Sari la conținut
HiFi Tech

Cabluri Siltech


camiloiu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ar fi un inceput bun,insa dupa parerile exprimate de colegi,si aici e cu bataie de cap.Adica va trebui sa iei un conditionator de foarte buna calitate,care sa nu schimbe sunetul in rau :|

 

incep sa cred ca dintre toate hobby-urile Dumnezeu mi l-a dat pe cel mai controversat si pe cel mai costisitor , desi initial parea ca a fost foarte generos cu mine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi au sosit cele 2 cabluri de curent Siltech SPO-18M silver/gold.

Prima impresie este pozitiva.Din punct de vedere constructiv sunt foarte ok.Am desfacut mufa IEC sa vad ce fel de conductori au si asa cum ma asteptam,sunt conductori multifilari dar cu destul de putine lite in fiecare conductor.Ecranarea este facuta tot din acelasi material ca si cel al conductorilor,dar cu lite mult mai subtiri.


La sunet nu-mi dau seama prea bine,poate mai tarziu,cand o sa fie liniste prin casa si o sa am 230V la priza :mrgreen:


Asa la prima ascultare,sunetul Audia Flight care era aproape de lampa,s-a definit mai bine.A nu se intelege ca a devenit mai dinamic sau mai "corect",ci doar mai bine definit.Cablurile au fost comparate cu Kimber PK-10 Gold.


Am sa va tin la curent cu testele urmatoare ,insa pare sa fie un mariaj fericit SIltech/Audia Flight,mai ales ca urmeaza sa soseasca si un interconnect SQ28 MK2,din aceeasi categorie silver/gold :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa o saptamana de auditii critice sau mai putin critice ,cu SPO-18M si de cateva zile cu SQ 28 MK2,pot spune ca nu prea mai ascult componentele,ci doar muzica.Cablurile Siltech,cele pe care le-am testat eu,pe langa materiale,executie,frumusete,au un mare atu:nu se simt in sistem,in niciun fel.Spun asta in comparatie cu cabluri mai scumpe sau mai ieftine,in sistemul meu si nu numai.Cred ca este prima data cand un interconnect nu schimba sunetul in vreun fel,in bine sau in rau,ci isi face doar datoria de a interconecta sursa de amplif si nimic mai mult.Pana acum am incercat cabluri sa fie mai asa sau mai nu-stiu-cum insa cred ca ocoleam esentialul,si anume neutralitatea de care cred ca aveam nevoie.


Per total,recomand SQ-28 MK2 in sisteme care nu au nevoie de ajustari ,care sunt deja echilibrate din punct de vedere al match-ing-ului intre componente ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Per total,recomand SQ-28 MK2 in sisteme care nu au nevoie de ajustari ,care sunt deja echilibrate din punct de vedere al match-ing-ului intre componente ;)
Concluzia mea: nu sunt cabluri destinate "dregerii" unui sistem cu deficiente ci obtinerii maximului de performanta dintr-un sistem deja echilibrat.
Yessir! :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impresiile despre cabluri sunt legate de sistemul in care au fost testate si de urechiile proprii. Poate eu sau altcineva ar prefera alt cablu in sistemul tau.

Conteaza ce vrei, ce urmaresti in sunet. Ai fost multumit si de alte cabluri pana ai ascultat Siltech. S-ar putea sa fii multumit de Siltech pana testezi si alte cabluri. La fele de subiectiva e si treaba cu aspectul cablului. Interconectul l-am vazut in poza. Sunt o gramada de cabluri mai frumoase - din perspectiva gusturilor mele. Poate in realitate arata mai bine. Oricum, nu aspectul fizic conteaza, de caeea nici nu merita mentionat. Conteaza ca esti multumit de ceea ce ai obtinut. De fapt de ceea ce n-ai obtinut.

Apoi, neutralitatea asta... ma intriga la maxim. Pentru mine e fata morgana audiofila. Se tot vorbeste despre ea... Ce este? Cum stim ca sunetul e neutru? Esti sigur ca sursa ta e neutra? Esti sigur ca ampliful tau e neutru? Esti sigur ca boxele tale sunt neutre? Esti sigur ca sistemul tau ofera un sunet neutru? Cum iti dai seama de treaba asta? Cum poti stii ca sistemul e neutru cu un anumit cablu? Daca schimbam sursa sau cablurile de boxe, s-ar putea sa constatam ca interconectul nu mai e asa neutru. Si mai e ceva. Luam cd-ul din player-ul tau si-l punem in player-ul din sitemul meu. Si muzica va suna diferit. In aceste conditii, care sistem e neutru.

Si inca o intrebare, de dragul discutiei: cum pot sa-mi dau seama ca un sistem n-are nevoie de ajustari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca o intrebare, de dragul discutiei: cum pot sa-mi dau seama ca un sistem n-are nevoie de ajustari?

 

Am sa-ti raspund doar la aceasta intrebare: Ar trebui sa sune asa cum place posesorului/ascultatorului :)


Hai sa nu facem discutii despre cum suna sursa X in sistemul Y,ca nu cumpar o sursa sa o impercehez cu ampliful vecinului......


Eu nu am spus ca am un sistem neutru,cred ca nu exista un asemenea sistem.....sunetul neutru este cel live cred.Am spus ca ce am testat eu ca si interconnect,este neutru.Adica sistemul suna cum trebuie sa sune pe incintele pe care canta.Si iar va veni intrebarea,dar cum stiu eu cum trebuie sa sune sistemul ? si o luam ca matza,ne invartim dupa coada.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, Nelu.

Dar, atunci, fie n-ai ascultat alte sisteme si nu stii cum suna, fie ai ascultat toate sistemele din lume si esti sigur ca sistemul tau suna cel mai bine. Ca dacai ai auzit un sistem care suna mai bine, eu cred ca ai vrea sa mori cu acel sistem care nu e al tau.

Dar era vorba de cabluri. Unele fac bine, altele fac rau, altele nu fac nimic.

Care sunet e neutru? Trebuie sa ai un reper. De unde stii cum trebuie sa sune melodia ascultata ca sa-ti dai seama ca un cablu e neutru? N-avem reperul. Asta e problema. De acea n-avem neutralitate, ci doar sunetul care ne place, ne convine. Sau, sa-i zicem, neutralitatea subiectiva, adica personala, preferata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name="camiloiu".Cred ca este prima data cand un interconnect nu schimba sunetul in vreun fel,in bine sau in rau,ci isi face doar datoria de a interconecta sursa de amplif si nimic mai mult. Pana acum am incercat cabluri sa fie mai asa sau mai nu-stiu-cum insa cred ca ocoleam esentialul,si anume neutralitatea de care cred ca aveam nevoie.



Daca un cablu schimba sunetul IN BINE, inseamna ca e bine si am un sunet bun. Oare sunetul bun nu e neutru?


Daca testam 5 cabluri interconect diferite in acelasi sistem, va suna diferit de fiecare data. Cu care dintre ele sunetul e neschimbat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Un sistem echilibrat este unul care nu produce artefacte audibile: nu are prea mult/prea putin bas/acute/medii, nu are limitari dinamice (in limitele auditiei "casnice"), nu deformeaza tonalitatea vocilor/instrumentelor etc.

2. Un cablu neutru este unul care nu modifica echilibrul sistemului (nu introduce artefacte care nu existau).

3. Un cablu de calitate (sau potrivit) este un cablu neutru care aduce imbunatatiri de microdinamica, detaliu si naturalete a sunetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pilgrim nu inteleg unde vrei sa ajungi cu toate insinuarile tale : care e neutru,care schimba in bine,care nu.......

Eu mi-am exprimat parerea,DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE A CEEA CE INSEAMNA NEUTRU .... PUNCT

Am avut cabluri in sistem care stricau sunetul,sau il modificau,dupa parerea incepatorilor,in bine,asta inseamna ca nu erau NEUTRE,parerea mea.

Repet,neutru,dupa parerea mea,este acel cablu care nu-ti schimba sunetul componentelor,cu conditia ca tu, ca si posesor / ascultator ,sa cunosti foarte bine sunetul componentelor.

O sa spui ca iarasi devine ceva subiectiv,ca fiecare percepe intr-un anumit fel sunetul samd....si deja ma doare capu'

Hai sa ne oprim aici ,ca daca ne luam dupa filosofii,o luam pe aratura si dormim doar spre dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

acum vreo 10 zile scriam asta in contextul 'SUNET CALD'

'Inregistrarea initiala , cea facuta de o casa de inregistrari , are si aparatura , si personaul specializat pentru ca secventa inregistrata sa se auda cat mai echilibrat si detaliat, teoretic acela e cel mai bun sunet al inregistrarii. Deci ceea ce cauta audiofilul este ca sunetul sa fie cat mai apropiat de cel pe care l-a dorit inginerul de sunet.

Problema cea mare este ca audiofilul nu a fost la casa respectiva si nu a ascultat matrita dupa care incep sa se faca copiile, ca sa aiba cu ce compara si ca urechea lui oricum percepe sunetul putin altfel decat l-a auzit inginerul de sunet ... concluzia e ca de multe ori aleargam dupa o 'Fata Morgana' ....dar ce daca ... e asa de frumoasa :roll::lol:'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audiofilul aude la fel (cu aceleasi urechi) o inregistrare si un concert, deci isi poate da seama daca sistemul sau reproduce sau nu corect instrumentele.


Ramane intrebarea: de unde stie audiofilul ca inregistrarea este "corecta"? Desigur, nu poate sti sigur acest lucru, in schimb este relativ usor sa-si dea seama ca o inregistrare este incorecta, ascultand-o pe mai multe sisteme: daca pe toate sistemele sunetul este deformat in acelasi sens, este foarte probabil ca problema sa tina de inregistrare, nu de (toate) cele N sisteme pe care a ascultat-o. Si nici macar nu trebuie sa o asculte personal pe zeci de sisteme, este suficient sa o asculte pe vreo cateva si sa-si completeze informarea cu opiniile unor persoane ale caror sisteme (si preferinte de sunet) le cunoaste - de exemplu, sunt familiarizat cu sunetul sistemului lui MarianS (si reciproc), deci daca imi descrie sunetul unei inregistrari pe sistemul sau pot aproxima modul in care va suna pe sistemul meu.


O alta metoda de a verifica echilibrul unui sistem este evaluarea capacitatii acestuia de a evidentia diferentele intre inregistrari. De exemplu, pe sistemul meu pot sa disting fara dificultate inregistrarile ECM fata de cele VTL sau Impex si pe toate acestea de inregistrarile FIM (asta, apropo de preferintele inginerului de sunet). In schimb, pe un sistem "colorat" majoritatea inregistrarilor se vor auzi in acelasi stil, cu "dominanta" introdusa de sistem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Un sistem echilibrat este unul care nu produce artefacte audibile: nu are prea mult/prea putin bas/acute/medii, nu are limitari dinamice (in limitele auditiei "casnice"), nu deformeaza tonalitatea vocilor/instrumentelor etc.

De unde stii cat de mult/putin bas/ medii/ inalte trebuie sa fie? Ai fost in studiodul de inregistrari? Ai auzit/participat la discutiile dintre membri formatiei si inginerii de sunet? Ai fost cu sistemul tau acolo si suna identic?

 

2. Un cablu neutru este unul care nu modifica echilibrul sistemului (nu introduce artefacte care nu existau).

Sistemul nu poti sa-l asculti fara cabluri. Doar daca aveti playere si amplifuri wireless. SISTEM inseamna INCLUSIV cabluri. Echilibrul sistemului e dat si de cabluri. Daca ai un reper acasa - dar nu-l are nimeni, din pacate, poti sa ''reglezi'' sistemul sa sune cat mai apropiat de acel reper. Iarasi din pacate, avem reperul in minte. Reglez sistemul sa sune asa cum imi doresc, cum imi place.

Asadar, daca am ajunge la performanta sa ascultam sistemul fara cabluri si sa vedem care-i sunetul lui, atunci am gasi si cablurile care nu modifica sunetul sistemului. Dar nici atunci nu suntem siguri ca acel sunet e neutru. Pentru ca reperul e sunetul live si sunetul pe care l-am gandit/vrut ingierii de sunet si formatia.

 

3. Un cablu de calitate (sau potrivit) este un cablu neutru care aduce imbunatatiri de microdinamica, detaliu si naturalete a sunetului.

Aici nu faci decat sa-l contrazici pe camiloiu care spunea ca un cablu neutru nu face nimic. Citez(esentialul):

 

Cablurile Siltech,...,au un mare atu:nu se simt in sistem,in niciun fel..... Cred ca este prima data cand un interconnect nu schimba sunetul in vreun fel,in bine sau in rau,ci isi face doar datoria de a interconecta sursa de amplif si nimic mai mult.


Per total,recomand SQ-28 MK2 in sisteme care nu au nevoie de ajustari ,care sunt deja echilibrate din punct de vedere al match-ing-ului intre componente ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca marea majoritate a inregistrarilor au bas exagerat (inclusiv cele care nu manifesta aceasta problema pe alte sisteme) inseamna ca sistemul respectiv este dezechilibrat. Desigur, daca tu crezi ca explicatia este alta - respectiv marea majoritate a inginerilor de sunet sunt surzi - este dreptul tau.


2. Daca sistemul este echilibrat cu cablurile X si cablurile Y nu-i modifica echilibrul inseamna ca sunt neutre. Desigur, exista (teoretic) si posibilitatea ca ambele cabluri sa "repare" un dezechilibru in sistem... dar dupa ce asculti acelasi sistem cu vreo zece cabluri diferite (si asculti aceleasi cabluri in cateva sisteme diferite, unde inlocuiesc cabluri diferite) iti cam dai seama ce si cum.


3. Am dreptul sa am opinii diferite fata de camiloiu si sa le exprim liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pilgrim nu inteleg unde vrei sa ajungi cu toate insinuarile tale : care e neutru,care schimba in bine,care nu.......

Sunt dealer de cabluri si Siltech aduce concurenta...

 

Eu mi-am exprimat parerea,DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE A CEEA CE INSEAMNA NEUTRU .... PUNCT

Umila mea parere, care difera de a ta (daca am voie sa o exprim si eu) si care nu inseamna adevarul sau dreptatea absoluta - este aceasta: pentru a afirma cu certitudine ca avem un sunet neutru, trebuie MUSAI sa avem la indeman reperul neutralitatii. Daca nu, ne imbatam cu apa chioara. Ce sa zic... mahmureala placuta!


Asta e parerea mea. Trebuie sa te enerveze ca difera de parerea ta? Ti-am adresat cateva intrebari. De dragul discutie despre neutralitate. Daca vrei raspunzi, daca nu, nu. Eu nu ma supar.

 

Am avut cabluri in sistem care stricau sunetul,sau il modificau,dupa parerea incepatorilor,in bine,asta inseamna ca nu erau NEUTRE,parerea mea.

Parea ta, difera si de alte pareri. Iata ce zice iosiP:

Un cablu de calitate (sau potrivit) este un cablu neutru care aduce imbunatatiri de microdinamica, detaliu si naturalete a sunetului.

Dupa parerea ta, iosiP e un incepator. Eu nu cred asta. Dar e parerea mea.

 

Repet,neutru,dupa parerea mea,este acel cablu care nu-ti schimba sunetul componentelor,cu conditia ca tu, ca si posesor / ascultator ,sa cunosti foarte bine sunetul componentelor.

Conditia asta - sa cunosti sunetul componentelor - nu exista. Nu poate exista. Nu poti sa asculti componentele fara cabluri. Si cablurile sunt componente - parerea mea. Din ceea ce spui tu se intelege ca atunci cand vorbesti de componente, excluzi cablurile. Cum ascult componentele daca nu le ''leg'' intre ele prin cabluri? Iar daca sistemul suna diferit in functie de cabluri, cum afirmi ca unul dintre acele cabluri NU modifica sunetul?

 

O sa spui ca iarasi devine ceva subiectiv,ca fiecare percepe intr-un anumit fel sunetul samd....si deja ma doare capu'

O sa spun pana mor: AUDIOFILIA E UN DOMENIU SUBIECTIV PRIN EXCELENTA! si nu ma intereseaza daca afirmatia mea provoaca dureri de cap cuiva. O sa-i recomanda o auditie relaxanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sistem neutru este capabil sa redea sunetul in conformitate cu inregistrarea, fara sa introduca nici un fel de coloratii.

De unde stii cum trebuie sa sune inregistrarea? Ai fost de fata la inregistrare?

Care cd-player reda suneul in conformitate cu inregistrarea? Accuphase, Wadia, Naim, SimAudio, Unison Research, Acoustic Research, etc. De ce exista preferinte si discutii contradictorii si pareri diferite in legatura cu cd-playerele. Care e cel mai bun? Care e cel mai neutru? Cine stabileste aceste lucruri? Dealer-ul? Fabricantul? Marian, pilgrim, camiloiu, iosiP?

 

Nu este greu sa identifici un sistem neutru, ... si cand cei care asculta stiu cum trebuie sa sune instrumentele muzicale, vocile, etc. Cu alte cuvinte cunosc sunetele specifice diverselor instrumente: baterie, pian, chitara acustica, electrica, vioara, contrabas, etc., etc.

Da, in aceasta conditie. Doar ca e o conditie ideala, ca sa nu zic utopica.

Cati dintre cei care asculta muzica acasa, au sisteme audiofile si-si dau cu parerea despre neutralitate cunosc sunetul pianului/ viorii/ chitarii, etc. CAti dintre ei au fost la filarmonica? Cati au comparat ce au ascultat acolo, cu sunetul sistemului de acasa?


Orice pian/ vioara/ chitara - acustica sau electrica, etc, suna ABSOLUT indentic, indiferent de firma care l-a produs? O vioara stradivarius suna ca oricare alta? Si va suna absolut identic indiferent in de sala/filarmonica?


Sa cunosti foarte bine vocile????!!!! Vocile tuturor artistilor/cantaretilor?


Daca pot afirma ca sistemul meu reproduce perfect vocea lui Freddy Mercury sau Diana Krall inseamna ca Freddy sau Diana au cantat la mine acasa in camera de auditii, i-am inregistrat si apoi am pus pe sistemul meu si suna absolut identic.


Deci, parerea mea, este ca e foarte greu sa identifi un sistem neutru. Nu imposibil. Doar ca trebuie sa te duci cu tot cu sistem la filarmonica, il pui pe scena si sa asculti comparativ.


Va mai dau un exemplu/argument: sunetul nu este doar al sistemului, e si al camerei de auditie. Nu stiu exact cat in procente, dar mai mult de 50%. ACELASI sistem va suna diferit in functie de camera de auditie. Deci, daca sistemul lui X - presupus a fi neutru - va suna altfel la mine acasa, s-a dus dracului toata neutralitatea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca marea majoritate a inregistrarilor au bas exagerat (inclusiv cele care nu manifesta aceasta problema pe alte sisteme) inseamna ca sistemul respectiv este dezechilibrat.

SAU ca e o problema in camera de auditii si frecventele joase sunt amplificate.


Din pacate, prea putini dau importanta camerei de auditii. N-au nici un fel de tratament acustic, nici nu-si bat capul cu asa ceva, pozitioneaza sistemul aiurea, dar ... au sunet neutru. Si cabluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.