Sari la conținut
HiFi Tech

Auralic Ltd.:


AVmall

Postări Recomandate

Auralic Audio lanseaza o noua gama de produse digitale:

G2 is a series of sophisticated digital source equipments with AURALiC's latest technology, there are four models currently planned: Streamer, Processor, DAC and Super Clock. They can be used individually or together as a powerful digital source system through AURALiC's recent developed interface called Lightning Link. One thing I want to make clear is that G2 is a upper level product line, the models in this product line are not suppose to replace any of current product but as you may image from the name: since we have G2 (Grade 2), there could be G1 in the future.

 

Mai multe poze: https://community.auralic.com/t/pictures-of-auralic-g2-product/904/4

5acfb29707d2f_ARIESG2Front.thumb.jpg.a14aa67164a026efc8d1c89a6963adf5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In USA a fost comparat de audiofili cu celebrul DAC dCS Vivaldi. In articolul din Stereophile John Atkinson spune:

”I am tempted to declare that, at $3499, the Auralic Vega is a bargain. For just over 5% of the price of the dCS Vivaldi three-piece DAC, the Vega got remarkably close in sound quality, at least as far as I could tell without being able to do a direct comparison. ”

In acelasi articol din Stereophile, dupa efectuarea masuratorilor, John Atkinson concluzioneaza :

” Auralic's Vega D/A processor offers measured performance that is beyond reproach.”

https://www.stereophile.com/content/auralic-vega-da-processor



Noi credem ca a venit vremea ca acest DAC sa fie ascultat si in Romania. Foarte curand vom organiza un eveniment dedicat Auralic Vega & Auralic Aries.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit eu, boss-ul lor spunea ca seria G2 nu inlocuieste seria G1 si ca vor continua sa manufactureze produse din seria G1.

Daca depasitul asta tehnologic este comparat cu un produs actual, cu un pret de lista de 100 mii euro, una din cele mai bune surse din lume, dCS Vivaldi, pai nu vad de ce ar trebui sa astept seria G2 care are un pret dublu.

Temerea mea este ca echipa AVMall nu are un sistem suficient de performant, incat sa puna in valoare acest DAC. La asta as adauga si camera lor de auditie in forma de cub. Intr- o camera ca asta nu se poate face sunet.

Eu unul o sa iau dac-ul la mine acasa pentru evaluare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit eu, boss-ul lor spunea ca seria G2 nu inlocuieste seria G1 si ca vor continua sa manufactureze produse din seria G1.

Daca depasitul asta tehnologic este comparat cu un produs actual, cu un pret de lista de 100 mii euro, una din cele mai bune surse din lume, dCS Vivaldi, pai nu vad de ce ar trebui sa astept seria G2 care are un pret dublu.

Temerea mea este ca echipa AVMall nu are un sistem suficient de performant, incat sa puna in valoare acest DAC. La asta as adauga si camera lor de auditie in forma de cub. Intr- o camera ca asta nu se poate face sunet.

Eu unul o sa iau dac-ul la mine acasa pentru evaluare.

 

Este un DAC pe care l-as recomanda oricui mai ales ca pretul actual este unul competitiv insa a-l compara cu un DAC de 100k eur mi se pare absurd. Sa nu uitam ca exista DAC-uri de 3 ori mai scumpe care sunt foarte interesante: Aure QX-5 Twenty, Bricasti M1, Chord DAVE... si chiar de mai putin de 2 ori mai scumpe: Chord Hugo TT...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am comparat eu. Suna in USA si trage-i de urechi. :lol:

 

Review-urile, mai ales cele din reviste sau platite nu sunt chiar de incredere. Asa cum spuneam, este un DAC grozav si laudat inclusiv de utilizatori insa parerile celor din urma difera categoric de parerile review-erilor de profesie. Audiogon, ComputerAudiophile stau marturie...

Oricum, nu vrea sa se inteleaga ca fac contrareclama Vega-ului... Dimpotriva, il recomand calduros! Cred ca este o optiune pretioasa in gama lui de pret...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review-urile, mai ales cele din reviste sau platite nu sunt chiar de incredere. Asa cum spuneam, este un DAC grozav si laudat inclusiv de utilizatori insa parerile celor din urma difera categoric de parerile review-erilor de profesie. Audiogon, ComputerAudiophile stau marturie...

Oricum, nu vrea sa se inteleaga ca fac contrareclama Vega-ului... Dimpotriva, il recomand calduros! Cred ca este o optiune pretioasa in gama lui de pret...

 

JD, ai perfecta dreptate. Articolele sunt platite intr-un fel sau altul. Ideea este ca toata lumea plateste bani, o situatie normala, insa doar acest DAC este comparat cu dCS Vivaldi ca performanta. Zilele trecute am ascultat un sistem in care era integrat un player dCS Rossini cu clock extern si iti pot spune ca intradevar sunt niste surse exceptionale.

 

De comparat se pot compara, oricine poate s o faca, nu vreau sa mi dau cu parerea totusi sunt multe nume grele in domeniul asta si de ceva timp msb, dcs, totaldac, nagra, chord... Totusi cred ca cine are un sistem >100k nu se uita la o sursa de 5k.

 

Din pacate preturile din audio nu reflecta neaparat performanta aparatelor. Banuiesc ca oricine isi doreste sa primeasca maximul de performanta la bani putini. Te intreb: cum ar fi sa primesti performante apropiate de un DAC care costa 100 k euro la un pret de pana in 4 k euro? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review-urile' date=' mai ales cele din reviste sau platite nu sunt chiar de incredere. Asa cum spuneam, este un DAC grozav si laudat inclusiv de utilizatori insa parerile celor din urma difera categoric de parerile review-erilor de profesie. Audiogon, ComputerAudiophile stau marturie...

Oricum, nu vrea sa se inteleaga ca fac contrareclama Vega-ului... Dimpotriva, il recomand calduros! Cred ca este o optiune pretioasa in gama lui de pret...[/quote']

 

JD, ai perfecta dreptate. Articolele sunt platite intr-un fel sau altul. Ideea este ca toata lumea plateste bani, o situatie normala, insa doar acest DAC este comparat cu dCS Vivaldi ca performanta. Zilele trecute am ascultat un sistem in care era integrat un player dCS Rossini cu clock extern si iti pot spune ca intradevar sunt niste surse exceptionale.

 

De comparat se pot compara, oricine poate s o faca, nu vreau sa mi dau cu parerea totusi sunt multe nume grele in domeniul asta si de ceva timp msb, dcs, totaldac, nagra, chord... Totusi cred ca cine are un sistem >100k nu se uita la o sursa de 5k.

 

Din pacate preturile din audio nu reflecta neaparat performanta aparatelor. Banuiesc ca oricine isi doreste sa primeasca maximul de performanta la bani putini. Te intreb: cum ar fi sa primesti performante apropiate de un DAC care costa 100 k euro la un pret de pana in 4 k euro? ;)

 

Man cand vorbesti de o sursa de 100k o compari cu una de 3k sau 5k si zici ca e pe undeva pe acolo ori e o mare gogoasa ori e o mare problema. Sunt deacord cu tine cu preturile dar cu exemple concrete, x de 100k cu y de 5k, din pacate si a gasit cu ce sa compare, bine ca n a comparat cu msb sau totaldac sa i faca de ras si pe aia. Trebuie avut in vedere ca diferentele intre scule de la un anumit nivel/pret ib sus sunt mici si poate subtile, totusi sunt o gramada de factori care contribuie la intreg sistemul.

 

Exact asta zic si eu... Am suficienta experienta incat sa nu ma imbat cu apa rece si sa nu pun botul la astfel de comparatii... Ma retrag din discutie inainte de a deveni prea insistent sau de a denigra (involuntar si pe nedrept) pe baietii cu adevarat isteti de la Auralic! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAC-uri scumpe care măsoară nasol?

Schiit Audio Yggdrasil gen....care nu e deloc ieftin


Însă, de obicei, dac-uri ca ăsta http://www.audio-gd.com/Master/Singularity19/Singularity%2019EN.htm măsoară aiurea


Nici Rega DAC nu are măsurători prea bune.

OK, nu e genul scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta m-a naucit .

I can't say I have heard all DACs out there, but have had extensive listening with first edition Vivaldi, early MSB Analog (pre Quad and renderer) and have owned but no longer own PS Audio, ARC DAC8, EMM DAC2, Auralic Vega, Chord HUGO and now own an MSB Diamond V, Chord Mojo and T&A DAC 8. With the exception of the MSB and Vivaldi I would say the best DAC I have had in my system is the T&A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Curand un articol in revista forumului despre Auralic Vega 1. Testele au fost facute pe sistemul meu. De asemenea Vega a fost inclus si intr-un test blind despre care am sa scriu un alt articol in aceeasi revista.

https://www.avclub.ro/viewforum.php?f=18

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.