Sari la conținut
HiFi Tech

Boxele mele "de camera"


CPT

Postări Recomandate

Bogdan, LIKE!

Vad ca Shibata o tine cu jihad-ul, n-am sa raspund provocarilor de gen, insa ii lansez o intrebare, colegial:


Shibata, imi spui si mie cum ai calcula tu, incinta inchisa pentru difuzorul prezentat de mine pe prima pagina si cum ai masura raspunsul strict pentru gama 20Hz-100Hz, doar cu un telefon mobil si un soft gratuit de pe net?


Excludem din ecuatie, orice aparat profesional, destinat acestui tip de masuratori.

Spune-mi exact cum a construi tu boxa, avind acel difuzor de bass, presupunind ca este un subwoofer cu nabda se frecvente 20Hz-150Hz.


Apoi, daca iti face placere, mai adaugi si un difuzor de medii in gama 500Hz-4,5kHz si un tweeter capabil de 3000Hz-32000Hz.


Nu uita sa scazi din calcule volumul ocupat de cutia de rezonanta a mediei.


Frecventa de rezonanta in free air, o poti masura cu un generator AF, un multimetru (voltmetru AC_ si o rezistenta neinductiva (masuratoare prin derivatie) sau direct inseriind difuzorul cu un ampermetrul.


Astept sa vad cum ai face tu, o boxa!


Si daca vrei, apoi disecam si acest proiect:


image.jpgimage.jpg<e>


image.jpgimage.jpg<e>


image.jpgimage.jpg<e>


image.jpgimage.jpg<e>


image.jpgimage.jpg<e>


image.jpgimage.jpg<e>


image.jpgimage.jpg<e>


image.jpgimage.jpg<e>




">http://www.youtube.com/watch?v=ZE9pZNnxvI0


">http://www.youtube.com/watch?v=AHdReiyFmDU


">http://www.youtube.com/watch?v=iGvzie4UiZ8


">http://www.youtube.com/watch?v=CGd0JnHEUJQ



Igor, "judecata la ureche" o vreau ca parere a unor oameni care au ascultat multe boxe la viata lor, oameni care au experiente audiofile, vreau doar parerea lor sa imi zica, BA, suna prost, BA, suna bine, BA, media e nu stiu, prea in fata, inalta e prea stridenta sau prea stearsa, sau cum sau bass-ul e aiurea, sint curios de parerea lor, nimic altceva.

Nu vreau sa ma dau mare, nu vreau sa creez discutii contradictorii, nu vreau sa vind boxe, vreau doar niste pareri mai AVIZATE decit a mea.


Cam ce specificatii tehnice ai vrea sa dau?


Am spus sinplu, am facut niste boxe pentru uz personal, capabile sa redea de pe la 22Hz pina in jurul a 30kHz.

Puterea ar fi de circa 200Wrms pe woofer (el da puterea incintei nu suma tuturor difuzorelor cum se profedeaza eronat la calcul), si un SPL de circa 90-92db/1W/1m.


Repet sper pentru ultima oara, nu detin echipament profesional pentru masuratori, iar acest proiect cit si cel de mai sus cu difuzor de 18" reprezinta HOBBY in regim DIY

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar, m-am lamurit despre Shibata.

Exact cum spunea si Jack, cind nu mai sint argumente tehnice, dam cu pumnu'.

Pacat.

Comanr, exact asta si fac, ascult muzica si sint foarte multumit.


Poate observa moderatorii, adevaratele sensuri ale unor "interventii"pe acest topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii useri folosesc metafore, spre exemplu ca sa ma explic, cum vad eu treaba:


A face masaj la gaini cu un difuzor este inoportun, una ca nu poti decat sa masezi pe rand gaina cu gaina, apoi pentru ca difuzorul este greu, cel mult sa il pui in banita la ouat si gaina cand se aseaza bagi bassu'! - glumim DJ !


Omul vrea sa zica ca acele kick-ere nu pot fi folosite in casa, doar prin discoteca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am dat acum cateva posturi argumente tehnice. Te-ai documentat? Ai cautat macar pe Google ce ti-am indicat? Ai facut un minim efort sa intelegi ca masuratorile in camera anecoida sunt deprecated? Nu, Batman, Batman. Cred ca este a treia sau a patra oara cand constat ca orice dialog cu tine este imposibil. Singura mea consolare e ca chestiile astea raman scrise, macar sa putem pune link-uri catre ele peste cativa ani. Sa ne veselim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shibata, eu asa stiu si asa vad lucrurile:


Vrei sa masori strict difuzorul +incinta (DOAR daca este inchisa, sealed, compresie, la bass reflex nearfield measurement nu este recomandat), faci masuratoare nearfield, cu microfonul cit mai aproape de difuzor, citiva milimetri pina in 1cm.

Ok, ai masurat ce poate difuzorul in cutie.

Cind vei asculta boxa intr-o incapere cu neregularitatile si imperfectiunile ei, masuratoarea facuta nearfield =0.

O sa auzi ca sint zone unde bubuie bass-ul (in special) in coltul "opus" si altele unde te uiti la difuzor si il vezi ca "alearga in cutie" fara sa auzi nimic (in general pe centru DACA de ex difuzoarele de bass sint in antifaza).

Vina nu e a boxei, ea ofera acelasi SPL in permanenta la 1m in fata ei, doar ca, camera de auditie, si ce mai exista prin ea, au un anumit comportament la anumite frecvente si modifica sunetul avind in unele zone amplificari si in alte zone gauri de frecvente, cele mai influentate fiind joasele pentru ca au lungime de unda MARE si se propaga OMNIDIRECTIONAL, comparativ cu inaltele care sint pe dos, lungime de unda mai mica si propagare unidirectionala cu cit frecventa creste.

Pentru a avea "imaginea de ansamblu" a raspunsului acustic al unei boxe, faci masuratoarea in camera surda, echivalentul "tacut" al free field (aer liber), und nu exista rezonante mascate, reflexii de bass sau intoarceri de inalte.


Deci masuratoarea nearfield nu va reflecta niciodata exact cum va suna boxa intr-o incapere tratata sau mai putin tratata "acustic" pentru auditii de inalta calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, cei de la BRÜEL & KJÆR is specializati fix in problema asta, cam asa ar trebui sa arate orice boxa de bun simt ca si cifre, poate mai bine daca se poate cu un domeniu mai larg!


site ul lor este: https://www.bksv.com/


vad din grafic ca microfoanele au fost asezate la 1 metru si la 2 metri, probabil pe suporti speciali, la urma urmei daca cineva face boxe ar putea sa ia de la ei un setup minim pentru teste, probabil ofera si suport tehnic.


eu nu am vazut la nici o boxa din asta de vanzare pe net asemnea grafice, probabil ca am muri de ras, de ce nu le publica??? :lol:

sb-7000(3).jpg.c8e9e36301b83d1069e24d457caef3be.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok CPT, am inteles perfect: ramane deci asa cum crezi tu ca functioneaza lucrurile. Stiam de la bun inceput ca vom ajunge in acest punct.

Ca sa nu mai tocesc display-ul de la telefon degeaba (si data viitoare), de acum inainte doar voi semnala eventualele tale greseli, fara a mai justifica in niciun fel afirmatiile mele. Este degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, gata, am inteles de unde aluziile si inversunarea.

Ai scris cuvintul magic!


Io ha capito!


P.S Ma inveti si pe mine sa fac amplificatoare in clasa AB, AB+B sau D daca tot vrei sa fii profu' nostru?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n a zis nimeni ca s vreo minune, pentru ascultat muzica is decente, acuma eram curios astia de fac ei boxe, si nu ma refer la tine, tu faci hobby, astia cu sigla , de ce nu pun domnule si astfel de grafice pe site, raspuns:


pentru ca lumea in ziua de azi nu mai e interesata, vedeti dumneavoastra cel mai mult conteaza cum suna niste boxe :lol::lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, cei de la BRÜEL & KJÆR is specializati fix in problema asta, cam asa ar trebui sa arate orice boxa de bun simt ca si cifre, poate mai bine daca se poate cu un domeniu mai larg!


site ul lor este: https://www.bksv.com/


vad din grafic ca microfoanele au fost asezate la 1 metru si la 2 metri, probabil pe suporti speciali, la urma urmei daca cineva face boxe ar putea sa ia de la ei un setup minim pentru teste, probabil ofera si suport tehnic.


eu nu am vazut la nici o boxa din asta de vanzare pe net asemnea grafice, probabil ca am muri de ras, de ce nu le publica??? :lol:

 

Mie graficul acela imi pare INFERNAL de slab.


Sa ai o cadere de la 85db spl la 50Hz la 62db spl la 20Hz, imi pare neacceptabil cam 22db/octava cadere.


Si cred ca Technics-urile alea au woofer de 15 inch...


Cu toata alinierea lor la punctul de plecare al sunetului (time alignment), faza nu este atit de stralucita, oricum pentru acele vremuri=bale la gura acele incinte


La inalte nu disting prea bine, poza este la o rezolutie foarte slaba sa ma pot pronunta.


De la ei as vrea acel microfon condenser capabil de la 3,4Hz la 40kHz. :clap::thumbup::crazy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la bass reflex asa pica.


parerea mea e ca poti cere ceva suport tehnic de la ei, o sa coste, de acord, totusi nu ai de masurat avioane sau o fabrica intreaga de oxigen, is niste lazi :lol: deci s ar putea sa nu fie asa scump totul, plus ca dupa fetzele din website, s au kinezarit(ieftinit) si astia :lol::lol::lol::lol::lol:


eu chiar ma gandesc sa fac o camera din asta utilata pentru masuratori sa le dau bon ca la ITP la toate plasticele, pariu ca fac bani(din doua parti odata)? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu este buton de like!


Pt asta:

 

Mesaj de comanr » 15 Mar 2017, 18:01

la bass reflex asa pica.

 

Poate asa inteleg si unii colegi de ce prefer bass-ul in incinta inchisa, bass in compresie, "caderea este mai lina", cu "terminarea mai in spate la frecventa minima/spl minim, si cocoasa la rezonanta, dispare.


A, daca faci o incinta bass reflex acordata la 25Hz, atunci nu mai conteaza ca ai 1-2 db in minus la 20Hz vs 25Hz, te bucuri de circa +3db versus una incinta in compresie, dar e si ceva mai mare, nu neglijabil ca volum intern (cea reflex) daca vrei sa o poti acorda atit de jos, ca sa fie lineara de la 28-30Hz in sus.

Oare renteaza acei circa + 3db in BR vs Compresie?!?


Oare cum prefer eu e mai corect versus bass reflex pentru reproducerea cit mai fidela a materialului muzical inregistrat? :ugeek:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu, ai 2 frecvente de rezonanta, a difuzorului si a incintei reflex.


Sa zicem 35Hz difuzor, si alege tu la cit sa fie incinta!

Cum le "impaci" ca sa obtii raspuns liniar? :mrgreen:

Ca prin filtru nu prea ai cum (ca la medie de ex, mai linearizezi o cocoasa cu ul L/C sau R/L/C, etc).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vazut si tu acuma toata lumea face bass reflex, bine nu toata, in primul rand trebuie niste cutii foarte smechere la compresie ca sa nu "cante" si asa unii mai au probleme la bass reflex si dupa cum stii difuzoare cu membrana rezistenta pentru ca fiind in compresie efortul asupra difului(si al amplificatorului) e mai mare, asta odata, alta treaba ar fi ca unele boxe in compresie tind sa bubuie mai ales alea cu cutia mica plus ca la bass reflex poti folosi drivere mai mici, e mai eficient setup ul dpdv energetic.


boxele viitorului vor fi cu port de bass reflex variabil, practic si cutia va "gandi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe Google.

 

Nope, vreau sa spui TU, daca tot te bagi in discutii de gen!


Pe google poate sa caute oricine!

Pai ce facem, dam cu pumnu' si apoi fugim? :oops:

Mai sint situatii de gen pe forum...

Daca tot ai rascolit rahatul la maxim, hai sa si puta!

Hai sa ne impartasesti ce stii ca pina acum te-ai tot eschivat...

Eu sint dornic sa invat cit mai mult, de aia am si detaliat tehnic atit cit am considerat ca ma pricep (evident fara gogu'), tot ce am scris am scris din materia cenusie si le pot scrie si cu ochii inchisi cind dorm...

Mie imi cam pare ca tu doar agiti spiritele, dupa care astepti sa vezi consecintele.


Comanr, eu pentru home use, prefer bass in compresie, pentru sonorizare PRO, am altceva, evident bass reflex sau horn (woofere, kickbass).



Neajunsurile sint destule in acest domeniu, fie Hi-End sau PRO.


Eu unul mi-as dori sa se poata realiza un difuzor sau mai bine spus un convertor al electricitatii modulate de un amplificator in vibratii ale unei membrane sau alt material, material care sa transforme apoi vibratiile respective in sunet, si sa aibe un randament de macar 50%, nu 3-8%.

Atunci as deveni fabricant de amplificatoare "pe germaniu" de 2x2W, ar fi suficienti pentru casa!


Dar sa nu deviem(z) ca se supara (pe buna dreptate) colegii moderatori.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar discut pe subiect cu tine, dupa cum se poate observa, eu cea mai mare grija la boxele tale mi a s face o la cutii, alea o sa scartiae cand o sa inceapa sa pompeze wooferele alea de 12


partea buna la moderatori e ca au creier si observa ce se intampla, poate aparea oricine sa zica: sariti a pus coman o bomba in server, asta ce poate insemna decat falsa alarma :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai citit ca am ranforsat incintele?


Cele mai bune incinte in compresie, din cite mi-au trecut prin miini, au fost cele de la romanestile Meloman, pal de 25mm ranforsat fata/spate, niste cutii extrem de rigide :thumbup: .

Acum cele mai bune pe care le am sint cele de la Infrabass (facute de maestrul Dan Nita aka DNA), incinta se misca cu totul din puffere la sub 16Hz, insa nu vibreaza deloc, mecanic.


Citez de pe un alt forum:


Ieri seara m-am auto invitat la Claudiu sa ii ascult si eu jucaria .

Inca de cum am deschis usa de la lift m-am lovit de un bas jos pe care nu il auzeam ci pur si simplu simteam ca si cum as fi stat cumva in fata unui ventilator la vreo 4-5 metri .


Incinta este impresionanta, maricica facuta frumos si cu simt de raspundere. Subwooferul vibra cu totul din picioruse ,dar nu am observat vibratii ale placilor .


Sincer eu nu am mai auzit sunete asa joase decat in masini dedicate SPL facute sa coboare cat mai jos cu sensibilitate mare . Pe anumite pasaje pur si simplu nu auzeai mai nimic decat usi care vibreaza si vocea care iti tremura . Era o senzatie ciudata pt ca nu auzeam subwooferul ci auzeam mediile si inaltele de la boxe cum se intrerupeau de la bas .

Cea mai tare senzatie am avut-o la 11 sau 12 Hz unde in pragul usii din bucatarie hainele vibrau vizibil si simteai ca ti se misca parul de pe maini . In bucatarie geamul din termopan vibra puternic si aveam o senzatie ciudata similara cu cea simtita la un cutremur ( desigur nu asa de accentuata) . Sa nu mai zic de geamul din sufragerie care dadea impresia ca ar vrea sa iasa din rama termopanului.


Testele astea s-au facut la putere mica gen 50 w , dar destul ca sa impresioneze .


Filtrul pasiv, desi si mie mi s-a parut ciudat cand mi-a zis de el, sincer nu deranjeaza ca sunet, taie bine de tot si jos .


Singura problema pe care am observat-o e ca langa subwoofer pe canapea nu se auzea la fel ca pe hol ( doar se muta canapeaua pe muzica ), dar aici tine de pozitionare si banuiesc ca dupa ce e gata amplificarea o sa il plimbe prin tot apartamentul sa ii gaseasca un loc in care sweetspot-ul sa fie pe canapea .


Concluzia este ca subwooferul suna al naibii de bine si de jos . Tocmai bun de simulat cutremure pentru vecini.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu man, insa nu sint descreierat sa dau 1000W in acest minimonstrulet, ascut si eu 2-5-10W cit sa completez "lipsa/caderea" de la 30-35Hz, pe care o are orice boxa.


Maelstrom X Gen 2 pdf

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.