Sari la conținut
HiFi Tech

Cu urechile cum stam?


none

Postări Recomandate

Nu conteaza absolut deloc,o ureche antrenata poate face usor diferenta dintre un sunet bun si unul prost sa zicem,chiar daca acesta nu aude decit 12Khz

Am 55 de ani(12000hz nu i-am auzit) si nu este problema din a face o diferenta de exemplu dintre un cablu si altul,dintre un cd bine inregistrat si altul mai prost inregistrat,urechea ramine ureche :shock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor am dat peste acest mic clip
">http://www.youtube.com/watch?v=VxcbppCX6Rk ...si imi pun intrebarea : ce rost are sa-ti cumperi echipamente care reproduc frecvente pe care nu le auzi?

 

Simplu, pentru ca acelasi aparat(sa zicem amplificator) costa la fel indiferent ca reda 8khz sau 20khz. Ce , ochelaristii ar trebui sa-si cumpere televizoare alb-negru cu tub doar pentru ca nu vor sesiza diferenta fata de o plasma HDTV ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In privinta testului audio lucrurile sunt mai complicate. Eu aud pana pe la 15khz si am 40 de ani dar tot in urma unui test destul de complicat am constatat ca sesizez distorsiuni de pana la 0,01% si ma incadrez in cei 1% care pot asa ceva. Unde-i corelatia dintre cele doua teste ? Se pare ca in joc nu intra doar urechea, ci mai degraba creierul, cum interpreteaza el ceea ce aude. De multe ori degeaba creierul are informatia daca nu stie s-o si interpreteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor am dat peste acest mic clip
">http://www.youtube.com/watch?v=VxcbppCX6Rk ...si imi pun intrebarea : ce rost are sa-ti cumperi echipamente care reproduc frecvente pe care nu le auzi?

 

Simplu' date=' pentru ca acelasi aparat(sa zicem amplificator) costa la fel indiferent ca reda 8khz sau 20khz. Ce , ochelaristii ar trebui sa-si cumpere televizoare alb-negru cu tub doar pentru ca nu vor sesiza diferenta fata de o plasma HDTV ?[/quote']

 


Eu aveam in cap boxele..ca pe ele le auzi.. si anume... mai exact boxele mele :)

Frequency Range: 38 ··· 50,000 Hz de ce naiba si-au batut capul sa produca un difuzor care sa redea frecvente pe care urechea umana nu le aude..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo, iti dau dreptate: urechea educata face multe! Asa cum am mai scris, daca lucrurile ar sta altfel atunci o fata (de regula, femeile aud mai bine decat barbatii, ba uneori aud si ce nu trebuie) de sapte ani ar fi experta in aprecierea sunetului iar un dirijor de 70 ar trebui sa se "reorienteze profesional". Sincer sa fiu - ca tot s-a facut vorbire despre acest subiect - am mai multa incredere in cel de-al doilea decat in prima pentru a recunoaste si a aprecia diferentele dintre o vioara Stradivarius si una Guarneri.


P.S. Daca evaluarea sunetului ar depinde doar de acuitatea auditiva garantez ca Labus (ciobanescul soacrei) ar putea fi dealer de echipamente high-end iar Truti (albastra mea de Rusia) ar mieuna pentru Stereophile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiectul. Chiar m-a preocupat de-alungul timpului. Testul nu mi se pare relevant deoarece sunetul are pe lângă Hz şi intensitate, adică Db. Un sunet acut dar încet e foarte probabil să nu fie perceput. Testul ar trebui făcut cu un vinil sau CD de test, pe boxe date la un nivel firesc de audiţie diurnă.

Însă altcevă îmi trezeşte acest subiect. Şi anume modul distructiv în care ne omorâm organul audiofil.

Mai demult am fost la un orelist cu care am intrat în vorbă (era culmea şi audiofil) şi mi-a spus că, sub nici o formă să nu ascult la cască. Omoară auzul mai repede decât vârsta. Dintotdeauna am avut o oarecare aprehensiune vis a vis de căşti. Instinctiv m-am ferit de ele...şi am avut ceva câşti la viaţa mea, unele chiar performante dar am dezvoltat un fel de complex froidian faţă de ele. Evitam inconştient să le folosesc. Până la urmă le-am dat pe toate.

Aviz amatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intentionez sa ma duc la un medic ORL pentru un control si o spalare interioara a aparatului auditiv..atunci cand casc aud mai bine registrul de sus la una din urechi.. pana sa-mi dau seama credeam ca e o problema cu una din boxe/interconect/un canal la amplif...dar le-am luat prin eliminare si nu au fost probleme cu ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci cand casc aud mai bine registrul de sus la una din urechi
Este vorba de egalizarea presiunii intracraniene, un fenomen care se petrece si atunci cand schimbam altitudinea. In mod normal cascatul nu ar trebui sa fie necesar dar uneori este, atunci cand avem guturai sau vreun sinus infundat.


P.S. Eu unul incerc sa casc (pe bune, adica nu doar sa simulez acest lucru) inainte de orice "auditie critica". La mine problema este o deviatie de sept si (la fel ca la tine) cascatul ma ajuta mai mult la una din urechi - cea de pe partea cu septul ingustat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant comentariul, am doar o observatie, ai scris:

Nu as suporta fiziceste sa-mi cante langa mine un violoncel sau o soprana, ca ar fi vorba de redarea a cel putin 100 de Wati si multi decibeli pe timpanile mele. Pai niet, nenicule..
Nu stiu despre soprana (n-am ascultat niciuna pe-acasa) dar s-ar purtea sa ai surprize in cazul violoncelului: nu uita ca nu vorbim doar despre SPL ci si despre atenuarea data de propagare. Atunci cand ai o sursa (relativ) punctiforma fata de lungimea de unda, asa cum sunt majoritatea difuzoarelor moderne (exclud panourile electrostatice sau electrodinamice) atenuarea respecta regula de 6dB la dublarea distantei. Inutil sa spun ca aceasta regula nu se mai aplica in cazul unui violoncel...


P.S. Am trait aproape toata viata cu o pianina in casa si te asigur ca volumul era (relativ) suportabil, indiferent cat de tare loveam in clape si apasam pedala de "sustain".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne luam dupa domnii Fletcher si Munson si presupunem ca "baietii de la butoane" nu s-au jucat cu egalizarea ar trebui sa ascultam fiecare inregistrare la nivelul corespunzator prestatiei "live". Din fericire, unii s-au gandit ca nu toate posibilitatile sunt posibile si au egalizat frecventele astfel incat sa obtinem un rezultat final satisfacator chiar si la un SPL mai mic. Desigur, "the lucky few" care locuiesc la casa si dispun de sisteme capabile sa reproduca mai mult de 100dB la locul de auditie n-au nevoie de astfel de prelucrari, dar pentru noi ceilalti...


P.S. Exista case de discuri care nu recurg la egalizare sau compresie. Am cateva inregistrari care respecta intru totul dinamica si balansul timbral din concert si recunosc ca-mi este greu sa le ascult fara a tine degetul pe butonul de volum al telecomenzii. Poate daca as locui "la casa" si as avea urechi de schimb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...P.S. Exista case de discuri care nu recurg la egalizare sau compresie. Am cateva inregistrari care respecta intru totul dinamica si balansul timbral din concert si recunosc ca-mi este greu sa le ascult fara a tine degetul pe butonul de volum al telecomenzii. Poate daca as locui "la casa" si as avea urechi de schimb?

 

Da ca bine zici. Ca un facut ieri am pus un CD DECCA original, o inregistrare cu filarmonica din Berlin, ramasese volumul neatins de la CD-ul precedent, a inceput incetisor dar cind a ajuns la un pasaj fortissimo in doua secunde am crezut ca se darima peretii. Am facut o mica experienta, am pus inregistrarea de la inceput fara a umbla la volum si am aruncat o bucatica de sirma cit o agrafa de birou pe podea la 1 m de boxa din stinga si s-a auzit perfect cind a cazut.

Nu mai zic cit de bine se auzea desii era destul de veche, anii `70. As fi foarte fericit ca toate inregistrarile mele sa se auda asa, nici nu m-as mai gindii la fisiere hi-res.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai zic cit de bine se auzea desii era destul de veche, anii `70. As fi foarte fericit ca toate inregistrarile mele sa se auda asa, nici nu m-as mai gindii la fisiere hi-res.

 

Ai să fii surprins să constați că marea majoritate a înregistrărilor de muzică clasică (de la case civilizate de discuri - DG, Decca, EMI, HM, etc ) sunt așa. Chiar și fișierele lor HiRes sau 16/44 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai zic cit de bine se auzea desii era destul de veche' date=' anii `70. As fi foarte fericit ca toate inregistrarile mele sa se auda asa, nici nu m-as mai gindii la fisiere hi-res.[/quote']

 

Ai să fii surprins să constați că marea majoritate a înregistrărilor de muzică clasică (de la case civilizate de discuri - DG, Decca, EMI, HM, etc ) sunt așa. Chiar și fișierele lor HiRes sau 16/44 :)

 

Mai degraba as fi fost surprins sa nu fie asa. Din pacate am constatat pe propria piele ca sint foarte multi care produc discuri sub orice critica, tatal meu a cumparat mai multe astfel de nenorociri din America, banuiesc ca a luat ce era mai ieftin, dar oricum... Si iara ma supaca cind fad ca sint case de discuri cer un pret pe CD si de trei ori mai mult pe downloadare fisierului hi-res. Plus ca unii au fost prinsi cu cioara vopsita, vinzind practic un oversampling la pret ajustat :evil:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo, ar fi interesant sa dai cateva detalii despre casele de discuri mentionate (intr-un topic dedicat, desigur).

M-ar interesa linkuri, care dintre ele au magazin virtual si mai ales cam ce genuri de muzica ofera, nu de alta dar eu unul sunt mai putin "calat" pe clasica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.