Sari la conținut
HiFi Tech

caut boxe podea


ghostface

Postări Recomandate

Salutare tuturor! Detin de multi ani o linie Technics formata din mai multe componente. Boxele de la ea le-am tot schimbat deoarece nu m-au multumit...Asadar caut sa achizitionez de ceva timp 2 sau 4 boxe de podea gen Technics SB-A38 sau Pioneer CS-R590 sau Kenwood JL-775 sau alte modele de genul la aproximativ 1metru inaltime (neaparat joasele mari si eventual gaurile pt bas reflex pe fata); Mentionez ca amplificatorul pe care il detin este un Technics SU-V620. Orice idee/parere/sfat e binevenit. Va mutumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si va multumesc pt promptitudinea raspunsurilor! Domnule Wolfgarl nu prea am de gand sa schimb linia deoarece :

1. am achizitionat elementele noi si cu mare sacrificiu la vremea respectiva.

2. nu sunt un super-mega audiofil.

3. nu vreau sa ma usture buzunarul.

Nu vreau sa intru in alte subiecte legate de alte marci/modele etc , eu fiind foarte multumit de jucariile mele de 100$- asadar astept cu nerabdare posibile oferte/idei legate de dorinta mea! as mai adauga pe lista si Technics SB-T100 si SB-T200, dar le prefer pe cele din primul post!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt confuz momentan...o parte din mine se bucura pt ca am ocazia sa invat lucruri noi si o parte din mine este oarecum suparata deoarece imi "jigniti" jucariile :shock: glumeam! acum sa-i raspund d-lui bongiorno la intrebari:

1. muzica preferata este muzica neagra(cu toate subcategoriile ei), dar ascult si comercialele din orice alt gen in special rock (AC/DC, metallica);

2. incaperea are aprox. 25mp dar din pacate nu pot aseza "cutiile" pe colturile ei de asta doream sa fie gaurile de bas reflex pe fata incintei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e greu sa etichetez muzica lui Michael Jackson ca fiind neagra sau pop sau cum o fi...eu o vad ca fiind parte /subcategorie a muzicii negre... iar pentru mine comercial inseamna muzica de care a auzit si bunicu la 83 ani la radio romania (de ex.)...nu pot spune acelasi lucru despre : Enemy Insects sau Dead Peasants sau Spoilage etc. pe care eu le numesc mai underground...cred totusi domnule wolfgarl ca ati inteles la ce ma refer in acel post si asta conteaza cel mai mult ...nu trebuie sa-mi analizati cuvintele/exprimarea atat de exigent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam - you saved my life! Multam! incepusem sa ma uit urat la linia mea de care sunt foarte mandru... sunt super constient ca este ca un fel de Logan pe langa masinile nemtesti/japoneze, dar pe mine ma multumeste! Asadar cine are idee de existenta incintelor amintite in posturile anterioare sau altceva asemanator(sa fie de podea, undeva la 1m inaltime si cu joasele de 12"), sunt interesat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sharp cp-8800, au fost cred ca dacă nu prima, printre primele boxe cumparate de mine la începuturile mele in aceasta luuuunga călătorie audiofila.

Pentru 1 luna de zile m-au mulțumit, dar nu aveam mari pretenții in materie de sunet.

Ma încântau bașii aia de 25 , bubuiau aia de numa numa.

Pentru pretențiile pe care le ai, cred ca sunt potrivite.

Sunt boxe de bomsie-boomsie.

Eu unul nu as cere prea multe păreri de la avizați, la o suma așa mică, as merge sa le ascult. Tu știi ce cauți la o boxa și ce te încânta. De-altfel părerile sunt pur subiective și nu știu câți dintre noi, au avut posibilitatea sa le asculte pe toate.

Mergi și asculta ce găsești in zona in care te afli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Salutare dupa multa vreme! pana la urma m-am ales evident cu SB-A38 - uri cum mi-am dorit! sunt si multumit si nemultumit de ele...mai mult nemultumit(asteptarile erau prea mari cred)...caracterizarea perfecta facuta de cineva in posturile trecute e :  cutii cu difuzoare :)) .... am avut boxe chinezesti (sau ce natie or fi) bluetech de 500lei care sunau mai bine... principala dezamagire provine de la sunetele joase destul de slabe, chiar in ciuda faptului ca boxele sunt echipate cu 2 difuzoare de joase... in rest ok... am mai corectat acest lucru cu un subwoofer sb-m500 si e mai ok acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, trancotistu a spus:

Incintele astea se vând încă în showroom-uri și nu cred că e corect să ne cam dăm cu părerea - din punctul meu de vedere (îngust)...Dacă vrei putem vorbi despre trancanale!

Pai si ce daca inca se vind, nu vad nici o problema sa vorbim despre ele si in general despre orice produs care se afla pe piata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, DJPocaitul a spus:

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre boxele TAGA-tav 506f-v2. Astea le detin eu...ca nu am avut alt buget ptr.boxe performante.

 

Cât ai dat pe ele? Nu de alta, dar cred că în aceiași bani puteai să iei ceva de pe piața second hand și ieșeai mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, DJPocaitul a spus:

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre boxele TAGA-tav 506f-v2. Astea le detin eu...ca nu am avut alt buget ptr.boxe performante.

TAGA-tav-506f-v-2.jpg

Le-am ascultat in showroom la importator acum 1-2 ani. Pentru banii lor aveau un sunet ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, DJPocaitul a spus:

Nu mi-au raspuns de la Hifi Center. Poate ca nu-si pierd timpul cu cineva care nu a cumparat de la ei...

Nu cred ca este vorba despre asta. Posibil sa fie implicati intr-un proiect, sau mail - ul tau este unul din sutele primite. Sunt multe de rezolvat intr-o firma de hifi. De ce nu suni la ei? Simplu, elegant, pe loc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.