Sari la conținut
HiFi Tech

Alternative la vata minerala pentru tratament acustic


Jack

Postări Recomandate

Servus,


Am pomenit io odata de importanta lanei - covoare persane mari si groase, cergă pe un divan, shaluri si flanea din lana naturista asezate pe trupul audiophilului 8-) - in tratamentul acustic, dar am fost luat pe sus cu fulgi, cu tot, de nenea Jack.. :cheesy:

 

.....si daca mai se mai continua aberatiile, situatia se va repeta. Gabitza, fara suparae, nu stii nimic despre acustica, ce ai scris mai sus sunt niste aberatii. Nu te-am intrebat de prost-gustul matale cu rapirea din serai, am pus o intrebare tehnica legata de materiale. Da' tu chiar nu te poti abtine sa nu dai cu mucii in fasole , tu chiar crezi ca le stii pe toate?! Tre' sa te bagi peste tot ca musca-n posteriorul calului (ca sa nu se basice fecioarele de pe-aici ) ?


Ca sa inchei pe acelasi ton cu tine, cred ca ar fi mai bine sa-ti ungi castile cu niste zacusca sa se auda "ca unse".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Panourile din lemn microperforate (diametru ~0,5mm) in combinatie cu panouri de vata minerala sau vata de sticla, pot avea performante bune pentru tratamentul acustic in zona frecventelor joase.

Exemple ar fi http://www.rpginc.com/product_Perfecto_Micro_Panel.cfm sau http://www.decustik.com/en/microperforated-acoustic-panels. Verificati in fisa tehnica atenuarea pe diverse frecvente. Panourile microperforate lucreaza cel mai bine in zona de frecvente joase. Odata cu cresterea dimensiunii perforatiilor, cresc si frecventele in zona carora atenuarea este maxima.

De retinut ca pretul / m2 este destul de ridicat, si difera de multi factori: dimensiunea si densitatea perforatiilor, finisajul (vopsit, furnirui), grosimea panoului.

Sper ca informatia sa va fie de folos.

Silviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat doar o sugestie. Din pacate cei de la izo nu au mai facut "saltele" in ultimul timp din motive de cerere. Dar sunt alternative pe internet.

Panourile lor sunt pentru izolatie. Suporta sa fie compresate un pic. Nu stiu in ce mod practic ar putea fi compresate de 2 ori sa ajunga la densitatea ideala.


Daca cineva reuseste sa le faca il rog sa ne spuna si noua. Eu am facut panourile cu vata minerala bazalitica si as cam vrea sa scap de ea din casa desi sunt destul de bine prinse si izolate in tifon si panza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mura in gura... :P Mai sus am pus si link catre discutia in care scriam cum se pot confectiona bass trap-urile.

http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=22

Singurul material cu densitate controlata pe toata suprafata placii din spuma poliuretanica comprimata de densitate foarte mare cu insertii de material textil pentru izolatie fonica (90 - 120 kg/m3). Are capacitate de absorbtie a sunetului de 10 ori mai mare decat vata minerala si de 3 ori mai mare decat vata bazaltica foarte densa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aerul e cel mai bun. In fapt este vorba de distanta dintre materialul fonoabsorbant si cel reflectorizant(peretele). O distanta de 1m face minuni la frecvente joase. Ca material absorbant se foloseste exclusiv cel cu pori deschisi. Densitatea optima e de circa 50kg/m3 cu grosimea de 10-15cm. Din pacate trebuiesc "taiate" toate imbinarile peretilor de 90 de grade, inclusiv cele dintre pereti si podea si pereti cu tavan. Pentru o eficacitate si mai mare se folosesc panourile rezonante dar care actioneaza intr-o banda ingusta. Nu recomand spumele poliuretanice sau lana din cauza comportamentului inadecvat la incendii mai ales in locatii publice cum sunt showroom-urile cu multe prize si aparate sub tensiune. Vata minerala comprimata ramane sfanta: performeaza foarte bine, e rezistenta la foc si nu este scumpa. Singura atentie e legata de izolarea ei in saci textili care sa nu lase particulele suspendate in aer sa poata fi inhalate.


Cred ca interesant ar fi daca in spatele boxelor s-ar putea construi un perete complet din vata minerala , paralel cu zidul cladirii, situat la 1m distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca sunt eu bine informat, cel putin pentru vata minerala, densitatea optima pentru a se obtine maximul de absorbtie, e 40-60kg/m3 . Daca densitatea creste, materialul incepe sa nu se mai comporte ca un absorbant ci incepe sa devina reflectant. Nu este o legatura de genul " cu cit mai mare densitate, cu atit mai bine", cel putin in cazul tratamentelor acustice. Altfel, am pune niste cburi de lemn sau beton si am avea super-trape. Dar, intr-adevar, izolarea fonica se obtine cel mai bine cu materiale cit mai dense. Altfel spus, cu vata minerala ( strict) u prea obtin izolare fonica nici cit cu o scindura de 20mm. Incercati sa faceti un perete de vata minerala de 40cm si veti vedea ca se aude f. bine ce spune interlocutorul de cealalta parte a pereteli, pe cind cu o usa de lemn ( etansa ) nu mai auzi lafel de bine.


Asa ca, nu vad fondata ( pentru amenajari acustice) goana dupa densitati cit mai mari ale materialelor ( cel putin in cazul vatei minerale ). De aceea intrebam despre alte materiale, eventual cu coeficientii de absorbtie la frecvente joase. In ce s-a expus pina acum nu se pomeneste decit de indicele de izolare termica, densitate, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jack, tu gandesti chestiunea aceasta in termeni de showroom. Noi trebuie sa gandim in alti termeni, pentru ca locuim in casele unde avem sistemul audio.

De ce construim bas trapuri? Pentru ca nu dorim ca energia basului sa se intoarca in camera, asa ca incercam sa absorbim aceasta energie. Nu mai intru in amanunte cat de daunatoare este aceasta energie reziduala pentru sunet.

HD Foam - grad de absorbtie - 100 hz / 37.8%; 250 hz / 29.5%; 500 hz / 19.5%; 1000 hz / 30.5%; 2500 hz / 39.7%; 3150 hz / 32.8%

Basotect - grad de absorbtie - 125Hz / 5%; 250Hz / 14,1%; 500Hz / 34%; 1000Hz / 73,5%; 2000Hz / 98%; 4000Hz / 93,2%


La MarianS panourile de Basotect au facut minuni chiar si in zona de bas, unde dupa cum se vede in specificatii acestea nu stralucesc.

Posibil ca vata minerala sa fie cea mai buna varianta, nu contest asta, doar atrag atentia ca se pot folosi si alte materiale ce pot fi mai usor integrate in casele de locuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.