Sari la conținut
HiFi Tech

Cum se construieste un SMPS de mare putere by LECO


CPT

Postări Recomandate

Intelege ce vrei tu.

Orice amplificator sau orice aparat are in interiorul lui, cimp electromagnetic atita timp cit are transformator de retea sau sursa SMPS.

Fie el Leco sau NAIM ori BOULDER.


Doar daca il alimentezi din baterii sau ii faci sursa de alimentare externa, nu are cimp electromagnetic in interior, desi si prin inductorul de la iesire, se formeaza un cimp electromagnetic, daca vrem sa analizam la singe.


Daca iti vei lipi dacul de ampliful meu, nu are nicio treaba.

Treaba este ca DAC-ul trebuie sa fie astfel lucrat, incit cimpul electromagnetic exterior de orice fel, sa nu-l influenteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, eu doar te-am intrebat daca acele ventilatoare pot contribui la jitter sau nu. Hai sa nu ne mai tot sucim, recunoaste ca da. Daca eu pun acel amplif pe player, acele campuri electromagnetice si toate vibratiile de la ventilatoare, chiar imperceptibile, intra direct in player, in transport, la motor, la laser etc. A, ca sunt si alte generatoare de jitter e altceva, e normal, dar discutia era strict despre ventilatoare. Si da, analizam la sange, daca suntem perfectionisti.

Era bine ca aceasta discutie sa se desfasoare doar intre mine si tine si sa nu bage "jitter" in ea diversi habarnisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de producător , nu e o regulă stabilă .

Unii producători nu acordă suficientă atenție audiofililor , deoarece nu se justifică economic .

Culmea , audiofilii se laudă cu asemenea aparate ;) , dar au o scuza serioase : nu sînt electroniști .

De altfel , este motivul principal pentru care nu se fac publice schemele aparatelor așa zise audiofile ...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, daca o luam asa, pina si trecerea unui curent printr-un cablu de alimentare sau de semnal, poate afecta cimpul electromagnetic in aparat.

Eu te intreb ceva, tu auzi sunete sub -96db?

 

Tocmai ca ma interesa o discutie mult mai ampla pe subiect, privind modul in care EMI si vibratiile unor diverse componente din lantul acustic influenteaza jitterul. De exemplu se pare ca jitterul "vine" si pe interconecturile dintre transport - dac - amplif, vibratii din podea pe cabluri (de asta unii isi suspenda cablurile) etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, era bine ca aceasta discutie sa se desfasoare doar intre mine si tine si sa nu bage "jitter" in ea diversi habarnisti.

Apropo de jitter, imi aduc aminte de o faza dixtractiva din existenta mea, dupa ce am umblat nitel intr-unul din computere. Totul a fost ok inainte de a umbla in el. Dupa aia, brusc, m-am trezit cu doua pewtze in spectrul semnalului de test, care imi indicau aparitia unui jitter undeva sub 60ps, ceva care imi modula ceasul placii de sunet... Habar n-am daca era sau nu audibil (desigur ca nu), dar imi statea rau pe creier. Din aproape in aproape, concluzia a fost ca provenea de la un ventilator d-ala de 5cm, pe care-l pusesem pe un chip de pe mobo, desi nu era nevoie de el. L-am dat afara si mi-am regasit linistea. Asa-i in viata, e habarnisti care stie sa masoare jitterul si sa-l elimine din sistem si e genii care citeste pe Google dar nu intelege ce scrie acolo.


Weekend placut.

J1.gif.9f7ccc7fb3a033639f9c5ca08df8a4cc.gif

J0.gif.532f392484349ee9323894f07736582d.gif

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de jitter, imi aduc aminte de o faza dixtractiva din existenta mea, dupa ce am umblat nitel intr-unul din computere. Totul a fost ok inainte de a umbla in el. Dupa aia, brusc, m-am trezit cu doua pewtze in spectrul semnalului de test, care imi indicau aparitia unui jitter undeva sub 60ps, ceva care imi modula ceasul placii de sunet... Habar n-am daca era sau nu audibil (desigur ca nu), dar imi statea rau pe creier. Din aproape in aproape, concluzia a fost ca provenea de la un ventilator d-ala de 5cm, pe care-l pusesem pe un chip de pe mobo, desi nu era nevoie de el. L-am dat afara si mi-am regasit linistea.


Weekend placut.

 

Aşa, şi atunci de ce te-ai contrazis cu mine când am spus că un ventilator poate băga jitter?? Ai mania contrazicerii? Sau ţi-ai adus acum aminte şi ţi-ai spus ceva de genul "stai că ăsta are dreptate, acu' mi-am adus aminte că şi mie mi-a băgat ventilatoru' când eram tânăr jitter"? Sau pur şi simplu nu te-a dus capul că sunt moduri în care de interferenţele care pot fi generate de un ventilator din amplif pot fi afectate şi celalalte componente din lanţul audio?

Probabil toate trei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un aparat bine construit nu este influentat nici macar de un telefon mobil bagat in carcasa. Iar telefonul are o intensitate a campului electromagnetic emis de cateva sute de ori mai mare decat un amarat de ventilator.

Intr-un pc este mult mai usor de influentat clock-ul datorita traseelor lungi.

Intr-o scula audio de calitate daca sunt calculate corect impedantele de iesire, intrare si lungimile treseelor, un ventilator, motor sau ce mai vreti voi nu va influenta nimic.

Andi, nu o mai invarti cum iti convine tie.

Ai intrebat daca ventilatorul din sursa amplificatorului baga jitter fara sa ai habar ce e ala si cum se manifesta.

Shibata ti-a dat un exemplu de cum un ventilator poate influenta. Dar este cu totul alt caz, in cu totul alte conditii.

Jitterul nu este ceva esoteric si nu este influentat de un ventilator amarat aflat la trei carcase distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o scula audio de calitate daca sunt calculate corect impedantele de iesire, intrare si lungimile treseelor, un ventilator, motor sau ce mai vreti voi nu va influenta nimic.

Andi, nu o mai invarti cum iti convine tie.

Ai intrebat daca ventilatorul din sursa amplificatorului baga jitter fara sa ai habar ce e ala si cum se manifesta.

Shibata ti-a dat un exemplu de cum un ventilator poate influenta. Dar este cu totul alt caz, in cu totul alte conditii.

Jitterul nu este ceva esoteric si nu este influentat de un ventilator amarat aflat la trei carcase distanta.

 

Unu: de ce te-aş crede pe tine şi nu aş crede o grămadă alţii care spun că un ventilator poate influenţa jitterul, chiar rău de tot? De ce nu i-aş crede pe cei de la jitter.de, de exemplu?

Doi: Tu o întorci cum îţi convine ţie. Dacă tu crezi că nişte ventilatoare dintr-un amplificator nu pot influenţa jitterul în sursa (dac/player) cu care ampliful intră în contact, mai ai mult de muncă. Şi de citit. Şi în mod evident, nu ştii cum este generat jitterul.

Atâta timp cât jitterul este influenţat de interferenţe electromagnetice, iar un ventilator e o sursă de astfel de interferenţe, lucrurile sunt clare din punctul meu de vedere. Că alţii le ignoră, e treaba lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca nu ai auzit de Resonant mode ZCS, colegul Petrescu...


Sursele Hard Switching au radiatii mari deoarece comutarea se face HARD. La sursa mea comuntarea se face SOFT.


Poate n-ai idee cum se face ecranajul intre primar si secundare si intre secundare si extern traf SMPS.

Poate nu ai vazut filtrul EMI de pe placa si nici quartzul care sine frecventa fixa.

Sorry, atit poti, sa arunci cu rahat, te inteleg...

Ai citeva oscilograme si un test cu placa de sunet ce "alimenta" cu sunet un amplif de 2x2200W/2 ohmi, cu acel SMPS.

DSCN2737.thumb.jpg.e5d5deedb99e3f5119f99910226f8751.jpg

DSCN2738.jpg.a7ebfbc82a8cce02227e278e072c55e1.jpg

DSCN2739.thumb.jpg.057c3a76142d3ba309d95d7fcb38ea7f.jpg

DSCN2743.thumb.jpg.f308decb71212992534ccbdd62bcaba8.jpg

DSCN2746.thumb.jpg.b78ddb3296a95868d2cdd306de78682b.jpg

Oscilograma_Iesire_Driver.thumb.jpg.f6d88c7654e7a106fc381340487869d3.jpg

Wire_Management.thumb.jpg.751a3d84cdb0bf24a18a2cf997cfbd1d.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.