Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare boxe


seba

Postări Recomandate

Jack, numele meu este Gabriel. Lasa-l pe Amadeus in pace, acolo unde este, macar din respect..Nu prea le ai cu astea, din muzica clasica.. :eh: Stai pe langa mine, ca o sa mai afli cate ceva..


Imi cer scuze..trebuia notat : sunet 'bright'..Dar, iote, ca am omis panourile electrostatice (de altfel exceptionale ptr. muzica acustica).


Suprafetele perforate sunt alese pentru o absorbtie acustica mare, iar cele netede asigura o absorbtie acustica redusa. Absorbtia acustica este conditionata de tipul de material folosit! Reflexiile nu pot fi calculate precis. Un alt factor important sunt undele care intra in rezonanta, care sunt belicoase. Dupa cum am zis, e dificil de gasit un echilibru intre toate astea. :( Referinte sunt doar studiourile de inregistrare si salile de concerte celebre.


"Musikverein", care este sediul orchestrei Filarmonicii din Viena, este recunoscuta a fi cu cea mai buna acustica din lume !


Mister Jack, nu cred ca ideea enciclopediilor Britannica si a Ceasloavelor puse in rafturi unei biblioteci si un covor tesut manual, ar fi tocmai o idee rea, mai ales in cazul peretilor din beton si a tavanului cu rigips, care dupa cum stiu si copii dintr-o grupa pregatitoare, sunt "esecul" muzicii. ;) Mai mult, si esenta lemnului din care este construit un rack e important - indicat este bradul si stejarul..Sticla din vitrina este si ea exclusa din capul locului, nu ?!

 

Bine Gabriele, hai stai o jos, un 5 pe prietenie, cu indulgenta.


Acum, ca tot te-ai transformat in Houdini, de unde stii tu cit le am si cit nu cu clasica? Da, am declarat cu nu e genul meu favorit, dar si daca ar fi asa, ce te face sa crezi ca vreau sa aflu mai multe de la tine?!


Imi cer scuze..trebuia notat : sunet 'bright'..Dar, iote, ca am omis panourile electrostatice (de altfel exceptionale ptr. muzica acustica).


Ce-are sula cu prefectura? Am zis eu ceva de panouri, dipoli, etc ? NU, din contra, am specificat ca ca nu discut acum de ele. Daca totusi ai deschis cutia pandorei, de unde ai dedus mataluta ca panourile sunt bune pentru muzica clasica ( prin logica implicita, excluzindu-se celelalte genuri)? Aaaa, uitasem, din pozele si literatura de net. Eu de exemplu acasa am electrostatice Martin Logan si genul prponderent preferat de mine nu e clasica. Mai mult chiar ascult de toate, nu am simtit vreodata nevoia sa elimin vreun gen din cauza performantei reduse. Oare de ce?! Ca nu as fi putut avea alte boxe? Aaa., uitasem, eu nu e Motzart, implicit "urechea" mea fiind de tabla. Aaaa , si nici n-am citit destul pe net! Oare?! Sau probabil ca am citit cite ceva, dar am ignorat, prevalind "interesele mele mercantile" . Asta e, mai Gabitza..... Mai departe, ce-are sunetul bright sau dark cu transparenta?


"Mister Jack, nu cred ca ideea enciclopediilor Britannica si a Ceasloavelor puse in rafturi unei biblioteci si un covor tesut manual, ar fi tocmai o idee rea, mai ales in cazul peretilor din beton si a tavanului cu rigips, care dupa cum stiu si copii dintr-o grupa pregatitoare, sunt "esecul" muzicii. ;) Mai mult, si esenta lemnului din care este construit un rack e important - indicat este bradul si stejarul..Sticla din vitrina este si ea exclusa din capul locului, nu ?"


Ahm ahm.....interesante relatari, dar DA, probabil ca pentru nivel de gradinita, dupa cum mentionai, esti Profesor. Sunt in ceata totala cu suprafete perforate, netede.... :crazy::wtf: O suparafata neteda ( rigida ) este reflectanta, mai ales pt. meddii si inalte, pt bass depinde de masa. O suprafata perforata este acustic transparenta, daca e si absorbanta depinde de ce e in spatele ei. In general fenomenele acustice nu sunt unele de suprafata.

Mai departe, cu ce pacatuieste betonul? Dpdv acustic? Eu nu vad nici un impediment, ba din contra, cu cit mai gros, cu atit mai bine! Asigura rigiditate si masa, pentru inpenetrabilitatea bass-ului. Rigips-ul? Poate fi sau nu moartea sunetului, dar marele lui pacat e impredictibilitatea lui, si nu din cauza materialului ci din cauza structurii care se formeaza, o cutie de rezonanta cu membrana . Daca ai rigips, nu mai e nimic calculabil, nici de catre mama si tatal acusticii. Totul e hazard.


"Musikverein", care este sediul orchestrei Filarmonicii din Viena, este recunoscuta a fi cu cea mai buna acustica din lume !


Din nou, ce-are sula cu prefectura?! Preconizezi cumva sa-ti faci camera de auditiii acolo?! Si daca ar fi asa, vezi ca s-ar putea sa ai surprize! Una e acustica salilor mari ( cu toata teoria si practica aferenta) sia alta cea a incaperilor mici ( in care se asculta Hi-Fi/ High-End ), fie ele si de 80-100mp, tot mici sunt considerate. Intr-un fel se compun modurile ( ca tot le amintisi) intr-o sala mare, si altfel intr-una mica. Diferente majore survin si din comportamentul bass-ului, a lungimii lui de unda, care e comparabila cu dimensiunea unor camere mici. In plus mai pune probleme prin "penetrabilitatea" lui.


Referitor la materiale din care sunt construite rack-urile, e f relativ. Sticla poate fi excelenta, mai ales daca e bine amortizata ( cu un strat de alt material intre doua sticle ), iar bradul e f. prost. Pe incercate, dar fara ureche Motzartiana si fara studii intelectuale de net. Doar practic, ceva cunostinte de fizica si chimie. Nici stejarul nu e cel mai bun, sunt de preferat structuri amorfe cum ar fi MDF-ul.


Si in final, tot n-ai reusit sa explici care e diferenta ( dpdv acustic) intre fibra naturala si cea sintetica, intre tesatura manuala si cea de masina. De ce mi-as lua un covor de la tanti din poza si nu mi-as lua unul din IKEA? Astept cu nerabdare efectuarea acestei teme pentru acasa. Acum ai luat un 5, dar daca data viitoare nu iei macar un 4, ramii corigent. Am observat eu ca atunci cind e mai frig si am pe mine pulover de lina se aude mai bine; va trebui sa incerc cu unul croseta de tanti Lenuta, poate voi avea o revelatie. Noroc ca nu port chesttii sintetice, dar totusi, cin port camasa facut industrial, chiar dca e de bumbac, am observat ca ceva nu prea se aude cum ar trebui..... :lol::lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am primit noile Dali Zensor 3 si pot spune ca se impaca bine cu perechea Denon PMA 520 AE/DCD 520 AE.Fata de Mission MX 2 par a mai "domoli" amplificatorul.

Cateva teste Louis Armstrong: When the saints go marchin in- trompeta chiar suna bine pe Dali,pe Mission parca tipa,Dire Straits: Private Investigation-pe frecventele joase aud detalii noi iar vocea lui Bon Jovi nu mai este asa de stridenta. O mica "dezamagire" vocea lui Leonard Cohen era mai bine pusa in valoare de Mission.

La inceput Dali mi s-au parut a fi mai lipsite de vlaga,dar dupa ceva timp parca "isi dau drumul" si au un sunet mai plin ,mai consistent (din cate am inteles sunt boxe ce suna la adevaratul potential abia dupa cateva zeci de ore de auditie,trebuie rodate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica "dezamagire" vocea lui Leonard Cohen era mai bine pusa in valoare de Mission.

La inceput Dali mi s-au parut a fi mai lipsite de vlaga' date='dar dupa ceva timp parca "isi dau drumul" si au un sunet mai plin ,mai consistent (din cate am inteles sunt boxe ce suna la adevaratul potential abia dupa cateva zeci de ore de auditie,trebuie rodate).[/quote']

Nu poate fi vb de o "dezamagire", crezi tu ca boxele (sau castile) cu mii de euro in spate, ar fi perfecte ?! :) Fiecare pot excela pe un anumit stil si sa nu aiba potenta muzicala, pe altu'..

Inca un sfat (riscant ptr mine, sper ca nu voi mai fi certat..) : inainte de o auditie - mai ales cand faci teste - lasa sculele "la incalzit" minim 6 ore. Unii puristi audiofili le deschid cu 24 ore inainte de a aseza un disc cu gaura..

Mesterii de la Plinius Audio (din Noua Zeelanda), recomanda ca aparatele sa stea deschise all time. Un minus ptr sculele pe lampi, mai ales ca in Romania domneste si stapaneste E.On-ul.. :?

 

Niste componente bune si mai ales BINE "MATCH"-uite, adica un sistem bine facut, TREBUIE sa sune bine cu toate genurile si nu e OK sa favorizeze un gen sau altul. Dar pentru asta e ceva de munca. Extrem de rar se intimpla sa scoti o componenta din cutie ( boxe, sa zicem) si conectata la bornele amplificatorului care se gaseste pe acolo, cu sursa sio cablurile oarecare , sa cinte bine din prima cu orice gen.


Pe un sistem bine "inchegat" trebuie sa poti asculta cu placere si jazz de la ECM, si Rolling Stones din 67, si Beatles , si muzica clasica contemporana, si inregistrari RR dar chiar si Electrecord. Desigur, se vor auzi diferentele de performanta ale diverselor inregistrari, dar nu trebuie sa-ti vina sa borasti la Satisfaction al lui Rolling Stones

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva teste Louis Armstrong: When the saints go marchin in- trompeta chiar suna bine pe Dali,pe Mission parca tipa,Dire Straits: Private Investigation-pe frecventele joase aud detalii noi iar vocea lui Bon Jovi nu mai este asa de stridenta. O mica "dezamagire" vocea lui Leonard Cohen era mai bine pusa in valoare de Mission.

.

Am scris asta dupa ce am ascultat cateva melodii,boxele fiind noi.Intre timp,dupa cateva ore de functionare,parca nu ma mai plang .Parca se auzea mai "neutru" vocea lui Cohen pe vechile boxe,oricum cred ca asta era exceptia,in rest totul se auzea strident,fiind pe alocuri obositoare dupa cateva melodii(indiferent de gen).

Sincer sunt foarte multumit de "perechea" Denon+Dali,cat despre vocea lui Leonard Cohen parca se aude mai "plina" mai naturala acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O solutie de burn:

pune boxele fata la fata la cativa cm una de alta.

una din boxe leag-o in antifaza la amp

cauta un ton generator online cu white noise

volum la ora 12

lasa-le sa mearga 2-3 zile.

din cand in cand leaga in antifaza si cealalta boxa.

 

Ideea e buna, am practicat-o cind nu aveam posibiolitatea sa las boxele sa cinte normal, cu niste mici amendamente:


Nu e nevoie de generator de zgomot de orice fel, se poate ( chiar e indicat ) cu muzica, de preferat mai "agitata", gen metall, etc. De preferat a se folosi mono, pentru a fi exact acelasi lucru in acanalul sting si drept.


Volum ora 12 e ceva f. relativ, depinde de solutia constructiva a potentiometrul;ui. Mai bine spunem ca am folsoi muzica la un nive mediu spre tare , x dB .Astfel evitam daune la difuzoare, mai ales ca atunci cind sunt puse fata in fata in antifaza nu prea mai ai control cit de tare e totul. Dupa ce stabilesti nivelul presiunii acustice, asezi boxele fata in fata si inversezi rosu cu negru la una din boxe. Astfel nu se vir mai auzi per ansamblu decit niste frecvente inalte, bass-ul si mediile fiind aproape complet atenuate ( datorita asezarii in antifaza, aproape); inaltele avind lungimi de unda mici vor mai razbate, dar nu sunt deranjante, mai ales pt vecini.


Nu le-as lasa 2-3 zile non stop, le-as mai da pauze, sa se raceasca bobinele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt sigur dar difuzoarele sunt proiectate sa intalneasca un anumit mediu acustic ca sa poata functiona corect.


Puse fata in fata in antifaza s-ar putea sa le intre in rezonanta difuzoarele de bas mai ales daca au porturile pe front...

 

Ma indoiesc sa poata aparea probleme, am aplicat metoda frecvent cit eram pe "Mosilor" si nu aveam conditii sa las boxele la rodat peste noaptre in conditii normale.


Pina la urma apare un push-pull care anuleaza unda rezultanta. Ce spui tu, cu bass-reflex-ul poate sa aiba sens, dar daca vrem sa fim "mai catolici decit papa" , atunci astupam cu ciorapi ( neaprat folositi, pentru flavor :lol: ) porturile de bass-reflex si am rezolvat. Difuzoarele "izobarice" nu au probleme in a functiona in regim de compresie, pe cind invers, da poate fi o problema......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate, ii rog pe Jack si Andi sa-mi accepte scuzele mele ! Ca am fost primul vinovat sau al doilea, acum nu conteaza. E mai importanta o relatie de amicitie virtuala, mai ales ca noi toti, care mai scriem pe forumurile existente, se pare ca suntem ultimii mohicani. Poate nu generatia urmatoare, dar a doua sigur, va reseta intreaga industrie audiofila cunoscuta de noi. :)


Perfect adevarat ce noteaza Jack - un sistem premiant ar trebui sa fie versatil in toate directiile, cu toate genurile muzicale ! Dar stiti cum e : "Pana la Dumnezeu, te saluta sfintii"..

Daca vreti o paralela, se poate lua cazul automobilelor : numai un "Rolls Royce Wraith", un Cadillac Sedan sau Aston Martin Vanquish te vor putea inunda de fericire si prospetime, dar pana la ele exista...celelalte. 8-)

 

:thumbup: Si eu imi cer scuze daca am "sarit calul", dar ma deranjaza enorm acuzele de mercantilism si insinuarile ca as posta strict cu interese comerciale. Nu sunt snob sa sustin ca nu reprezint o societate comerciala, dar pe forum intru rar in aceasta calitate, si nu cred ca cineva poate sa arate prea multe postari ale mele cu mesaj strict comercial. Intru de multe ori ca user simplu pasionat si chiar si busines-ul il fac in primul rind din pasiune pentru acest domeniu.


Mai mult chiar, nu vad de ce nu intra si alti comercianti, nu ii impiedica nimeni. Dar e simplu sa stam "in opozitie" si criticam de pe margine ( eventual prin "interpusi"), fie ca ne pricepem, fie ca nu, fie ca ceea ce criticam e un lucru prost sau bun. In final totul se rezuma la vorbele din bancul cu iepurasul, "Mai iepuraule, tu iar' n-ai basca! ".


In fine, daca cineva considera interventiile mele lipsite de orice valoare informationala. obiectivitate, as aprecia sa spuna si argumentat, daca are ceva personal cu mine, ii stau la dispozitie telfonic si, chiar si fizic. Cred ca e mai barbateste, nu birfe de cocote nesatisfacute.... :)


Legat de interventiile "aiurea-n tramvai", personal as aprecia ca, asa cum eu nu ma bag in subiectele de muzica clasica ale lui Gabi, unde sa zic "Saval nu face 2 bani dac nu e ascultat pe Moon ( zic aleator )" nici altcineva sa nu emita judecati de tipul " Ia mai ascultati bah niste MUZICA, ca toate "sculili" sunt o apa si-un pamint si dilarii ne minte....".


Referitor la muzica clasica, recunosc ca nu e genul meu preferat, dar asta nu inseamna ca nu-mi place. Din contra. Chiar daca in acest gen nu am bagajul de cunostinte al lui Gabi, nu sunt "pe linga" . Mai mult chiar, am frecventat intr-o perioada ( mai mult de un an) ateneul saptamina de saptamina, am fost in mai multe sali de concert apreciate international, inclusiv la FENICE. Recunosc ca am facut-o si pentru a-mi cultiva urechea cu sunetul LIVE al muzicii clasice, dar mi-a facut si placere. Pina intr-o zi ( seara), cind, ajungind in fata ateneului mi-am zis : " Ba ( Cristiii, ba Cristiiii :lol::lol::lol: ), da ce caut io aici?! Deja e cam mult, o dau in snobism ...." si am facut cale intoarsa. DA, mi-am dat seama ca nu e muzica mea, nu-mi intra direct "in vena", cel mult un "intramuscular sau subcutanat", nu-mi merge la suflet ca blues-ul ( de exemplu ) . Desi imi place , desi mai merg sporadic la cite un concert, daca se nimereste un Mayall sau Mayer sau Akkerman, Buddy Guy, Ronnie Woods samd ii aleg pe acestia din urma fara ezitare , chiar in defavoare lui Karajan ( daca ar mai trai, R.I.P. ) de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb aici intrucat tot s-a pomenit ceva de subiectul asta si chiar sunt interesat sa mai invat ceva nou si implicit sa aduc o imbunatatire in sistem. Cat de mult conteaza suprafata pe care sunt asezate aparatele? Eu spre exemplu, constrans de mobilier, am puse "sculele" pe un soi de polita mai groasa din mdf care sta pe niste picioruse direct pe parchet. Din experientele dvs ar aduce o imbunatatire a sunetului investitia intr-un rack? Cochetez cu ideea de a-mi face unul din mdf sau de a plasa placi de granit sub amp si cd player. M-ar ajuta ceva pareri, astfel incat sa stiu macar in ce directie sa experimentez. Cer scuze initiatorului topicului, si sper sa nu deranjeze intrebarea mea pusa aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru rodajul boxelor recomand o zi de functionare cu muzica celor de la Massive Attack. Trip-hop cu bas generat electronic. Aici exista si sub-bas, parca undeva la 18 hz, iar basul este juice-ul acestei gen muzical. Wooferele se vor misca continu si suficient de amplu incat dupa o sedinta de 8-10 ore boxa sa fie in parametri buni.

@andreic

Daca imi amintesc corect facuse Sugar niste masuratori cand a lansar celebrele platforme antivibratii prin care a demonstrat ca micro vibratiile pot afecta sunetul. Jack ar putea sa ajute mult cu sfaturile sale in aceasta problema, pentru ca invarte in fiecare zi diferite platforme ativibratii in showroom.

Atasez platforma construita de mine pentru amplificator. Urmeaza sa mai fac una si pentru cd player.

Este un sendvis de stejar masiv cu un material compozit.

suport.thumb.jpg.2e7738dfef6f5f581c5f6d15b2b7badb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns. Ati simtit vreo diferenta in momentrul in care ati introdus acel sendvis?

 

In primul rind ( cel putin asa gindesc eu ) , niste dispozitive de decuplare/izolare nu au ce sa faca rau unor componente electronice. Din contra, orice vibratie ( energie mecanica ) dauneaza sunetului , conform legii conservarii energiei , prin transformarea (partiala) a acesteia in energie electrica la nivelul circuitelor de semnal audio. Prin aplicare dispozitivelor de decuplare se vrea transferul unei cantitati cit mai mici de "vibratii" la nivelul device-urilor electronice, acestea fiind preluate ( transformate in caldura- tot o forma de energie) de catre aceste dispozitive. Acum, ca unele aparate sunt mai sensibile altele mai putin, e o alta discutie. Sunt enorm de multi factori care intra in discutie, cum ar fi masa suportului, masa dispozitivului, a aparatului, materialul pentru fiecare din aceste componente, incluzind carcasa aparatului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad o preocupare, dupa mine disproportionata, intre posibilele influiente mecanice care vin indirect spre player(oricare doriti, nu e important tipul lui) si mai putin pe cele care vin direct, aici ma refer la undele sonore datorate boxelor. OK, pardoseala vibreaza, masa vibreaza, rackul vibreaza, pana si boxa vibreaza, dar nu cumva este mai important impactul undelor sonore direct pe aparat? De aceea cred ca conteaza mult si aparatul in sine, carcasa acestuia si un eventual "elastic" in interiorul sau. Extrapoland am putea spune ca playerul ideal dpdv al vibratiilor e un laptop cu SSD, neavand componente mecanice! :silent:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În mediu solid se propagă cu viteza mai mare și unde transversale, nu doar longitudinale și probabil impactul asupra playerului e mai mare decât de la undele propagate prin aer. Cred ca la o presiune sonoră decentă pentru o audiție "casnică", impactul undelor "direct pe aparat" nu este foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@romanbun - comentezi contextual ca sa sustii un punct de vedere; nu vad nimic disproportional; exista o multime de discutii legate despre ce se intampla cu undele plimbarete prin camera; discutia aceasta este o completare.

PC-ul este cel mai bun transport, exista si masuratori care dovedesc asta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În mediu solid se propagă cu viteza mai mare și unde transversale, nu doar longitudinale și probabil impactul asupra playerului e mai mare decât de la undele propagate prin aer. Cred ca la o presiune sonoră decentă pentru o audiție "casnică", impactul undelor "direct pe aparat" nu este foarte mare.

 

EXACT! :thumbup:


Si in cazul izolarii acustice ( Atentie, a nu se confunda cu tratamentul acustic pentru imbunatatirea prpriei auditii ! ) , multi zic: " Pun un tavan fals cu vata minerala si nu mai am probleme cu vecinul de sus...." . FALS! Cea mai mare parte a vibratiilor se transmite prin pereti, care sunt in contact rigid si masiv cu podeaua. Ca sa atenuezi din ce mai ajunge la vecinu', mult mai eficient e sa izolezi boxa, sa o pui pe niste platforme decuplate elastic; bun, acum asta-i partea a doua ca vine la pachet cu penalizari majore in sunet, dar dpdv al izolatie e destul de eficient.


Iar daca vorbim de un CD player, da, e adevarat, acesta cind invirte discul genereaza vibratii care pot influenta negativ semnalul audio, dar daca ii punbem platforme bune de izolatie, acestea preiau din vibratiile mecanice de care vorbim, nu se intorc toate la circuitele audio. In plus, izolam si clelealte componente de vibratiile generate de "invirtenita"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cea mai buna atenuare e sa decuplam boxa elastic - OK

2. Ca sa izolezi acustic de exterior, cel mai bine e sa ai tavan si pereti grosi - OK

3. Sa se puna izolatori intre aparate si podea - OK

4. Sa impiedicam reflexiile si adunaturile de sunete in diverse puncte din camera - OK

5. Inseamna ca mai trebuie ca si aparatul in sine sa fie greu, sa nu vibreze la sunetul direct (si indirect). Sa punem o placa pe el sa fie mai greu? Nu prea se face asta... Inseamna ca punctele 1-4 ar fi de-ajuns... Si totusi mai mare incredere am in CD playerul Sansui care are 8 kg, decat in cel Yamaha care are 2 kg. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cea mai buna atenuare e sa decuplam boxa elastic - OK


Atenuare a cui?


2. Ca sa izolezi acustic de exterior, cel mai bine e sa ai tavan si pereti grosi - OK


Si mai exista si solutia "camera in camera", eventual cu cea interioara decuplata elastic si vata minerala intre pereti...


3. Sa se puna izolatori intre aparate si podea - OK


DA


4. Sa impiedicam reflexiile si adunaturile de sunete in diverse puncte din camera - OK


:crazy:


5. Inseamna ca mai trebuie ca si aparatul in sine sa fie greu, sa nu vibreze la sunetul direct (si indirect). Sa punem o placa pe el sa fie mai greu? Nu prea se face asta... Inseamna ca punctele 1-4 ar fi de-ajuns... Si totusi mai mare incredere am in CD playerul Sansui care are 8 kg, decat in cel Yamaha care are 2 kg. :idea:


Increderea e o chestiune subiectiva, se poate confirma la nivel obiectiv sau nu....Dar, intr-adevar, masa proprie e un factor pozitiv in atenuarea vibratiilor, implicit si pentru un oarecare plus de performanta, dar nu singurul si nici macar cel mai important. In rest, decizia intre Sansui si Yamaha....iti apartine in totalitate, cu atit mai mult ca nu ai specificat modelele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi puncteaza bine efectele nedorite ale cuplarie elastice a incintelor. Eu zic ca merita sa suporte vecinii si sa te certi cu ei decat sa renunti la cuplarea cu masa enorma (relativ) a podelei. Sa se mute...

Si da, transportul tre sa fie greu, cuplat cu rack-ul decuplat de podea :D

Fain sandviciul lui Robert cu amendamentul ca placa dim mijloc tre sa fie groasa si sus-josul subtiri. E discutabil unde efectul ar fi mai benefic, sub sursa sau sub amp, ne va spune el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Efectul ar trebui sa fie benefic in ambele cazuri. In cazul meu masa aparatelor are un rol important - amplif 28 kg / cd player 15 kg. Pentru cd player voi folosi material compozit aplicat peste lemnul de stejar masiv al comodei. Cd playerul este dotat din constructie cu spike-uri si tampoane absorbante, asa ca voi avea ceva treaba sa vad daca pot imbunatati performantele auditive.


Jack a explicat despre ce micro vibratii discutam aici si ma bucur sa-l vad ca posteaza din nou. In decembrie cand am fost la el, imi spunea ca se lasa de forum, pentru ca s-a saturat sa fie banuit la orice postare de interese mercantile. Ce nu inteleg unii este ca Jack dincolo de interesele sale comerciale are o experienta uriasa si poate sa ajute mult aceasta comunitate. Cand o sa intelegem ca dealerii nu au cum sa ne bage mana in buzunar, atunci cu siguranta o sa fim mai linistiti. Mare pacat ca aici nu sunt mai multi dealeri activi ca simpli forumisti, experienta lor practica ar fi putut clarifica unele chestiuni haudiofile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu atit mai mult ca nu ai specificat modelele

Sansui CD-X701i vs. Yamaha CDX-497.

Deocamdata discutam despre influienta directa a sunetului asupra partilor in miscare din player. Cred ca Jack are dreptate ca la volum decent, casnic, nu sunt probleme. Este foarte pertinenta argumentatia. Chiar si pick-up-ul, aparatul care se pune cel mai sus in rack, are un capac care ii protejeaza doza de vibratiile "directe". iar un pick-up decent are suspensie proprie, deci e decuplat de vibratiile de dedesuptul lui. Deci si acest subiect e OK.

Mai doresc sa subliniez un aspect: conceptul de dala flotanta. Este vorba de faptul ca o pardoseala corect facuta are urmatoarele straturi:

1. planseu din beton armat

2. strat sapa de egalizare

3. izolatie din polistiren

4. sapa armata

5. pardoseala calda-parchet, podele laminate, scandura.

Aceasta stratificatie se face cu scopul de a decupla pardoseala de structura de rezistenta, pentru a atenua vibratiile produse de deplasarea oamenilor, catre structura de rezistenta.

Stratul 5 daca e din fag ar fi bun ca e greu, nu vibreaza, dar e rece. Daca e scandura si nu e bine prinsa de sapa vibreaza, insa e calda.

In orice caz, cand se doreste sa se faca o camera sau o casa "audiofila" e bine sa fie ceruta parerea specialistilor.

PS

Dusmanul nr.1 al acusticii este rigipsul.


Motto:

Ascultati, ascultati, ascultati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romanbun, ai incurcat straturile. Recent am trecut prin acest proces, si conform proiectului ar fi cam asa:


Strat pietris pentru ruperea capilaritatii

Polistiren extrudat

Planseu beton armat

Sapa armata (armarea se face doar daca este cazul)

Sapa autonivelanta (daca este cazul)

Izolatie parchet

Parchet/dusumea/gresie/sau ce iti permiti


Nu ca ar avea vreo importanta majora, dar am tinut sa ofer informatia corecta. Daca se doreste, p0t atasa o imagine din proiect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@camiloiu

Ai dreptate cu varianta ta pentru pardoseala de nla parter a unei case, care acu' se construieste.

Varianta data de mine este pentru o camera de bloc sau la etajul unei case, care are planseu de beton. Se poate face si ca modernizare a unei camere, daca are inaltime corespunzatoare. Aceasta abordare nu e SF, ci era STAS inainte de revolutie. Ca nu se facea peste tot, e alta mancare de peste. :shifty:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.