Sari la conținut
HiFi Tech

Iarna nu-i ca vara...


pilgrim

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce dimensiune trebuie să fie, ce specificații speciale (gen XL, indice viteză) și pentru ce mașină? Nu există cu adevărat o cale de mijloc la foarte multe dimensiuni pentru că nu sunt făcute sub mărcile buget ale producătorilor mari și cele din China mai au mult până să inspire încredere, ținând cont cât de importantă este o anvelopă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram curios ce modele ati avut si ati folosit si de care sunteti multumiti. Sau de care nu...


Tot caut pe diverse site-uri si nu stiu ce sa aleg si trebuie sa iau cat de repede o hotarare.


205/60/16 92V - dar merg si H pt ca nu conduc cu viteza iarna. Merge si 225/55/16, dar sunt mai scumpe si unii spun ca iarna trebuie luate anvelope mai inguste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Debica Frigo 2 am ales eu după multe cercetări, am pus pe o mașină și n-au fost plângeri. La vulcanizare să fie bine verificată anvelopa să nu fie deformată. E valabil pentru orice anvelopă de altfel.


BF Goodrich G Force Winter2 si Vredestein Snowtrac 5 sunt etalonul 2, dar Snowtrac 5 at fi anvelope sensibil mai bune. Hankook winter evo2 sunt bune și ele.


http://www.compari.ro/anvelope-c3615/hankook/winter-icept-evo2-w320-205-60-r16-92h-p277162103/


http://www.compari.ro/anvelope-c3615/vredestein/snowtrac-5-205-60-r16-92h-p301212903/


http://www.compari.ro/anvelope-c3615/bfgoodrich/g-force-winter-2-205-60-r16-92h-p345595350/


În ordinea asta aș lua.


Singurul producător de la care am avut mereu dezamăgiri, a fost Dunlop. Tot felul de anvelope și de mărimi, de la 16 la 19". Pur și simplu pentru o marcă care se vrea de top, au cele mai slabe anvelope. Nu vă luați după teste. Apropo de teste, un producător care se pare că a trișat prin teste a fost Nokian.


Anul ăsta eu voi lua Continental de iarnă, dar am alte cerințe de la mașină. Continental 860 nu am găsit la dimensiunea specificată, ce scriam la început.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de doua ierni Nokian 205/55 R16 Nokian WR D3 91H.


Aderenta laterala este excelenta, nici o sansa sa faci derapaje controlate cu spatele (am incercat). Daca nu pun masina pe burta, nu este loc din care sa nu fi putut iesi. Inainte am avut Vredestein (unele scumpe rau), plecam mult mai greu cu ele de pe loc, in rest ok si alea.


Avand in vedere ca in Bucuresti este putina zapada, am cautat ceva care sa ofere aderenta buna pe asfalt umed.


Sunt singurele anvelope de iarna care nu mi-au aruncat botul in sus cand plec de pe loc mai hotarat (185cp - 400 Nm, tractiune fata) si minimizeaza pana la disparitie efectul de torque steering - inerent la masinile cu putere si cuplu mare dar cu tractiune fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin Alpin A4 in clasa superioara sau Sava Eskimo in clasa medie. Ambele modele foarte ok in orice conditie.

 

Sava, Debica, Barum nu sunt cam acelasi lucru?


In clasa medie intra si Vredestein, BF Goodrich, Hankook, Semperit, Firestone, Fulda.


Sunt multe. Pe care sa le alegi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.