Sari la conținut
HiFi Tech

Cu urechile cum stam?


none

Postări Recomandate

Pai n-a spus nimeni ca e simplu, cred insa ca s-ar gasi persoane dispuse sa contribuie. Mai mult, cred ca un astfel de subiect ar fi mai util decat unul in care fiecare dintre noi isi insira primele N inregistrari din colectia personala (in ordinea valorii) fara a spune cateva cuvinte despre ce anume le face valoroase.

Parerea mea, vorba unui clasic in viata!


P.S. Mie imi place sunetul ECM, mi se pare curat si aerisit, dar este o chestiune de preferinte si (probabil) de sistem audio. In schimb nu-mi place excesul de reverberatii tipic VTL.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


O munca titanica a depus si un nene pe acolo (nu-i mai retin numele ) , ce a desfasurat toata colectia de albume ECM, tot cu poze si comentarii pertinente, la discurile importante ! Toata stima ptr acel baiat, poate isi aduce aminte careva despre cine este vorba...

 

Ghici Bibi cine-i? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca un detaliu: cred ca principala calitate a unei inregistrari este adecvarea sunetului la stilul muzical. De exemplu, nu prea "vad" Vivaldi inregistrat cu sunetul tipic ECM si nici Garbarek inregistrat "a la" Stockfish.

Tot parerea mea, desigur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbim despre urechi, cred ca este obligatoriu ca urechile noastre trebuie sa detina colectia Living Stereo. Muzica de exceptie cu inregistrari pe masura.

http://www.goodwinshighend.com/music/classical/Living%20Stereo%2060%20CD%20Box%20Set/Living%20Stereo%2060%20CD%20Box%20Set.htm

rca-living-stereo.jpg.c33c850ef98f03d271eb319852e45612.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cine ne impiedica? E suficient sa intelegem ca fiecare dintre noi are propriul "esoterism" (a se vedea rezistentele din teava de tun si cablurile torsadate dupa fazele lunii), sa ne acceptam unii pe altii si mai ales sa incercam sa invatam unii de la altii. Nu vad cum poate sa strice, si-mi doresc ziua in care sa ascult un amplif facut de viobio (desi, in general, fug de lampase ca dracul de tamaie) iar comanr sa asculte ceva cabluri de alimentare (desi crede ca diferentele sunt auzite doar de maimutoi).

Poate daca ne-am musca mai putin de fesieri si am incerca sa impartim mai mult din pasiunea comuna am putea realiza aceste lucruri. Tii minte motto-ul de pe Audiofil.ro? It's all about the music.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ca sa nu poluez topicul cu rodajul difuzoarelor, vin si eu cu o problema arzatoare, desigur pentru cei care stiu ca urechea este osciloscopul suprem. :P Avem doua sunete si voi posta deocamdata numai poze cu ele, ceva de genul cum apar ele pe ecranul unui osciloscop. Desigur ca sunt "mici" diferente zic eu vizibile intre ele. Acum v-as intreba: ce parere aveti, or fi oare diferente audibile intre cele doua semnale? Si daca da, cam cum le-ati cataloga (catastrofale / mari / sesizabile / greu sesizabile / pleaca ma cu gluma ta de aici)?


Dupa ce se aduna pareri, pun si fisierele wav. Nu flac desigur, sa nu se "deformeze" semnalele. :D


LE: fiecare sunet apare "dublat" deoarece sunt doua canale (L si R). Puteam sa pun si mono, dar mi-e lene sa mai umblu la fisiere. Deci 00.gif e primul (stereo) si 01.gif e cel de-al doilea (tot stereo).

00.thumb.gif.c5188105045ac7df230ec0d668719a46.gif

01.thumb.gif.2699720e74d8fba4a318e453ef42c17c.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele la ochi sunt foarte mari dar la ureche ar trebui sa fie minimale. Cel de-al 2-lea semnal este un semnal treapta redat de un lant audio digital cu limitare de banda, de aceea palierele orizontale prezinta oscilatii. Primul semnal, cel de sus, pare sa aiba aceeasi perioada de repetitie, aceeasi frecventa cu cel de-al doilea doar ca pare filtrat langa fundamentala. Eu as zice ca este acelasi semnal doar ca primul are banda limitata de un filtru , iar cel de al 2-lea are si el banda limitata (mult mai sus ca la primul semnal) dar de data asta nu de un filtru ci de insasi banda de lucru proprie a lantului de conversie D/A.


IosiP oricand poti sa asculti lampasele lui Viobio si sa-i vezi atelierul. Gabywo o usoara corectura as avea de facut. Userul mentionat de tine, AurelPustiu, eu eram in realitate. A fost un experiment in care am dorit sa vad aderarea audiofililor la tehnica, aplecarea lor intr-un mod foarte serios si catre zona stiintifica a domeniului audio. Nu puteam sa fac aceasta sondare in nume propriu deoarece existau antipatii puternice, mai ales din partea lui Momolo. Atunci am luat decizia de a dezvolta un proiect de amplificator hi-end. A fost foarte interesant sa ma strecor in barlogul ursului, pe HIFI-stereo si "sa-i fur mierea de sub nas" ursoiului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, dupa cum stii sunt oricand deschis pentru vizite audiofile doar ca... ma misc cam greu! Cu viobio doream oricum sa iau legatura pentru ca vreau un al doilea sistem, complet diferit de cel de acum. Va functiona intr-o camera mica (12mp) si foarte mobilata, inclusiv cu lambriuri din lemn (practic, este vorba de biblioteca/birou) va fi minimalist (amplif integrat si server) si va fi pe lampi. De ce?

C-asa vreau eu! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricand doresti! Stii vorba mea: cine crede ca a ascultat destul este si prost si fudul! Eu unul nu cred ca am ascultat tot ceea ce se poate asculta, nici ca muzica si nici ca "scule" (desi am ascultat destule) dar asta nu ma impiedica sa fiu deschis la alte "auzenii". Am fixurile mele dar daca cineva reuseste sa-mi rupa filmul accept rezultatele fara stress si extrasistole - in fond, scopul final este muzica! Iar daca as ramane "fixist" ar insemna ca sunt deja mort...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mmmmmm , poate cel mai bun om care s-a ocupat de electricitate in Romania, anume Remus Radulet. http://ro.wikipedia.org/wiki/Remus_Răduleț Din pacate cele mai stralucite minti in ingineria electrica nu s-au regasit in domeniul electronicii, ci in cel al electrotehnicii si al energeticii. Daca retin bine a fost un an in timpul facultatii in care faceam cursuri cu 4 sau 5 profesori academicieni. Nu mai retin povestea dar cred ca Radulet a fost singurul student care a primit de la Einstein nota 10 la examenul de absolvire in Elvetia. Ma uit in pozele din link si mi se ridica parul pe spinare cand revad fostii profesori, academicieni toti. Ion Iliescu era printre ei o furnica :) . Uite-o si pe Androneasca ce era rectorul UPB-ului pe atunci... Cel cu mustata este Popescu, decanul nostru. Mai e si Tugulea vad, Mocanu, Hortopan, etc....Nu stiu daca or sa mai apuce studentii asemenea profesori. Probabil ca sunt extrem de putini profesori in lume de calibrul asta. Invarteau matematica pe degte cum nci profii d ela Facultatea de Matematica n-o faceau.http://www.electro.pub.ro/wp-content/uploads/2013/04/2004-–-Centenar-Acad.-Remus-Radulet.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.