcm1794a.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt de jucarie dar la cat cost merita pentru joaca:)


O sa mai incerc sa fac cateva modificari sa vedem daca reusesc sa il fac sa mearga corect. Calitatea sunetului nu ma intereseaza deocamdata, este in etapa a doua.


Proiectele lui Pavouk le stiu dar tot pe concept modular sunt. PCB-urile sunt proiectate foarte ingesuit si nu mi-au iesit cablajele facute acasa cu metoda clasica.


Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Am tot auzit de CDM9 ca fiind foarte ok si am zis sa incerc si eu sa vad cum suna. 

Am luat un Philips CD 930 ieftin sa vad cam ce se poate  scoate din el. Ma interesa un transport bun pentru ca DACuri externe am si sunt deja convins ca este varianta castigatoare (transport+DAC extern). 

Este un player lucrat frumos, cu "ingrediente" bune dar cu punere in practica care lasa de dorit. 

Am inceput cu schimbarea C-urilor de pe alimentare cu ELNA low esr si cu decuplari pe fiecare alimentare de IC (Wima MKP4, multistrat, tantal unde este cazul, ceramic). Deocamdata m-am oprit aici dar mai este mult de munca la partea de alimentare care este ieftina rau si alimenteaza tot player-ul cu un singur 7805 si niste tranzistoare pe restul tensiunilor. Pe alimentare este mult de lucrat.  

Dupa etapa asta pot spune ca este un transport foarte bun si se aude superb. Ramane sa vedem ce se mai poate face pe zona de alimentare si cat mai pot trage din el. 

In alta ordine de idei, iesirea audio este o mizerie chiar dupa ce am pus niste OP-AMPs decente (LME49720). Noroc ca eu il vreau ca transpot ca altfel aveam mai mult de lucru la partea de iesire si DAC (nu stiu daca este un DAC ok ptr ca nu am mai ascultat acest DAC). 

 

 

 

 

IMG_0887.jpg

IMG_0885.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planul meu cu CD930 este sa renunt la toata partea de DAC ( o sa o scot din circuit) si sa ramana un transport cu iesire SPDIF.

DACul extern este (unul bun) peste orice DAC intern din ce am testat eu. 

Acum eu folosesc un Parasound cu PCM63 si sunt ok cu el in varianta de fabrica (se  poate face upgrade dar nu il am acum in plan).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sursa ce alimenteaza tot playerul este o gluma. Un 7805 alimenteaza toate circuitele ce folosesc 5V iar pentru restul sunt cativa tranzistori pentru a genera restul de tensiuni necesare. 

Am sa scot din circuit ce nu imi foloseste (DAC+iesire analog) si  am sa pun altceva in loc de 7805.  Urmatorul pas (sa vedem cand am timp) este sa refac sursa de limentare. Cred ca o sa schimb si traful de alimentare dar sa vad daca face sens. 

Un player sau DAC serios foloseste surse de alimentare separate pentru digital si analog. In cazul meu o sa ramana doar digital si partea de servo. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
La 17.07.2018 la 23:34, vlad1980 a spus:

Am in plan testarea unii DAC - TDA1387. Am comandat un PCB care are 8 Dac-uri si care este replacement pentru TDA1541. Chiar sunt curios cum suna comparat cu TDA1541. 

A mai testat cineva acest DAC? La ce sa ma astept? 

 

 

Am reusit sa testez TDA1387 si pot spune ca am fost uimit de cat de bine suna in configuratia cu 8 DAC-uri in paralel. Este foarte aproape sau tot atat de ok ca TDA1541A-R1 cu care l-am comparat. 

Varianta testata este cu DIR9001 pe intrare, mod no-oversampling si iesire pe tuburi. 

Ma tenteaza sa proiectez un PCB cu DIR9001 si 8xTDA1387 iar iesirea sa fie cu tuburi. 

IMG_1262.jpg

Editat de vlad1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu am un Nachamiki mb-1s in care am schimbat condensatori de pe alimentare cu Nichicom , bypas wima ,stabilizatori de +/-5v de la dexa, iar pe audio am schimbat condensatori cu elna silmic2 si op cu lme 49720 .

Al doilea cd player este un Classe cdp.10 la care am schimbat condensatori pe alimentare cu Nichicom am mari si puțin capacitatea de la 2200uf la 3300 uf si de la 4700uf la 6800uf. Bypas Nichicom nepolarizați si wima. Clock dexa neutrino2 ,siguranță Synergetic blue si cablu ac Sinergetic black.

Sunetul a ajuns la alt nivel ( suna excepțional si original).

La operaționali nu am umblat , am ajuns la concluzia ca suna foarte natural cu cei din fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar suna foarte bine sunt multumit

Acum 3 ore, viobio a spus:

Sună original din cauza noilor siguranțe! 

Salut! Eu am un Nachamiki mb-1s in care am schimbat condensatori de pe alimentare cu Nichicom , bypas wima ,stabilizatori de +/-5v de la dexa, iar pe audio am schimbat condensatori cu elna silmic2 si op cu lme 49720 .

Al doilea cd player este un Classe cdp.10 la care am schimbat condensatori pe alimentare cu N

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

In sfarsit am reusit sa pun mana pe un player Sony CDP 227 ESD - 2 DAC-uri TDA1541A-R1. 

Am tot cititi de el si eram curios cum suna si ce are asa special. Drept sa spun este foarte ok si suna foarte bine in varinta originala. 

Totusi stau si ma uit la el sa vad de unde incep sa il modific. Ma gandesc sa ii schimb C-urile de decuplare de la DAC-uri cu Wima,  sa il pun in mod no-oversampling si sa ii pun alte opamp-uri pe iesire (am LME49720, OPA2134 si OPA 1612).

 

 

 

 

 

IMG_1367.jpg

IMG_1368.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.