Sari la conținut
HiFi Tech

DAC-uri si cd-playere modificate


vlad1980

Postări Recomandate

Acum ceva timp m-am apucat de un dac cu 8XTDA1387, non-oversampling, alimentare Salas-Shunt  si DIR9001 pe intrare. 

Am reusit sa il pun intr-o cutie si sa il ascult cateva zile. Este un DAC care cred ca merita atentie pentru ca este relativ ieftin si usor de implementat. Unii spun ca are un sunet foarte aproape de TDA1541 si cred ca este adevarat. 

Proiectul de PCB a fost conceput cu iesiri balansate si asta cred ca ofera un plus. Sper sa am ocazia sa il testez si pe un amplif cu intrari balansate (eu nu am asa ceva deocamdata).

 

 

 

 

 

IMG_2094.jpg

IMG_2095.jpg

IMG_2096.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Acum ceva timp am cumparat un Nakamichi Dac 101 - 2XTDA1541 single crown. 

Este un DAC pentru auto cu componente de buna calitate. Din pacate sursa este in comutatie si se cam prajeste de obicei. Am gasit c-uri curse in sursa. Am mai avut la reparat altul care a avut partea de comutatie arsa la propriu. 

Sunetul in configuratie orginala este bunicel dar nu se ridica la inaltimea componentelor din interior. 

Am decis sa ii fac o sursa externa si sa ii aduc cateva mici modificari:

 - schimbat op-amp cu LME49720HA

 - decuplari pe sursele de la DAC 

Cu aceste mici modificari sunetul s-a imbunatatit substantial si pot spune ca este un DAC bun sau chiar foarte bun. Se mai pot schimba cateva componente in interior dar momentan sunt ok cu el asa. Poate pe viitor sa mai modific cate ceva. 

 

 

 

 

 

IMG_2261.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

M-am uitat putin pe schema si partea digitala nu este cine stie ce. Nu are un clock bun, se bazeaza doar pe cel regenerat din spdif. Care stim cu totii cat este de imprecis.

Poti pune usb/i2s pastrand partea de i2s data splitter. Asta se face usor, elimini de pe placa filtrul digital si te infigi direct cu i2s. Sau montezi un soclu ca sa poti face swap oricand doresti.

Poti inlocui logicele din i2s splitter cu unele de generatie noua.

Daca vrei refaci digitalul de la zero e greu. Nu am vazut usb/i2s care sa scoata semnal pt TDA1541 in simultaneous mode.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.