Sari la conținut
HiFi Tech

Un topic linistit, cu unele raspunsuri la unele intrebari. :)


Shibata

Postări Recomandate

Doamne fereste, nu port pica nimanui. Dar repet intrebarea, de ce ar trebui ecranate acele cioturi? De unde ar veni interferentele?

Pai hai sa vedem ce inseamna 1 (un) cm de ciot neecranat in domeniul audio, adica 20Hz-20kHz... Avem poza1 (doveditoare) ca nu am legat in secret antena colectiva pe intrare, in caz ca o solicita Dl. Tudor. :P Mai avem graficul 3, cu intrarea lasata in aer si graficul 2 cu intrarea la care s-a adaugat un cm de "ciot". Fludor fara argint si cu mult plumb, ca asa e cel mai bine. :P


Nu ma intereseaza daca acel zgomot e audibil sau nu, eu il vad pe aparat si pentru mine e de ajuns. El exista, nu e un vis.

Clipboard01.gif.1fd8afd4147fd22d877b17ef3264f994.gif

Clipboard02.gif.9a74c55d2077affcecf7710de4d3f879.gif

neecranat(1).jpg.86d1d7dd71a835ea62c1841ff49326a5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista ecran magnetic de fier de 3mm grosime intre trafuri si ....acele....cum sa le zic sa fie rezonabil..."cai de transfer a semnalului" , este foarte posibil ca influenta magnetica, electro-magnetica sa fie diminuata si sa fie vorba doar despre aspectul estetic. As putea sa-ti arat si mai rau, cu masa care sare de la o intrare la alta in serie, dar se supara sefu' :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ok, e randul meu sa intreb: ce naiba de extensii sunt permise pt. fisierele pe care am dori sa le atasam? Ar fi de bunsimt sa putem atasa si .RAR. Desigur cu o dimensiune maxima pe care o va alege admin.

 

Daca imi amintesc bine, se pot atasa decat imagini. Daca doriti sa atasati fisiere trebuie sa utilizati o sursa externa si sa postati link-ul (dropbox, box, etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Raimondaudio: THD-ul atat la 1khz cat si la 20khz se confunda cu THD-ul lantului de masura, undeva la o valoare de 0,0007%. Cat din el revine amplificatorului nu pot sa-mi dau seama, ramane sa fac o aproximare cat de cat.

Daca mai scad putin outputul, ajung la 0.00012% :P Spor!

THD.gif.f20907f4eae07e0848d7d63976e914cb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Stau si ma gandesc de ce unii se complac sa traiasca in trecut? Mereu vad posturi de genul "...masuratorile pe care le-a facut X acum cativa ani arata ca...". Masuratori facute cand? Cu ce aparatura? Cu un soundblaster pe 8 biti infipt intr-un 386SX la 40MHz? Parerea mea e ca masuratorile astea ar trebui si ele repetate odata cu imbunatatirea tehnicii de masura, a puterii de procesare si a noilor algoritmi. Si nu in ultimul rand, cat traieste omul invata. Poate si cel care a efectuat acele masuratori a acumulat intre timp alte informatii, si-a imbunatatit cunostintele in domeniu. In ziua de azi progresul tehnologic este foarte rapid. Dava nu ne informam permanent, ajungem sa luam de bune niste masuratori facute cu dalta si ciocanul. Chiar daca sunt efectuate in camera anecoida. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am o nelămurire, nu neapărat legată de audio, dar nu aș vrea să deschid un thread nou doar pentru asta.

Mi-am făcut o pagină pe FB asociată contului meu, în care vreau să îmi prezint opiniile despre muzică și hi-fi. Nu dau adresa, deoarece nu vreau să se creadă că îmi fac reclamă.

Am pus vreo 3 sau 4 articole. Pentru că FB mă tot îmbia să dau boost la postări, am făcut de curiozitate un boost la ultima postare. Am plătit 20 de lei.

Chestia e că deja am început să am like-uri de la diverși useri cu conturi care par veridice exact la acea postare, la celelalte nu. Mi se pare cam prea easy...

Nelămurirea mea e asta: acele like-uri sunt chiar pe bune? Sau e vreun algoritm la lucru acolo care vrea să mă facă să cred că cei 20 de lei sunt „well spent” și că merită să îmi promovez postările?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.