Sari la conținut
HiFi Tech

Cabluri Siltech


camiloiu

Postări Recomandate

Sunetul live este referinta' date=' la el trebuie sa ne raportam.[/quote']

Asta e foarte corect si din punctul meu de vedere. Sunetul live e reperul. Sunetul live e neutru. Sunetul live e reperul de neutralitate.


Sistemele foarte bune(asa cum au unii forumisti) - dar si foarte scumpe (din pacate) vor putea reda un sunet mai apropiat de cel live. MAI apropiat, dar niciodata identic. Cu o conditie: sa cante intr-o camera de auditii ideala, adica unde s-au facut masuratori precise si apoi a fost tratata foarte bine fonic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pilgrim,cred ca din toate discutiile astea s-a omis esentialul.Spune-ne / arata-ne si noua,ce sistem detii,si in ce camera asculti....asa....de curiozitate.Ca tu faci comparatii cu ce prezentam noi,dar tu nu ne arati nimic.

 

Nu este deloc esential ce sistem am eu si in ce camera ascult din moment ce n-am afirmat si nici n-am pretis NICIODATA ca am un sunet neutru. Si n-am facut nic un fel de comparatie. Ai grija la ce afirmi, caci asta e o insinuare.


Din contra, am spus ca neutralitatea e un fel de fata morgana: o cautam, dar n-o gasim, alergam dupa ea, dar n-o prindem. Niciodata. Daca intelegi acest lucru vei fi mai linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pilgrim, pentru mine sistemul include matching-ul intre componente, incintele acustice, cablurile, rack-ul si camera de auditii.

Ca de-aia ii spun "sistem" si nu "teanc de scule" :lol:

 

Foarte corect si frumos spus!


Daca am suparat pe careva, imi cer scuze. Nu asta a fost intentia. Doar ca mie imi plac discutiile si, cateodata, sa complic lucrurile. Tot de dragul discutiei.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati-mi ignoranta va rog, dar un sunet cat mai aproape de cel live nu ar trebui sa fie redat de o pereche de monitoare? Eu CRED ca monitoarele au rolul de a reda sunetul cat mai "curat", nealterat, pe cand un sistem high-end are rolul de a reda cat mai "placut". Si imi cer scuze pt off-topic. Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,greu cu sunetul asta neutru tinind cont ca si cel(cei) ce canta live foloseste(folosesc) cabluri ,amplificator,mixer sa nu mai punem in discutie sala....asa ca, este asta un reper? :roll:

 


acum vreo 10 zile am scris asta la subiectul 'Sunet Cald'


Ideea e urmatoarea , mergi la un concert de muzica clasica , acolo vei auzii instrumente neamplificate, sunet nealterat, singurul lucru care intervine intre instrument si urechea ta, este acustica salii , ea este singurul amplificator natural. Apoi vino acasa si da drumul la sistemul tau, asculta acelas gen de muzica (nu aceiasi muzica) ,daca te vei simtii ca in acea sala, inseamna ca ai cel mai tare sistem de sunet.


cand ne referim la live ne referim la sunete neamplificate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar pentru cei alergici la muzica clasica recomand barurile in care canta grupuri de jazz "pur acustic".

Tinand cont de preferintele mele, eu mai mult pe acolo mi-am educat urechile (si ficatul).


Dupa ce ascultati o trompeta (cu surdina) la patru-cinci metri de voi va lamuriti ca daca nu suna strident pe sistemul de acasa nu inseamna ca sistemul este "muzical", ci ca aveti o mare problema cu reproducerea acutelor (si poate incercati sa mai dati jos din cofrajele de oua puse anapoda pe pereti, "sa fie acolo") :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ascultati o trompeta (cu surdina) la patru-cinci metri de voi va lamuriti ca daca nu suna strident pe sistemul de acasa nu inseamna ca sistemul este "muzical", ci ca aveti o mare problema cu reproducerea acutelor (si poate incercati sa mai dati jos din cofrajele de oua puse anapoda pe pereti, "sa fie acolo") :mrgreen:

 

Perfect. Si nu numai trompeta, dar si vioara iti poate ... ''mangaia'' timpanul.

Si daca sistemul de acasa e bland cu aceste instrumente si ofera sunetul lor mai catifelat, mai domol, atunci nu ai un sunet corect. Degeaba te auto-convingi ca ai un sistem muzical, echilibrat, cu sunet cald, etc. E apa cu sifon, nu e ce trebuie.

Aviz celor ce cauta scule vintage pentru auditie. Boxe si amplifuri si cd-playere de pe vreme lu' bunicu! Am vazut ca prefera sunetul acela de radio pe lampi. Sunt unii care cauta cd-playere vechi cu nu stiu ce dac celebru in el. AM ascultat si eu unul. Slab, dezamagitor. Degeaba e nu stiu ce dac in el, conteaza si implementarea lui. SI s-au facut progrese de atunci. Dar...ma rog, fiecare cu placerile si gusturile si preferintele lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de pe vremea bunicilor mei ,poate s-a mai inventat apa calda......muzica mai putin.

fara muzica consistenta ,fara performante exceptionale muzicale , fara scoli de muzica cu succese remarcabile ....nu exista mai multa educatie muzicala comparativ cu aceea vreme.

fara educatie muzicala ma indoiesc ca tehnica muzicala s-a perfectionat foarte mult.

ce s-a dezvoltat cu siguranta e marketingul ....


vintage-urile erau construite cu bun-simt , cunostinte temeinice , inginerie audio adevarata , constructorii aveau cu onoare si demnitate ..... se adresau unui consumator educat , sau presupus educat ,cu bani castigati cinstit si pretuiti .

nu isi permiteau sa insele asteptarile.


acum .....piese la bax , la tona , ingineri audio la fara frecvente , gaste destule cu bani la pene , bani castigati usor -eventual tot prin prostirea altor gaste din alte sectoare.

gastele cu aceeasi educatie ca a unui surd intr-un clopot.


sunt si piese "grele " in ziua de azi , dar low-mid-high -ul e mult , foarte mult supraevaluat , revistele platite , forumurile pline de , sa spunem.?.... freelanceri ? , onoarea si demnitatea au disparut , si atunci ....


chiar sa cumpar nu stiu ce cdplayer , tot chinezesc , cu multe stele si super review-uri , la pret de turma de tauri argentinieni ....ati vazut ce transformatoare au cdplayere prin ele , cat loc gol in carcase .....mai intra inca 2 playere audiofile .

ati vazut cum arata la interior un amplificator , ce piese ....?


ce inventii extraordinare au luat locul unor constructii solide , serioase ?

cd-ul cu muzica a ramas la fel, e acelasi cu cel din 1980.


parerea mea..... :|


PS. mi-am adus aminte . am avut acu' ceva timp niste boxe din astea faine, audiofile, noua generatie . am desfacut una din curiozitate sa vad ce minune tehnologica , ce racnet in materie am. diful de inalte avea 20 de grame , maximun doi centimetru adancime , plastic tot ,matase afara, galena de telefon era complicata tehnologic fata de el.daca cuplam difuzorul de inalte la mine si tipam odata il ardeam. arderea lui , de altfel , s-a si intamplat. dealerul , om de treaba , mi-a schimbat ambele difuri de inalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Vintage-urile nu erau toate construite cu bun simt, este exact pe dos: doar cele construite cu bun simt au ajuns pana la noi, pe post de "vintage". Iti garantez ca si acum trei decenii existau destule troace, de care nu isi mai aduce nimeni aminte.

De altfel, aceeasi greseala logica se face si in materie de muzica: "nu mai exista muzica asa cum se facea in anii '80". Ba da, exista destula, trebuie doar sa stim s-o cautam, si te asigur ca si in anii '80 au existat destule formatii de kakao, doar ca timpul le-a eliminat din preferintele muzicale actuale.


2. Exista si acum aparate facute cu simtul raspunderii, pentru care nu-i nevoie sa-ti vinzi un rinichi. Desigur, anumite marci "populare" au luat-o pe aratura dar asta nu inseamna ca in sectorul entry-level nu se gasesc scule foarte bune. Iar daca ai pomenit de bani munciti, iti recomand sa alegi un amplificator actual cu pret mediu si sa calculezi cat ar fi costat acum doua decenii (tinand cont de inflatie): vei avea surpriza sa afli ca, in general, sectorul "low-mid-high" s-a ieftinit.


3. Carcase pe jumatate goale? Pai au aparut SMD-urile, FPGA-urile si sursele in comutatie dar carcasele au ramas la formatul "standard" de 19 inci. Ce propui?


4. Au aparut "inventii extraordinare" in domeniul conversiei D/A si a filtrelor digitale... asta, pe masura ce electronistii au inceput sa inteleaga si sa rezolve problemele formatului digital. Au aparut "inventii extraordinare" in tehnologia materialelor folosite pentru membranele difuzoarelor. Si a mai progresat si metalurgia: vezi tragerea lenta (pusa la punct de Ohno si folosita in cablurile Neotech), doparea metalelor (vezi aliajul Ag-Au folosit de Siltech) si cresterea controlata a stratului de oxid (vezi cablurile Lessloss).


Si ca veni vorba, nici CD-ul cu muzica nu e acelasi cu cel din 1980: au invatat inginerii de mastering sa profite de avantajele formatului digital (si sa-i reduca inconvenientele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pilgrim ,


Nasule :D , ai sa-mi dai la Paste un miel ! :lol:

Da, da. Scuze.


Sunt multe aparate vintage, de obicei japoneze, gen Sony ES, Marantz, Onkyo, Luxman, etc., care au un design superb, cu o calitate a constructiei extraordinara. Azi mai rar asa ceva,doar la cele foarte scumpe. Dar sunetul conteza, nu? Poate la amplifuri nu s-a avansat cine stie ce, dar la playere si difuri si formate de inregistrare s-au facut pasi buni inainte. Oricat de nostalgici am fi, avem azi un acces la un sunet mai bun si n-are sens sa nu profitam. Ca ai un al 2- lea sistem vintage sau ca esti pasionat si colectionezi aparate vintage, e altceva.


Legat de muzica veche, e alta discutie. Cd-urile si vinilurile mele sunt in proportie de 90% cu muzica veche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul cabluri europa sta prost fata de america...cel putin prin numarul de fabricanti de prestigiu...Siltech (Olanda) sunt probabil cele mai scumpe si dorite cabluri din lume...Prin europa firme cabluri mari mai sunt Vandenhul, Fadelart etc, dar la mare distanta de Siltech...Americanii domina topul fabricantilor de cabluri ca numar, dar nu au preturile de la Siltech...Si cu toate astea SIltech se cumpara imediat ce apar si pe piata SH.., au o calitate sonora de invidiat...

Eu unul nu am auzit de cineva sa nu-i placa Siltech.. am fost cat de cat sa pun mana pe un cablu de boxe Amsterdam, dar aveau un defect si am renuntat...

La scule americanii produc la fel ca masinile: putere mare, fara nici o economie de consum (curent), dar sculele lor sunt criticate chiar de ei...Tot timpul vorbesc de european sound. Citeam pe un forum la ei ca in europa se produc scule mai mici si mai putin aspectoase la vedere, dar care suna exceptional fata de monstrii lor ce doar au puteri uriase si consum mare...(Oare exista vreo scula sa se puna cu puterea unui Krell de ex?). Dintre ce am ascultat de la americani doar BAT mi-a placut si ala e facut tot de niste europeni, doi rusi: Kromenko si Bernardski

Dintre boxe diferenta este si mai mare de partea europei si aici ma refer la marii producatori ci nu la cei mici ce produc putin si la un pret destul de mare..De ex la americani Wilson si Avalon sunt producatori mici si cu preturi mari...Poate ceva JBL, Martin Logan...Cu JBL nu prea stiu care e treaba ca au produse ptr Japonia diferite de restul lumii...Europa domina si piata boxelor

Franta: Focal, Triangle, Cabase

UK: Tannoy, B&W, Kef

Danemarca: Dynaudio, Dali

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul cabluri europa sta prost fata de america...cel putin prin numarul de fabricanti de prestigiu...Siltech (Olanda) sunt probabil cele mai scumpe si dorite cabluri din lume..

 

Europa sta prost fata de America dar cablurile europene sunt cele mai dorite. Cum vine asta?


Si americanii au cabluri extrem de scumpe si de dorite. Numai ca la cablurile exorbitant de scumpe - si care nu-si merita banii - nu stiu cati doritori mai sunt.


Si-n topurile cu scule hi-end cred ca tot americanii sunt pe primele locuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare dar America cred ca de mult nu mai e pe primul loc la nimic poate doar la crack-urile financiare. Un balon de spuma cu o istorie de 500 de ani (hai 600 sa nu fiu rau) care s-a umflat mai mult decat s-ar fi asteptat cineva si care sta gata gata sa plesneasca improscand totul in jurul lui. Si apropos de ce spunea TJ de dorinta lor de mare si mult , asta e sadit in mentalitatea lor , pana la urma ce fel de oameni au fost colonizatorii Americii tot europenii de aici englezi,francezi,spanioli .... bine bine dar care din ei , ce fel de oameni sunt cei care au inclinatii megalomanice ? ... Uite ca m-am :evil: , asa ca revenim la stereo si la muzica. Cabluri Siltech recunosc nu am probat nu am 'ascultat' de fapt nu am pus foarte mare pret pe acest capitol , dar observ ca sunt oameni aici care au experienta si care deja au intors problema de mult pe toate fetele , intentionez sa achizitionez cablul de boxe Dali Silver Wave Four , pentru ca am incinte Dali si pentru ca as dori sa imbunatatesc sitemul in timp cu inca un amplif pentru bi-amplified. Pana atunci as merge pe bi-wiring. Deci voi deschide un topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul cabluri europa sta prost fata de america...cel putin prin numarul de fabricanti de prestigiu...Siltech (Olanda) sunt probabil cele mai scumpe si dorite cabluri din lume..

 

Europa sta prost fata de America dar cablurile europene sunt cele mai dorite. Cum vine asta?


Si americanii au cabluri extrem de scumpe si de dorite. Numai ca la cablurile exorbitant de scumpe - si care nu-si merita banii - nu stiu cati doritori mai sunt.


Si-n topurile cu scule hi-end cred ca tot americanii sunt pe primele locuri.

 


Pai mai citeste odata...am spus ca sta prost prin numarul de de fabricanti de prestigiu...practic avem doar unul, SIltech...


In topurile cu scule high-end...e o firma japoneza peprimul loc..depinde de ce topuri vrei, dar daca vei lua orice revista audio vei gasi raspunsul..(stiu, imi vei spune ca sunt vanduti, ca trebuie sa manance si ei o paine, ca scriu la comanda etc...Atunci vezi cel mai bine piata SH sa vezi ce scule isi mentin cel mai bine pretul si care se vand cel mai bine..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis CEL PUTIN, deci e o nuanta.


In Europa e doar Siltech? Ce inseamna firma de prestigiu? Care are cabluri foarte scumpe?


Apoi, piata SH e alta discutie, n-are legatura cu ce vorbeam inainte. Topurile au in vedere sunetul, nu pretul unui produs SH. Eu stiu ca esti fan Accuphase, dar astia nu sunt europeni.

Asadar ce alegem: America, Japonia sau Europa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tom Jones, cred ca ar fi bine sa faci doua precizari:

1. Americanii fac scule mai puternice pentru ca, in medie, au camere (mult) mai mari.

2. Despre firma japoneza aflata pe primul loc in top-uri, numai de bine. Depinde insa la ce topuri te referi (hai sa nu spun mai multe, ca dam in alte discutii) :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.