Sari la conținut
HiFi Tech

Iarna nu-i ca vara...


pilgrim

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Ce legatura are cu subiectul?

 

Legatura chimica! Ambele sunt substante organice, si alcoolul din vin si cauciucul... :lolno::lolno::lolno::crazy::crazy::crazy:


Baronu' simtea ca se sufoca daca nu dadea si el ceva din gura......


Bai gabytza, io ti-oi pune o intrebare, cred ca retorica : este ceva ce nu stii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-am "lamurit" cu Goodyear si Dunlop, am experimentat cativa ani Vrederstein, iar mai nou ma dau bine mersi cu salupa de 2 tone, tractiune spate, 150 CP cu Marangoni Italia. Pana la urma tine de "defectul" ala dintre scaun si volan... :lol: am condus doi ani duba de 3,5 tone cu tractiune spate, incaltata cu Wan Li (China), pe drumurile de Maramu, intre Sighet si Baia Mare, Baia Mare - Borsa, etc, iarna.... Sa ne zica nenea Doru cum se circula pe acolo iarna... Pana la urma, nu "guma" tine masina pe drum. Orice guma de iarna e buna, depinde cum o exploatezi. Pana la urma, asa este, IARNA NU-I CA VARA!


Drum uscat sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, ce sa zic...? Zic ca daca ai facut iarna drumuri de Borsa - Baia Mare (si retur), mai ales dimineata devreme sau noaptea tarziu, esti sofer. Ai toata aprecierea mea.


Si daca cineva se consiera sofer, dar iarna a condus 90% pe asfalt si drum drept, il invit in Maramures. Aici va puteti testa capacitatile si gumele de firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu chiar nu stiu ce cauciucuri am, parca Uniroyal, din experienta pot sa zic ca nu conteaza ce cauciuri are o masina atat timp cat nu au uzura mare si sant echilibrate, ceea ce conteaza cu adevarat este tipul de tractiune (preferabil awd permanent) si sistemul de franare, restul este cablu, ca sa fac o analogie fina, si bineinteles cel mai important este skill ul soferului, experienta, bunul sau simt (tehnic) :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de iarna am luat 4 buc 225 60 16 Goodride si sunt excelente la 200lei buc fata de 400 unul de firma. Acum de vara imi iau 225 55 17 tot goodride, am fost multumit de ele. Am avut de toate Dunlop, Pirelli, Good Year, Michelin. Michelin mi au placut ca sunt mai soft si cele mai silentioase. Daca vreti sportivitate si aderenta Pirelli sunt ce mi-au inspirat incredere insa sunt mai tari pe flancuri si mai rigide, insa stau bine in curbe si ai directie precisa. Mi a mai trecut agitatia la volan si nu mai simt nevoia de gume extra, noi sa fie si echilibrate si sunt ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de preferat cele XL, cu marginile ranforsate?

 

Depinde de janta si dimensiuni. Dacă ai balon mic si janta de aliaj, sunt de preferat cele cu margini ranforsate. Eu am 225/45/17 si fara margini ranforsate as fi distrus de mult jentile. De iarna am 205/55/16 balonul este îndeajuns de mare încât să protejeze lentile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 225/55/17 cu talon ranforsat, protejeaza dar scade putin confortul, cu cat e mai moale talonul cu atat masina devine mai confortabila, indiferent de suspensie, win some lose some, ar mai fi un avantaj ca daca mergi cu anvelopa putin lasata, talonul ala tine mai bine si nu se dejanteaza asa usor, dar anvelopa e mai grea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.