Sari la conținut
HiFi Tech

Boxele mele "de camera"


CPT

Postări Recomandate

Aiurea .

Cea mai mica intarziere nu o are incinta tip BR , ci cea de compresie ( acoustical suspension ) , calculata " optim " pentru un raspuns tranzitoriu cat mai corect :


http://docdro.id/gdNRVb0



Discutia poate fi dezvoltata spre diverse directii , dar totul ar fi in zadar .

Fiecare va tine doar la parerea lui iar eu il las pe Mr Dickason sa vorbeasca in locul meu , va ofera argumente tehnice imbatabile :) !

Spor la studiu si auditii placute in continuare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Hifiaudio, salut Victor , fost @Victor, fost @hpavictor"! Ma bucur ca aduci in discutie acea carte, care este o lectura obligatorie pentru oricine cocheteaza cu constructia de incinte acustice. Nu vad insa ce legatura exista intre ce spui tu si cearta dintre mine si DJ? Daca nu ai urmarit discutia de la inceput, iti fac eu un rezumat:


1) DJ afirma ca raspunsul in frecventa al unei boxe nu poate fi masurat decat in camera anecoida. Eu spun ca daca aplici metoda potrivita (gated frequency response plus masuratori nearfield) poti masura raspunsul unei boxe si in coteț. Tu ce parere ai?


2) DJ spune ca orice boxa BR are o cocoasa in raspunsul in frecventa. Eu spun ca o boxa BR corect calculata NU are nicio cocoasa in raspunsul in frecventa. Despre raspunsul in domeniul timp la un semnal de test tip treapta NU a discutat nimeni nimic. Si aici: ce parere ai?


Asta desigur daca vrei sa participi la "discutie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shibata, eu NU ma cert cu nimeni!

E o diferenta daca tu spui ca "te certi", probabil asta iti place, asta este "hrana" ta pe forum...

Asa ai facut si fata de Raimond (Dorin) chiar daca ai avut dreptate mai multa decit el care s-a exprimat mai ambiguu (stii tu unde, nu mai rascolesc rahatul), n-ai facut decit sa cauti cearta pe topic.


Hai sa iti spun parerea mea referitoare la raspuns in timp pe semnal treapta.


Strict din punctul meu de vedere, cel mai corect raspuns tranzistoriu il are difuzorul in incinta pe compresie, pentru ca el sta "rigid in incinta inchisa", si nu actioneaza decit atunci cind primeste T.E.M la borne.

Un bass reflex va "prelungi" perioada de tranzitie pina se "amortizeaza" intreg ansamblu mecanic bobina mobila/spider/membrana/rila.


Am scris asta din experienta proprie, nu am facut o singura pereche de boxe in compresie la viata mea, si nici doar o pereche in bass reflex.


Referitor la celelalte, astept sa imi (ne arati) tehnic, argumentele "certurilor" tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total impotriva exprimarii ca te certi cu cineva .

La punctul 1 , orice determinare a parametrilor ( de fapt discutam de un protocol de masuratori ) implica erori de masura inerente , deci poate fi interpretat ca fiind un compromis .

In anumite cazuri , poate fi un compromis acceptabil .

Aici verdictul este clar , amandoi puteti avea dreptate :) !

La punctul 2 , se impune un mic joc de glezne pentru incalzire din partea participantilor la dezbatere : se poate evalua raspunsul acustic total ( raspunsul camerei unde se realizeaza auditia + raspunsul anecoic al incintei + raspunsul amplificatorului cu mentiunea ca amplificatoarele cu lampi avand transformator de iesire au in anumite conditii un raspuns neliniar in functie de reactanta complexa a incintei ) , chestie usor de evaluat cu o ureche educata dar se percep senzatii audio greu de exprimat in cuvinte ; sau raspunsul fiecarei componente din lantul audio determinat individual , incepand cu structura armonica a semnalului transportat de cablurile de semnal si teminand cu reverberatii si absorbtii dependente de volumul , raportul intre lungimea x inaltimea x latimea si factorul de forma sau presiunea atmosferica , temperatura si umiditatea din camera unde se realizeaza auditia , chestie masurabila si interpretabila pe hartie pana la un oarecare nivel matematic , socoteli considerate ca fiind de baza in electroacustica .

Nu , nu cred ca pot participa la o asemenea dezbatere .

Pe bune , ma depaseste !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene DJ, nu a adus NIMENI NICIODATA in discutie care boxa are cel mai rapid raspuns tranzitoriu. Te rog sa te referi strict la punctele 1 si 2 din postul meu de mai sus. Tu acum incerci sa aplici metoda "Raimond", adica sa acoperi doua prostii pe care tocmai le-ai spus, aducand in discutie un al treilea subiect (raspunsul tranzitoriu) si facand o afirmatie corecta (de data asta, dar pe care o cunoaste si un copil de clasa a VIII-a) si anume ca o incinta inchisa are cel mai bun raspuns tranzitoriu.

Fii barbat, recunoaste ca ai scos doua prostii si punem capat acestei discutii.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victor, la punctul 2 era vorba despre raspunsul simulat al boxei, sau free-air. Nu te face ca nu intelegi si nu aduce camera in discutie ca acolo lucrurile se complica rau de tot. :D

In legatura cu pct 1, apreciez diplomatia de care dai dovada, dar din pacate, de data asta, numai unul dintre noi are dreptate. 1+1=2, niciodata 3. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca cel ce a scris articolul urmator, l-a scris "la misto"...


http://audiojudgement.com/sealed-vs-bass-reflex/


P.S, vei vedea acolo si "cocoasa de +3db" despre care vorbeam anterior ca exista la un design clasic, practic este unul dintre punctele "de avantaj" in ceea ce priveste SPL la frecventa de rezonanta al incintei BR.

Daca nu mai vrei "cocoasa" si vrei sa linearizezi raspunsul, tre sa tragi in jos destul de bine frecventa de rezonanta a incintei reflex, cu penalizarea in ceea ce o reprezinta volumul intern mult marit al incintei, si costul marit al unui difuzor performant cu un Fs mai mic.

Oare se merita?

Depinde de fiecare...


Lecturare placuta!


Pentru casa si pentru auditii ce implica note muzicale joase sau foarte joase, eu ramin fidel unei incinte cu (sub)woofer de 12" in compresie vs incinta bass reflex.

Chiar daca cea cu bass reflex are un 3db+ la frecventele joase inspre zona de "tunning frequency", prefer ca frecventa redata sa fie cit mai joasa, iar daca nivelul de SPL nu este suficient fata de un BR, mai dau nitel de volum, ca de aia exista potentiometrul de volum, sa ma folosesc de el.


Oricum nu depasesti citiva wati/zeci de wati in casa, mai important este (pentru mine) SPL-ul incintei si cea mai joasa frecventa pe care o pot reda boxele in conditii de deplina siguranta pentru difuzor.


Acestea fiind spuse, ma declar TOTAL multumit de realizarea mea, si vor urma probabil parerile colegilor care le vor asculta, la Cristi la Hi-Fi expert, sau chiar la mine acasa.


Seara buna!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea producatorilor au facut si compresie si bass reflex, probabil exista avantaje si dezavantaje la ambele variante, observ insa ca boxele mari serioase au fost facute cu bass reflex sau diverse tipuri de rezonatoare, o fi o treaba, n or fi toti dementi.


eu acum o sa ma duc sa ma culc, sa fiti cuminti si sa nu incalcati regulamentul :angel:


@shibata

multi nu stiu, poate vor sa stie, daca ai cum sa povestesti cate ceva ar fi ok.


ps: noi la facultate am facut multe simulari in simulink si matlab dar aproape toti am iesit prosti din facultate, deci nu e o conditie suficienta pentru a face niste lucruri, poate e necesara, dar nu suficienta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am simulat cind am facut infrabass-ul.

Cu un soft gratuit de pe net.

Am bagat manual specificatiile difuzorului, deoarece nu exista in database, Maelstrom X gen2.

Puteam face infrabass-ul si in incinta inchisa de 80 litri, iesea mai compact, dar extensia sub 25Hz era la un nivel atit de redus de SPL incit trebuia sa dau in el procesat cu un +20-25db la 18-20Hz ca sa il aduc pe linia de plutire versus zona 30-40Hz (la 40Hz il tai superior cu 48db/octava, pentru ca el este dedicat sa lucreze strict in gama 12Hz-40Hz), de unde "preiau mai departe" boxele "uzuale".

Daca vroiam sa atinga 12Hz, fara sa rup difuzorul (overexcursion under resonant freq), ghici cam ce litraj si ce frecventa de rezonanta trebuia sa aibe incinta... :lol::lol::lol:


Pai mai aveam eu zile bune cu nevasta acasa daca ii construiam ceva de gen in casa?


Iata ca si muzica clasica are frecvente foarte joase despre care oamenii NU stiu pentru ca NU au incinte capabile de sub 25Hz cu ce sa le redea:


">https://www.youtube.com/watch?v=olORyLqqdwA


">https://www.youtube.com/watch?v=dvbAoesvtqo


Iata si la filme cam ce nu aud, mai bine zis, nu simt multi, pentru ca NU au cu ce sa redea acele frecvente:


">https://www.youtube.com/watch?v=Jf8MiOGaKAs


Adica exact acest pasaj din film


">https://www.youtube.com/watch?v=gA4PlwSKj8A


Uite si altul mai "nebun" ca mine:


">https://www.youtube.com/watch?v=6nHyoQVldmo


Ei, de aia mi-am facut eu nebunia pentru subjoase.

Am si eu "audiofilia" mea...

Hai, seara buna, ma pun la un film!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte pertinent ce spui :thumbup: , tocmai de aia am fost la Cristi, sa ascult, sa "memorez" feelingul ascultarii unor boxe de calitate, si evident sa repar greselile din trecut :oops: .

Tocmai de aia, as vrea sa ascult si incintele mele la el, pe un amplif de calitate, in compania mai multor ascultatori, sa isi spuna parerile sincere, chiar daca sint negative, (eu nu ma supar) dar sint sigur ca NU vor dezamagi publicul.


Filmele puse sint doar asa, ca unii, altii sa mai invete cite ceva, si eu am invatat multe din filme (bine nu in domeniul meu), in general.

Astept acum, un semn din partea lui Cristi, nu vreau sa "stresez" omul, poate are treaba sau poate nu are chef sa asculte acum una din realizarile mele.

Nu ma grabesc, odata facute incintele, pot astepta.


Seara frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint o groaza de bucati muzicale care au nevoie de incinte capabile de sub 30Hz pentru a putea reda si audia corect materialul muzical respectiv. Voi pune daca sinteti interesati, o arhiva cu 10-20 piese, insa daca nu aveti sistem capabil de a reda sub 30Hz, (25Hz preferabil) cu atenuare de maxim -10db la zona inferioara audio, le luati degeaba.


Igor, cu tot mistoul pe care il faci, afla ca si piesa celor de la Vita De Vie, "bass-ul si cu toba mare", coboara spre 35-32Hz cea mai joasa frecventa .

Si culmea, baietii chiar cinta muzica.

Am lucrat cu Despot intr-un post Tv cu specific muzical, prin 2002-2003.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celine Dion, Patricia Kaas, Pink Floyd, Camouflage, Depeche Mode, The Cure, U2, Simple Minds, Bliss.

Citiva dintre artistii pe care ii ascult, si ai caror inregistrari cer boxe capabile de a reda 30, chiar si 25Hz, pentru a asculta corect materialul muzical.


Si lista poate continua.

Nu o intoarce tu, NU am scris nicaieri ca DOAR muzica clasica si 25Hz, mai sus am pus doar o filmare (nu-mi apartine) cu o piesa muzicala gen "clasica" care se termina in 26Hz.

Am scris "iata" ca si muzica clasica, nu "doar muzica clasica".


Si daca tot vorbim de instrumente folosite in muzica clasica sau asemanatoare, banuind ca ai auzit de Horner, te invit sa asculti coloana sonora din filmul Titanic, vei gasi o groaza de material sub 30 Hz in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus sa dai exemple DOAR de muzica clasica unde se coboara sub 25Hz si instrumentele care o produc. Deci, in caz ca ai uitat ce ai spus sau doar te-ai "raimondizat", rugamintea era sa dai exemple pentru ceea ce ai scris mai jos, nu Celine Dion si Camoflage. Eventual daca poti da niste exemple despre ce instrumente muzicale din muzica clasica coboara sub 25Hz. Pentru ca asa cum ai spus, unii oameni NU stiu si NU au, ii poti ajuta tu cu informatii concrete. Deci, citatul este urmatorul:


"Iata ca si muzica clasica are frecvente foarte joase despre care oamenii NU stiu pentru ca NU au incinte capabile de sub 25Hz cu ce sa le redea"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai TU ai scris "doar muzica clasica" nu eu...

Nu-mi pune cuvinte in mina, pe care le scrii tu si pe care nu le-am scris eu...

Eu am dat doar un mic exemplu de muzica spre clasica, unde am scris "iata" si o piesa clasica, este o diferenta de la cer la pamint, intre "iata" si "doar", colegu'...

Eu nu ascult foarte multa muzica clasica, ascult artistii/trupele insiruite mai sus, ascult muzica ambientala, ascult orice suna placut la ureche si este bine masterizat.

O sa pun spre seara o arhiva pe Google Drive, cu unele dintre piesele pe care le ascult, piese care cer un sistem capabil de a reproduce cu maxim -5, -8 db atenuare, de la 25Hz in sus.

Ca sa asculti exact ce a cintat trupa acolo si ce a masterizat inginerul de sunet pe inregistrare, ori ai sistem de sunet si camera de auditie capabil(e) sa reproduca ce am scris mai sus, ori niste casti de foarte buna calitate, altfel nu vei auzi ce trebuie, vei vedea doar difuzoare care fac cursa inainte-inapoi in incinta, degeaba.

Eu am construit aceste boxe, special pentru nevoile mele si muzica pe care o ascult.

Nu inteleg ce te deranjeaza pe tine atit de mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.