Sari la conținut
HiFi Tech

Cum se construieste un SMPS de mare putere by LECO


CPT

Postări Recomandate

Se pot face surse in comutatie "curate". Exista chiar scule de laborator care masoara valori mult mai mici decat vom putea auzi vreodata si care folosesc surse in comutatie. Bineinteles ca nu-i usor sa le faci dar nu-i nici imposibil.

Important e ca frecventa de comutatie sa fie cat mai ridicata, din considerente acustice dar si din cauza interferentelor electromagnetice care pot fi mult mai usor eliminate.

O simpla masuratoare pe osciloscop nu-i suficienta pentru a evalua o astfel de sursa, ai nevoie de un analizor de spectru cu o latime de banda destul de mare pentru asta.

Claudiu, ce latime de banda are osciloscopul tau in modul analizor de spectru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi sa fim sanatosi :lol:

Claudiu, am analizor de spectru pana la 25MHz, ar trebui sa fie suficient pentru o certificare "For Audio". Urmeaza sa ma dotez si cu un tester EMF pana la 3.5GHz.

Asa ca daca vrei sa dovedesti cuiva ca sursa e muta in domeniile astea de frecventa poti apela cu incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi sa fim sanatosi :lol:

Claudiu, am analizor de spectru pana la 25MHz, ar trebui sa fie suficient pentru o certificare "For Audio". Urmeaza sa ma dotez si cu un tester EMF pana la 3.5GHz.

Asa ca daca vrei sa dovedesti cuiva ca sursa e muta in domeniile astea de frecventa poti apela cu incredere.

Atentie totusi cand folositi aparate mai vechiute si destinate altor scopuri in audio. E posibil sa va treziti cu ADC-uri pe 8 biti si un noisefloor care sa va impiedice sa vizualizati ce se intampla cu adevarat. In audio se lucreaza pe 24 biti, cu FFT pe 64 biti, cu ferestre care presupun o putere de calcul care depaseste in general ce pot circuitele dintr-un analizor standalone, etaje de intrare cu zgomot f mic, pentru a avea o rezolutie buna. Desigur ca exista si analizoare super-ok, dar pretul... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Desi topicul este vechi, am ramas dator cu filmarea zgomotului de ia iesirea Leco SMPS.

Ca sa inteleaga oricine ce este acolo, tensiunea la care s-a raportat zgomotul de comutatie trebuie comparata cu 224Vcc, adica sursa ofera 224Vcc in secundar pe railuirile +Vcc si -Vcc simetrice fata de masa (+/-112Vcc), iar ce vedeti in filmare este zgomotul de comutatie (reziduuri).

Zgomotul de 100Hz nu trebuie luat in considerare (nu acesta ne intereseaza), oricum 970mV raportat la 224Vcc este egal cu circa 0,4%.

 

Nivelul zgomotului de comutatie la 69,2kHz ne intereseaza si acesta este de sub 300mV raportat la 224Vcc adica sub 0,2%.

 

Daca le are cineva cu calculatul in db al zgomotului de comutatie (0,3V) comparat cu tensiunea de iesire a sursei (224V) incarcata cu 400W sarcina, sa faca calculele, eu nu ma pricep la matematica. :)

 

Aveti in poza calibrarea sondelor la frecventa de 69kHz, frecventa de calibrare apropiata de frecventa de lucru a Leco SMPS  (69,2kHz), pentru maxim de precizie a masuratorii:

 

Sonde_calibrate.jpg

 

Iar aici filmarea integrala a testului de zgomot si deriva termica in idle versus sarcina load 400W.

Sursa este capabila de 4kW peak cu 3kW continuu ventilata usor, si este destinata a alimenta 2 etaje finale Leco V2 de 1000W fiecare.

 

 

 

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, (nu am mai putut edita postarea anterioara, poate adminul modifica sa ne putem edita postarile macar 1 ora ), aceasta este filmarea pentru zgomotul de comutatie al sursei, link-ul video de mai sus este cel ce demonstreaza ca sursa este rezonant mode si ca acest mod de functionare, se pastreaza identic in idle versus load:

 

 

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.