Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare boxe


seba

Postări Recomandate

Buna ziua,as dori sa cumpar niste boxe mai "rasarite" pentru sistemul meu la care acum folosesc Mission MX 2. . Amplificatorul este Denon PMA 520 AE + Denon DCD 520 AE https://www.avstore.ro/amplificatoare/denon-pma-520ae/ .

Stiu ca amplificatorul este low-entry,dar consider ca poate conduce niste boxe mai bune decat actualele Mission. Pe scurt,bugetul este un +2000 lei,iar alegerile sunt Dali Zensor 3( noi) si Dynaudio Excite X12 (SH ) http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/dynaudio-excite-x12-maple-vandschimb/

As dori sa stiu daca sunt compatibile cu perechea Denon PMA 520 AE + Denon DCD 520 AE.

Din pacate avand domiciliul in Tulcea nu pot sa ascult boxele si nu as vrea sa dau banii pe ceva necompatibil.Desi inclin spre Dynaudio,frica mea este sa nu fie niste boxe pretentioase la amplificare........

Va multumesc in avans pentru raspunsuri,

Sebastian

P.S cum probabil v-ati dat seama sunt incepator ,asa ca as aprecia mult orice sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Camera are un 23 m2 maxim,iar boxe de podea nu cred ca vreau (voi avea maxim 1,5 m intre boxe).Sincer sunt multumit de amplificator,nu as vrea sa-l schimb prea curand.

Acum,ma gandeam ca Dynaudio ar fi potrivite pentru amplificator care scoate maxim 70 W la 4 ohmi Rated Output Power:

(4 ohms, 1 kHz, THD 0.7%)

70 W + 70 W

dar vad ca ma insel .Acum in 2000 lei ce boxe ar" suna bine" in combinatie cu amplificatorul? Dali Zensor 3 la 6 ohmi cred ca s-ar potrivi ( vad ca sunt foarte laudate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heco Victa Prime 702 https://www.avstore.ro/boxe/heco-victa-prime-702/ vad ca sunt laudate pentru faptul ca se potrivesc cu Denon PMA 520/720 AE ,dar imi este frica sa nu fie prea mult pentru camera si mai ales configuratie,vor fi asezate intre biblioteca si canapea (max 1,5 m intre boxe)

Sincer,caut niste boxe care sa contureze vocea si instrumentele,nu caut ceva sa "bubuie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc un sunet mai "muzical" care sa puna in valoare vocea si instrumentele:ascult Dire Strats,Leonard Cohen,Bruce Springsteen,Pink Floyd,disco anii 80+ ,Zamfir.

Desi nu ma incanta ideea de boxe de podea iau in consideratie Heco Victa Prime 502 , Kef iQ30 (cam greu de gasit) , Dali Zensor 3 si Focal 706.Pana la urma voi lua boxe noi.

Ce spuneti,care fac matching bine cu PMA 520 AE ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma voi lua boxe noi.

Ce spuneti' date='care fac matching bine cu PMA 520 AE ?[/quote']

Boxe noi, in jur de 300 euro, sunt cea mai mare teapa posibila ! Practic, cumperi o pereche de lazi cu difuzoare la valoarea unei casti HI FI mid level - Sennheiser HD 600 sau Beyerdynamic DT 880. :lol:

.

:roll: pai incerc sa iau ceva la 500 E.

Dali Zensor 3

Bowers & Wilkins 686 S2

Heco Aleva GT 202

Scansonic M-5

Focal 706

Kef iQ30

As inclina catre Dali Zensor 3 si Focal 706.Am gasit o postare cu Focal 706,care se aproprie de ceea ce vreau eu,sunet cald https://www.youtube.com/watch?v=__K3TOJxDFw Daca minunea aia de Pioneer 921K le duce asa bine,cred ca PMA-ul meu se descurca.

Problema este ca nu stiu cum se "pupa"cu Denon-ul meu.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taman ce am vorbit cu baiatul de la StereoMag,aveam de ales intre Dali Zensor 3( 1750 lei) si FOCAL CHORUS 706 (2400 lei).La ce am eu (denon PMA 520 AE) mi-a recomandat Dali Zensor 3....din explicatiile sale FOCAL CHORUS 706 nu ar merita diferenta de pret.Acum,influentat si de recenziile pozitive pe care le are Dali Zensor 3 cred ca astea sunt <

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa urmaresc vinzarile,inclusiv pe cele doua site-uri dedicate,sa vad cit tii acele incinte,o sa ingrosi rindurile celor care le vind.

Serios ca ma opresc aici,am deja o "pasarica" cu ceasurile (am o mica colectie de mecanice / automatice)japoneze elvetiene si rusesti....serios ca nu mai vreau o dambla in plus pe care sa cheltui banii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la inceput am spus ca mi s-a pus "pata" aiurea pe boxele mele (Mission MX 2) acum am si confirmarea,am discutat cu cineva din Bucuresti despre faptul ca vreau sa schimb boxele,iar el s-a oferit sa le cumpere.Asa ca a fost la AVstore sa le asculte,si mi-a confirmat ca fac un matching prost cu ce am eu.

A ascultat boxele cu Denon PMA 520 AE (pe care il am eu) Marantz 5005 si Yamaha (nu a precizat modelul).

Cu Yamaha au sunat foarte bine,cu Marantz acceptabil si dezastru cu Denon(din spusele lui parca tipau la tine si unele note aveau accente metalice....ceea ce pot sa confirm).

Acum ....avand in vedere ca de la AVstore le-am luat (la recomandarea lor telefonica) ce sa la spun:multumesc mult.Mai mult vad ca au promotie la combinatia asta nefericita https://www.avstore.ro/pachete-promo-stereo/mission-mx-2-denon-pma-520ae/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum dacă tot ma aleg cu boxe noi, cer niște sfaturi. Cablurile de la cd player sunt niște chestii ieftine. Are rost sa cumpăr ceva mai răsărit?.... Niște cabluri de 150 sau 200 lei (cele pe care le am cred ca mai mult de 10 lei nu costa). Acum cablurile de la amplificator la boxe au 1,5 m și sunt de 2,5mm. As vrea niște cabluri de 2,5 m, acestea trebuie sa fie mai groase?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai niste cabluri decente, nu te arunca la cabluri scumpe pentru ca nu cred sa simti diferente. Este ok 2.5mm sectiunea x 2.5m. Pe cablurile din sistem ai putea sa cheltui un 10% din valoarea sistemului. Mai intai insa asteapta boxele si asculta o perioada pe ele. Trebuiesc putin rodate, iar dupa investesti in cabluri daca momentan ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum dacă tot ma aleg cu boxe noi, cer niște sfaturi. Cablurile de la cd player sunt niște chestii ieftine. Are rost sa cumpăr ceva mai răsărit?.... Niște cabluri de 150 sau 200 lei (cele pe care le am cred ca mai mult de 10 lei nu costa). Acum cablurile de la amplificator la boxe au 1,5 m și sunt de 2,5mm. As vrea niște cabluri de 2,5 m, acestea trebuie sa fie mai groase?

 


In alegerea cablurilor (de boxe) , (mult) mai mare pondere are amplificatorul decit boxele in sine. Deci, e oarecum incorecta intrebarea " Am boxele X, ce cablu sa-mi iau pentru ele?". Amplificatorul e partea activa a circuitului, cablul e parte integranta a lui, deci el ar dicta. Acum e adevarat ca si boxa mai are un "feedback", dar, simplificind, ar trebui sa spunem corect "cablu de la amplificare". Ca sa fiu cit se poate de plastic ( lucru pentru care voi fi acuzat de vulgaritate de unii frustrati9 ), e ca si in alegerea prezervativului: chiar daca in mare parte femeia beneficiaza de folosirea lui, dimensiunea trebuie aleasa totusi de partener :lol: *


* - atentie, nu e un continut comercial, nu am mentionat nici o marca, producator de prezervative! :mrgreen:


Mergind mai departe, sectiunea cablurilor nu are relevanta in alegerea lor, nici nu reflecta calitatea. SUnt atitia parametrii care determina caracterul acestei componente ( aparent simpla ) secundare, incit e imnosibil sa descrii in citeva cuvinte, si, nu poti sa eludezi proba practica. Cu 150-200lei poti sa gasesti niste cabluri f. potrivite, dar ai de muncit. Daca ai un sistem complet luat de la un furnizor, sau daca acesta cunoaste bine componentele ( si asa ar trebui sa fie), te poate scuti de o buna parte din aceasta munca. Conditia este sa fi testat inainte, nu sa recomande "din burta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,mulțumesc pentru sfaturi. în lateral dreapta am o biblioteca,iar în stânga o canapea. În spatele boxelor (am loc sa las mai mult de un metru) am o draperie. Boxele vor sta pe niște postamente. Abia aștept sa ajung mâine acasă sa le ascult. Dacă tot scriu.....țin sa le mulțumesc mult celor de la avstore ca m- au înțeles și au acceptat să-mi schimbe mission cu Dali, după o luna și ceva. Am remarcat târziu cat de nefericita este combinația deoarece boxele au stat pe mobila, abia recent le- am pus pe postamente.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ajuta cu ceva,Denon pma 520 ae +dcd 520 ae + Dali zensor 3

 

Imi pare rau, dar nu am o experienta relevanta cu amplficatorul DENON pma520. Totusi, daca te ajuta, iti pot imprumuta niste cabluri care intuiesc ca ar putea fi potrivite, daca nu se confirma mi le aduci inapoi, fara nici o obligatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ajuta cu ceva' date='Denon pma 520 ae +dcd 520 ae + Dali zensor 3[/quote']

Dali Zensor au nevoie de suporti (asta daca inca nu le ai). Dupa cate stiu, au o textura mai transparenta... si nu uita : neaparat o mica ajustare a lucrurilor si mobilierului din incapere, ajuta enorm acustica.

Un mic secret : o biblioteca plina cu carti voluminoase si draperiile groase la ferestre, sunt binevenite.

 

Mai Motzarte, de unde stii matale de textura transparenta?! Aaaa, m-am prins! Probabil ai vazut pe net niste poze cu unele comanda speciala, aveau carcasa din acril transparent......acum se explica tot. Nu zic (,) ca ar avea sau nu un sunet transparent, doar ma intrbam de unde stii, si dupa aceea am asumat raspunsul. Atentie!!!!! Vezi sa nu le fi confundat cu Watterfall, alea sunt cu adevarat transparente, fiind cu cabinetele din sticla!


2. Ai vazut camera omului pentru a spune : " neaparat o mica ajustare a lucrurilor si mobilierului" ? Amu io-nteleg tu esti Mktzart reincarnat, dar cu toata genialitatea lui, nu cred ca era "clarvazator".


3." Un mic secret : o biblioteca plina cu carti voluminoase si draperiile groase la ferestre, sunt binevenite" .....Zau? Asta e o axioma? Nu de alta , dar eu, in vulgaritatea mea de plugar, am observat ca sunt incinte ( conventionale , nu panouri, etc. ) care se comporta mai bine cu absorbtie moderata ( draperie) pe peretele frontal si altele prefera peretele liber. Dar, cum am mentionat, experienta mea e una f. limitata, nu am vazut atitea poze pe net ca si tine, si, cum spuneai matale, minata strict de interese mercantile...... Oricum, iti multumim pentru ca ne impartasesti secrete din putul gindirii tale geniale! :clap::yawn:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ajuta cu ceva' date='Denon pma 520 ae +dcd 520 ae + Dali zensor 3[/quote']

 

Imi pare rau, dar nu am o experienta relevanta cu amplficatorul DENON pma520. Totusi, daca te ajuta, iti pot imprumuta niste cabluri care intuiesc ca ar putea fi potrivite, daca nu se confirma mi le aduci inapoi, fara nici o obligatie


Mulțumesc pentru oferta, cred ca voi mai aștepta cu cablurile, banii i-am investit în cd -uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ajuta cu ceva' date='Denon pma 520 ae +dcd 520 ae + Dali zensor 3[/quote']

 

Imi pare rau, dar nu am o experienta relevanta cu amplficatorul DENON pma520. Totusi, daca te ajuta, iti pot imprumuta niste cabluri care intuiesc ca ar putea fi potrivite, daca nu se confirma mi le aduci inapoi, fara nici o obligatie


Mulțumesc pentru oferta, cred ca voi mai aștepta cu cablurile, banii i-am investit în cd -uri.

 


Sa le asculti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.