Sari la conținut
HiFi Tech

Analogic vs Digital


nicumur

Postări Recomandate

Pentru a mai baga putin batul prin gard :lol: tin sa reamintesc tuturor ca formatul analogic (ceea ce inseamna "asemanator cu") este, asa cum ii zice si numele ASEMANATOR cu realitatea.

De cand lumea si pamantul asemanator nu inseamna copie fidela :lol:

Intre semnalul original si sa zicem o placa de vinil se pierde destul de multa informatie muzicala (la masterizare, la scrijelirea matritei, precum si la la presarea vinilului (si aici mai intervine si compozitia vinilului, deoarece nu toate materialele sunt egale :mrgreen: )

Nemaivorbind de faptul ca se pierde informatie muzicala si la redare (si uneori chiar multa, daca pick-up-ul nu este de top, doza cu ac nou, doza nereglata, etc., etc.).

Basca, vinilul se degradeaza cu fiecare auditie :shock:


Vinilul are un singur avantaj major fata de formatul CDDA - nu este "castrat" in plaja 20-20K Herti - (desi, un sunet grav in plaja sub 50 Hz de pe vinil se aude inainte sa fie citit de acul dozei :lol:) - dar sunt castrate amplificatoarele si boxele :lol:


Distorsiunile gadilatoare de urechi si creier induse de formatul analogic (si de amplificatoarele cu tuburi as adauga) sunt cele care ne spun ca analogicul este mai cald, mai placut, mai...


Digitalul nu are cum sa sune "metalic", ca nu are informatie in plus care sa-l faca sa zdrangane :lol: - pur si simplu este sunetul fara distorsiunile pare cele care plac la ureche.


Sper sa nu fi declansat o furtuna intr-un pahar cu apa :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limitarile vinilului "e" multe: de exemplu, partea dinspre interiorul discului nu poate reproduce acutele (nimic peste 12kHz) iar limitarile mecanice fac ca basii sa fie masterizati aproape monofonic. Si asta ca sa nu vorbim despre raportul S/N al unui vinil... Desigur, "gaghila" urechea in mod placut dar asta-i din cu totul alte motive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca un sunet analogic cu adevarat bun costa: un pick-up scump, un mag scump, si niste discuri scumpe. Din discuri ieftine de pe la noi gen electrecord sau alte firme nu prea am observat sa iasa ceva ce aduce cu un sunet de calitate. Practic e doar pt cine isi permite cu adevarat niscule scule high end.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut chestia asta pe un alt forum' date=' poate cineva explica acest grafic?


13.gif[img']http://www.6moons.com/audioreviews/feickert3/13.gif[/img]

 


A fost pusa mai demult chiar pe forumul asta, pe topicul "computer audio".

 

Ups, nu am observat. :mrgreen:

Ce înseamnă mai exact "impulse response"? Şi cum de vinilul e egalat doar de DSD?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite articolul original:


http://www.merging.com/products/pyramix/dsd-dxd


Si articol ajutător: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Pulse-density_modulation

 

Ok, mulţumesc. Mă pun pe citit. Sper să pricep ceva. :) DSD-ul ăsta devine din ce în ce mai interesant. La fel şi vinilul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut adevarat, avem si "audiofili" care merg la dealer sa-si testeze sistemul de mii de euro cu cu muzica lor preferata (MC Hammer, Milli Vanilli sau CC Catch). Eu ma refeream la inregistrari de referinta, poate un Jazz at the Pawnshop de ex., procesat cica analogic cap-coada. Desigur, editia originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,ce ne facem cu "placile" care sunt editare azi?Sunt "trase" tot după "dijital", credeți ca se copiază după banda sau alta "placa"?

:shock: nu

 

Cele care au fost masterizate analogic sunt produse având ca sursă benzile master analogice, iar cele care au fost masterizate digital sunt produse având ca sursă benzile digitale :P:P:P . Oricum, chiar şi la masterizările originale digitale, am înţeles că pentru vinil se face masterizare nouă, din motive tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andi - convertoarele d/a nos au alta abordare tehnologica; marketing se gaseste pe toate drumurile.


Un link despre tehnologia convertoarelor d/a nos cu marketingul aferent (articolul este din '97, multe sau schimbat de atunci)

http://www.sakurasystems.com/articles/Kusunoki.html


link cu convertoare d/a nos ce pot fi cumparate in prezent

http://www.audiostream.com/content/non-oversampling-nos-dacs-list

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja este multa matematica la mijloc, treaba se poate demonstra pe hartie. Nu mai tine de ureche sau de ce crede unul sau altul. N-as putea insa sa-ti dau acum un link.

 

Din ce am citit, ideea de baza e ca playerelor cu dac fara oversampling le lipseste filtrul digital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.