Sari la conținut
HiFi Tech

Cum se construieste un SMPS de mare putere by LECO


CPT

Postări Recomandate

Un coleg de pe alt forum mi-a cerut sa ii fac o sursa SMPS custom client pentru a readuce la viata un amplificator PRO de putere mare, clasaH ce necesita alimentari de +/- 70Vcc si +/- 140Vcc, una de 24V si una de +/- 15Vcc pentru preuri, etc.


Cum proiectul este realizat de ceva timp si toate MAIN PCB-urile au fost plantate din timp, am mai avut de pus semiconductoarele pe radiator si de executat manual traful SMPS-ului.

Tot ce vedeti a fost lucrat manual de catre mine, totul de la 0

Iata ce a iesit:


O scurta prezentare:


">https://www.youtube.com/watch?v=R_4863JZxPY&feature=youtu.be



Si testul final, cu 5000W sarcina:



">https://www.youtube.com/watch?v=X0M5VtOn0ok&feature=youtu.be

DSCN3273.thumb.JPG.c25422968e8436e00d9f74b4e2de032f.JPG

DSCN3271.thumb.JPG.48fed832b3808a9fe07315ff7f81f81e.JPG

DSCN3269.thumb.JPG.b5347369da2cd9a917a70e487a68d0ab.JPG

DSCN3267.thumb.JPG.0c80c71b5c72bbf491300af0b2771a25.JPG

DSCN3266.thumb.JPG.c9a0a74eb012d6cbeabdac4e9c51a4bb.JPG

DSCN3265.thumb.JPG.61aaaf49e93506f32b90ff90b83fb48f.JPG

DSCN3233.thumb.JPG.09563d97ff8de666abfbde0cce1f298b.JPG

DSCN3232.thumb.JPG.26367ac2470dc1686e65469580166434.JPG

DSCN3225.thumb.jpg.ecbeb8b290f0d00710ecda0b14d9220f.jpg

DSCN3221.thumb.jpg.b93dd866f3d63c5b854ad91b03b1c654.jpg

DSCN3224.thumb.jpg.b03dd54cc6699dfd8bbe4edb0a58c2c8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu este o fata de masa, este o cirpa chioara pe care pun placa sa nu stea direct pe masa de lucru.


Radiatorul se incalzeste foarte putin, sursa fiind resonant mode ZCS, randament masurat peste 94%. Va alimenta un amplif de 2x1200W.


Oricum va fi ventilat de curentul de aer din carcasa cu 2 ventilatoare, acelasi smps dar cu 6Kw peak, l-am folosit in 2 amplificatoare Leco V3 de 2x2200W, care au fost vindute. Dupa o noapte intreaga de 2,66 ohmi/canal (circa 2x1900 W) radiatorul nu a depasit 60 grade.


Testat la o sonorizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu baga niciun jitter, au alimentare floating.

Sursa este pentru un amp PRO, dar poate fi folsita cu succes si in Hi End, riplul fiind foarte mic.

Victor a ascultat niste module facute de mine, alimentate de aceasta sursa (bine era alta dar identica cu asta ca lucratura), poate va spune el cite ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, tocmai ai ratat o extraordinara sansa de a tacea. :P

 

Man, zeflemeaua asta de doi lei pe care o practici pe forum aproape in fiecare thread in care te bagi dovedeste idei putine si fixe.

Daca ai de spus ceva despre jitter sau daca vrei sa-i contrazici pe cei de la jitter.de, fa-o, ca scuipatul semintelor in capul celorlalti cum faci tu, poate sa o faca orice prost, nu ai nevoie de multe in cap pt asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice Andi, din pacate nu intelegi despre ce e vorba chiar daca ai impresia asta. Se discuta despre jitter doar in cazul anumitor echipamente digitale iar aici avem un amplificator alimentat de o sursa in comutatie, analogic.

Asa ca lasa figurile si mai studiaza. Daca vrei sa intelegi. Daca vrei doar sa ai ultimul cuvant iti ofer aceasta ocazie, nu voi mai posta.

Si las-o mai moale cu jignirile ca nu stii cand ne putem intalni fata-n fata. Daca poti ataca ideea nu omul, miseleste.

:yawn:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica lamurire din partea mea, ca sa calmam spiritele si sa lamurim cu jitterul:

In acel amplificator in care va fi pus SMPS-ul, totul este ANALOGIC.

In cel mai rau caz posibil, s-ar putea genera un cimp electromagnetic alternativ, pentru ca motoarele ventilatoarelor au magnet permanent rotativ pe elice iar bobina este statorul si este fixa, insa mult prea slab ca sa poata influenta ceva (masurabil).

Amplificatorul in care se va pune acest SMPS este acesta, poza apartine proprietarului amplificatorului si am permisiunea sa o pot atasa oriunde:

image.thumb.jpg.38a66c1134f529ed36167595a92d9523.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat link mai sus clar, care contine la randul lui alte linkuri si in care cei care stiu limba engleza pot citi multiplele moduri in care poate creste jitterul.

Cataline, lasa domne amenintarile, ca e ridicol.

Oricum, ma retrag din discutie, ca nu ma pun eu cu "electronistii", doar nu-s nebun :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, esti capabil sa intelegi ca in acel amplificator audio PRO de putere, nu am nimic DIGITAl, ca sa existe probleme de jitter, in cazul in care se creeaza orice fel de interferenta electromagnetica.

Daca ma intrebi general referitor la jitter, nu sint in masura sa iti pot raspune, nu am treaba cu digitalul, imi pare rau, alti colegi te pot lumina, cei cu DAC-urile in mod special.

Cel mai in masura cred ca ar fi Nucu Jitariu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.