Sari la conținut
HiFi Tech

Japonia vs Germania


Andi

Postări Recomandate

Saptamana trecuta am trimis cateva intrebari la doua firme audio, una din Germania, cealalta din Japonia. De la ambele am primit mesaj generat automat din sistem: de la cea din Germania ca ma roaga sa le aloc pana la 5 zile pt raspuns. De la cea din Japonia ca ma roaga sa le aloc pana la 3 zile pt raspuns. De la firma din Germania nu am primit pana in ziua de azi niciun raspuns (au trecut 7 zile, am zis ca poate or fi ocupati cu resoftarea VW-urilor), si nici nu ma astept sa mai primesc vreunul, in mod evident isi baga picioarele. De la firma din Japonia am primit raspuns chiar atunci dupa aprox. 1 ora, un raspuns foarte frumos, foarte detaliat, cu chestii legate de topologie, constructie, diferente si utilizare (niste amanunte care nu pot fi gasite altundeva), raspuns din care se vede ca persoana respectiva de la relatii cu clientii a folosit ora respectiva pt a cere detalii de la o persoana implicata direct in proiectarea sculelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai crede cineva in nemti ? :crazy: Sau mai bine zis oare cati ori mai fi nemti prin Germania ? La ora actuala UE mai marge din inertie. Inca 2,3 lovituri precum criza din Grecia , refugiatii din Siria si porcaria facuta de VW si ne facem tandari. Intotdeauna mi-a placuta UE si din tot sufletul imi doresc sa existe si in continuare dar cu politicienii de la varful ei e greu de spus daca ... nemtii vor mai fi nemti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa faza cu VW, nemtii au procedat "nemteste": au recunoscut, au demisionat etc. Daca erau francezi, de exemplu, sa vezi ce liste de scuze aveau pregatite si explicatii despre alinierea planetelor. :D Pe nemti i-a prins din intamplare, toti producatorii au facut la fel, deoarece de pe la Euro 4 incoace e cam greu spre imposibil din punct de vedere fizic sa te incadrezi in normele cerute. Chestie de conjunctura, acum o sa apara VW cu 15CP si noxe mici, dupa care o sa se alinieze si restul producatorilor. Oricum va recomand masinile japoneze (nu chiar toate, ca au si ei "nemtii" lor).

Legat de audio, eu am avut o experienta "placuta" cu o firma americana, care m-a plimbat vreo 3 saptamani de la un om la altul si inapoi si pe la partenerii din Europa si inapoi, pentru o simpla informatie tehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut alt tip de experienta cu o firma americana: de la o simpla intrebare legata de un produs au ajuns sa ma bombardeze cu mailuri de super oferte (pret din ce in ce mai mic) pt acel produs, cu mega discount special pt mine, cu transport inclus, cu accesoriu inclus etc etc :)


PS Am masina japoneza, lol :D

Mai exact aia care e pe primul loc in clasamentul UK Reliability Index :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multe "incidente izolate" cu nemtii mai ales in ultima perioada' date='[/quote']

 

Personale ? Sau din citite ?

 

Si, si. Ajung destul de des pe acolo (mai exact prin Bavaria) din motive familiale (familie raspandita in zona :) ). Ideea e ca lucrurile nu mai sunt chiar cum au fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot legat de auto, parca prin 2011 seful de la Fiat zicea ca valorile declarate de nemti sunt "extraterestre" (adica incerca sa spuna ca nu pot fi obtinute in realitate prin tehnologie cunoscuta), iar nemtii de la VW au sarit imediat ca e vorba doar de invidie si neputinta in fata superioritatii tehnologiei germane. Ma tot gandesc, mai frate, cat tupeu...Acum pare oarecum chiar comic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zvon: americanii stiau de mult problema VW, doar ca la vremea la care au aflat nu era chiar asa important.

Lumea se pregateste de o alta recesiune (bursele asiatice sunt foarte jos, acolo s-au pierdut mii de miliarde dolari) si se pare ca de data aceasta americanii nu vor sa fie headline ca la ultima recesiune. Daca va amintiti au nationalizat 3-4 banci private cu banii FED-ului. Daca nu faceau asta aveau razboi la ei acasa chiar cu poporul american.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.