Sari la conținut
HiFi Tech

Cataloage vintage / literatura hi-fi


Shibata

Postări Recomandate

Este o mare greşeală, făcută poate de cei neiniţiaţi sau poate de cei ce caută gâlceavă cu orice preţ să trimitem în derizoriu acest subiect. Deşi îmi place sunetul anilor '70, evident renovat bine în ce priveşte componentele ce se modifică sau chiar se duc în timp, ascult şi scule, sisteme noi, chiar şi scumpe prin bunăvoinţa prietenilor mei şi mai ales prin bunăvoinţa diler-ilor autohtoni de sisteme ''High End'' lucru pentru care folosesc această o cazie să le mulţumesc. Sunetul anilor '70 este atât de frumos, evident minuţios construit, încît îmi vine greu să îl compar cu nişte entry level-uri actuale, care chiar şi aşa costă cu un ordin de mărime mai mult decât un sistem vechi dar recondiţionat cu simţ de răspundere. Repet nu tot ce e vechi sună, sau poate eventual suna bine. Pe de altă parte grăsimea, catifeaua, dulceaţa anumitor sisteme vintage (coroborate cu viteza, vâna şi forţa sunetului nou obţinut) la sculele refurbished nu o regăsesc acuma chiar şi la bani substanţiali. Evident că mai sunt şi excepţii moderne, dar trendul ăsta este. Cel puţin pentru mine contează enorm plăcerea de a asculta a la long. Şi anume să nu fiu stresat de sunet după un anumit interval de timp...să îmi omoare pofta de a mai asculta în continuare. Totul trebuie să curgă, dacă se poate la infinit.

Cei care privesc cu spatele sistemele vintage (unele dintre ele) poate, cred, nu au ascultat ce pot ele aduse în minţile lor, ba poate chiar nu au percepţia formată pentu aşa ceva. Totul stă în încercare şi comparare.

Ca de obicei adevărul e împărţit dar dacă ne uităm la bani cred că trebuie să considerăm şi variantele vintage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...

Cu ocazia reînvierii topicului, am văzut şi eu imaginile cu cataloagele. Oau, ce design avea acel Luxman K-03! Mi-a căzut faţa! După toate kitschurile oribile postate de userul gabywo, parcă aveam nevoie să văd pe acest forum şi ceva de bun gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.