Sari la conținut
HiFi Tech

Cabluri Siltech


camiloiu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,


Am mai primit o intrebare privind cablurile Siltech in sectiunea "Galerie" dar intrucat am citit-o tarziu (am stat o saptamana fara Internet) n-am mai raspuns.

Am tot sistemul cablat cu Siltech si sunt multumit de rezultat. Spre deosebire de alti producatori de cabluri care cumpara sarmele de la diverse filaturi, le impletesc si le trag in tuburi frumos colorate, cei de la Siltech chiar isi fac aliajul "de comanda", deci costul este dat in primul rand de metalurgie si doar in subsidiar de sistemul de impletire care este relativ clasic (de altfel, cei de la Siltech nu pretind ca au inventat gaura din covrig cu impletituri exotice gen "double-twisted counter-helix Fibonacci progressive insertion layer" :twisted: sau alte asemenea abureli).


Despre sunet nu sunt prea multe de spus, sunt cabluri cu o rezolutie excelenta dar care nu subliniaza vreun aspect particular al sunetului - nu sunt "rapide", "lente", "cu/fara basi/acute/medii" etc. Cel mult, pot spune ca sunt foarte muzicale, in sensul ca sunetul are o "curgere" fara efort (desi, repet, rezolutia este prezenta la apel). Alt detaliu interesant: pentru o anumita metalurgie si solutie constructiva, prezentarea este unitara in toata gama, de la cele mai ieftine modele la cele mai scumpe, ceea ce se modifica este bogatia timbrala si (poate subiectiv) extensia la capetele gamei de frecvente.


Concluzia mea: nu sunt cabluri destinate "dregerii" unui sistem cu deficiente ci obtinerii maximului de performanta dintr-un sistem deja echilibrat. Ce-i drept, un cunoscator al produselor firmei (adica nu eu, din pacate) poate indica anumite modele mai potrivite pentru un anumit sistem, plecand de la diferentele dintre materiale si/sau structura interna... Si spre surpriza audiofilului, este posibil ca recomandarea sa nu se indrepte catre aliajele cele mai scumpe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cablu digital: Golden Ridge

2. Interconect: Classic 550i (aliaj G5 Ag-Au)

3. Cablu boxe: Classic 770 (aliaj G5 Ag-Au)

4. Alimentare: SPX 20 / SPX 30 (Cu)


Dupa cum vezi, nu sunt ultimele modele (acestea au aliaj G7) dar le-am cumparat noi, mai putin cablul digital.

SPX 30 am la conditionator, in care intra tot restul cablurilor. A fost interesant sa vad diferenta dintre cablul "din cutie" si SPX 20 pe plasma (cu un blu-ray de calitate). Din pacate insa nu-mi permit sa cablez si partea de video cu Siltech (unde mai pui ca un SPX 20 este facut "cu simtul raspunderii" asa ca am fost nevoit sa-l proptesc ca sa nu iasa din mufa IEC a televizorului, plasata vertical).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, sunt "cu fara"!


Nu stiu nimic despre SPO; de altfel, nu stiu mare lucru despre toata gama de cabluri Siltech: am ascultat diverse aliaje/tehnologii si am ales-o pe cea care se potrivea cel mai bine in sistem, apoi am urcat in gama respectiva pana la limita bugetului.

Oricum, daca ai ocazia sa incerci chiar nu vad ce ai avea de pierdut?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar, ale mele nu sunt cu ferita!


Din pacate nu cred ca-ti pot da un sfat, cel mult iti pot imprumuta un SPX 20 (doar daca esti bucurestean, din motive evidente). Chiar si asa nu stiu cat de relevanta va fi experienta pentru SPO.

Vezi ca exemplarul din fotografie are stecher US... la fel au si ale mele, deci atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un cablu fie se potriveste, fie nu se potriveste intr-un sistem. Toate cablurile sunt bune, n-are rost sa intrebam parerile altora, doar in cazul in care ai EXACT acelasi sistem. Un cablu care se potriveste la mine in sistem, poate ca nu se va potrivi si la tine. Inseamna ca e un cablu prost? Nu. Pentru ca la mine e un cablu bun.

Nu pareri ne trebuie, ci teste in sistemul propriu, caci avem urechi diferite, o anumita muzica preferata si urmarim ceva anume in sunet. Mie, de exemplu, imi trebuie un cablu de boxe care sa nu-mi favorizeze basul - pt ca au boxele destul bas. Daca iti dau cablul meu de boxe poate nu-ti place ca n-o sa mai ai atat de mult bas. Toate sunt relative si subiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pilgrim,asta stiu si eu.Am deschis acest topic pentru a inceraca evitarea costurilor de transport in cazul in care cablurile nu se potrivesc in sistemul pentru care as dori sa le achizitionez.Parerile intermediare se pot forma si dupa parerile celor care detin acest tip de cabluri/sistemele lor etc.

Daca toti posesorii spun ca suna in X mod iar eu nu asta caut,nu ma mai obosesc sa le iau pentru teste....intelegi matale ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablurile sunt cuplate la conditionator, care are prize US.

Singurul cablu cu stecher normal este cel principal (de la conditionator la priza din perete) dar acesta are "cupla" PowerCon la celalalt capat ;)


pilgrim, in principiu ai dreptate (si n-as recomanda nimanui sa cumpere interconecturi sau cabluri de boxe fara sa le asculte in sistemul personal) dar cablurile de alimentare sunt o exceptie: un cablu de calitate va aduce intotdeauna imbunatatiri fata de cel primit odata cu aparatul. In sistemul meu - si in alte sisteme pe care le-am ascultat de-a lungul timpului - imbunatatirea cea mai clara a fost in zona basilor (in schimb diferentele "de prezentare" dintre diferite cabluri de calitate s-au simtit in zona acutelor). Acuma, depinde ce cabluri foloseste in prezent camiloiu, cate cabluri intentioneaza sa procure, daca foloseste sau nu conditionator etc. Deci ai dreptate: nu exista retete universale dar nici nu cred ca inlocuirea unui cablu "generic" cu unul facut cu simtul raspunderii ar putea sa nu aduca beneficii - sau daca nu le aduce, inseamna ca mai este mult de munca la sistemul respectiv :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai sa nu va luati scule si cabluri si boxe doar dupa discutii si dupa parerile altora...
Dupa parerea mea (care este, vorba unui clasic in viata), cine isi cumpara scule pe baza parerii altora nu merita numele de audiofil. Desigur, exista exceptii dar acestea sunt atat de... exceptionale incat nici nu prea merita discutate.


Cu toate acestea, repet concluziile la care am ajuns dupa multi ani de auditii:

1. Toate cablurile de semnal (interconecturi sau cabluri de boxe) actioneaza mai mult sau mai putin ca niste corectoare de ton, deci efectul lor va fi puternic dependent de sistem.

2. Spre deosebire de acestea, cablurile de alimentare trebuie sa indeplineasca trei cerinte: (a) Sa asigure transferul de energie catre aparatul la care sunt conectate; (b) Sa blocheze intrarea/iesirea frecventelor inalte (sa nu capteze sau genereze interferente); © Sa asigure integritatea electromecanica a conexiunilor.


Desigur, asa cum am scris in mesajul anterior, cablurile de alimentare au si ele o "semnatura" sonora dar aceasta este extrem de subtila (mult mai subtila decat a cablurilor de semnal) si care este sesizabila doar in sisteme perfect echilibrate. Sau altfel spus, daca cineva are un sistem capabil sa evidentieze diferentele dintre doua cabluri de alimentare, ambele de calitate, sunt convins ca persoana respectiva nu are nevoie de sfaturi pe forum (sau a castigat marele premiu la 6/49 :mrgreen: )!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea (care este, vorba unui clasic in viata), cine isi cumpara scule pe baza parerii altora nu merita numele de audiofil.

Pai inainte de a-ti cumpara scule,ceri o parere,in stanga ,sau in dreapta.Nu de alta,dar nu cred ca cineva si-a cumparat un aparat dupa auditia a 20 de exemplare intr-un showroom,fara sa fi avut habar de ce cauta.

De ex,parereile despre tipurile de sunet,cald/rece.Cineva care vrea un sunet rece,clar nu va merge in showroom sa ceara pentru auditie un amplificator pe lampi,samd.Din acest motiv ,personal,chiar imi place sa cer parerile altora,chiar daca sunt subiectiv/relative,asa cum spune pilgrim,sa stiu spre ce anume ma indrept.Cel putin eu asa gandesc,nu stiu cum gandesc si ceilalti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, poate ca m-am exprimat eu gresit (sau incomplet): cine isi cumpara scule doar pe baza parerii altora, fara a le asculta personal nu merita numele de audiofil.


Acum e clar?


P.S. Exista si amplificatoare pe lampi cu sunet rece (sau macar neutru), de unde se vede ca nici ideile preconcepute nu sunt utile :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la cabluri Siltech am ajuns sa vorbim de cabluri in general si o mica polemica in jurul verbului 'a alege' asa ca imi voi permite sa ma abat si eu un pic de la subiect si ca sa nu mai deschid un alt topic , pentru ca la o parte din el mi-a raspuns foarte clar isoP , ;) am eliminat deci cablul de aimentare. Intrebarea care ramane este ; spre ce cabluri urmeaza sa-mi indrept atentia imediata in ideea schimbarii , spre cele de boxe sau spre cele interconect ? exista vreo ordine a importantei , plecand de la ideea ca:

1. sistemul este entry - deci sa nu punem tichie de margaritar poate doar in ideea ca vor ramane ca investitie

2. cablurile de boxe si cele interconect pe o scara de la 1 - 10 se situeaza in jurul notei 6 (raportandu-ma la piata, valoare, sunte etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atingi iarasi un punct sensibil.

Cand am avut un sisteme entry ,le-am cablat cu sarme scumpe si toti mi-au sarit in cap.Componente au tot venit si plecat,sarmele au ramas cam aceleasi,pana la un moment dat,cand am cumparat actualul sistem,adica amp/cd Audia FLight.Interconnect-ul de-a lungul mai multor componente entry era un Kimber Hero,cablul de boxe Monocle X.Acum am KS1016 si Monocle XL.Diferente sunt,nu mari,dar sunt.De pret?Dublu !!


Plusul a fost mai ales la cablurile de boxe.

La interconnect au fost schimbari subtile,chiar cele prezentate de producator,dar eu am mers pe acelasi producator/materiale,asa ca e subiectiv.

Kimber am detinut de vreo 5 ani incoace,de la entry pana la ce am acum.Toate au avut un plus cand au venit in sistem,sesizabil chiar daca am urcat treptat,model cu model,nu de la 8PR la Monocle XL.


Cabluri de curent am PK10 Gold dar ma scarpina sa le schimb cu Siltech,cel putin pe ele in prima faza :twisted:

Din mica experienta capatata cu putinele cabluri de curent pe care le-am testat,pot afirma ca eu nu am sesizat diferente intre cabluri.Dar,poate nu aveam urechea formata,poate nu am avut rabdare sa testez pe indelete si,cine stie,poate cu alte cabluri reusesc sa "mai storc" ceva din sistem:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spre ce cabluri urmeaza sa-mi indrept atentia imediata in ideea schimbarii , spre cele de boxe sau spre cele interconect ? exista vreo ordine a importantei , plecand de la ideea ca:

1. sistemul este entry - deci sa nu punem tichie de margaritar poate doar in ideea ca vor ramane ca investitie

2. cablurile de boxe si cele interconect pe o scara de la 1 - 10 se situeaza in jurul notei 6 (raportandu-ma la piata, valoare, sunte etc)

Iata genul de intrebare la care nu se poate da un raspuns... In primul rand, nu stiu ce anume doresti de la sunet (sau altfel spus, ce anume nu iti place in sistemul actual si ai dori sa schimbi). In al doilea rand, nota 6 raportata la "piata, valoare, sunet" nu spune absolut nimic privind felul in care cablurile respective presteaza in sistemul tau (daca nu ma crezi iti pot da exemple de sisteme in care o cablare cu Nordost Valhalla a sunat mai prost decat una cu cabluri la 1/4 din pret... dar potrivite).

Spui ca ti-am raspuns la o parte din intrebari, presupun ca nu ai citit foarte atent urmatoarele:

1. Toate cablurile de semnal (interconecturi sau cabluri de boxe) actioneaza mai mult sau mai putin ca niste corectoare de ton, deci efectul lor va fi puternic dependent de sistem.
si
Un cablu fie se potriveste' date=' fie nu se potriveste intr-un sistem. Toate cablurile sunt bune, n-are rost sa intrebam parerile altora, doar in cazul in care ai EXACT acelasi sistem. Un cablu care se potriveste la mine in sistem, poate ca nu se va potrivi si la tine. Inseamna ca e un cablu prost? Nu. Pentru ca la mine e un cablu bun.[/quote']Prin urmare, eu zic sa incepi cu cablurile de alimentare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.