Sari la conținut
HiFi Tech

Andi

Postări Recomandate

Sony intră puternic pe piață în această toamnă cu primul lor blu-ray player 4K, și anume UBP-X1000ES (inevitabil „ES”...)

Sony.jpgSony.jpg"><a href=https://s21.postimg.cc/w1nuhk1hj/Sony.jpg' alt='URL>'>

714_W1_M2n3h_L_SL1200.jpg714_W ... SL1200.jpg"><a href=https://s14.postimg.cc/rv0susav5/714_W1_M2n3h_L_SL1200.jpg' alt='URL>'>

Va reda, normal, noile blu-ray-uri 4K. Pe partea de audio pare dotat, DAC 32bit, va reda inclusiv SACD, precum și fișiere DSD.


În plus, în scurt timp Sony lansează noul Playstation 4 Pro

sony_just_unveiled_a_monstrous_new_game_console.pngsony_ ... onsole.png"><a href=https://s22.postimg.cc/655qq99wh/sony_just_unveiled_a_monstrous_new_game_console.png' alt='URL>'>


Cu un boost de CPU și GPU, o putere de două ori mai mare decât Playstation 4, 4K gaming și HDR. Conform celor de la Sony, „PS4 Pro will become the number one provider of high resolution and HDR content.”

Va fi o adevărată mașinărie pe partea de video. Estimarea mea, bazată pe experiența cu PS3 slim și pe ceea ce spun cei care au avut ocazia să-l testeze, e că pentru a fi depășit pe partea de video cu un player blu-ray, va trebui să urci la peste 500 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurele televizoare comparabile sunt cele oled. Acolo este alta poveste. Am comparat cu tot ce este mai bun pe led, pentru ca imi doream sa schimb al meu Pana de 60 cu ceva la peste 70 inch. Nimic sa merite. Pe oled am gasit, dar preturile sunt de high end.

4k este folositor pentru ecranele mari, altfel sunt bani aruncati pe geam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai e chiar așa, de când a apărut HDR-ul. E discutabil.

Shootout-uri recente au scos ledul câștigător, deoarece oledul nu are o luminozitate suficientă pentru a reproduce perfect HDR-ul.

Vezi recentele comparații publice făcute de hdtvtest (http://www.hdtvtest.co.uk/news/shootout-hdr-201608054331.htm)


Oledul câștigă atunci când e vorba de standard dynamic range, dar când e vorba de HDR, pur și simplu nu poate concura cu ledul. Iar HDR-ul e „the new thing”.


Mai există și certificarea Premium Ultra HD, pe care în acest moment o are un singur televizor din lume, Panasonicul DX900. Și e led. ;)


Repet, e discutabil. Sunt niște tehnologii extrem de avansate acum care sunt băgate pe piață, HDR 10, Dolby Vision etc.

Cred că oledul mai are nevoie de puțin timp pentru a se maturiza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate la noi sint doar citeva programe in HD, le numeri pe degete, in rest SD si SD care se vad foarte prost, la nivel de VHS din epoca de aur a Irinei Nistor. Filme or fi dar sint scumpe, personal prefer sa dau banii pe muzica decit pe film din simplul motiv ca un album il poti asculta de n ori pe cind un film nu. Mai bine ma duc la cinema, il mai revad peste citeva luni la HBO si gata. Cind o sa se schimbe situatia si la noi (si se va schimba cu siguranta) atunci o sa ma gindesc la alt TV. Din fericire pe alte meleaguri situatia e alta, exista piata, cerere si tehnologia progreseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Content 4k nu prea exista. De ce as cumpara un player ca asta? Plus ca al meu plasma tv Panasonic mananca pe paine televizoare 4k led.

 

Mie mi-au placut mai mult televizoarele 4K de la Samsung. Ma refer la seriile 8 si 9.

 

La seria 9 toate firmele au deja panouri pe 10 biți nativ. Gamut formidabil.

KS9500 de la Samsung, Z9D de la Sony și DX900 de la Panasonic sunt topul tehnologic în acest moment. DX900 de la Pana are valori atât de precise încât e folosit de coloriști de top de la Hollywood la realizarea gradațiilor pentru filme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bongiorno, eu nu știu niciun televizor cu panou amoled. Poate or fi câteva, eventual la panouri foarte mici. Aș fi curios dacă ai putea da un exemplu.


Legat de culori, ORICE televizor se poate calibra, deci se pot obține nuanțe apropiate de realitate. Inclusiv Samsung, care întâmplător au unele dintre cele mai bune setări de calibrare de pe piață.

Nu te lua după imaginea pe care o vezi în magazin și care e special setată pe dinamic, pentru a lua ochii.



@Marian, televizoarele Sony sunt produse pentru Europa de Foxconn.


Samsung au avut un joint-venture cu Sony și produceau împreună panouri. Erau chiar unele dintre cele mai bune de pe piață. Într-unul dintre televizoarele mele, un Sony HX800, am un astfel de panou, unul dintre puținele cu refresh real de 200/240 Hz, pe 10 bit (8 bit cu frame rate control).


Samsung folosesc în continuare în mare parte panouri produse de ei. Sony folosesc aproape fără excepție în prezent doar panouri produse de AUO sau de LG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.