Sari la conținut
HiFi Tech

Andi

Postări Recomandate

Cred ca ar fi binevenit un subiect pe aceasta tema, ledurile si plasmele sunt parte obligatorie a unui sistem home cinema pus la punct si poate sunt aici pasionati de acest domeniu.

Personal, am acumulat o oarecare experienta, modesta totusi, in domeniul LCD\LED-urilor pe parcursul a aproape 10 ani in care am detinut diverse modele si am studiat piata si mi-ar face plecare sa discut si cu altii pe acest subiect.

Eu detin un led middle level Sharp de seria 6, de 50 de inchi, panou de 100 hz, contrast masurat de 4200 si nivel de negru de 0,04.

 

Daca doriti sa discutam, doriti sfaturi, aveti sfaturi pentru altii care doresc sa achizitioneze si sunt nehotarati, bagati mare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Intreaga tehnologie 3D este un fiasco, fie ca este vorba de televiziune sau cinema. Singurul cinema 3D unde merita sa vezi un film 3D este Imax. Din pacate si in acest caz limitarile tehnologice sunt evidente si enervante. Viitorul este realitatea virtuala.

4K este un alt bullshit de marketing. Trebuiau sa vina cu ceva nou si au lansat tehnologia 4K. Nu am auzit sa existe transmisii 4K pe scara larga, contentul 4K este redus aproape in exclusivitate la filme, etc. Oamenii cumpara televizoare 4K in speranta (indusa de campaniile de marketing) unei imagini mai performante. Vrajeala vrajitoreasca! :pig:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Upscalingul iti spune ceva?

Nu-si ia nimeni tv de top sa se uite la protv sau prima tv, ci pt filme. Iar filme 4k sunt deja garla.

Sunt multi retrograzi care au acum aceeasi atitudine fata de 4k pe care o aveau altii cand aparuse fhd-ul, gen "nu merita domne, nu sunt canale fhd" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Upscalingul iti spune ceva?

Nu-si ia nimeni tv de top sa se uite la protv sau prima tv, ci pt filme. Iar filme 4k sunt deja garla.

Sunt multi retrograzi care au acum aceeasi atitudine fata de 4k pe care o aveau altii cand aparuse fhd-ul, gen "nu merita domne, nu sunt canale fhd" :)

 

Andi, am vazut cu ochii din cap aproape toate televizoarele 4k de top. Cand pe acestea rula demo-ul 4K, parea ca imaginea este 3D, senzatia de imersivitate era coplesitoare. Daca inlocuiai demo-ul cu un film 4K totul disparea ca prin farmec. 4K este o tehnologie extraordinara. Din pacate ca sa isi arate adevaratul potential este nevoie de un ecran mare, minim 65 inch spun ochii din cap. :cyclops:

Filmele 3D sunt cam in aceiasi situatie. Tehnologia 3D pentru cinema este cu adevarat impresionanta in format Imax (image maximum). Dupa ce vezi un film la un cinematograf Imax, restul proiectiilor 3D devin o pacaleala.


PS: Discutam despre 4K, nu despre televizoare de top.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4k sieu as zice ca in mare este un pic inutila pe televizoare de dimensiuni medii la o analiza sumara dar am remarcat ca totusi densitatea de pixeli mai mare ofera o imagine mai fluenta,fluida, nu stiu cum sa ma exprim. Parca ochiul incepe sa "uite" ca se uita la tv. Parca este mai odihnitoare imaginea vazuta pe televizoare cu densitate foarte mare de pixeli. In rest, chiar daca nu prea ma pricep la tv-uri, m-a fascinat OLED-ul de la LG. Am inteles ca de anu acesta si Sony va intra tare cu OLED. Samsung ca sa fie mai cu motz s-ar parea ca le va da in cap cu o tehnologie noua, QLED, o combinatie intre OLED si QuantumDot LED.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa isi arate adevaratul potential este nevoie de un ecran mare, minim 65 inch spun ochii din cap...

 

E clar ca esti 4k hater. Ce minim 65 inch cind avem si mobile cu ecrane de 5,5 inch si rezolutie 4K ? Daca ochiu meu vrea sa se delecteze cu 4K pe telefon si portofelu ie gros de ce te opui matale ? Ce producatorii nu trebuie sa manince si ei un pic de caviar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LIKE!


Eu momentan detin 2 FHD samsung, ambele 3D.

Vizionez destul de mult continut 3D (filme 99,9%), mie imi place.


Nu am optat inca pentru 4K deoarece sint foarte multumit deocamdata de 1080P.


Si pe calculator, la joace (da ma joc chiar de fac 46 ani peste putin timp), tot 1080P pe un 27 inch, dar la 144Hz/3D Nvidia.

Feelingul este deosebit, ma joc doar shootere.

Odata ce ai jucat Tomb Raider sau Metro 2033 in 3D, nu mai vrei inapoi la 2D.

Eu sint PRO pentru 3D.

Cind am sa consider, voi migra la 4K sau ce o mai aparea atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca bine zici :) . Din pacate eu nu ma mai joc de mult, dar asta din lipsa de timp nu ca nu as vrea. Tomb Raider, Bioshock, Witcher, Mafia I, Far Cry I si II si cel mai drag sufletului meu Syberia I si II, anul asta apare si III, pe asta fac pe dracu in patru si o sa-l joc. Am si eu un monitor de 27 inch 3D dar din pacate am descoperit in scurt timp dupa ce l-am luat ca nu suport ochelarii activi. Nu-i bai ca are refresh de 200 si e un monitor foarte bun. Asa ca la Tv m-am orientat catre LG, cu ochelarii pasivi nu am probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar merita adaugat in topic si Video Proiector? Pe viitor ma gandesc sa achizitionez unul pe lampi. Deocamdata am un Philips 46PFL9706, 200 Hz nativi, scalare pana la 1200 Hz ecran full LED, filtru anti-albastru(cum ii spun francezii) si sunt super multumit de el. Pe langa imaginea superba care o are, si impreuna cu un blu-ray player ca si Oppo chiar si pe mkv-uri e ceva de nedescris, sa nu spun cu blu-ray disc. Si ce mai ador la el e Ambilight-ul, eu il gasesc extraordinar, iti da mai multa profunzime.


Si sa-l "atac" putin pe domnul CTP, ati vazut un negru mai griicios ca pe Samsung?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Se pare că Samsung au căzut (meritat, zic eu) pe locul 3 în segmentul televizoarelor premium. Meritat, pentru că au încercat să prostească într-un fel utilizatorii cu QLED-ul lui pește prăjit.

https://uk.reuters.com/article/uk-samsung-elec-tv/how-samsung-fell-behind-sony-and-lg-in-the-premium-tv-market-idUKKBN1I24K8

Viitorul pare a aparține oledului. Din păcate, japonezii, Sony și Panasonic nu au forța financiară necesară pentru retehnologizare, așa că se vor mulțumi deocamdată să cumpere panouri oled de la LG. Ținând cont că panourile oled (atenție: oled, nu led, care sunt cam varză la LG) LG par a fi de calitate și că LG au găsit rețeta secretă pentru a le produce eficient, mai mult ca sigur situația va continua în următorii ani și LG va rămâne singurul producător fiabil de panouri oled. 

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aș spune că panoul de la LG este cel mai bun....panou oled :)

În acest moment, în topul lanțului trofic se află niște modele din seria EZ de la Panasonic. Au o procesare fantastică. Sunt construite împreună cu niște profesioniști în culori de la Hollywood. EZ1000 e folosit chiar în producția blockbuster-urilor actuale.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Au apărut ofertele bune la tv-uri.

M-am hotărât la un Sony XE8596, cu diagonala de 75 inch (189,3 cm). Puțin mai mare decât vroiam eu inițial (65), dar oferta era foarte bună, am observat că la noi poate fi găsit cel mai ieftin din Europa în acest moment, deci nu îl puteam rata. Trebuie să regândesc spațiul în care îl voi așeza, dar până acum face toți banii.

Procesor video Xtreme 1 și panou Triluminos pe 100/120 Hz și, bineînțeles, Android.

IMG_3212.jpg

IMG_3215.jpg

IMG_3220.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan VT-ul Panasonic imi pare greu de batut. Nu are luminozitatea si contrastul unui led, dar are negrul si culorile naturale. 

Cum este televizorul? Am citit si bune si rele despre el. Scrie cateva randuri aici. Sper ca de anul acesta sa facem articole despre televizoare in revista. Poate o sa le scrii tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput mi se parea urias, acum mi se pare normal.

Chiar spuneam cuiva ca imaginea e foarte ok, dar acum nu pot sa zic ca e vreo revelatie. Pt asa ceva trebuia sa imi iau un ZD9 la aceeasi diagonala, dar fiind sarac, nu imi permit asa ceva.

Pt pretul lui e o super afacere, zic eu. 

Apropos, mi se pare chiar hilar ca la noi un model inferior, W8, e mai scump la aceeasi diagonala ca XE, care e superior din toate punctele de vedere. W8 la diagonala asta depaseste 10.000 lei, deci e mai scump cu vreo 400 de euro.

Una peste alta, redarea miscarii e top of the top si se stie ca in momentul asta Sony nu au rival la acest capitol.

Nu am test de rezolutie verticala in 4k, dar reda cu imagini in miscare full hd (1080 de linii) absolut impecabil. Bineinteles, cu interpolarea activata.

Luminozitate suficienta pt HDR real.

Bonus mare designul, cu spatele metalic, nu multe au asa.

Mi-ar placea sa scriu cate ceva despre televizoare, insa trebuie sa mai ma pun la punct cu noile tehnologii (gen Dolby Vision, versiunile de HDR, HLG etc) deoarece in ultimii doi ani nu am mai prea tinut pasul, m-am concentrat foarte mult pe audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.