Sari la conținut
HiFi Tech

Producatori HiFi romani


dinica

Postări Recomandate

Cumva ești în eroare , mai există cel puțin un producător care vizitează acest forum ... Dar din anumite motive , dorește să stea în umbră .

Nu produce pentru piata noastră , lipsa educației si nivelul maxim de manelizare al potențialilor clienți de pe plaiurile mioritice , boicotează orice produs " Made în România " .

Despre comercializarea unor produse DIY nu putem discuta , astea sunt excluse din start de " băștinașii mioritici " .

Cabluri se pot face , dar nu se pot vinde , indiferent de calitatea acestora .

De ce ? Eu cred ca orice produs trebuie să aibă în spate un producător recunoscut pentru calitate , și obligatoriu trebuie să ofere o legendă "audio " , care se bazează pe o filozofie aparte .

Sper ca înțelegeți la ce mă refer...

 

Din cate cunosc eu Viobio vinde si in Romania. Nu la fel de mult ca peste granita, insa sa nu uitam ca piata romaneasca de hifi de calitate este destul de mica. Nici afara nu stau prea roz lucrurile. In ultimii ani se inchid din ce in ce mai multe showroom-uri de hifi.

Problema producatorilor romani de hifi (exclud din discutie pe Nucu, Viobio) este ca se plang aprioric de cumparatorii romani fara sa fi investit un cent intr-o piata ce ar fi putut sa le creasca cifra de afaceri cu niste procente. Apoi o afacere este mai mult decat manufacturarea unui produs. Citesc cu interes despre chinurile facerii hifi ale lui Raimond aka Greieras si primul lucru de evidentiat este lipsa unui mesaj coerent catre posibilii clienti. Nu mai spun de abordarea lui in ceea ce priveste design-ul aparatelor; ultimul lui amplificator pare desprins din filmele cu daci. Nu exista un studiu serios de design, nu exista o idee coerenta despre ce ar dori sa ofere cu aceste aparate, nu exista un aparat terminat cu care sa poata merge la o prezentare. Greiere sa nu intelegi ca am ceva cu tine, ba din contra as dori tare mult sa reusesti, insa drumul este greu si din ce intuiesc vei sfarsi prin a abandona acest frumos proiect pasand responsabilitatea manelistilor romani.

Eu unul chiar imi doresc sa cumpar un produs romanesc, insa nu am ce. Poate la anul am sa cumpar un amplificator de la Viobio unde din ce am vazut pana acum exista un raport pret performanta excelent. De asemenea mai sunt convertoarele D/A ale lui Nucu ce nu sunt cu nimic mai prejos comparate cu alte produse de peste mari si tari.

http://audiobyte.net/


PS: Victor, nu stiu despre ce alt producator vorbesti. Daca acel producator este reprezentat de tine, nici nu ma mir ca vinde 0 produse in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja a fost menționat de Raimond , este vorba de Nucu Jitariu , cred ca nu mai e nevoie de vreo prezentare specială .

Cât despre mine , nu e cazul să fii răutăcios .

O să mă înscriu pe lunga listă a producătorilor din România intr-o altă viață , asta e pe terminate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica nu inteleg contextul in care vorbesti despre mine. Victor s-a referit la Nucu Jitariu din cate observ. Daca tot ai adus vorba despre mine, da , sunt multe lucruri de pus la punct, mai ales cand esti singur si fara prea multi bani. Nu s-a inghesuit nimeni in afara de Victor si Alexmm(pe care probabil ca nu-l cunoasteti) sa ma ajute in vreun fel, macar cu vreo idee. In plus de ce nu intrebi macar sa vezi cum stau lucrurile la momentul actual ? Ai uitat ca eu fac module care sunt integrate in amplificatoarele electronistilor, a diy-erilor. Ceea ce ai ascultat la Viobio a fost un amplificator compus din aceste module. Intre timp s-a ajuns la versiunea a-2-a . Odata cu aceasta versiune exista si un amplificator final de putere , constituit pe baza acestor module(v2), care se adreseaza si utilizatorului final, audiofil. Acest amplificator este terminat de peste o luna si este in probe la cati mai multi audiofili pentru a culege impresii. Nu este vina mea ca nimeni de pe acest forum nu s-a inghesuit sa-l asculte si ca a starnit curiozitatea multor audiofili de pe forumul cu computere. Amplificatorul este "la liber", il poate audia oricine.


In privinta designului, haide sa nu fim rai. Nu poti sa spui ca acest aparat arata din era...dacilor. De curiozitate fa-ti timp macar un minut sa-l vezi real si apoi mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, ce faci tu se numeste afacere privata. Cine vrei sa te ajute? Tu crezi ca in momentul in care am deschis barul am umblat dupa ajutor pe la cunoscuti? :P

Pentru mine, amplificatorul tau, cu scrisul acela arata exact cum am spus, de pe vremea dacilor. :D

1. Daca ai finalizat produsul de ce nu ai incercat sa faci un eveniment de prezentare?

2. Activezi pe trei forumuri, puteai sa inviti oamenii la un eveniment de lansare. Cumparai 2 sticle de cola, 2 pungi cu saratele, aranjai un sistem cu amplificatorul, gata. Veneau 10 oameni, acestea povesteau la alti 10, etc.

3. Iti construiai o pagina de web, o pagina de facebook, te apucai de PR asa cat te pricepi. Daca tu crezi ca postarile tale in care spui cat de bine masoara aparatul tau sunt de ajuns, te afli intr-o eroare grava. :idea:



PS: Eu unul nu am cum sa testez aparatul tau acasa pentru ca nu am un preamp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu cele de mai sus mai putin ca arata ca pe vremea dacilor, mie nu mi se pare ca e chiar asa de rau, chestiune de gust. Cam care e pretul amplificatorului, in varianta finisata, excat ca in poza ?

Eu am un DAC care are iesire variabila si mi-ar place sa-l testez, cu timpul nu stau prea bine in perioada urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de Cola si pufuleti e problema, nici macar de spatiu pentru ca am facut rost. Ba am cumparat si canapea noua pentru asa ceva. Buba mare vine de la boxe, nu am boxe serioase. HGP-urile mele sunt mici, in niciun caz bune de prezentare. Auzi man daca ai bar, n-ai si boxe ? Nu vrei sa-ti faci in acelasi timp si tu reclama la bar ? De ce n-ar merge cuplate interesele ? Primul rand il platesc eu pentru toata lumea. ;) In rest sa prespunem ca printr-o minune esti inebunit dupa sunetul amplifului dar fata te face sa vomiti. Pai ce asta e o problema ? Da-o dracului de fata ca vorbesti direct cu producatorul. Ti-o comanzi dupa gustul tau. Argintie, neagra, cu scrisul mai modern sau mai clasic, cu eu stiu ce prelucrare mecanica doresti, etc. Poti sa treci si DINICA AMPLIFIER by RaimondAudio daca doresti. Asta este si un avantaj ca flexibilitatea este maxima.


Bogdan pretul este de 999 de euro la cheie, exact ca in poze. Daca ai curiozitatea sa-l asculti, oricand da-mi de stire in ce perioada ai chef de el ca sa-l am acasa. Ai intuit perfect, exact pentru combinatia directa cu un DAC cu iesire variabila l-am facut. De ce ? Pentru ca asa se obtine maximum de calitate. Amplificatorul va vedea intotdeauna aceeasi impedanta de iesire a sursei indiferent de volumul la care asculti. Plus ca este calea cea mai directa de semnal. Este cea mai audiofila varianta din cate am testat eu care pe undeva te mai scuteste si de niste bani. Scapi de preu si de inca o pereche de cabluri interconect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde se vede ca marketingul ăla de-l înjura lumea și în care marii producători bagă munți de bani, nu-i chiar lucru simplu. Ba chiar de la un nivel încolo, este o știință cât se poate de exactă, bazată pe statistică, modele matematice, instrumente avansate de analiza etc. De la schema produsului pana la a scoate banii din buzunarul clientului, cateodata e drum foarte lung.

Raimond, nu dezarma! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond , am specificat clar ca nu poți înțelege gândirea consumatorilor din România , treaba asta a fost clarificata secolul trecut de Coșbuc , în capodopera " Moartea lui Fulger " , ultimele două strofe ...

Aviz amatorilor de senzații tari :) .

 

Asta e scuza ta pt ca nu poti sa vinzi? "Consumatorul e de vina"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Hai sa dam cartile pe fata,sa nu fim ipocriti,piata audio din Romania e moarta,imbalsamata si cu pomana de 7 ani,la fel ca piata electrocasnicelor,incepind cu 2008 de cind a inceput criza asta din care nu mai iesim,totul a plecat la vale,

consumul a scazut dramatic la toate capitolele,nu este de vina numele brandului,dealerul,cumparatorul,NU SUNT BANI! Banii multora intii se duc pe credite,mincare,utilitati,cine mai are bani de hobby? Daca mai ai si copii ...ai incheiat socotelile cu orice hobby.

Daca inainte se mai faceau credite de nevoi personale sa cumperi un amp,incinte sau sa mergi in Grecia (cunosc citeva cazuri) azi nu mai este nimeni nebun sa faca un asemenea credit pt a cumpara nu stiu ce scule,oricum romanul e mina sparta ,daca are cheltuie,daca nu .....

Am mai spus si o repet,audiofilia este un hobby scump,este audio de lux,nu este pentru oricine.

Citi cunosti tu care au salariu de 1000 de euro?

Daca te uiti la bilantul celor care vind scule audio te sperii,adica e cu -

 

Piata audio s-a diminuat progresiv in ultimii ani peste tot nu doar la noi, n-are rost sa ne plangem de mila. Piata audio devine tot mai mult de nisa. Am mers foarte des in ultimii ani in Germania - Austria si inclusiv acolo au disparut firmele de audio una dupa alta. La fiecare vizita mai mergeam la cate un magazin hi-fi de care stiam ca trebuie sa fie acolo si vedeam ca deja intre timp disparuse. La un moment dat prin 2011 se inchisesera trei magazine din Viena in decurs de o luna. Cine viziteaza si forumurile de dincolo poate vedea ca si acolo se plang userii de piata audio care se restrange tot mai mult. Deci nu e doar la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond ' date=' am specificat clar ca nu poți înțelege gândirea consumatorilor din România , treaba asta a fost clarificata secolul trecut de Coșbuc , în capodopera " Moartea lui Fulger " , ultimele două strofe ...

Aviz amatorilor de senzații tari :) .[/quote']

 

Asta e scuza ta pt ca nu poti sa vinzi? "Consumatorul e de vina"?

Eu nu am oferit si nu ofer nimic spre vânzare , cel puțin până în martie 2016 , după pensionare .


După acea dată , dacă o să fiu sănătos , mă voi gândi la o mică investiție în domeniul audio .

Așa , de distracție , fără pretenții privind profitul .

Totul ține de disponibilitatea mea , sănătatea e intotdeauna pe primul plan .

Am câțiva prieteni care mă tot bat la cap să inițiez un brand " național " , dar ... nu e ușor .

Sunt multe variabile , nu e cazul să aruncam banii pe fereastră .

Nu mă joc cu banii altora , nu am garanții ca " ceva " va merge spre bine !

Până una alta , cred ca Raimond este pe drumul cel bun , sunt alături de el ( sufleteste ) în dezvoltarea proiectelor din gama SARA .

Scuze pentru offtopic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe-afara mai avem un roman care ne face cinste: Dl. Moldovan din Verona cu ale lui "Gabri's amp".

Vio, daca mai tine legatura cu dumnealui, poate ne da niste informatii despre cum merge treaba in partea aceea a Europei.

Mai dadusem peste un domn, Bogdan parca, era pe undeva prin Canada daca mi-aduc bine aminte, cu niste realizari de exceptie mai ales amplifuri de chitara ( pe lampi, evident!)

Asa ca nu e dracu' asa de negru! Muzica si bani sa fie ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt câțiva , puțini dar buni ... Tibi Vicol & Dan Zup & Andy , Crissugar , Felixx , nu stiu daca pot fi mentionati cei care au realizat componente gen surse , module amplificatoare, filtre pasive personalizate pentru incinte acustice : Sorteh , Alex mm , DjLeco , Shambala etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.