Sari la conținut
HiFi Tech

JMLab Focal Chorus 705v vs. Monitor Audio Bronze BX2


rrazvan

Postări Recomandate

Pai voi merge, dar problema e ca le voi asculta pe amplificatoare diferite.Din din experienta voastra, care ar avea un sunet mai cald? Muzica pe care o ascult e cam variata, adica de la rock vechi(Pink Floyd,Black Sabath,etc) la metal(Metallica,Slayer,Dream Theater,etc), muzica electronica(JM Jarre,etc), anumite stiluri de jazz, muzica clasica. Si mi-as dori un compromis pentru toate aceste genuri. Normal, atat cat se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar, de ce as face asta? Pana la urma cer niste sfaturi de la niste oameni mult mai experimentati decat mine in domeniul asta. Atunci sa ma orientez catre un Marantz PM 6003? L-am gasit la acelasi pret cu cel de la Onkyo.Second hand, normal. Sau un Arcam Diva A70, desi trebuie sa mai scobesc un pic prin buzunare :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar, de ce as face asta? Pana la urma cer niste sfaturi de la niste oameni mult mai experimentati decat mine in domeniul asta. Atunci sa ma orientez catre un Marantz PM 6003? L-am gasit la acelasi pret cu cel de la Onkyo.Second hand, normal. Sau un Arcam Diva A70, desi trebuie sa mai scobesc un pic prin buzunare :P

 

Ca posesor de mai multe modele de Focal, îţi recomand să nu combini Focal cu Marantz sau Yamaha. Ba chiar am o opinie contrară cu cei de mai sus şi îţi spun că acel Onkyo poate fi o alegere bună pentru acele Focal. Eventual un Denon sau Pioneer. Bineînţeles, mă refer aici la amplifuri entry level. Dar cred că cea mai bună combinaţie la bani puţini cu Focal entry cum sunt acele 705V o poţi face cu un Arcam, chiar şi unul entry level.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Eu am Focal din gama superioara acasa si imi place sunetul, dar nu am de unde sa stiu ce sunet iti place tie.' Mi-ar placea un sunet mai cald, sa nu ma zgarie pe urechi inaltele sau basul sa fie infundat. Stiu ca la banii pe care vreau sa-i investesc, nu voi obtine cine stie ce rezultate. Dar vreau sa aud un sunet mai bun decat cel pe care-l aud acum din 'cutiile' de Pioneer CS 5070. Si sa zicem ca pastrez Technics-ul in prima faza, atunci mi-ar ramane un buget de 1400-1500 de lei pentru achizitia boxelor si a unor cabluri de boxe mai bunicele. Ori cele 2 perechi se incadrau in aceasta suma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Focalurile au un caracter unic, indiferent că vorbim de modelele entry sau de cele mai scumpe. Toate au un anumit grad de rafinament, care creşte proporţional pe măsură ce urci în gamă şi care nu poate fi pus în valoare deloc cu modele entry level de la Yamaha sau Marantz scoase în ultimii 10 ani. Din experienţa mea. Acestea au tendinţa de a face Focalurile să ţipe şi să pară agresive. De fapt, Yamaha-urile şi Marantz-urile început de gamă (mă refer la modele relativ recente, normal, adică cam ce se găseşte de nou pe piaţă) fac cam orice boxe să ţipe, au un caracter exagerat de bright. Focalurile, mai ales cele entry, nu au nevoie de multă putere. Au nevoie de rafinament şi un amplif cu sunet foarte liniar, neutru, care poate fi găsit mai uşor la modele entry Onkyo sau Denon, nu mai zic de Arcam. Am auzit mai multe modele Onkyo din seria 90xx, în diverse combinaţii şi nu sună rău deloc. Nu ştiu exact ce au în ele. 9010 e un amplif de 300 de dolari, ce ai vrea să aibă în el? Ce găseai şi în anii 80 la 300 de dolari? Aproape nimic. Dar repet, cea mai bună combinaţie ar fi cu un amplif Arcam. Nu recomand amplifuri mai vechi de 10 ani, deoarece, din nou din experienţa mea, indiferent ce piese au în interior, sunetul nu mai este fresh, nu mai e proaspăt şi se pierde mult din rezoluţie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de Focal,nu toate incintele Focal sunt la fel.

Concluzia ta este valabila la orice marca de boxe. O boxa de cateva sute de euro nu are cum sa sune la fel cu una de cateva mii de euro.

Andi are dreptate, fiecare producator construieste boxele avand o anumita filosofie de sunet.

Remarc in cazul boxelor Focal sensibilitatea buna. Din cate stiu eu, francezii nu au rotunjit niciodata (cu plus) aceasta valoare importanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau starnesc o polemica cu post-ul meu. Concluzia ar fi ca acest model de Focal nu este un model chiar slab, dar ar trebui sa fie condus de un amplificator unii spun mai puternic, unii spun mai liniar si nu atat de puternic...Un Arcam Diva A80 ar fi ok? 65W la 8 ohmi par a fi suficienti pentru Focal-urile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice amplificator mai greu din acea perioada '80-'90 si cand spun greu ma refer in jur de 15kg, pentru ca in mare parte din acea greutate o are trafo, adica capabil sa genereze ceva curent, va avea o rezerva suficienta de putere sa conduca acele Focal.

Acum nu stiu cati din acei 65w, pe care ii are Arcam Diva, sunt sau nu reali si nici ce greutate are acel amplif, posibil sa fie ok.

Poate judec prea aspru totusi cand spun ca un amplif trebuie "sa fie greu", dealtfel am acasa un MoonI-1 care are vreo 10kg, din care jumatate cantareste numai trafu, asta nu inseamna ca nu suna bine :)

In fond si la urma urmei orice boxa are nevoie de putere cat mai mare ca sa scoti "untu" din ele, mai ales daca vorbim de incinte cu difuzoare cat ligheanul 'lu mamaie si nu numai, dar asta este o alta discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu aproximativ, pentru ca nu sunt electronist si ar fi o mare aroganta sa spun altceva. Rezolva raspunsul meu dilema noastra?

30W raman 30W indiferent de clasa, chiar daca amplificatorul are capacitatea de a cobora in impedanta.

Eu banuiesc unde bati cu intrebarea, tocmai de aceea as vrea sa scoatem din ecuatie istoriile subiective ce caracterizeaza amplificarile in clasa A ca avand altfel de watti. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad de ceva vreme promovindu-se acest "bullshit" ca puterea e alfa si omega pentru orice boxe. NU ESTE ASA!!!!!!!


Orice boxa are nevoie in primul rind de amplificator potrivit. Am vazut nenumarate abateri de la "regula" puterii. Cazuri de missmatching interpretate "Am nevoie de mai multa putere, amp-ul asta nu duce boxele ...." :wtf::crazy: Am adus un amplificator mai slab ca putere ( si poate si mai ieftin ) si boxele s-au "deschis" :crazy::shock::shock:


Singurul adevar este faptul ca un amplificator nu e niciodata prea puternic pentru orice boxa, asa cum ( in cazuri fiziologice) potenta barbatului nu e niciodata superioara celei a femeii, cu alte cuvinte, sunt povesti adolescentine alea ca "Am epuizat nuscite femei." . Dar pentru potrivire puterea (potenta) nu e nici pe departe singurul criteriu, nici macar cel mai important.


Ceva asemanator e si cu damping factor-ul. Multi zic " waw, ce amp bun, are damping-ul f. mare, deci "duce" orice boxe, deci se potriveste cu toate boxele! " El poate ca duce multe boxe, dar nu inseamna ca se si potriveste. In plus, i-as intreba pe acestia: _Ati ascultat amplificatoare "overdamped" cu boxe care nu necesita acest lucru? Daca da, cum suna combinatia? Pentru cei care nu stiu, va zic eu: "like crap".....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.